Bajnokavatás, szezonzárás – Hétvégi Összefoglaló

A pünkösdi hosszú hétvégén sem unatkoztak a hazai sportrajongók, hiszen még számos bajnokság eseményei zajlottak, s az egyéni sportágakban is akadtak történések. Az ünnep miatt kivételesen kedden jelentkező Hétvégi Összefoglalóban szó lesz a férfi kosárlabda-bajnokság döntőjének végkifejletéről, a férfi és női kézilabda-bajnokság mérkőzéseiről, valamint a futsal bajnoki döntőről és a Roland Garros magyar érdekeltségű összecsapásairól is. Tartsatok velem!

Férfi kosárlabda: Ismét bajnok a Falco

Nem volt ismeretlen az érzés a Falco-Vulcano Energia KC Szombathelynek, hogy ötödik mérkőzésen kellett megszereznie a bajnoki trófeát. 2021-ben a Szolnoki Olajbányász otthonában, tavaly otthon az Egis Körmend ellen nyerte meg a mindent eldöntő találkozót, ezúttal ismét az Arena Savariában az Arconic-Alba Fehérvár volt az ellenfél.

A hangulat egyértelműen ezen az összecsapáson volt a legjobb, már a kezdés előtt fél órával többször robbant a hazai tábor, és a vendégek drukkerei is megtöltötték a szektorukat. Ellátogatott a vasi megyeszékhelyre a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének elnöke, Báder Márton, Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár és felesége, a korábbi háromszoros olimpiai bajnok kajakozó, Kovács Katalin – no meg a Falcóval korábban sikert sikerre halmozó magyar válogatott bedobó, Benke Szilárd.

A házigazda térdsérüléssel bajlódó szerb irányítója, a negyedik mérkőzést kihagyó Sztefan Pot a kezdőcsapatban kapott helyet. Színvonalas játékkal vágtak bele az ütközetbe a felek, kellő mennyiségben estek a kosarak, de a harc sem maradt el. Perl Zoltán csodacsere volt, ahogy beállt, duplát szerzett, aztán Somogyi Ádám rontott ziccert a túloldalon (12:11). Közben a Körmend megszerezte a bronzérmet (az NKA Pécs meg feljutott, ha már itt tartunk), de ez most a legkevésbé sem érdekelte a sárga-feketék fanatikusait, hiszen Raymond Cowels távolija után már négypontos hazai előnyt regisztrálhattunk.

Perl elképesztő gyorsasággal fejezte be a ziccerét, miután szabálytalankodtak vele szemben, aztán bedobta a bónuszbüntetőt is – ezek a percek egyértelműen a Falco fölényét hozták. A címvédő a záró felvonás első negyedében produkálta eddigi legjobb játékát, ami nem ígért sok jót az Albának, ahogyan a 30:18-as eredmény sem.

A folytatásban rendezte a sorokat a látogató, éppen ezért volt fájó Kovács Benedek mértani pontosságú és jó ütemű triplája, majd Keller Ákos zsákolása. Hamarosan Perl kitekert helyzetből is betalált, miközben ismét szabálytalanul próbálták megállítani őt. Visszaverte a Falco az Alba felzárkózási kísérletét, 51:36-os, tetemes előnnyel mehetett a nagyszünetre.

A tendencia nem változott a térfélcserét követően sem, a harmadik negyed derekán 60:42-es vezetésnek örülhetett a publikum, s innen már emberfölötti teljesítményre volt, illetve lett volna szükség a székesfehérváriaktól.

Maradt azért izgalom: a 27. percben Pot sportszerűtlen hibát kapott Somogyi megállításáért, a játékvezetők gyors videózás után „sima” személyi hibára változtatták az ítéletüket. Ettől függetlenül megtorpant kissé a vasi alakulat, Isaiah Philmore büntetőivel benézett tíz pont alá a trónkövetelő, amely legutóbb 2017-ben nyert bajnoki címet, éppen a Falcóval szemben. Perl kettő plusz egyes játékával pillanatok alatt visszaállt a markáns különbség, 69:55-öt mutatott az eredményjelző.

