Argentína megmenekült, az USA elvérzett az amerikai vb-selejtezők zárásán

Véget értek a 2018-as labdarúgó-világbajnokság selejtezői Dél-Amerikában és Észak- és Közép-Amerikában, illetve a karibi térségben: Lionel Messi megmentette az argentinokat a kiesés szégyenétől, Peru interkontinentális selejtezőt vívhat, Uruguay és Kolumbia továbbjutott, Chile és Paraguay azonban nagyon elrontotta az utolsó kört. Az Egyesült Államok labdarúgó-válogatottja óriási meglepetésre kikapott a sereghajtó Trinidad és Tobagótól, ezzel eldőlt, hogy az amerikai nemzeti csapat nem lesz ott a 2018-as oroszországi tornán.

Roppant izgalmasra sikeredett a dél-amerikai vb-selejtezők végjátéka: Brazília már korábban kijutott, Ecuador, Bolívia és Venezuela elbukott, a többiek azonban még izgulhattak a világbajnoki szereplésüket illetően.

Ecuador-Argentína 1-3

Nem kevesebb, mint 243 különböző kimenetele lehetett a záró forduló lehetséges eredményeinek, és ebből ARGENTÍNA 122 esetben lemaradt volna – az egész selejtezőkör egyik legnagyobb meglepetése volt az albiceleste gyatra szereplése.

Jorge Sampaoli kapitány a döntő mérkőzésre a Sergio Romero – Gabriel Mercado, Javier Mascherano, Nicolás Otamendi – Eduardo Salvio, Enzo Pérez, Lucas Biglia, Marcos Acuna – Lionel Messi, Ángel Di María – Dario Benedetto kezdővel állt ki Ecuador ellen, és igazán pocsékul kezdett: a 40. másodpercben vezetést szerzett a hazai csapat Romario Ibarra szép találatával.

A címeres mezben az elvártnál ritkábban villogó Lionel Messi azonban a vállára vette övéit, előbb a szokásos nemes egyszerűségével értékesítette Di María beadását, majd a védők hibáját kihasználva lőtt a jobb felső sarokba. Di María nem sokra rá eldönthette volna a mérkőzést, de elrontotta helyzetét, ezt követően a hazaiak kerültek mezőnyfölénybe – a tengerszint fölött közel háromezer méter magasan fekszik a quitói Estadio Olímpico Atahualpa, ahol ezt a selejtezőt vívták –, de ziccerig nem jutottak.

Nem úgy Messi, aki megmentői szerepkörbe lépett, ugyanis a 62. percben megszerezte harmadik (zseniális!) találatát, és a klasszikus mesterhármast világbajnoki részvételt jelentett az argentinoknak.

Akik támadásban maradtak a hajrára, a gyengén focizó Benedetto helyére beállt Mauro Icardi, és ugyan az eredmény már nem változott, de emiatt egy csöppet sem sírt Argentína.

Brazília-Chile 3-0

A brazilok az Ederson – D. Alves, Marquinhos, Miranda, Alex Sandro – Paulinho, Casemiro, R. Augusto – Coutinho, G. Jesus, Neymar összeállításban fogadták a kontinensbajnokot, amely hamar gólt szerezhetett volna, de a debütáns Ederson védte Eduardo Vargas fejesét. Ezt követően magasabb sebességbe kapcsoltak a hazaiak, Neymar vezérletével, ám Jesus nem tudott túljárni a Manchester City másik kapusa, csapattársa, Claudio Bravo eszén.

A másodikban aztán megingott Bravo: egy távoli Alves-szabadrúgást Paulinho elé ejtett, aki köszönte szépen, majd Coutinho és Neymar hozta kihagyhatatlan helyzetbe Gabriel Jesust.

Ezzel el is dőlt a három pont sorsa, Neymar még hajtott a gólért, a chilei támadások továbbra is megakadtak a 16-os előtt, és a vendégek drukkerei nemcsak a szépítésért szorítottak, hanem a többi eredmény számukra szerencsés alakulásában is.

Végül mindkettőben csalódniuk kellett, nemhogy nem éltek a lehetőségeikkel, Jesustól megkapták a kegyelemdöfést világbajnoki álmaikra… Az elmúlt két Copa América győztese, az idei Konföderációs Kupa döntőse 2006 után maradt le ismét egy világbajnokságról.

Paraguay-Venezuela 0-1

Paraguay csak egy chilei és egy argentin vereséggel juthatott volna tovább, ehhez képest a saját mérkőzésüket sem tudták hozni. Igaz, már az első félidőben sem az ő szája ízük szerint álltak a riválisok, ők maguk meg sorra elpuskázták gólhelyzeteiket, és ezt folytatták a pihenő után is.

