A pünkösdi hosszú hétvégén sem unatkozhattak a hazai sportrajongók, hiszen számos sportágban voltak érdekeltek a magyarok. Az ünnepre való tekintettel kivételesen kedden jelentkező Hétvégi Összefoglalóban a teljesség igénye nélkül olvashatsz a férfi kosárlabda bajnoki döntőről, a női kézilabdabajnokság hajrájáról, a férfi kézilabda Európa-kupa döntőjének első felvonásáról, a vízilabda bajnoki döntőkről, a jégkorong-világbajnokságról, valamint a francia nyílt teniszbajnokság magyar vonatkozású mérkőzéseiről is. Tarts velem!
Jégkorong: Megvan a bennmaradás!
A magyar jégkorong-válogatott abban a tudatban korcsolyázhatott ki az olimpiai- és világbajnoki címvédő Egyesült Államok elleni pünkösdhétfői mérkőzésen, hogy előző nap a britek lettek elleni vereségével eldőlt, hogy jövőre is az A-csoportban szerepelhet, vagyis zsinórban a harmadik esztendőben fog a világ 16 legjobb csapata közé tartozni a miénk.
Ez alapján két amolyan jutalommérkőzés vár a fiúkra, ezek közül volt az első a minapi összecsapás az amerikaiak ellen, akik ugyan megnyerték tavaly a világbajnokságot, idén pedig az olimpiát is, ám korántsem a legerősebb keretükkel érkeztek Svájcba, mivel számos NHL-sztár az otthoni liga rájátszásában érdekelt.
Attól, hogy a vártnál gyengébben szerepelt eddig az amerikai válogatott, még megvolt a reális esélye a negyeddöntőbe kerülésre, így nem vehette félvállról a mérkőzést, s nem is tett így. Bár a mieink céljukat, a bennmaradást elérték, de szintén nem föltett kezekkel korcsolyáztak ki a jégre.
Általában azt könnyebb összeszámolni, hogy egy válogatott keretébe hányan kerültek be az NHL-ből, az amerikai csapat esetében azt, hányan nem onnan. Mindössze öt olyan hokis kapott helyet Don Granato csapatában, aki nem a világ legerősebb jégkorongbajnokságában szerepel, de kivétel nélkül ők is mind hazájuk valamelyik ligájában játszanak. A mieink kifejezetten bátran kezdték a találkozót, Garát Zsombor többször is próbálkozott, egyik lövésébe hajszál híján bele tudott kapni Horváth Bence, úgy talán még veszélyesebb lett volna a végeredmény. Az amerikai védelem eredményesen blokkolt, és hiába bombázott Sofron István vagy lőtt távolról Horváth Milán, nem sikerült vezetést szereznünk.
Közben persze elöl sem tétlenkedett az Egyesült Államok, Vay Ádámnak már a 45. másodpercben bravúrt kellett bemutatnia, sok lövésnél kijött róla a korong, a védőink azonban legtöbbször hatékonyan takarítottak. Sebők Balázs kiugrása reménykeltő volt, de cselét lefülelte védője, ráadásul másodpercekkel később már a mi kapunknál zajlott a játék. Tommy Novak a kék vonalon várakozó csapatkapitánynak passzolt, Justin Faulk pedig hatalmas erővel lőtt kapura és kapuba, merthogy Sam Lafferty takarása miatt Vay Ádám tehetetlen volt. A próbálkozások számában óriási volt az amerikai fölény, és a harmad végén emberelőnyben meg is duplázta góljainak számát a vb-címvédő. Matthew Tkachuk állt a kapunk vonalában egyedül, és amint megkapta a korongot, behúzta Vay lába között a hálóba.
A középső játékrészt Ryan Leonard révén egy elhozott támadóharmadbeli buli után góllal kezdte az USA, majd kétszer is emberhátrányba kerültünk, az elsőt megúsztuk, a másodikat nem – Faulk lőtt középről pontosan. Aztán amire vártunk: egy Sebőktől induló akció Terbócs Istvánon ment keresztül, majd Erdély Csanádnál ért véget, aki pályafutása első A-csoportos gólját szerezte meg. Dávid és Góliát párharcában a – többnyire – semleges közönség egyértelműen előbbiért szurkolt, a harmad végén mégis megkaptuk az ötödik találatot is, ismét emberhátrányban.
A harmadik húsz perc elején kettőt emberfórban játszhattunk, ekkor még nem, kicsivel később azonban Horváth Milán lövésébe ért bele Erdély, megszereztük a második gólt is – ha egy üzlet beindul! Ziccerünk még volt, sőt újabb gólt is szereztük Tornyai Gábor révén, akinek szintén első találata volt az elitben. Fordítani nem sikerült, 7:3-ra kikaptunk az Egyesült Államoktól, ma pedig nekünk véget ér a vb Lettország ellen a 12:20-kor kezdődő utolsó csoportmérkőzésen.