Tíz perce maradt a csodára Vojvoda Dávidnak és társainak, de nem történt semmi mágikus, a kiélezett mérkőzésekben nagyobb rutinnal rendelkező Falco sikeresen menedzselte az előnyét, és zsinórban ötödik alkalommal lett magyar bajnok. Milos Konakov a Magyar Kupát is behúzta együttesével, a szerb-magyar szakember a szlovén Gasper Okorn méltó örököse a vezetőedzői pozícióban.

A fájdalmai ellenére parkettre lépő, így hőssé avanzsáló Pot kipontozódott a végén, a közönség a nevét skandálta, Konakov puszit nyomott az arcára – stílusosan fejezte be az összecsapást. Perl feldobta a labdát az égbe, a végeredmény 84:68, meggyőző különbség, ahogyan meggyőző is volt a Falco ezen a vasárnap estén. Ugráltak, ünnepeltek a szombathelyiek, Konakov mester megölelte a kisfiát, előkerültek a bajnoki baseballsapkák, mindenki tombolt – folytatása következik ősszel!

Női kézilabda: Majdnem megégett a Győr a megyei riválissal szemben

Győr-Moson-Sopron megyei rangadóval zárta a női kézilabda-bajnokság 2022–2023-as kiírását a címét megvédő Győri Audi ETO KC, amely a Motherson-Mosonmagyaróvárt fogadta a bajnokavatón. A találkozó egyben a Bajnokok Ligája négyes döntője előtti utolsó összecsapás, amolyan főpróba is volt a zöld-fehéreknek.

Álmoskásan kezdtek a csapatok a nagyjából kétharmadig telt Audi-arénában, kissé olyan érzése volt az embernek, mint egy kellemes matiné alkalmával. Az első tíz percben nem is vezettek egynél többször a zöld-fehérek, jobbára nekik kellett egyenlíteniük – egy-egy pillanatban hangosabban szólt a lelátóról az „MKC! MKC!” kiáltás, ugyanis közel százan elkísérték a szigetközieket a szomszédvárba.

A folytatásban azért próbált villanni az ETO, és – többnyire Rju Un Hi vezetésével – megmutatni, ki az úr a háznál, azonban a 20. percig egyáltalán nem lehetett megnyugtatónak nevezni a különbséget (11:7). Sőt! Gyurka János időkérése után nemcsak lázba jött az Óvár, eksztázisban játszva 7:0-s (!) sorozatot produkált, öt perccel a félidő vége előtt 14:11-re vezetett, előnyéből két gólt a szünetre is megőrzött.

A helyzet a második játékrészben sem változott: a győri védelmet teljesen szétzilálták a Lajta-partiak, akik szinte minden támadásuk végén betaláltak. A másik oldalon Szemerey Zsófi bravúrjai mellett az is közrejátszott a házigazdák eredménytelenségében, hogy folyamatosan az egy-egyeket erőltették, rendkívül pontatlanul.

A 40. percben egy vétlen helyzetben összecsúszott a labdáért vetődő Stine Oftedal ellenfelével – fel is hördült a közönség, amely néhány támadással később már a hazai vezetésnek örülhetett (23:22). Az utolsó negyedórára szép lassan elkezdte felőrölni ellenfelét a Győr, amely a hajrára három góllal ellépett, innen pedig már nem tudott visszajönni a Mosonmagyaróvár.

Míg a pályán összeállították a színpadot a díjátadóhoz, mindkét tábor megünnepelte a sajátjait: az óváriak boldogan fotózkodtak és énekeltek, míg az ETO-táborból szólt az „Izzik a csarnok, itt a magyar bajnok!” rigmus.

