Birkózósikerek, szegedi MK-győzelem és hokikudarc – Hétvégi Összefoglaló

Igen eseménydús volt a húsvét előtti hétvége a magyar sportban. Szinte kapkodhattuk a fejünket, annyi irányba volt érdemes figyelni. A Hétvégi Összefoglaló a teljesség igénye nélkül bemutatja, mi minden történt az elmúlt napokban. A cikkben szó esik a birkózó Európa-bajnokságról, a férfi kézilabda Magyar Kupa négyes döntőjéről, a kosárlabda-bajnokságok eseményeiről és a jégkorong legfrissebb történéseiről is. Tarts velem!

Birkózás: Magyar sikerekkel ért véget az Európa-bajnokság

Az elmúlt héten rendezték a birkózók Európa-bajnokságát a felvidéki Somorján. Az eseményen természetesen szépszámú magyar csapat vett részt és szerencsére a sikerek nem maradtak el. Még hétközben Végh Richárd bronzérmének tapsolhattuk először, legalábbis ami a dobogós helyezéseket illeti, de ennél fényesebb érem is került magyar nyakakba a tegnap befejeződött kontinenstornán.

Élete első felnőtt Európa-bajnokságán, a finnek U23-as vb-ötödik helyezettjét, Waltteri Latvalát, a németek kétszeres Eb-bronzérmesét, Hannes Wagnert, valamint a szerbek Európa-bajnokát, Alekszandr Komarovot legyőzve Eb-döntőbe jutott világbajnokunk, Losonczi Dávid az X-Bionic Sportközpont fedeles lovardájában.

„Fel kell tennem az i-re a pontot” – nyilatkozta az ESMTK klasszisa pénteken, a megnyert elődöntőjét követően. Ehhez nagy akadályon kellett túljutnia, az olimpiai és Európa-bajnok bolgár Szemen Novikov személyében. Losonczi Dávid noha azt mondta, ő maga teljes egészében elengedte a tavalyi olimpián történteket, mi tekinthetünk visszavágóként kettejük összecsapására – biztosan sokan emlékeznek az elődöntőjére, amelyben fájó vereséget szenvedett Novikov ellen.

Kiválóan kezdett a magyar: megfogta Novikov indítását, és két pontért mögé került (2:0). Novikov szorongatta Losonczi Dávid fejét, utóbbi a lehető legjobb pillanatban emelkedett meg, és zónán kívülre tette riválisát (3:0). A passzivitási pont is nekünk járt (4:0), a lenti helyzetből azonban nem jött az akció – ennyi baj legyen!

A második menetben visszaadták a passzivitást (4:1), és Novikov pörgetni is tudott (4:3), egyszer – Losonczit megmentette a zóna a másodiktól. Több magyar küldöttség is kilátogatott a helyszínre, zúgott a lelátón a „Hajrá, Dávid!”. Szükség is volt a segítségre, mert nagyon jött a bolgár – Losonczi Dávid minden erejét felhasználva védekezett, sikeresen, merthogy lepörgött az óra. Losonczi Dávid Európa-bajnok Somorján! Örömében felkapta Lőrincz Viktor szövetségi kapitányt, megemelte és eldobta! A kapitánynak is van személyes vonatkozása, nem is kevés: 2020-ban épp ellene nyerte meg az Európa-bajnoki döntőjét Novikov Rómában.

„Így terveztem, hogy az elejét megnyomom, érezte az erőmet, ezért indított rosszul, amit megkontráztam, utána belefért, hogy megpörgetett. Fejben is ott voltam, jól koncentráltam, de fontos, hogy nem revánsként tekintettem erre a meccsre Párizsért, akkor nem biztos, hogy sikerült volna nyernem. Négyszer vertem, ő meg csak egyszer engem” – mondta boldogan a helyszínen Losonczi Dávid.

Néhány perccel később Eb-harmadik helyezettünkért, Vitek Dáriusért (130 kg) is szoríthattunk, ő bronzmérkőzésen lépett szőnyegre a fehérorosz Dmitri Zarubszki ellen. A BHSE sportolója remekül küzdött, mindvégig irányította a helyosztót, passzivitási pontokkal, kitolással, kontraakcióval és megnyert challeng-dzsel nagyon simán, 6:0-ra diadalmaskodott, ezzel ismét Európa-bajnoki bronzérmet ünnepelhetett!