Férfi kosárlabda: Visszavette pályaelőnyét a Szolnok
A szombathelyi csarnokban a hazai szurkolók bajnokavatásban reménykedhettek pünkösdhétfőn este, mivel a Falco pénteken némileg váratlanul, de teljesen megérdemelten legyőzte a Szolnoki Olajbányász együttesét a Tiszaligetben, ezzel 2-1-es vezetésre tett szert az egyik fél harmadik győzelméig tartó férfi kosárlabda bajnoki döntőben. A szolnokiaknál természetesen nem lehetett ott a harmadik meccs utolsó negyedében Aleksza Novakovics által letarolt Somogyi Ádám, aki többszörös orrcsonttörést és agyrázkódást szenvedett, még mindig kórházban van.
Az eset megosztja a közvéleményt, de legalább akkor mindenki egységesen tapsolt a csarnokban, amikor a mérkőzés helyi „szpíkere” jobbulást kívánt a válogatott irányítónak.
Hiányában Krnjajszki Borisznak kellett átvennie a teljes kontrollt az Olajban, ő már az idény korábbi szakaszában is bizonyította, hogy képes erre. A vezérletével jól kezdett a Szolnok, eleinte néhány ponttal vezetett, aztán Krnjajszki és Ryland Holt hármasa után már hét ponttal ment, Milos Konakovnak időt is kellett kérnie. A rövid megbeszélés után rögtön futott egy 6:0-t a Falco, de a vezetést nem sikerült átvennie, stabilabbnak tűnt a Szolnok.
A második negyed első felében aztán minden megváltozott. Az Olaj több mint négy percig nem tudott pontot dobni, sőt, többségében addig sem jutott el, hogy valaki gyűrűre emelje a labdát, a Falco pedig labdaszerzések után futhatott, a támadólepattanókat is serényen szedték a szombathelyiek, és nemcsak átvették a vezetést, hanem 12 pontos előnyt sikerült kiépíteniük maguknak. Vedran Bosnicnak csak a második időkérésével sikerült „elállítani a vérzést”, Pallai Tamás törte meg a kosárcsendet. A hazaiak ekkor megtorpantak kicsit, Krnjajszki ismét magára vállalta a felelősséget, és a nagyszünetig sikerült megfelezni a két csapat közötti korábbi legnagyobb távolságot.
A fordulás után a Falco ragadt be, és a Szolnok határozott palánk alatti játékokból gyorsan felzárkózott egy pontra, majd Calvashawn Darthard triplájával egyenlített is. Nagyon nem ment a játék ekkor a hazaiaknak, Krnjajszki szép betörése után már megint a vendégeknél volt az előny. Óriásit szkanderezett a két csapat, egyik sem tudott stabilan a másik fölé kerekedni, minden nyílt volt az utolsó negyed előtt.
Az Olaj jutott előbb levegőhöz, Auston Barnes kilenc pontot dobott sorozatban, héttel elléptek a vendégek. Konakovnak időt kellett kérnie, mert csak hat perc volt vissza a mérkőzésből. Elkeseredetten kapaszkodott a Falco, de nem volt ezúttal olyan játékosa, aki stabilan és eredményesen fejezte volna be a támadásokat. Bő két perccel a vége előtt még mindig hat pont volt a vendégek előnye, aztán a következő támadás után már nyolc. Az Olaj van annyira rutinos, hogy egy ilyen fórt ne adjon el, nem is tette, megérdemelt győzelmével visszaviszi a párharcot Szolnokra, szerdán (18 óra, tv: M4 Sport) dől el, ki lesz a magyar bajnok. A végeredmény: Falco – Szolnok 75:81
Férfi kosárlabda: Bronzérmes lett az újonc
A hazai pálya előnye döntőnek bizonyult a bajnokság bronzcsatájában, ahol csak az ötödik felvonás döntött az alapszakaszt harmadik helyen befejező Kaposvár és a negyedik Atomerőmű SE között. A két gárda a párharc során egyformán megnyerte a saját csarnokában a meccseit, s ez a sorminta nem szakadt meg a hétfői összecsapáson sem. A somogyi együttes, amelynek legjobbja ezúttal az amerikai center, Jordan Brown volt 19 ponttal és hat lepattanóval, a találkozó nagy részében vezetett és jobban is játszott a tolnaiaknál, akiknek a végén nem volt reális esélye a győzelemre.
A tavaly még második ligás, 2004-ben bajnok Kaposvár 22 év után szerzett újra érmet – története során először bronzot.
A végeredmény: Kaposvár – Atomerőmű 73:66 (Összesítésben 3-2-re győzött a Kaposvár.)
