Egy igen különleges helyszíne is lesz a mai megnyitóval hivatalosan is elkezdődő pekingi téli olimpiának. A hódeszka és a síakrobatika Big Air névre hallgató versenyszámait ugyanis a kínai főváros egyik, még a 2008-as nyári játékok előtt bezárt, igen komoly légszennyezést előidéző acélművének területén kialakított pályán fogják megrendezni. Az egykori üzem óriási kéményei mind a mai napig megmaradtak, s ezáltal igen szürreális látvány fog tárulni mindazok elé, akik akár a helyszínen, akár a televízióban megtekintik az itt zajló versenyeket.
Most ingyenesen regisztrálhatsz a Sportudvar Prémiumra – ne hagyd ki!
Azok a hódeszkások és síakrobaták, akik a két extrém sportág Big Air-versenyszámában állnak rajthoz a téli olimpián, s egy fenyőerdőkkel körülvett, igazi havon kialakított pályát álmodtak meg, Kínába érkezve biztosan leszálltak a földre. A Big Air eseményeire ugyanis nem a természetben, hanem Peking Shougang nevű külvárosában, egy több, mint tíz évvel ezelőtt bezárt acélüzem területén fog sor kerülni. A Shougangi Acélműveket még 1919-ben alapították. A gigantikus üzem az évtizedek során akkora fejlődésen ment keresztül, hogy 1994-ben Kína legjobban teljesítő acélműve volt, mivel abban az évben 8 millió tonnányi acélterméket állítottak elő itt.
Az éjszaka ezernyi lámpával megvilágított, lenyűgöző, magassarkú cipőhöz hasonlító Big Air-rámpa a múltból örökölt hatalmas építmények között találta meg helyét. Ez a szó szoros értelmében véve igaz, ugyanis a pályától néhány méterre négy monumentális hűtőtorony emelkedik az égbe, nem messze a régi kohóktól. Első ránézésre teljesen szokatlan környezetben kerül sor a versenyekre, s bár egyik sportágnak sem vagyok nagy követője, de nem lennék meglepve, ha még sosem rendeztek volna viadalokat akár csak megközelítőleg hasonló terepen.
A helyszínről a közösségi médiában az elmúlt napokban megjelent képek sok felhasználót megleptek vagy megdöbbentettek, egyeseket pedig fölháborítottak – igazából nem nagyon értem utóbbiak reakcióját, hiszen véleményem szerint épphogy nagyon jó, hogy egy több, mint tíz éven át parlagon heverő rozsdaövezetet sportcélokra használnak föl.
Nouvelle épreuve le Big Air pollué ! L’athlète doit sauter avant que l’air devienne irrespirable ! Ça va être trop cooool pic.twitter.com/BL76KNVuch
— Pierre-Antoine Damecour (@padamecour) February 3, 2022
Peking legszennyezőbb üzeme volt
A Shougangi Acélművek – ahogy föntebb utaltam rá – nagyban hozzájárultak Kína robbanásszerű gazdasági fejlődéséhez, csakhogy a pekingi régió legnagyobb kiterjedésű és legtöbb (65 000) munkavállalót foglalkoztató üzeme egyben a legnagyobb mértékben járult hozzá a kínai főváros pocsék levegőminőségéhez a hosszú évek során. 2001-ben, amikor a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Pekingnek ítélte a 2008-as nyári ötkarikás játékok rendezési jogát, a város vezetése úgy határozott, hogy a légszennyezettség csökkentése érdekében az ehhez leginkább hozzájáruló gyárakat a főváros környékéről távolabb eső területekre költöztetik át. Az acélművek néhány év leforgása alatt áttette székhelyét a Pekingtől 250 km-re található Hupej tartományba, így a 2008-as olimpia idején már nem a játékok rendezővárosának levegőjét szennyezte.
Most ingyenesen regisztrálhatsz a Sportudvar Prémiumra – ne hagyd ki!
A régi helyszínt úgy alakították át, hogy megtartották az üzemi épületek többségét, mivel 2016-ban itt rendezték be a hivatalosan ma megnyitandó téli olimpia szervezőbizottságának irodáit. Az új Shougang Park multifunkciós terület, hiszen két éve itt van a pekingi eSport-űzők otthona is. A terület azt a fontos üzenetet közvetíti a világ felé, hogy Kína az ipari rehabilitációnak egy olyan modelljét valósítja meg, amellyel sikeresen tesz a környezetvédelem erősítéséért. A parkban ma már kiállítási pavilonok is helyet kaptak, ahol olyan új technológiákat mutatnak be népszerűsítési szándékkal, mint az önjáró autó. Az olimpia végeztével nem szűnik meg a terület sporthelyszínként működni, ugyanis a jövőben is számos sport- és kulturális rendezvényt terveznek tartani a Shougang Parkban.
Most ingyenesen regisztrálhatsz a Sportudvar Prémiumra – ne hagyd ki!
Nem akarsz lemaradni a hasonló cikkekről? Iratkozz föl a Sportudvar Hírlevélre!
A kiemelt kép forrása: FABRIZIO BENSCH / REUTERS