Legutóbb 2006-ban, Moszkvában fordult elő az a szenzáció, hogy magyar birkózó 19 évesen Európa-bajnoki döntőbe jutott. Akkor, a később olimpiai, világ-, és négyszeres Európa-bajnok Lőrincz Tamás ért el idáig, sőt, a következő lépcsőfokot is megugrotta, hiszen a fináléban 6:3-ra megverte az orosz Szergej Kovalenkót.

A 19 éves Lévai Levente épp 19 évvel később, most szombaton, Somorján varázsolt hasonlót: az első körben legyőzte a súlycsoport világ- és Európa-bajnokát, az azeri Ulvi Ganizadét, majd az oroszok U23-as vb-ezüstérmesén, a kétszeres U23-as Európa-bajnok Ruszlan Mirzojanon is túljutott, s az elődöntőben simán megverte a fehéroroszok U23-as vb-ezüstérmesét, az Eb-ötödik Alikszandr Liavoncsikot.

Vajon ő is megugorja-e az utolsó lépcsőfokot? Ezt vasárnap este az egyiptomi származású, francia színekben világbajnok és Eb-ezüstérmes Ibrahim Ghanem jelentette. A két sportoló találkozott már egymással, két évvel ezelőtt a dániai Thor Mastersen, Lévai Levente első komolyabb nemzetközi felnőttmegméretésén megverte Ghanemet. Utólag amondó, riválisa feltehetően akkor alábecsülte. Nem is kérdés, Ghanem ezt most már nem tehette meg!

Lévai Levente nagyon aktívan kezdett, jól mozgott, passzivitási ponttal honorálták a bírók (1:0), lenti helyzetből próbálkozhatott. Megemelte a franciát, eldobta, de nem uralta a helyzetet, a hátára esett a magyar (1:2). Challenge-et kértek a magyarok, a kérdés az volt, kilépett-e a földet érés előtt Ghanem, mert ha igen, minket illet a pont – nem nekünk kedvezett a videobíró, ezért újabb egy pont járt Ghanemnek (1:3).

A második felvonásban ígéretes válldobással próbálkozott Lévai Levente, de nem született pont belőle. A zóna közelében mozgott a magyar, jogosan ítéltek passzivitást vele szemben (1:4), a francia lentről nem tudott akciózni. Egy perc volt hátra, még egy esélyt adtak lentről a bírók Leventének (2:4), aki élt is ezzel, két pontért kihajította ellenfelét a szőnyegről, az állás 4:4, nekünk kedvez. Kiléptetés miatt újabb pontot ítéltek a javunkra, ezt challenge-elték a franciák, sikeresen. Maradt a 4:4. A reklamáció azonban elkezdődött! Ghanem az egyik vele szemben megítélt pont ellen tiltakozott. A bírók összedugták a fejüket, nem módosították az állást. Tizenöt másodperc maradt, újabb akció nem született, az óra lepörgött, Lévai Levente győzött!

A kezét nem emelhették egyből a magasba, mert hatalmas reklamálásba kezdett az ellentábor – Ghanem még sárga lapot is kapott. A bírói vezetés úgy határozott, még egyszer átszámolják a pontokat, hosszú percek teltek, mire döntésre jutottak: mindent helyben hagytak! Ekkor már a magasba emelhették Lévai Levente kezét, s kihirdethették: ő az Európa-bajnok!

„Nagyon örülök, bár én sem tudtam mindig követni az eredmény alakulását, és szerintem többször is adhattak volna nekem pontot, a válldobást vagy az elvezetést követően, mindegy, a lényeg, hogy nyertem. Most a családban én lettem az első, aki a felnőttek között világversenyes aranyérmet szerzett, szoktuk egymást ezzel húzni, de a lényeg, hogy látom, a testvéreim is milyen boldogok” – nyilatkozta Lévai Levente a megnyert Eb-döntőjét követően.

Fél órával később, az eredményhirdetés előtt a csarnokban bejelentették a hivatalos döntést: „A kötöttfogású hetvenkét kilogrammosok döntőjében elszámolták a pontokat, ezért két Európa-bajnokot hirdetünk!” Ennek értelmében Lévai Levente és Ibrahim Ghanem együtt állt fel a dobogó felső fokára, s együtt a magasba emelték a másik kezét.