A mosonmagyaróváriak annak ellenére is büszkék lehetnek szombati teljesítményükre, hogy velük párhuzamosan a DVSC nagyon simán, 39:25-re győzött Dunaújvárosban, ezzel megszerezte a bronzérmet. A találkozó előtt a hazaiak búcsúztatták távozó játékosaikat, Gabriela Bartulovicot, Farkas Johannát, Farkas Katát, Kazai Anitát, Poczetnyik Lucát és Saskia Weisheitelt, míg a lefújást követően a győztes debreceniek át is vették a bronzérmeket Pitz Andrástól, a Magyar Kézilabda-szövetség operatív igazgatóhelyettesétől.

Nem volt kérdéses a váci mérkőzés kimenetele sem, a hazaiak 6:1-gyel indítottak, és fölényes győzelmet arattak az élvonaltól hosszú idő után búcsúzó Érd ellen.

Budaörs az első félidő derekán átvette a vezetést, és izgalmas végjátékban ebben az idényben másodszor is legyőzte az élvonaltól búcsúzó NEKA-t.

A szezon végeztével szinte minden játékosát szélnek eresztő, ezzel jó eséllyel előbb-utóbb az Érd sorsára jutó Siófok szűkös békéscsabai győzelemmel zárta le történetének igen szép fejezetét.

A már a forduló előtt biztos ezüstérmes, szintén a BL négyes döntőjére készülő Ferencváros 11 góllal verte az MTK-t, míg a a Fehérvár Kisvárdán aratott hétgólos diadalt zárásképpen.

Férfi kézilabda: Nem hozott meglepetést az alapszakasz zárófordulója

A férfi kézilabda NB I alapszakaszának utolsó fordulójában a negyedik helyen záró Ferencváros végletekig kiélezett meccsen, az utolsó pillanatban, az 5/5 lövéssel záró, így ötgólos Debreczeni Dávid góljával győzte le a Balatonfüredet, ám mivel a Tatabánya szoros mérkőzésen, de győzött Dabason, így a dunántúliaké lett a bronzérem.

A bajnoki döntőre készülő Szeged és Veszprém is könnyed győzelemmel zárta az alapszakaszt: előbbi a Komlót verte otthon, utóbbi pedig Cegléden győzött.

A „kis” Veszprém 10 góllal kikapott a Csurgótól. A NEKA szoros meccsen nyert a kieső Budai Farkasok ellen, a Budakalász pedig Gyöngyösön győzött szintén kis különbséggel.

Az oda-visszavágós rendszerű bajnoki döntő első mérkőzésére pénteken 18:15-kor kerül sor Szegeden, a visszavágót pedig hétfőn 18:30-kor játsszák Veszprémben.

Cselgáncs: Két magyar érem született Linzben

Ezúttal a szomszédban folytatódott a cselgáncsozók Grand Prix-sorozata, hiszen az ausztriai Linz volt a helyszín csütörtöktől szombatig.

Több magyar is indult a versenyen és szerencsére több jó eredménynek is örülhetünk. Tóth Krisztián szerepelt a legjobban, hiszen megnyerte a férfi 90 kg-os súlycsoport küzdelmeit.

A verseny honlapja szerint az olimpiai bronzérmes Tóth Krisztián három győzelem után az elődöntőben is diadalmaskodott, így várta a francia Axel Clerget elleni finálét, amelyet vazaarival nyert meg.

A női 52 kg-os mezőnyben Gyertyás Róza tudott eljutni a döntőig. A 21 éves Gyertyás ausztrál, horvát, svájci és spanyol ellenfeleit ipponnal legyőzve bejutott az 52 kilósok döntőjébe, ahol a japán Omori Kiszumi volt az ellenfele. Az U23-as Európa-bajnok a második perc elején nem tudott lelépni Omori dobásáról, amelyből a hátára érkezett, ezzel véget ért a mérkőzés, de így is szép eredmény tőle a 2. hely.

A magyarok közül jelenleg hatan állnak olimpiai kvótaszerző pozícióban a különböző ranglistákon, így nagyon fontos, hogy minél többen és minél több alkalommal tudjanak kiváló eredményeket elérni.

