Eldördült a rajtpisztoly a Serie A-ban

Az esélyesek közül a Juventus, a Milan és a Napoli is könnyedén, a Roma viszont nehézkesen hozta a kötelezőt az olasz labdarúgó-bajnokság nyitó fordulójában. A játékhétvége egyetlen meglepetését a szuperkupa-győztes Lazio szolgáltatta, amely hazai környezetben gólnélküli döntetlent játszott az újonc SPAL 2013 csapatával. Az egyetlen magyaros együttes, a Bologna nem bírt a Torinóval. Videókkal!

Szombaton este 18 órakor a bajnoki címvédő Juventus és a tavaly újoncként remekül szereplő Cagliari mérkőzésével elkezdődött a Serie A, az olasz első osztály 2017/18-as küzdelemsorozata. A torinói zebrák hozták a kötelezőt, igaz, a szárd riválisnak is akadtak komoly lehetőségei az első félidőben.

Az új idény első gólját Mario Mandzukic szerezte a 12. percben, miután Lichsteiner jobb oldali beadását könnyedén bebelsőzte a jobb alsó sarokba, 1-0. A folytatásban is a hazaiaknak akadt több lehetősége, a 33. percben viszont egyenlíthetett volna a Cagliari: Farias erős lövését Buffon csak oldalra tudta ütni, a kipattanót azonban a szárdok egy másik játékosának az ötös vonaláról sikerült fölé bikáznia. A 39. percben történelmi pillanat következett: először alkalmazták a videóbíró-technológiát éles szituációban az olasz bajnokságban. A tizenhatoson belül buktatták Duje Copot a hazai védők. A bíró elsőre szögletet ítélt, egy perccel később viszont a videóbíró-asszisztensek jelzésére tizenegyest adott. Farias állt a labda mögé, de nem élt a nagy lehetőséggel, gyenge büntetőjét simán védte az alighanem utolsó szezonját kezdő Gianluigi Buffon. A 45. percben büntetett a Juventus: Dybala kipókhálózta a jobb felső sarkot, ezzel 2-0-ra alakította az eredményt.

A második negyvenöt perc is hazai fölényt hozott, Dybala felső léces lövése indította a játékrészt, majd Farago révén a vendégek előtt is akadt egy szépítési lehetőség, újabb gólt viszont a Juventus szerzett: Gonzalo Higuaín a 66. percben hét méterről, bal lábbal lőtt a kapu bal alsó sarkába, ezzel kialakította a 3-0-ás végeredményt. Massimiliano Allegri vezetőedző elégedetten vonulhatott az öltözőbe az első meccs végén a csapattal együtt, a Juventus nagyobb gond nélkül nyert, s máris tanúbizonyságot tett afelől, hogy idén is a scudetto fő favoritja.

A tavalyi bronzérmes Napoli az élvonalba egy év B-ligás kitérőt követően visszajutó Hellas Verona otthonában kezdte az új bajnokságot. Az égszínkékek a Juventushoz hasonlóan sima győzelemmel startoltak. A meccs Lorenzo Insigne helyzetével kezdődött, amelyet azonban Nicolas, a hazaiak brazil kapusa hárítani tudott. Pár perccel később megint a nápolyiak középpályása veszélyeztetett, lövése a felső hálót súrolva hagyta el a játékteret. Újabb néhány perccel később megint csak Insigne próbálkozása adott munkát a hazai kapusnak, s csak úgy mint korábban, most is Zielinski passzát nem tudta gólra váltani.

Egy gyengécske hazai kísérlet után Callejón is elhibázott egy ziccert, majd Insigne negyedik helyzetét is elpuskázta. A 32. percben megtört a jég, igaz, ehhez kellett Samuel Souprayennek, a Verona játékosának támaszkodó lába is. Erről került ugyanis a labda a saját kapujába, amivel előnybe került a Napoli. Hét perccel később a tavaly sérülés miatt rengeteget kihagyó Arkadiusz Milik okos gurításával 2-0-ra elhúzott a vendégcsapat, s ez volt az eredmény a szünetben is.