Vasárnap este a 82 kilogrammosok döntőjében is nagyon szurkolnunk kellett, ott ugyanis a vb-ezüstérmes Szilvássy Erik lépett szőnyegre, mégpedig az U23-as világ- és Európa-bajnok azeri Gurban Gurbanov ellen. Találkoztak már egymással, a tavalyi világbajnokság első körében Szilvássy Erik 2:1-re győzött.

A magyar birkózó szombaton leszögezte, most nem szeretné elkövetni ugyanazt a hibát, mint a vb döntője előtt: higgadtan áll az egészhez, próbál nyugodt maradni. Pirosban lépett szőnyegre, Gurbanov kékben érkezett. A mi szempontunkból nem indult jól az összecsapás, az azeri két kitolással nyitott, majd a passzivitási pontot is ő szerezte meg. A második menetben is Gurbanov irányított, mögé kerüléssel és megnyert challenge-dzsel hatpontos előnyre tett szert. A maradék két percben nem tudott megújulni Szilvássy Erik, aki így 6:0-s vereséget szenvedett, és a második helyen zárta az Európa-bajnokságot.

„Már megint a második nap… Mint a vébén. Sajnos valahogy nem tudok itt lenni fejben, a jövőben azon dolgozunk, hogy ezt megoldjuk. Jól sikerült a fogyásom, a felkészülésem, azt is tudtam, mit fog csinálni az azeri, mert ismertem, sokat edzettem is vele, mégsem tudtam megoldani. Nem baj, majd az idei vb-n!” – mondta az eredményhirdetést követően a 30 éves versenyző.

Világbajnoki ezüstérmesünk, az olimpiai ötödik helyezett Szőke Alex (97 kg) szombaton legyőzte az U23-as világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes grúz Giorgi Meliját, majd nagyon szoros csatában kikapott a bolgárok Eb-győztes, kétszeres vb-második kiválóságától, Kiril Milovtól. A bolgár bejutott a döntőbe, így az ESMTK klasszisa a vigaszágon küzdhetett vasárnap, és simán, 5:1-re megverte a világ- és Európa-bajnoki bronzérmes cseh Artur Omarovot.

Igazi legendával kellett volna megmérkőznie az esti bronzcsatában: az olimpiai, négyszeres világ- és hétszeres Európa-bajnok örmény Artur Alekszanjannal. A meccsre azonban nem kerülhetett sor: a nemzetközi szövetség (UWW) a hivatalos honlapján jelezte, Alekszanjan sérülés miatt visszalépett a versenytől. Ez egyben azt jelenti, hogy Szőke Alex Európa-bajnoki bronzérmes Somorján!

„A selejtező után, amikor kiderült, hogy folytathatom a vigaszágon, új lapot nyitottam, csak erre koncentráltam. Omarovval sokszor találkoztunk már, s mindig kemény csatákat vívtunk, de azzal számoltam, hogy legyőzöm. Szerencsére sikerült, méghozzá elég biztosan, és készültem Alekszanjan ellen. Nyilván jobb lett volna, ha úgy leszek érmes, hogy legyőzöm, de ennek is örülök, hiszen még 2021-ből volt a vb-ezüstöm, s azóta nagyon sok mindenen átmentem, műtétek, betegségek, hullámzott a pályafutásom” – fogalmazott Szőke Alex a helyszínen.

A magyar csapat összességében kettő arany-, egy ezüst- és három bronzéremmel az 5. legeredményesebb lett az idei Európa-bajnokságon. Ezek az eredmények mindenképpen bíztatóak a szeptemberben esedékes világbajnokság előtt. Innen is gratulálunk mindenkinek, aki résztvett a kontinenstornán!

Férfi kézilabda: Hat év után ismét Szegedre került a Magyar Kupa

Az évezredben csupán négyszer nem a Veszprém és a Szeged játszotta egymás ellen a Magyar Kupa fináléját. A többi csapat számára már-már nyomasztónak tűnő fölényt 2022-ben a Fejér B.Á.L. Veszprém, 2011-ben a PLER, 2007-ben pedig az a Dunaferr tudta megtörni, amelyik 2001-ben a trófeát is a magasba emelhette.