A hajrára beszállt a veterán Óscar Cardozo, az egykori Benfica-menő támadó is, közben a Romero-ikerpár tagja, Ángel és Óscar többször is betalálhatott volna, majd ahogyan az ilyenkor már csak lenni szokott, egy kontrából gólt szerzett az ellenfél, amely ezzel megnyerte a mérkőzést.

Peru-Kolumbia 1-1

Nem sikerül mozgalmasra a Peru–Kolumbia derbi első félideje sem, és inkább a vendégek játszottak veszélyesebben, főleg James Rodríguez révén, holott a piros-fehérek jól tudták, hogy ha nyernek, akkor legrosszabb esetben is interkontinentális pótselejtezőt játszanak Új-Zélanddal – igaz, a vendégek meg annak voltak a tudatában, hogy ha kikapnak, akkor kieshetnek. Ezért is örültek annyira James Rodríguez okos találatának, de a hajrára fordulva a Bayern München volt támadója, Paolo Guerrero egyenlített (a kolumbiai kapus, David Ospina élénk közreműködésével).

Innentől kezdve elgurigáztak a hármas sípszóig: Kolumbia továbbjutott, Peru pedig pótvizsgára kényszerül.

Uruguay-Bolívia 4-2

Az utolsó forduló előtt csoportmásodik uruguayiak szeme előtt a vereség elkerülése lebegett, ehhez képest a heves hazai támadások közepette Gastón Silva elképesztő öngóljával a bolíviaiak kerültek előnybe. Az első félidő hajrájában aztán fordított a La Celeste: előbb Martín Cáceres, majd természetesen Edinson Cavani szerzett gólt. Nem maradhatott el a szokásos Luis Suárez-gólöröm sem, a második találatának érdekessége az volt, hogy a támadót kapura lövés közben a mellőle felszálló kósza madár sem zavarta meg.

A végére Diego Godín fejelt még egy látványos öngólt, de emiatt csak kevesen szomorkodtak: a hetvenéves szövetségi kapitány, Óscar Washington Tabárez 1990, 2010 és 2014 után újabb vébére készülhet válogatottjával.

10. Venezuela18261019–35-1612

Előzetesen Dél-Amerikától vártuk a nagy drámákat, de az igazi döbbenetre az észak- és közép-amerikai, illetve karibi zónában került sor.

Amerikai szempontból nem is alakulhatott volna szerencsétlenebbül a CONCACAF-zóna utolsó fordulója: nem elég, hogy az Egyesült Államok kezében volt a saját sorsa, a gárda pedig elszórakozta a lehetőségét azzal, hogy a sereghajtó Trinidad és Tobago ellen tulajdonképpen kötelező győzelmet szalasztott el, erre jött az is, hogy a csoportból már korábban kijutó Mexikó és Costa Rica válogatottja olyannyira nem izzadt meg a saját összecsapásán, hogy Panama és Honduras is nyert (a panamaiak ráadásul a 88. percben szerezték a kijutást jelentő találatot).

A Trinidad és Tobago–Egyesült Államok találkozón egyébként előbb Omar González szerzett komikus öngólt, ezt követően Alvin Jones olyan bődületesen nagy bombát eresztett meg mintegy harminc méterről, hogy Tim Howard kapust vélhetően rémálmaiban is kísérteni fogja a lövés.

Ezzel az Egyesült Államokat mindkét válogatott megelőzte (Panamának és Hondurasnak 13-13 pontja lett ezzel, míg az amerikaiknak maradt 12), az ötödik hely pedig már pótselejtezőt sem ér – eldőlt tehát, hogy az Egyesült Államok óriási meglepetésre nem lesz ott a 2018-as oroszországi világbajnokságon, pedig az amerikaiak 1990 óta minden vébének résztvevői voltak.

A harmadik helyen záró Panama egyenes ágon kijutott – az országnak egyébként ez lesz az első vb-részvétele –, míg a negyedik Honduras pótselejtezőt vívhat, ellenfele Ausztrália lesz.

CONCACAF-ZÓNA, 10. FORDULÓ:
Trinidad és Tobago–Egyesült Államok 2–1 (O. González 17. – öngól., A. Jones 37., ill. Pulisic 47.)
Panama–Costa Rica 2–1 (G. Torres 53., R. Torres 88., ill. Venegas 36.)
Honduras–Mexikó 3–2 (Elis 34., Ochoa 54. – öngól., Quioto 60., ill. Peralta 17., Vela 39.)