A második játékrészben visszavett egy kicsit a Nápoly, a Hellas pedig próbált szépíteni, újabb gólt azonban a déliek rúgtak, miután a 62. percben Ghoulam lőtt Nicolas hálójába. Insignének megint akadt egy lehetősége, ami azonban újfent kimaradt, majd a hazaiak próbálkoztak, kevés sikerrel. A 82. percben ugyanakkor tizenegyeshez jutott a Hellas Verona, Daniel Bessát Hysaj vágta fel a 16-oson belül. Az albán védő azonnali piros lappal, csapata pedig góllal bünhődött, Pazzini értékesítette a tizenegyest, amelyet azonban Reina kis híján ki tudott rúgni. A folytatásban már nem változott az eredmény, 3-1-re nyert a Napoli, vagyis hozták a kötelezőt a vendégek.

Rangadóval kezdődött a vasárnap. Egy éve még elég nagy badarság lett volna ezt a jelzőt ragasztani az Atalanta-Roma összecsapásra, csakhogy az elmúlt idény negyedikje fogadta a másodikat. A bergamóiak voltak a tavalyi év meglepetéscsapata, s mivel nem hagyta el a klubot az összes meghatározó játékos, így talán lehet esély arra, hogy idén is valami szépet mutassanak a kék-feketék. A Roma rögtön az első fordulóban kezdőként vetette be két új igazolását, Gregoire Defrelt és Alekszandar Kolarovot, utóbbi pedig egyből góllal hálálta meg a bizalmat a csapathoz ugyancsak nyáron érkező vezetőedzőnek, Eusebio Di Francesconak. A 31. percben egy szabadrúgást lőtt el a fölugró sorfal alatt a hazai kapu bal sarkába, ezzel került előnybe a fővárosi csapat. Az első félidő kiegyenlített játékot hozott egyébként, hazai oldalról Petagnának, vendég részről a másik újoncnak, Defrelnek akadt komolyabb lehetősége.

A második félidőben Petagnának újabb helyzete volt, amit könnyen fogott Alisson, majd Ilicic fejelt kevéssel a bal kapufa mellé. Az utolsó húsz perc az Atalantáról szólt, amely mindent megtett az egyenlítésért, ami azonban nem jött össze, így az AS Roma, ha minimális különbséggel is, de megnyerte az első forduló rangadóját.

Az esti mérkőzések közül nagy figyelem hárult a Crotone-Milan találkozóra. A hazai csapat tavasszal az elmúlt évtizedek legnagyobb itáliai föltámadását mutatta be, hiszen márciusban még fényévekre volt a bennmaradástól, az utolsó fordulókban viszont győzelmek sora következett, többek között az Inter és a Lazio is áldozatául esett a piros-kék gárda diadalmenetének. A Crotone az utolsó fordulóban megtudta előzni az idény végére teljesen széteső Empolit és kiharcolta a lehetetlennek hitt bennmaradást. A Milan rengeteget erősített a nyáron, így sokan az első négybe várják a piros-fekete csapatot.

Katasztrófálisan indult a szezon a Crotone számára: az 5. percben Ceccherini azonnali piros lappal mehetett az öltözőbe, miután törlesztett Calhanogluval szemben a tizenhatoson belül. A megítélt büntetőt egy másik új szerzemény, Kessié váltotta gólra, vezetett a Milan. A 18. percben megduplázta előnyét a vendéggárda, a saját nevelésű Cutrone fejelt a hosszú sarokba. A 23. minutumban megszületett a harmadik milánói találat is: Suso ballábas lövése talált utat a bal alsóba. Mint utóbb kiderült, ezzel ki is alakult a 3-0-ás végeredmény, a Milan megérdemelten győzött, a Crotonének pedig valószínűleg idén is gondot jelenthet a bennmaradás kivívása.