Egyébként ez volt az utolsó alkalom, amikor nem a vasárnapi találkozót harmincegyszeres győztesként kezdő Veszprém vagy a nyolcadik sikerére hajtó Szeged diadalmaskodott. A két „gigász” már a 24. egymás elleni MK-döntőjét játszotta, amely – egyes számítások szerint – a 200. klasszikus volt. A mostani idényben tavaly októberben egyszer már találkoztak egymással a felek, azt a Tisza-partiak 28:24-re „behúzták”, másfél éves nyeretlenségi periódust megtörve ezzel.

Mindkét sztárcsapat egy új éra első évadát futja, Michael Apelgren irányításával Szegeden a skandináv vonal tört fel, Veszprémben pedig továbbra is a spanyolos stílusban hisznek. Xavier Pascual a világ egyik legnagyobb stratégája, de azért svéd kollégáját sem kell félteni. Kettejük közül Apelgren futhatott neki teljes kerettel a döntőnek, ám Jehja el-Dera és Mike Jensen sérülése ellenére mégis a Veszprém volt a trófea várományosa.

Aztán ami az első tíz percben történt, az a várakozások tökéletes ellentettje volt. A Tisza-partiak ugyanazzal az elánnal vetették bele magukat a csatába, mint amivel Párizsban tíz góllal kiütötték a BL-ből a PSG-t. A világ legjobb formában lévő jobbszélsője, Mario Sostaric már ekkor ekkor öt gólnál járt, Tobias Thulin pedig ötven százalékon állt. Janus Smárason is rendre jó figurákat hívott, gördülékenyen ment előre a Szeged.

A veszprémiek kőkemény védekezéssel indítottak, de a hármas védő Dragan Pesmalbek a 8. percben összeszedte a második kiállítását. Majd a 13. percben Ligetvári Patrikot a játékvezetők piros lappal büntették, ő is Magnus Rödöt bántotta, a magyar válogatott specialistájának fejre ütés miatt ért véget idő előtt a mérkőzés. Mivel a trónkövetelő az első kilenc lövését egyaránt gólra váltotta, ezért Rodrigo Corrales helyére hamar megérkezett Palasics Kristóf, aki rögtön védéssel mutatkozott be.

A 9:3-as vezetés nagy előnynek tűnt ebben az izgalmas taktikai csatában, alig vártuk, hogy Pascual mit vagy éppen kit húz elő a cilinderből. Palasics hárításai után először tudott rohanni a Veszprém, amely háromszor is betalált válasz nélkül. Jött is az első Apelgren-időkérés, majd egy sárga lap – az amúgy a rangadóhoz illő – túl heves reklamálásért. Sostaric kilenc perces gólcsendet szakított meg, ennyi idő kellett, mire valaki képes volt túljárni Palasics eszén.

A 23. percben jött az első kakaskodás, Borut Mackovsek és Ludovic Fabregas is a kispadon „hűthette le” magát. A szünetig hátralévő időben a a két-háromgólos különbség állandósult, Lazar Kukics és Aron Pálmarsson próbált meg vezérré előre lépni.

A 15:12-es szegedi előnyből induló második játékrész elején Magnus Röd többször is jó helyzetből tüzelhetett, Smárason és Bánhidi kiválóan dolgoztak össze neki. A sokat hibázó Veszprém a rivális mellett saját magával is nagyot küzdött, könnyű ziccereket rontott el az óriásiakat védő Thulinnal szemben. A labdával beforgó Bánhidi nem kis erővel összefejelt Fabregasszal, egyikük sem volt vétkes, de mindkettejükre ráfért néhány perc pihenő a hajrá előtt, elképesztő munkát végeztek mindketten.

A 45. percben Palasics kivédte Sostaric hétméteresét, 22:20-nál ez fordulatot jelentő pillanat lehetett volna, de csapata ismét elhagyta a labdát támadásban, a szegedi jobbszélső könnyű gólt szerzett. Hét perccel a vége előtt a Veszprém mégis utolérte a Szegedet, Bjarki Már Elísson egalizált.

Hatalmas izgalmakat ígért a hajrá, amelyben még a hétméterespárbaj lehetősége is benne volt. Az utolsó percekben sok volt a kiállítás, az orosz Gleb Kalaras honfitársát, Szergej Koszorotovot semmisítette meg piros lapot érően. A mindent eldöntő mozzanat Thulin védése volt fél perccel a dudaszó előtt Gasper Marguccsal szemben. A túloldalon Sebastian Frimmel ezután nem kegyelmezett, és belőtte a 31:30-as szegedi győzelmet biztosító találatot.