Női kézilabda: Bajnok a Győr
A győriek azzal a tudattal érkeztek Debrecenbe, hogy már az utolsó forduló előtt biztossá tehetik a bajnoki címüket, amennyiben győznek a Loki vendégeként. Az első félidőben sokáig fej fej mellett haladtak a csapatok, sem a Debrecen, sem az ETO nem tudott komolyabb előnyt kiharcolni az eredményjelzőn. Először a 13. percben volt kétgólos különbség, ekkor 7:5-re vezetett a kisalföldi gárda, amely az ezt követő percekben ezzel a lendülettel három, sőt négy gólra is meglépett ellenfelétől.
A félidő hajrája azonban inkább a Debrecen számára alakult jobban, így harminc perc után csak 12:10-re vezetett az ETO. A debreceni szurkolókat ugyanakkor az állásnál jobban bántotta, hogy a magyar válogatott Grosch Vivien egy szerencsétlen esés miatt megsérült az első félidő végén, s fájdalmas arccal, könnycseppek kíséretében hagyta el a játékteret. Nem volt meglepetés, hogy a későbbiekben már nem is tudta folytatni a játékot.
A második félidőben Hatadou Sako érkezett a győri kapuba, noha Szemerey Zsófi kimondottan jól védett az első félidőben. A világklasszis francia kapus azonban még egy szinttel megfejelte ezt a teljesítményt a második játékrész elején, ennek is volt köszönhető, hogy a 40. perchez érve a győriek ismét négygólos előnyben voltak – annak ellenére, hogy ekkor Dione Housheer már nem segíthette csapatát, az első félidőben ugyanis kötést kapott a lábára, s nem tudta folytatni a játékot.
A folytatásban volt, hogy a debreceniek feljöttek egy gólra, de amikor ez megtörtént, arra azonnal válaszolt az ETO. Az utolsó öt perc úgy kezdődött, hogy három góllal vezettek a vendégek, akik ezután már nem is engedték ki a győzelmet. A végén a búcsúzó Hornyák Dóra még értékesített egy hetest, a lelkes hazai szurkolósereg legnagyobb örömére, és ugyanígy örülhetett a lefújás után a Győr, amely 26:23-ra megnyerte az összecsapást.
Az utolsó forduló eredményeitől függetlenül tehát a Győri Audi ETO már biztosan megvédte a címét az NB I-ben, s története során 19. alkalommal lett magyar bajnok. Ezen már az sem tud változtatni, hogy a Darja Dmitrijevát, Orlane Kanort, Laura Glausert, Vilde Ingstadot és Hársfalvi Júliát is nélkülöző Ferencváros – a papírformának megfelelően – 35:22-re legyőzte a NEKA-t, és már biztos, hogy a második helyen zárja a bajnokságot. A bronzérem a DVSC játékosainak nyakába kerül.
A 25. forduló eredményei:
DVSC – Győri ETO 23:26
NEKA – Ferencváros 22:35
Budaörs – Vasas 31:24
Dunaújváros – Kozármisleny 21:30
Esztergom – Alba Fehérvár 31:23
Mosonmagyaróvár – Kisvárda 37:27
Szombathely – Vác 28:37
A bajnokság állása:
| 1. Győri ETO | 25 | 24 | 1 | – | 932–589 | +343 | 49 |
| 2. Ferencváros | 25 | 23 | 1 | 1 | 872–613 | +259 | 47 |
| 3. DVSC | 25 | 21 | – | 4 | 823–589 | +234 | 42 |
| 4. Esztergom | 25 | 17 | 2 | 6 | 813–657 | +156 | 36 |
| 5. Vác | 25 | 15 | 1 | 9 | 747–676 | +71 | 31 |
| 6. Alba Fehérvár | 25 | 13 | 1 | 11 | 674–654 | +20 | 27 |
| 7. Mosonmagyaróvár | 25 | 10 | 3 | 12 | 689–696 | –7 | 23 |
| 8. Kisvárda | 25 | 11 | – | 14 | 643–706 | –63 | 22 |
| 9. Budaörs | 25 | 9 | 3 | 13 | 683–722 | –39 | 21 |
| 10. Vasas | 25 | 7 | 3 | 15 | 676–726 | –50 | 17 |
| 11. Szombathely | 25 | 7 | 3 | 15 | 695–779 | –84 | 17 |
| 12. NEKA | 25 | 6 | – | 19 | 626–785 | –159 | 12 |
| 13. Kozármisleny | 25 | 2 | – | 23 | 583–851 | –268 | 4 |
| 14. Dunaújváros | 25 | – | 2 | 23 | 530–943 | –413 | 2 |
Férfi kézilabda: Minimális hátrányban a Tatabánya
Valami a régiből. A legtöbb európai kupasorozatban már a tengerentúlról jövő, négyes döntős rendszerben dől el a trófea sorsa. Ez nemcsak kézilabdában, hanem a legtöbb csapatsportban is így van. Sajnos férfi kézilabdában a Bajnokok Ligája és az Európa Liga négyes döntőjében sem leszünk érdekeltek, ezért pláne érdeklődve várhattuk, hogy mire megy a Tatabánya a régi időket idéző, oda-visszavágós párharcban zajló Európa-kupa-döntőben.