Új edzők találkozójára került sor a Giuseppe Meazza Stadionban. Az Inter kispadján a Romától érkezett Luciano Spalletti, a Fiorentináén pedig a tavalyi idény nagy részét a milánói kék-feketéknél töltő Stefano Pioli foglalt helyet. Egyik csapatnak sem sikerült az előző szezon. Az Inter kerete nem sokat változott, a firenzeieké viszont jelentősen gyengült. Távozott tőlük pl. Borja Valero, aki éppen a soros ellenfél kezdőjében találta magát vasárnap este. Elment Bernardeschi a Juventushoz, s Nikola Kalinic, valamint a kapus Tataruseanu sincs már. A tavalyi alapemberek közül Astori és Carlos Sánchez maradtak hírmondónak, rajtuk kívül eddig keveset játszó, vagy újonnan igazolt labdarúgók kerültek a kezdőcsapatba.

Az 5. perc itt is egy tizenegyest hozott: Icardit Astori buktatta a büntetőterületen belül, azonban a döntés nem volt jogos, a Fiorentina csapatkapitánya a labdára ment, milánói “kollégájának” lábát alig érintette. A videobíró valamiért itt nem működött tökéletesen. A büntetőt Icardi gólra váltotta, vezetett az Internazionale. A 15. percben Mauro Icardi azonnal megszerezte idei első dupláját, Perisic jobb oldali beadását fejelte a kapu jobb oldalába. A Fiorentinának nem sok momentuma akadt az első 45 percben, egyedül a héten leigazolt Simeone előtt adódott valamire való lehetőség. A második félidő is Inter-fölényt hozott, Perisic távoli bombája alig ment mellé, majd Handanovicnak kellett védenie egy jó firenzei lövést. Később kapufát is lőtt a Fiorentina, az Inter viszont gólt fejelt, Perisic csúsztatott a hálóba a 79. percben. 3-0-ra nyert a hazai csapat, Spalletti tehát remekül debütált új állomáshelyén, Piolinak viszont rengeteg teendője lesz még ezzel az alaposan megfiatalított Fiorentinával.

A Lazio az előző héten megnyerte az Olasz Szuperkupát, miután 3-2-re legyőzte a Juventust az Olimpicóban. Most ugyanitt a Serie B tavalyi bajnoka, az élvonalba 49 esztendő után visszatérő SPAL volt a római égszínkék-fehérek ellenfele. A várakozásoknak megfelelően nyomott a hazai együttes, igaz, az első nagyobb helyzet a vendégek előtt adódott, mindössze pár centiméterrel ment kapu mellé a labda egy lövés végén. Hazai oldalról Milinkovic-Savicnak volt egy veszélyes fejese, majd Immobile lőtt a kapujából kijövő Gomisba. Floccarinak volt egy fejese vendég részről, amit azonban könnyedén fogott Strakosha, majd újból Immobile lőtt, Gomis kapus most is védett.

A második félidőben is a Lazio birtokolta többet a labdát, Immobile újabb helyzetet hagyott ki, majd Luis Alberto lökete szállt nem sokkal fölé. Percekkel később Lulic bombáját ütötte ki Gomis, aki mindent fogott, így végül hiába volt 10-2 a lövési mutató a Lazio javára, a SPAL-nak sikerült kibekkelnie az első meccset, s a forduló meglepetését okozva ponttal távozott a mindössze 18 ezer ember által megtöltött Stadio Olimpicóból.

Ami a forduló többi meccsét illeti, Nagy Ádám, a Serie A idei egyetlen magyar játékosa a kispadon nézte végig a Bologna Torino elleni hazai 1-1-es döntetlenjét. A Chievo Udinéből hozta el a három pontot 2-1-es sikerének köszönhetően, az edzőváltáson átesett Sassuolo gólnélküli döntetlent játszott a tavaly pocsékul szereplő Genoával, míg a másik genovai legénység, a Sampdoria 2-1-re legyőzte az újonc Beneventót.

Mivel még csak egy forduló telt el a bajnokságból, nem sok értelme van a tabellára nézni, de a Juventus máris az élen van a Milannal és az Interrel holtversenyben 3-0-ás gólarányának köszönhetően. Nem lepődnénk meg, ha a 38. forduló után is a Zebrák nevével kezdődne a táblázat.