A Szeged története nyolcadik Magyar Kupa-sikerét aratva 2019 után emelhette ismét magasba a trófeát.

A bronzmérkőzés első percei szoros csatát hoztak, fej-fej mellett haladtak a csapatok, a 12. percben alakult ki először egynél nagyobb különbség, ekkor a házigazda Tatabánya vezetett 7:5-re. A félidő felénél már öt védésnél tartott Alen Skledar, a gyöngyösi kapus ekkor a magyar válogatott szélső, Pedro Rodríguez ziccerét hárította. Az ellentámadásból Ubornyák Dávid talált be, ráadásul az irányító egy kétperces kiállítást is kiharcolt, amely alatt ledolgozta kétgólos hátrányát a vendégegyüttes. A folytatás is hasonlóan alakult, a 24. percben 13–13 állt az eredményjelzőn. Pörögtek az események a játékrész hajrájában is, amiből a Gyöngyös jött ki jobban, Skledar ziccert védett, Ubornyák kétszer is betalált, 17:15-ös hevesi előnnyel vonulhattak szünetre a felek.

A 37. percben Krakovszki Bence hatodjára talált be, a válogatott balszélső góljával ismét egyenlő volt az állás. Nagy sorozatot produkált a Bányász, hat-nullás roham után jött Ubornyák válasza 22–18-nál. Egyre zárkózhatott volna a Gyöngyös, de Bartucz László hetest védett, a félidő felére visszaállt a négygólos különbség. 26:23-ról jöhetett az utolsó tíz perc. Ismét egy gólra csökkent a gyöngyösi hátrány, azonban elvesztették csapatkapitányukat, Hegedűs Márk harmadik kétpercese után kiállt. Két és fél perccel a vége előtt elcserélte magát Cristian Ugalde, a kiállítás adott némi reményt a „vendégeknek”, Martin Potisk révén megint csak egy volt a hátrány. Az utolsó támadását értékesítette a Bányász, így a bronzérem idegőrlő csata után Tatabányán maradt, a vége 31:29.

Női kosárlabda: Kialakult a bajnoki döntő párosítása

Mint ismert, a Diósgyőr a Pécs elleni kettős győzelemmel bejutott a döntőbe a női kosárlabda NB I-ben. A Sopron az első meccsen hazai pályán húsz ponttal nyert a Győr ellen, de a második meccs hétpontos győri győzelemmel ért véget. Az egyik fél második győzelméig tartó párharc tehát a soproni harmadik mérkőzésen dőlt el.

Az alapszakasz győztes Sopron remekül, egy 14:2-es rohanással kezdett az első négy percben, de a 12 pontos előnyből csak három maradt az első negyed végére. A második játékrész elején rövid ideig egy ponttal átvette a vezetést a Győr, ezt követően egy újabb négyperces vendég pontcsend következett, így a nagyszünetre már hétpontos soproni vezetéssel mehettek a felek. A harmadik negyed nagy részében már tíz pontnál nagyobb előnyben játszott a Sopron, amely végül 68:55-re győzedelmeskedett. Az alapszakasz győztese ezzel 2:1-re megnyerte a párharcot, a döntőben pedig a címvédő DVTK lesz az ellenfele.

A hazaiak legeredményesebb játékosai a 17 pontig jutó Jelena Brooks és a 13 pontot dobó Stephanie Reid voltak, míg a Győrben Bach Boglárka 13 ponttal és 11 lepattanóval fejezte be a mérkőzést.

A bajnoki döntő első felvonására a tervek szerint szerdán este Sopronban kerül sor. Ugyanakkor lesz a bronzmérkőzés első összecsapása is a Győr és a Pécs között utóbbi otthonában.

Férfi kosárlabda: Veretlenül zárta az alapszakaszt a Falco

A veretlenül megvívott alapszakaszért lépett pályára szombat este a címvédő Falco Szolnokon, más tétje nem volt a tavalyi döntősök találkozójának, hiszen a vasiak elsők, a jászságiak harmadikok lettek az utolsó forduló eredményeitől függetlenül. Fardaws Aimaq lágyéksérülés miatt nem léphetett pályára, az alapszakaszban dupla duplát (15 pont, 11.7 lepattanó) átlagoló 211 centis kanadai óriás nélkül megcsappantak a hazaiak győzelmi esélyei.