Tenisz: Felemás magyar kezdés a Roland Garroson

Pünkösdvasárnap vette kezdetét Párizsban az idei második Grand Slam-tenisztorna, a Roland Garros, melynek felnőtt főtábláján négy magyar szerepelt. Sajnos már múlt időben kell beszélni, mivel közülük többen is kiestek.

Az egyetlen továbbjutó Fucsovics Márton volt, aki az első három játékot egyaránt megnyerte Hugo Grenier ellen. Brékelőnyét aztán nagyon magabiztos adogatójátékkal meg tudta tartani. A francia az első négy fogadójátékában egyetlen egy pontot sem tudott nyerni, amikor pedig Fucsovics Márton a szettért adogatott, akkor is csak egyet, az elsőt. 6:3

A második játszmában Fucsovics Márton 3:3-nál tudott brékelni, de megerősíteni nem tudta, Grenier rögtön visszajött (4:4). Aztán 5:6-nál ismét a francia nyert fogadójátékot, így egyenlített. 5:7

A harmadik szettet ismét Fucsovics Márton vitte el, méghozzá nagyon magabiztos játékkal, 6:1-gyel abszolválta azt. A negyedik elején is azonnal brékelni tudott, s ez elégnek bizonyult. Az utolsó két adogatójátékát egyaránt semmire nyerte. 6:3

Érdekesség, hogy Fucsovics Márton az első nyolc adogatójátékában csupán egy pontot veszített (32–1), sőt, 35-ből csak egyet bukott el.

Fucsovics Márton a következő körben a harmadik kiemelt Novak Djokoviccsal találkozik, ahol mondani se kell, komoly bravúr lenne a győzelem, de Marozsán Fábián Carlos Alcaraz fölötti sikere után már semmin sem lepődhetünk meg.

Bondár Anna remekül kezdte az első szettet a jóval esélyesebb román Irina-Camelia Beguval szemben. Brékelt, 3:1-re majd 4:2 is vezetett, ám Begu összekapta magát, és megfordította a szettet – 6:4-re Begu nyert. A román játékos adogatójátéka egyáltalán nem volt atombiztos, így többször is kínálkozott esély a brékre.

Sajnos a második szettben Begu mág jobban összpontosított, és hamar eljutott 5:2-ig, amikor szerválhatott a meccsért. Gond nélkül megoldotta ezt a feladatot, és összességében sorozatban hozva a meccs utolsó tíz labdamenetét megnyerte a találkozót.

Udvardy Panna és Irina Szimanovics mérkőzésének első öt játéka egyaránt bréket hozott. Udvardy Panna 3:2-es vezetésénél aztán a magyar játékos hozni tudta az adogatását, majd 4:2-nél ismét brékelt. A fehérorosz azonban nem engedte ki a kezéből a játszmát, két játszmalabdát hárítva egyenlített (5:5), majd fordított (5:6), de Udvardy Panna a szerváját hozva rövidítésre mentett. Ott ellenfelének 6–4-nél két szettlabdája is volt, de Udvardy Panna zsinórban négy pontot nyerve 8–6-tal elvitte a szettet. 7:6

A második játszma is két brékkel indult, majd 2:2 után Szimanovics ismét elvette a magyar adogatását. Ekkor nem gondoltuk volna, hogy 24 éves teniszezőnk adogatóként nem nyer már játékot a meccsen. Pedig így történt…

Szimanovics folyamatosan brékelni tudott, (Udvardy Panna csak fogadóként nyert gémet), így a második szettet 6:3-mal, a harmadikat 6:1-gyel abszolválta.

Gálfi Dalma ellen Varvara Gracsova adogatásával kezdődött a mérkőzés. Az első játszmában sokáig mindkét játékos hozta az adogatását, amíg a végén az orosz brékelt és behúzta az első szettet. A második játszmában is a világranglista 41. helyén álló orosz került előnybe, de Gálfi Dalma magabiztos játékot mutatva háromszor is elvette ellenfele adogatását és 6:2-re nyert.