Ahhoz, hogy a magyar csapatnak az MK-ezüst- és a bajnoki bronzérem után meglegyen a lehetősége feltenni a koronát az egész éves jó teljesítményére, korábban öt párharcot már sikerrel kellett letudnia. Sorrendben a norvég Naerbö, a svájci Suhr Aarau, a norvég Runar Sandefjord, a török Nilüfer és a bosznia-hercegovinai Izvidjac Ljubuski is fejet hajtott a Bányász előtt, amelynek a klub történetének első nemzetközi trófeájáért az északmacedón GRK Ohriddal kell megküzdenie.
A Bányász a pünkösdvasárnapi első meccset hazai pályán játszhatta, a felfokozott érdeklődés pedig már egy órával a kezdő sípszó előtt megmutatkozott. A magyar szurkolók látványos közös vonulással érkeztek meg a csarnokba, de Észak-Macedóniából is érkeztek nagyjából kettőszázan. A szinte teltházas arénában az ő hangjukat is lehetett hallani, de a vendégjátékosok is hamar megmutatták, hogy ők is felkészülten érkeztek meg a találkozóra.
A japán Jaszuhira Koszuke heteseivel és Éles Benedek talpról belőtt góljával indult a meccs, majd kőkemény percek következtek. Papp Tamás és Matej Havran is két percet kapott, a túloldalon Ivan Taszeszki verte fejbe Dmitrij Zsitnyikovot, amiért szintén járt a kiállítás. Közben az ellenfél kapusa, Kristian Pilipovic rendre kivédte a neki kedvező helyzetből érkező tatabányai lövéseket.
Az agresszív, kilépkedő védők nagyon megnehezítették a magyarok dolgát, az első 14 percben csak két gólra voltak képesek (2:6). Tóth Edmond vezetőedző ekkor a komplett hátsó trióját lecserélte, megjött Sztraka Dániel, Patrick Lemos és Demis Grigoras. Azonban nekik sem feküdt az ellenfél védekezése, Grigoras két gólja és gólpassza mégis reményt keltő volt.
A magas hőfokú csatában a kapus Pilipovic kapott két percet, amiből sikerült a Bányásznak a lehető legrosszabban kijönnie… Ante Ivankovic emberhátrányban lőtte át a falat, elöl technikai hiba és eladott labda következett. Az első félidő hajrájában már nem nőtt tovább a különbség, a 13:8-as Ohrid-vezetés azt sugallta, hogy a rivális nem tudta kihozni a Tatabánya gyengélkedéséből a maximumot.
A Bányász a Runar Sandefjord ellen kezdett már ehhez hasonlóan rosszul egy párharcot az idényben, de akkor sikerült felállnia és már az első meccs második félidejében összejött a fordítás. Ehhez a két azonos erősségű sora miatt volt megfelelő variációja Tóth Edmondnak, csak meg kellett találnia, mielőtt elúszik a párharc.
Hogy milyen felfogásban vágtak bele a döntőbe az északmacedónok, jól mutatja, hogy a 32. percben az ötödik és a hatodik vendégjátékos is megkapta az első kiállítását. A kettős emberelőnyt sikerült tökéletesen kihasználni, Éles és Baptiste Damatrin góljaival 3:0-ra megnyerte ezt a szakaszt a Tatabánya (11:14).
Nem sokkal később már a magyarok találták magukat kettős hátrányban, a mérleg egy kapott gól, majd egy Damatrin által kiharcolt és belőtt hetes következett. Innentől gyakorlatilag mindenért két perc járt, Lemos megráncigálta ellenfelét, majd Oriol Rey Morales is mehetett a kispadra, őt Havran kivette, nyakra ütésért. A 40 percben már 28 percnyi kiállításnál jártak a csapatok.
Éles próbálta meg kibillenteni a meccset ebből a zaklatott állapotából, de sajnos Darko Djukics is megmutatta fantasztikus technikai tudását. A meccs kétharmadánál végre beindult a gólgyár, egyre könnyebben jöttek a gólok, Borisz Rojevics gyorsan időt is kért (18:21). Ez bejött neki, pillanatokkal később ismét hat góllal vezetett a csapata, Pilipovic a ziccervédéseivel hatalmas károkat okozott a Tatabányának.
