
Zsinórban harmadszor nyerte meg az egyik legrangosabb tavaszi egynapos kerékpár-versenyt, a Paris-Roubaix-t Mathieu van der Poel. A holland sikeréhez kellett az is, hogy Tadej Pogacar bukjon, majd később kerékpárt cseréljen, de ez semmit sem von le érdemeiből, főleg, hogy igen veszélyes helyzetet is meg kellett úsznia a viadal során – egy néző megdobta kulaccsal. Az alábbiakban összefoglalom, mi volt pozitív és negatív tanulság az idei versenyből.
POZITÍVUMOK
Megvan a mesterhármas van der Poel számára
Roubaix királya – a francia sajtóban többen is ezzel a jelzővel illetik Mathieu van der Poel-t, amiben van némi igazság. A holland klasszis egymásután harmadik alkalommal bizonyult a legjobbnak a kockaköves szakaszokkal tarkított, emiatt sokak által a legkeményebb tavaszi egynapos versenynek titulált Paris-Roubaix-n. Az Alpecin versenyzője végig az esélyesek között haladt, majd akkor is bírta a nyomást, amikor egyedül ő eredt Tadej Pogacar nyomába. Azt a szituációt is jól kezelte, amikor a szlovén a bukását követően elkezdte lefaragni hátrányát vele szemben. Győzelméhez azért az is kellett, hogy Pogacarnak meg kelljen állnia kerékpárcsere miatt, de alighanem enélkül is komoly eséllyel vágott volna neki az utolsó kilométereknek. Így azonban jelentősnek mondható, közel egyperces előnnyel ért célba Pogacar előtt, s bőven volt ideje fölemelni a magasba kerékpárját a célban. Ő a harmadik a verseny történetében, aki egymást követő három esztendőben győzedelmeskedni tudott: 1909 és 1911 között Oscar Lapize, 1978 és 1980 között Francesco Moser volt képes hasonló bravúrra.
Pogacar nagy küzdelme
Bár végül a szerencse nem állt mellé, de Tadej Pogacar, aki ma vitathatatlanul az a versenyző, akit mindenki le akar győzni, ismét bizonyította, hogy bombaformában van. Több támadást is indított az utolsó 100 kilométeren belül, miután az első kockaköves szektorokban a fáradtság jeleit mutatta. Számos alkalommal tudta megtörni közvetlen üldözőit egy-egy megindulással, persze van der Poel-t leszámítva. Végül az, hogy nem tudta első Paris-Roubaix-ját megnyerni, elsősorban a balszerencsének volt köszönhető. Az egyik jobb kanyarban túl szélesen fordult, mivel saját bevallása szerint azt hitte, hogy ott egyenesen kell menni. Ott elesett, van der Poel viszont nem, s ezzel el is dőlt a verseny. Bár ezután csupán 15-20 másodperc körüli hátránya volt a szlovénnak, de nem sokkal később kerékpárt kellett cserélnie, méghozzá kétszer is, hiszen annak a biciklinek, amelyet a bukás után kapott csapatától, defektes lett a hátsó kereke, így még egy cserére volt szükség. Ezután már egy perc fölé nőtt a lemaradása, de az üldözők nem voltak rá veszélyesek, így könnyedén begurult a 2. helyen. Jövőre jó eséllyel ismét láthatjuk majd ezen a versenyen a háromszoros Tour de France-győztest, mert egészen biztos, hogy legalább egyszer itt is győzni akar.
Pedersen 3. helye
A 2. mellett a 3. helyezettnek sem volt szerencséje az idei Paris-Roubaix-n. Mads Pedersen 70 kilométerrel a cél előtt defektet kapott, így ott kiszállt a győzelemért folyó küzdelemből. A favoritok közül ő volt az első 103 km-el a vége előtt, aki támadásra indult, s a defekt után sem adta fel, de már nem tudta utolérni van der Poel és Pogacar kettősét. A befutónál sprint döntött a 3. hely sorsáról közte, valamint Wout van Aert és Florian Vermeersch között, s ebből ő jött ki győztesen, így a Flandria után itt is a dobogó legalsó fokán ünnepelhetett.