A szerb Marko Radovanovics tíz másodperccel a feldobás után zsákolt egy hatalmasat, megadva az alaphangot, sőt még a plusz egy büntetőt is bedobta, majd Somogyi Ádám ziccerével 5:0-t mutatott az eredményjelző 45 másodperc után. A szerb Nikola Popovics öt ponttal válaszolt két percen belül, majd az amerikai Marvin Clark triplájával már a Falco vezetett. Fordulatos volt a meccs, de az első negyed döntetlenjét követően egyre jobban kiütközött a két együttes közötti minőségi különbség. Sokáig fej fej mellett haladtak a csapatok, a félidőre tízzel ellépett a címvédő, amely jobban védekezett a házigazdánál, s jobban is dobott.

Különösebb izgalom nélkül csordogált a második félidő, közben a Falco a 27. percben 14 pontra növelte előnyét, a palánkok alatt már ekkorra jelentős fölényt harcolt ki a vendéggárda, Aimaq nélkül bizony jóval kevesebb lepattanó jutott a szolnokiaknak. Perl Zoltán triplájával a negyed végét jelző dudaszó pillanatában kialakult az addigi legnagyobb különbség (53:73). El is dőlt a meccs, ezen az estén nem volt egy súlycsoportban a két csapat. A szolnoki közönség így is vastapssal köszönt el kedvenceitől, egészen hihetetlen hangulatban, hazánkban ritkán látható, hogy 22 pontos vereség után is így éltetik csapatukat.

A Falco ezzel sportágtörténeti sikert ért el, hiszen veretlenül abszolválta az alapszakaszt, amely után a héten elkezdődik a rájátszás.

A Körmend, a Sopron és az NKA Universitas Pécs lépéselőnyben volt a rájátszásért zajló verseny utolsó felvonása előtt: ha mindhárman nyernek szombaton, ott vannak a legjobb nyolc között; ha valamelyikük veszít, és az Alba nyer, akkor a fehérváriak mindenképpen rájátszáshelyre ugranak – nagyjából ez volt az alapképlet a kezdés előtt.

Nos, a Körmend és az Alba nem hibázott, ellenben a Sopron és a Pécs kikapott: a vasiak ezzel biztossá tették rájátszásbeli játékukat, a 7–9. helyen kialakult hármas holtverseny minitabellája pedig a fehérváriaknak és a soproniaknak kedvezett – a baranyaiak kicsúsztak az első nyolcból.

A 26. (utolsó) forduló eredményei:

Szolnok – Falco 77:99

Atomerőmű – Sopron 97:92

Körmend – Honvéd 93:87

PVSK – Alba Fehérvár 88:97

Szedeák – NKA Pécs 73:65

Oroszlány – DEAC 76:83

Kecskemét – Zalaegerszeg 92:86

Az alapszakasz végeredménye (a félkövérrel jelzett csapatok jutottak be a negyeddöntőbe, míg a 9-14. helyezettek az alsóházi rájátszásba kerültek) :

1. Falco26262489–18871.00052
2. Atomerőmű262332389–20480.94249
3. Szolnok261792187–21450.82743
4. DEAC2615111945–19430.78841
5. Zalaegerszeg2614122224–21570.76940
6. Körmend2614122288–23020.76940
7. Sopron2613132149–20750.75039
8. Alba Fehérvár2613132350–22520.75039
9. NKA Pécs2613132062–21270.75039
10. Honvéd269172023–21390.67335
11. Kecskemét268181952–21100.65434
12. Oroszlány267191998–22480.63533
13. PVSK265212072–23820.59631
14. Szedeák265211899–22120.59631

A negyeddöntők párosításai:

Falco – Alba Fehérvár

Atomerőmű – Sopron

Szolnok – Körmend

DEAC – Zalaegerszeg

Jégkorong: Kiegyenlített a Csíkszereda

Eleinte úgy nézett ki, tanult a szombati hibájából a Gyergyói HK, hiszen, ahogy az Erste Liga-döntő harmadik meccsén, a negyediken is hamar vezetést szerzett, ám vasárnap ahelyett, hogy még az első harmadban fordítani engedte volna a Csíkszeredát, tartotta az előnyt, sőt, Vincze Péter révén a második játékrész elején még növelte is.