Ekkor úgy tűnt, a hajrának már az lesz a tétje, hogy marad-e esély a vasárnapi visszavágóra. Ám Damatrin és Éles vezérletével sorozatban öt gólt szerzett a Bányász, így lett 19:25-ről 24:25. És még volt hátra nyolc perc! Innentől már az előnyszerzés is elérhető közelségbe került. Újabb emberelőny, blokk, Andó-védés, Éles bedobja az üres kapus gólt! 26:26.
Az 55. percben meghúzta a váratlant az Ohrid, a kapusát lecserélve hét emberrel támadott. Havran lábsérülést szenvedett, így nélküle kellett megoldani a végjátékot. A főszereplővé Rodríguez Pedro vált, a magyar válogatott jobbszélső előbb kínaiból egyenlített, majd egy gyors lerohanás végén az ő góljával átvette a vezetést a Bányász (28:27).
Sajnos volt még egy fordulat a meccsben, Ivankovic egyenlített, majd egy elrontott hazai támadás után három másodperccel a dudaszó előtt Djukics bedobta a győztes gólt. Az Ohrid 29:28-ra nyert Tatabányán, így ő várhatja kedvezőbb helyzetből a visszavágót.
Férfi vízilabda: Gyenge játékkal is simán nyert az FTC
Mindkét hazai versenysorozatban ugyanaz a csapat jutott be a fináléba: tavaly szeptemberben a Magyar Kupa döntőjében játszott egymással a Ferencváros és a Honvéd, szombati kezdettel pedig az ob I döntőjében is ez a két együttes néz(ett) szembe – az elmúlt négy év bajnoka, az FTC ismét hibátlanul jutott el a fináléig, míg a Honvéd 19 év után küzdhet ismét bajnoki aranyéremért. Ugyan idénybeli mindhárom mérkőzésüket a zöld-fehérek nyerték – az MK-döntőben (17:15) és a bajnokságban (16:9 otthon, 19:15 idegenben) is diadalmaskodtak –, csak az alapszakaszbéli csata volt teljesen egyoldalú, a másik két találkozón akadtak periódusok, amikor a Honvéd felvette a versenyt háromszoros Bajnokok Ligája-győztes ellenfelével.
Így volt ez a bajnoki döntő első mérkőzésén is a Császár-Komjádi Uszodában. Vadovics Viktor emberelőnyben lőtte be a Honvéd vezető gólját, Fekete Gergő egyenlítése három és fél perccel az első ráúszás után érkezett. A szenzációs védéseket bemutató Csoma Kristóf az egyik FTC-támadásnál kiúszva próbált labdát szerezni Sztilianosz Argiropulosz elől, de kicsit nagy lendületet vitt bele a kísérletbe – kiállították, ám a visszaúszó Bencz Rolf a kapufára tolta a görög légiós lövését. A sorminta folytatódott: Nikola Moszkov kihasznált egy négy a hat elleni szituációt, majd Vigvári Vendel ejtett ragyogóan Csoma kapujába; Kevi Bendegúz remek centerpasszból talált be, ezután a Honvéd a szokásos beállós védekezéséből rontott ki az FTC támadóidejének végéhez közeledve, de Vámos Márton jókor találta meg a keletkező rést. A negyed végén Moszkov a kapásoldalon szinte nullszögből vágott gólt Vogel Somának, így az első nyolc perc után Szivós Márton csapata vezetett – s ez legalább annyira volt köszönhető a kiváló kapusteljesítménynek és a blokkoknak, mint a hatékony helyzetkihasználásnak.
Argiropulosz gólját követően jött az újabb Honvéd-vezetés, Ekler Bendegúz kapufája után Simon Henrik volt résen, és kotorta be a labdát – ám két, a Honvéd ellen fújt kontrafault nyomán megfordult a meccs menete, Jansik Szilárd és Vigvári Vendel használta ki a kínálkozó lehetőséget, innentől a Honvéd futott az eredmény után, de tette még egy ideig sikerrel. Egyik támadásuknál Szivós Márton videózást kért, elmaradt ötméterest látott, ám a játékvezetők a visszanézés után sem látták így. Maradt tehát a 6:5-ös állás a félidőre, azonban a Ferencvárosnak meg kellett küzdenie ezért a vezetésért.
De ekkorra már Vogel Soma is beindult a másik kapuban, fordulás után pedig többet blokkoltak a ferencvárosi játékosok, és kevesebb lövési lehetőséget hagytak az ellenfélnek. Szépfalvi Gergely ugyan védőjéről lefordulva egyenlített, ám Jansik megint eredményes volt, majd egy védés után Vogel indította a megúszó, és be is találó Fekete Gergőt. Bencz Rolf szépítését követően Argiropulosz lövésénél megint jött a beállós védelem blokkja, viszont a labda visszakerült hozzá, áttette Feketének, a kapásoldalon pedig már nem ért oda a védő – és Nagy Ákos bombájára Csoma nem tudott mozdulni (10:7).