A döntő szettre azonban elszállt a magyar magabiztossága. 5:0-s hátránynál ugyan hozott egy játékot, majd két meccslabdát is hárított, de Gracsova 6:1-re behúzta a harmadik szettet és a mérkőzést is.

Így tehát a 2. fordulóra már csak egy magyar maradt egyéniben Fucsovics Márton személyében.

Női párosban szerdán kezdődnek meg a küzdelmek, s ott két magyarnak szurkolhatunk, hiszen Bondár Anna Greetje Minnen oldalán a Zidansek, Sherif kettős ellen, míg Babos Tímea Anna Danyilina párjaként a Ninomija, Niculescu duó ellen kezdi meg párizsi szereplését.

Futsal: A döntő második meccsét is a Haladás nyerte

Múlt héten csütörtökön, még Szombathelyen egy gólokban és fordulatokban egyaránt gazdag, hosszabbításban eldőlő mérkőzésen a Haladás 5:4-re győzött a Berettyóújfalu ellen, a finálé második mérkőzése viszont teljesen más képet festett, bár ugyanúgy hosszabbítással zárult.

Lényeges különbség volt, hogy ezúttal például nem esett gól az első játékrészben, de persze a mérkőzésre így sem lehetett panasz, mindkét oldalon helyzetek sokasága alakult ki, ám a hazaiaknál Sándor Máté, a vendégeknél Alasztics Marcell védett remekül.

A fordulás után hamar megtört a jég, miután az első meccsen duplázó Matheus éles szögből leadott lövése Alaszticstól nem teljesen függetlenül került a kapuba. A hazai vezetés nem volt érdemtelen a második félidőre egészen más felfogásban érkezett a Berettyó, s a vezetés sem nyugtatta meg a pirosakat. Olyannyira nem, hogy három perccel később Takács Zoltán lőtt kapufát, igaz erre Szalmás Zoltán kapufájával még válaszolt a Haladás. A félidő második felére fordulva aztán Nagy Imre gondolt egyet és saját térfeléről megindulva egy kényszerítő és egy kötény után spiccel balról kilőtte a kapu hosszú oldalát, 2:0.

A Haladás viszont nem adta meg magát a kétgólos hátrány ellenére sem, és alig egy perccel a kapott gól után az egyik védőtől elé kerülő labdát Vas Ádám elemi erővel bombázta közelről a jobb felső sarokba. Sőt, a folytatásban egyre nagyobb erőket mozgósítottak a vendégek az egyenlítésre, ami az első meccsen duplázó Luiggi Longo távoli okos lövésével sikerült is – ha az első gólnál Alasztics felelősségét emlegettük, úgy most a csereként beszálló Mezei Dánielét is érdemes szóba hozni, elvégre futsalban nem nagyon szokás 15 méterről gólt kapni…

Jöhetett a kétszer öt perc hosszabbítás, aminek első felében nem esett gól, a második közepén pedig tízmétereshez jutott a Berettyó, ám Matheus és Gyimesi Máté párharcát utóbbi nyerte – megjegyzendő, hogy a brazil a ráadás első felében is elrontott egy ziccert… Az állás végül nem változott, jöhetett a szétlövés.

Itt először a vendégek negyedik rúgója, éppen az egyenlítő Longo rontott, Rábl János viszont nem tudta gólra váltani a meccslabdát, Alasztics védett. Vas szerencsés lövése Mezei kapus hátáról vágódott a léc alá, folytatódott a párharc. A 17. lövő Takács Zoltán próbálkozását a Haladás kapujába visszaálló Gyimesi védte, de Szalmás a kapufát találta el, így ment tovább a csörte, 7:7-től. A 21. lövőként érkező Erdei Szabolcs lövését Alasztics védte lábbal, míg Kovács Máté betalált, ezzel a Haladás 9:8-ra nyerte a szétlövést, és összesítésben 2–0-ra vezet a három nyert meccsig tartó párharcban.

A 3. mérkőzésre csütörtökön 20 órakor kerül sor Szombathelyen.

A kiemelt kép forrása: Sportudvar-archívum