NEGATÍVUMOK
A huligánok ténykedése
Sajnos nem csak a pályán történt drámák árnyékolták be valamennyire az idei versenyt, hanem egy-két, magáról megfeledkezett néző viselkedése is. Az első kockaköves szektorban valaki vagy valakik szögeket szórt(ak) le, ami több defektet is okozott, s ez néhány nagy név kiszállását jelentette az érdemi küzdelmekből. Ennél látványosabb és veszélyesebb volt viszont az a jelenet, amikor Mathieu van der Poel-t valaki jó közelről kulaccsal dobta fejbe. Nagy szerencse volt, hogy nem esett el a holland, mert nem kis sebességgel csapódott fejéhez a kulacs. A legfrissebb hírek szerint Belgiumban jelentkezett egy férfi a rendőrségen, aki beismerte, hogy ő dobta rá a kulacsot van der Poel-ra, de már szörnyen megbánta tettét és szégyelli magát. A belga sajtó értesülése szerint a férfi egy Matej Mohoricnak szorító szurkolói csoport tagjaként utazott el Észak-Franciaországba – a csoport jelezte, nem látja többé szívesen tagjai sorában a renitenst. Belgiumban és Franciaországban is nyomozás indult az ügyben, s a feltételezett elkövető csúnyán megjárhatja, hiszen pár évvel ezelőtt a Tour de France-on balesetet okozó egyik felelőtlen nézőt közel félmillió forintnak megfelelő összegű bírságra ítélték – csak azért nem került börtönbe, mert ott nem volt szó szándékosságról. Itt eléggé egyértelmű, hogy arról volt szó, úgyhogy az elkövetőnek nem lesznek nyugodt éjszakái a közeljövőben.
Pogacar bukása
„Kár, hogy Tadej benézte a kanyart, s elesett, mert azt gondolom, hogy máskülönben alighanem ő nyerte volna meg a sprintet kettőnk közül. Szerencséje volt, hogy nem ütötte meg nagyon magát, mert a kockakövön csúnyán meg lehet sérülni” – nyilatkozta a verseny után a győztes Mathieu van der Poel a Tadej Pogacart 38 kilométerrel a befutó előtt ért balesetről.
A szlovén a Pont-Thibault-t Ennevelinnel összekötő kockaköves szakasz végén esett el az egyik kanyarban, amelyet nem tudott bevenni. A füves részen esett el, ezért sem sérült meg komolyabban, de a verseny alakulását nagyban befolyásoló esetről van szó. Enélkül eléggé valószínű, hogy legalábbis ádáz harc dúlt volna a holland és a szlovén között akár a célig.
A franciák nem remekeltek
Összesen 21 hazai versenyző vett részt a Franciaország északi részén rendezett versenyen. Közülük azonban egyik sem tudott igazán maradandót alkotni. Ez lassan tendenciává válik, hiszen egészen 2012-ig kell visszamennünk az időben, hogy francia dobogóst találjunk – akkor Sébastien Turgot a 2. helyen futott be Tom Boonen mögött. Az utolsó francia győzelem közel három évtizeddel ezelőtt, 1997-ben következett be, amikor Frédéric Guesdon tekert át elsőként a roubaix-i velodrom célvonalán.
Az idei versenyen Anthony Turgis erősen kezdett, s az első kockaköves szektorok előtt az elsők között haladt, s a viadal korai szakaszában szökni is próbált, de a bukások és technikai malőrök derékba törték reményeit egy jó eredmény elérésére. A 2017-ben a 6. helyen végző Arnaud Démare-nak sem volt több szerencséje, neki defektje volt. A legjobb gall végül Florian Dauphin lett, aki a 25. helyen fejezte be az Észak Poklának becézett versenyt.
A kiemelt kép forrása: bbc.com