Innentől már az volt a kérdés, mekkorára nyílik az olló: Vigvári és Varga Vince akciógólja után már öttel vezetett a Ferencváros, sőt, lehetett volna hat is a fór, mivel Argiropulosz is belülről zörgette meg a hálót – azonban egy korábbi támadást visszanéztek videón a játékvezetők, és úgy látták, Vogel bentről ütötte ki Ekler Bendegúz lövését. Ekler ezután egy óriási gólt lőtt a jobb felsőbe – nemrég 13:7 lett volna az állás, így viszont 12:9-et mutatott az eredményjelző. Csakhogy ekkor már csupán három perc volt hátra a mérkőzésből, és miután Fekete behúzta csapata tizenharmadik gólját (ekkor már Maser Márk kapujába, aki az utolsó négy percre váltotta Csomát), a Honvéd néhány lehetőségét kihagyta a maradék időben.
A címvédő FTC 13:9-re nyert, és előnyből várja a döntő második felvonását, amelyet szerdán 18:45 órai kezdettel a Tüskecsarnok uszodájában rendeznek meg.
Női vízilabda: Karnyújtásnyira került a bajnoki címtől a Ferencváros
A BVSC és a Ferencváros is jobb helyzetkihasználással kezdte a bajnoki döntő második mérkőzését, mint a csütörtöki első találkozón a Népligetben, amelyen mindössze egy-egy gól született az első nyolc percben – és amelyet 15:8-ra nyertek meg a zöld-fehérek. Pien Gorter ötméteresből szerzett vezetést a BVSC-nek, ám Kuna Szonja, majd Beatriz Ortiz gyorsan fordított. Hátul is igyekeztek a csapatok, mindkét oldalon jöttek a blokkok, egy ízben Szalkai Hanga hosszú felsőbe tartó lövése már átszállt a kapus Schmuck Tündén, de a visszaérő Pőcze Panna kitolta a labdát. Hamarosan Pőcze egyenlített, aztán Farkas Tamara és Dobos Csenge is kihasznált egy-egy fórt. Ugyan Schmuck kivédte Vályi Vanda jobb alsóba tartó büntetőjét, rövidesen Kuna „pótolt”, és ejtett remekül a hazaiak kapujába (3:4).
Megindult az FTC a második negyedben, Beatriz Ortiz talált be a kapásoldalon, majd Kiss Alexandra védése után Szilágyi Dorottya vette észre kiválóan a megúszó Noa de Vriest – nem lehetett védeni a kisérletét. Ezután hosszú percekig mindkét csapat a jó labdaszerzésekkel rukkolt ki, de a gólcsendet a vendégek törték meg, Leimeter Dóra középre tett labdájából Kuna volt ismét eredményes. De a Vasutas nem hagyta meglógni ellenfelét, a fordulás előtt Nagy Laura pattintotta be a blokkoló kezek mellett Kiss Alexandra kapujába, majd két kivédekezett vendégtámadás után Dobi Dorina helyezte el a hosszú alsóba – 7:5-re így is az FTC vezetett a nagyszünetben.
Fordulás után potyogtak a gólok, a népligetiek négygólos előnyt is elértek, ám utána néhány lehetőségüket elpuskázták. A negyed végéhez közeledve Hertzka Orsolya cserés kiállítással befejezte a meccset, Lendvay Zoé kihasználta az emberfórt – a Vasutas továbbra is nagy erőket mozgósított a védekezésben, egy alkalommal Ortiz egy az egyben vihette rá Schmuckra, a hazaiak kapusa azonban így is a bal kapufára tolta a labdát. A Ferencváros (8:10) így is kétgólos előnnyel várhatta a folytatást, de úgy tűnt, van esély arra, hogy a BVSC izgalmassá tegye a záró nyolc percet.
Ez többé-kevésbé így történt, bár összességében nem forgott már veszélyben az FTC győzelme. Szilágyi Dorottya bombagóljával több mint nyolcpercnyi vendég gólcsendre tett pontot – Máté Zsuzsanna kipontozódása után Tóth Fruzsina szépített, de a túloldalon Gurisatti Gréta egyből válaszolt, Szilágyi pedig tovább növelte az előnyt. Az utolsó erőtartalékait mozgósította a BVSC, Schmuck ismét megvillant, ezúttal Ortiz büntetőjét védte ki, és megint feljött két gólra Gorter második jó ötméterese, majd Lendvay révén a hazai csapat – ám ekkor már csak másfél perc volt hátra, Matajsz Márk csapata pedig nem hagyott több kérdést. Ortiz passzából De Vries lőtt újabb centergólt, egy kivédekezett hátrány után Ortiz és Kuna összjátéka után utóbbi volt eredményes, végül Ortiz szerzett saját térfélen labdát, megúszott, és lezárta a meccset (11:16).
