
Svájc 4:1-re legyőzte Kazahsztánt a férfi A-csoportos jégkorong-világbajnokság csoportkörének utolsó játéknapján, ezzel eldőlt, hogy a már korábban kiesett franciák mellett a kazahok búcsúznak az elittől. Ez egyben azt is jelenti, hogy a magyar válogatott története során először tudott bennmaradni az élvonalban.
Amikor kiderült, hogy melyik hét csapattal kell megmérkőznie a magyar együttesnek az idei dán-svéd közös rendezésű világbajnokságon, akkor sokakban, köztük bennem is fölcsillant a remény, hogy egyáltalán nem lehetetlen kivívni a hőn áhított bennmaradást.
Ez volt a 4. A-csoportos világbajnokság, amelyen részt vett a magyar válogatott. Az előző három alkalommal: 2009-ben, 2016-ban és 2023-ban is csoportja utolsó helyén végzett az együttes, ezért kiesett az elitből. Két éve már igen közel voltak a fiúk a bennmaradáshoz, azonban az osztrákok elleni mindent eldöntő mérkőzésen elbukott szétlövés végzetesnek bizonyult.
A mieink a B-csoportba kerültek, ahol a házigazda Dánia, a címvédő Csehország, az igen erős Svájc és Egyesült Államok, illetve a 2018-ban olimpiai döntős Németország, valamint Norvégia és Kazahsztán kapott helyet. Az előzetes esélylatolgatások alapján azt biztosra lehetett venni, hogy a cseh-svájci-amerikai-német négyessel szemben nem sok sansza lesz a pontszerzésre a magyar csapatnak, s még a házigazda dánok ellen is nagy bravúr lett volna a siker. Kazahsztán és Norvégia ellen már jóval nagyobb reményünk volt arra, hogy sikerül legalább az egyik csapatot legyőzni, ami már elegendő lehet a bennmaradáshoz, hiszen ehhez az első hétben kellett végezni.
A papírforma nem borult: sima vereséget szenvedett a magyar válogatott a csoport négy legerősebb csapatától, emellett pedig a németek elleni nyitómérkőzést is elbukta, pedig ott voltak bíztató momentumai a csapatnak. A dánok ellen öt perc után már 2:0-ára vezettek a mieink, ám utána a hazaiak 8:0-ás rohammal lezárták a meccset.
Még ezt a mérkőzést megelőzően került sor a sorsdöntőnek bizonyult kazahok elleni összecsapásra. Két, hasonló erősségű csapat találkozója volt ez, hiszen a magyarokhoz hasonlóan a közép-ázsiaiak is sűrűn lifteznek az A-csoport és a második vonal, a divízió I/A között. Nagy volt a valószínűsége, hogy aki megnyeri ezt a mérkőzést, az bennmarad az A-csoportban. A mieink ezt a csatát is gyors góllal nyitották, hiszen Hári János már a 15. másodpercben megszerezte a vezetést. Még az első harmad vége előtt Terbócs István megduplázta a magyar előnyt. A kazahok a második harmad végéhez közelítve emberelőnyös góllal szépítettek, ám a záró húsz percben előbb Galló Vilmos, majd Vincze Péter is betalált a kazah kapuba, ezzel eldőlt a mérkőzés. A kazahok utolsó percben elért szépítő gólja már semmire sem volt elég. 4:2-re győzött a magyar válogatott, s most már kijelenthetjük, ez a mérkőzés döntött részben a bennmaradásról.
Mivel hétfőn este az utolsó mérkőzésen kikaptak a fiúk Norvégiától, így a bennmaradás véglegesen a tegnapi svájci-kazah találkozón dőlt el. Sokáig volt ok az aggodalomra, hiszen az első harmadban a kazahok szereztek vezetést, a svájciak pedig csak a második harmad legvégén tudtak egyenlíteni. Aztán az utolsó húsz percben kijött a két csapat közti különbség, Svájc három gólt is berámolt, 4:1-es sikere pedig azt jelentette, hogy az Amszterdamban éppen a hazafelé tartó repülőre fölszálló magyar játékosok és stábtagok jó néhány szívinfarktust és agyvérzést túlélve örömmámorban törhettek ki, hiszen a kazahok újabb vereségükkel a 8. helyen zártak, így ők búcsúztak az A-csoporttól.
A magyar válogatott tehát először tudott bennmaradni a legjobbak között, így végre valahára nem egy újabb divíziós I/A-s vb-re kell készülni. A nemzeti csapat úgy tudott bennmaradni, hogy a csoportok sorsolásakor érvényben volt világranglista alapján a leggyengébbnek számított ebben a nyolcasban (a teljes vb-mezőnyből csak a szlovének voltak a mieink mögött, de ők is bennmaradtak a franciák kárára), de mint más csapatsportágakban, itt sem sokat számít az, hogy kit hova rangsorolnak. Az számít, ami a jégen történik, márpedig a fiúk a legfontosabb mérkőzésen kellően odatették magukat, s ennek meglett az eredménye minden szempontból.
Azt nehéz, sőt lehetetlen tagadni, hogy az utolsó mérkőzések, különösen a Svájc elleni 0:10 elég világosan rámutattak arra, hogy a magyar játékosok fejben és valahol testben is alaposan kimerültek. A norvégok elleni meccsen, ahol pontszerzéssel önerőből ki lehetett volna vívni a bennmaradást, ugyancsak a fáradtság látszott a társaságon, s ezt Majoross Gergely szövetségi kapitány sem titkolta egyik nyilatkozatában. Nagy szerencse, hogy erre végül nem fázott rá a csapat, így jövőre Svájcban újra a legjobbak között szerepelhet.
És ha már Majoross Gergely szóba került, azt is említsük meg, hogy először szerepelt magyar szövetségi kapitány irányítása alatt a válogatott az A-csoportos világbajnokságon. A korábbi három alkalommal sem Pat Cortina, sem Rich Chernomaz, sem Kevin Constantine vezetésével nem sikerült bennmaradni. Rengeteg külföldi edző dolgozik a magyar hokiban, úgyhogy ennek fényében sem rossz látni, hogy egy hazai szakember irányításával tudott annyira versenyképes lenni ez a csapat, hogy a fő célt el tudta érni.
Lehet persze azzal érvelni, hogy szerencsés volt a csoportbeosztás, mert a hét ellenfélből legalább kettő ellen reális esély volt a győzelemre vagy legalább a pontszerzésre, de szerintem a másik nyolcasban is volt két csapat, amelyet simán le tudna győzni a magyar együttes (Franciaország és Szlovénia), tehát a bennmaradás nem a szerencsén múlt.
Abban bízom, hogy ez a történelmi siker nagy löketet fog adni a következő hónapokban, s amennyiben egy év múlva a hiányzók listája is rövidebb lesz (idén több kulcsjátékos is sérülés miatt nem utazhatott el Dániába), akkor újfent reménykedhetünk a bennmaradásban. Most még nem tudni, kik lesznek az ellenfelek. Annyi biztos, hogy a divízió I/A-ból Nagy-Britannia és Olaszország jutott föl, míg az A-csoportból Franciaország és Kazahsztán esett ki. A csoportokat a vb utáni világranglista alapján fogják összeállítani.
Innen is gratulálunk a csapatnak a nagy eredményhez és szurkolunk, hogy jöjjenek a minél jobb eredmények a következő egy évben is!
A kiemelt kép forrása: index.hu