A női ob I döntős párharca vasárnap 16:15-kor folytatódik a Császár-Komjádi Uszodában, az FTC újabb győzelem esetén megvédené címét, és másodszor lenne bajnoki aranyérmes.
Tenisz: Gyalázatos magyar kezdés a Roland Garros-on
Pünkösdvasárnap vette kezdetét Párizsban a francia nyílt teniszbajnokság, a Roland Garros, az év második Grand Slam-tornája. A felnőtt egyes főtábláján összesen öt magyar játékos kapott helyet.
Közülük eddig négyen léptek pályára, s mindannyian kiestek.
Bondár Anna (a kiemelt képen) pedig nem állt messze attól, hogy rövid időn belül ismét legyőzze a torna 7. kiemeltjét, Elina Szvitolinát. A legutóbbi öt Grand Slam-tornából negyedszer jött össze a párosítás, két vereség után a US Openen tavaly már legjobbunk győzött, aki egyértelműen szintet lépett az elmúlt egy évben, nagy önbizalommal, széles kelléktárral játszik. A római mestertorna győztese ellen sem illetődött meg, nyolcperces gém megnyerésével került brékelőnybe, s 5:3-nál ki is szerválta a szettet. Jogosan rázta az ütőjét, mert mestermunkát mutatott be. A találkozót a Suzanne Lenglenról elnevezett pályán játszották (a második legnagyobb aréna), és a nézők inkább az ukrán klasszist támogatták, ami abból kiindulva, hogy Gael Monfils a férje, valahol érthető volt. A második felvonásban kettő egynél könnyen brékelt Szvitolina, kiabált is egy nagyot örömében. Bondár Anna kifejezetten bátran teniszezett a következő gémben, amikor tudott, támadólag lépett fel, ám egyik bréklehetőségével sem tudott élni az ötből, nem véletlenül rázta a végén az öklét a világranglista hetedik helyezettje (1:4). Ritmust váltott az ukrán, ismét elvette Bondár Anna adogatását, és 6:1-gyel kiegyenlített.
Egy nullánál nyitva volt a pálya, ám hosszú tenyerest ütött Anna, így nem jutott bréklabdához. Később viszont kétszer is, aztán Szvitolina szintén, de vigyáztak a szervájukra. Egészen 2:1-ig, amikor is Bondár Anna lépett egy nagyot a győzelem felé – megerősíteni azonban nem bírta előnyét. Az ellenfél kiegyenlített (3:3), most nagyon nehéz szervagém következett, de Nagy Péter, az edzője megnyugtatta: „Erős vagy!”
Erős volt, remek meccset játszott, de három bréklabdához jutott Szvitolina, s már az elsőt megcsinálta második szerva utáni szép fonákkal. Adogathatott a mérkőzésért, szóval a legtökéletesebb pillanatban érkezett Bondár Anna hibátlan játéka. Sorjáztak a csodálatosabbnál csodálatosabb ütések, érkezett két ász is, máris 6:5 ide! Tíz pontig tartó rövidítésben kellett megnyerni a csatát, ennél nem is lehetett volna izgalmasabb a végkifejlet.
A tie-breakben egyszerűen már nem hibázott Szvitolina (a háló is vele volt), így nyert, hiába, ő a világ egyik legjobb formában lévő teniszezője. Bondár Anna így is megérdemli a maximális dicséretet, ez a produkció körülbelül három-négy másik játékost leszámítva bárki ellen elegendő lehetett volna a fényes győzelemhez.
A másik magyar női játékos, aki már pályára lépett, Udvardy Panna volt. A világranglistán 59. játékos nem számított esélytelennek a rangsorban 82. riválisával szemben, ennek ellenére Viktorija Golubic az első labdamenetektől uralta a meccset. Amíg a svájci magabiztosan hozta szerváit, addig a magyar teniszező rengeteg hibázott adogatásainál is, így mindössze 26 perc alatt 6:0-ra veszítette el az első szettet.
A második játszma elején úgy tűnt, Udvardy magára talál, gyorsan 2:0-ra elhúzott, innentől azonban ismét Golubic játszott jobban, és sorozatban hat játékot nyerve, mindössze 1 óra 7 perc alatt lezárta az összecsapást.
A férfiaknál Marozsán Fábián reménykedhetett jó szereplésben, bár sorsolása nem volt könnyű, mert az 1. fordulóban a világranglistán 47. szerb Miomir Kecsmanovicsot kapta. Fábián az 54. helyet foglalta el, vagyis csak ebből kiindulva ötven-ötvenre lehetett tenni az esélyeket a meccs előtt.
Jól kezdett Marozsán Fábián, és elvette a szerb első adogatójátékát. Kecsmanovics azonban 4:4-nél egyenlített, a rövidítést pedig 7–0-val elhozva bő egy óra alatt megnyerte az első játszmát.
A szerb a második szettben is brékelte Marozsán Fábiánt, és bár 3:0-s szerb előnynél három bréklabdát is hárított a magyar játékos, a negyediknél már Kecsmanovics örülhetett, 6:3-ra övé lett a második játszma is. Marozsán Fábián a harmadik szettre elfáradt, Kecsmanovics magabiztosan hozta az adogatásait, 2:2-nél pedig brékelt, így két és fél óra alatt háromszettes győzelmet aratott.
Fucsovics Márton ellenfele ugyan a világranglista 107. helyén áll, ám az olasz Matteo Berettini élt már meg jóval szebb napokat is a teniszben, ám sérülése miatti hosszas kihagyása következtében esett hátra ennyire a rangsorban. Fucsovics az 59. helyen áll.
Az olasz pörölyszerű tenyerese és nagy adogatása hatékony fegyver salakon is, de nincs akkora hatása, mint füvön vagy kemény borításon. Bár Fucsovics elmúlt bő fél évét sérülések terhelték, Berrettini nála is nehezebb helyzetben volt ezen a téren az elmúlt esztendőket tekintve, nem talált vissza a formájához, amely korábban wimbledoni döntőig repítette.
Honfitársunk nagyszerű tenisszel tie-breakben elhozta az első szettet, és a másodikban is remekül tartotta magát. Öt hat, semmi negyvennél került bajba, három szettlabdája lett Berrettininek, amelyből már az elsőnél hosszúra ütötte a labdát Fucsovics.
Locsolták a pályát, sőt kérésére a közönséget is a harmadik szett előtt. Azt ekkor már sejthettük, hogy a győztes a hazaiak üdvöskéjével, Arthur Rinderknechsel találkozik a második fordulóban.
Itt sajnos hamar jött a krízis, a második játékban elbukta a szerváját Fucsovics, az első bréklabda hárítása után cserbenhagyta a tenyerese. Rögtön jött azonban az esély a gyors reakcióra, két fogadóesélyt harcolt ki magának az elszánt nyíregyházi, a másodikat trükkös második szervával hárította a rivális, és meg is fordította a gémet. Egy négynél negyven semmiről akadtak gondjai, ebben a játékban már összességében a nyolcadik kettős hibáját ütötte Fucsovics, eközben Rinderknech diadalmaskodott. A bréklabdát hárította játékosunk, ám a következő labdát szélesre vágta, szerencsére érkezett egy jó első szerva. Majd újabb széles ütés és egy vonalkörnyéki Berrettini-ritörn – 1:5.
A hat egyre elbukott játszma nem javított Fucsovics Márton kedélyállapotán, hamar dupla brékhátrányba került, aztán visszavett egyet. Elkövette a 10. kettős hibáját is, azonban ez nem került sokba, feljött 3:2-re. Hamarosan átlépték a háromórányi játékidőt, sajnos ranglista-65. veteránunk nem tudta tartani adogatását, így Berrettini 5:2-nél a mérkőzésért szerválhatott. Sikerrel tette, Fucsovicsnak marad a páros, amelyben az amerikai Marcus Gironnal szerepel majd együtt, ellenfelük az első kiemelt duó lesz.
Az ötödik magyar, Gálfi Dalma ma 14 órakor lép pályára Mayar Sherif ellen.
Darts: Tisztesen helytállt, de győzni nem tudott Jehirszki György
A hetedik fordulóval folytatódott a profi dartsjátékosok European Tour-sorozata – a helyszín a kelet-németországi Riesa volt. A 48 fős mezőnynek ismét volt egy magyar tagja, ugyanis Jehirszki György nyerte a torna közép-európai selejtezőjét, ezzel ott lehetett a viadalon. A magyar dartsos harmadik ET-versenyén nem éppen könnyű ellenfelet kapott, hiszen pénteken Madars Razma, a lettek kiválósága ellen kellett színpadra lépnie. Razma jól kezdte a mérkőzést, el tudta venni ellenfele kezdését, azonban Gyurka vissza tudott brékelni. A későbbiekben azonban kijött a két játékos közötti tudásbeli különbség, így végül Razma 6:2-es győzelmet aratott 89.73-os körátlaggal. Jehirszki György 83.55-ös átlagot ért el, aminél négyen is gyengébbet dobtak az első fordulóban érdekeltek közül. Tisztesen helytállt a magyar játékos, egyáltalán nem vallott szégyent, ellenben újabb PDC-tapasztalattal gazdagodott, ami kifizetődő lehet még a jövőben. A riesai tornát egyébként Ross Smith nyerte, aki élete első ET-győzelmét aratta.
A kiemelt kép forrása: 24.hu