Ezúttal viszont egy- helyett kétgólos előnyben nyugodott meg a kelleténél jobban a 2022–2023-as idény bajnoka, a hazaiak egy pillanatra sem adták fel, csupán a megfelelő alkalomra vártak, és előbb Becze Tihamér, majd a Rokaly fivérek közül az idényben a kevésbé jól teljesítő Norbert talált be – még a második harmadban egyenlített a Sportklub.

Ahogy fogyott az idő, úgy vállaltak egyre kevesebb kockázatot a csapatok, a találkozó legvégén azonban emberelőnybe került a Csíkszereda, és az első soros Rokaly Szilárd megfordította a meccset. Hazai pályán 3:2-re nyert a Sportklub, és 2–2-re kiegyenlített a döntőben.

Jégkorong: Továbbra is nyeretlen a magyar női válogatott

A magyar válogatott szombaton pihent a csehországi Ceske Budejovicében zajló női jégkorong-világbajnokságon, ami mentálisan és fizikálisan is jól jöhetett a lányoknak, hiszen két mérkőzést követően nulla ponttal, és szerzett gól nélkül álltak. A vasárnapi ellenfélnek sem volt sokkal fényesebb a mérlege, két 5:2-es vereség után lépett jégre. A mieink keretéből Leidt Madeline térdsérülés miatt hiányzott, rá már nem is számíthat a továbbiakban a szakmai stáb, helyét Báhiczki-Tóth Boglárka vette át. A magyar lányok ugyan két vereséggel kezdtek, főleg a Japán elleni 2:0-s vereség volt fájó, de a továbbjutás szempontjából még semmi sem dőlt el. A bennmaradáshoz és a negyeddöntőbe jutáshoz azonban Norvégia ellen már győzelmi kényszerben léptek jégre a mieink. Ehhez a lelátóról jött az extra segítség, a vasárnapi meccsre még több magyar látogatott ki, a tábor gondoskodott a hangorkánról.

A norvégok játszottak szombaton, és ez az első percekben érződött is, Millie Sirum helyzeténél Németh Anikó már verve volt, de a csatár Baker Taylor szorításában a kapuvasra emelte a pakkot. Idővel átvette az irányítást a magyar csapat, Seregély Mira, Baker, valamint Horváth Imola is tesztelte Ena Nyström reflexeit. A kapus az első húsz percben hibátlanul teljesítette a „teszteket”. Emberelőnyben is jól járt a korong, ám válogatottunknak a hetedik lejátszott harmadban sem sikerült betalálni a világbajnokságon.

A középső játékrész a lehető legrosszabb forgatókönyvet hozta, még egy perc sem telt el, és megszerezte a vezetést Norvégia, Andrine Furulund távoli lövésénél takartak jól Németh Anikó előtt. A gól megfogta a magyarokat, és a 30. percben jött az újabb pofon, hasonló forgatókönyv szerint, mint az első norvég találat. Ezúttal Emma Bergesen tűzte rá távolról, Németh megint nem látott semmit a lövésből, a korong a kapu felső sarkában kötött ki. 2:0 lett oda, és bár a mieink a harmad utolsó perceire összekapták magukat, továbbra sem tudtak túljárni Nyström eszén.

Az utolsó 20 húsz percre feljebb kapcsoltak Huszák Alexandráék, beszorult Norvégia, Odnoga Lotti és Németh Bernadett is jó helyről lőhetett, azonban a kapus előtt nem zavart senki, így Nyström védett. Hatalmas offenzíva zúdult a norvégok kapujára, de egyszerűen nem sikerült semmi, hiába a sok lövés, a minőségi helyzet kevesebb volt. A végén Pat Cortina levitte a kapusát is, ám hat az öt ellen sem tört meg az átok, továbbra sem tudtak a lányok betalálni a világbajnokságon. A norvégok aztán az üres kaput még bevették a végén, így 3:0-ra nyertek.

Az újabb vereséggel már csak matematikai esélyük maradt a mieinknek a bennmaradásra. Ehhez mindenképpen legalább három góllal kellene legyőzni a németeket, akiknek ezután a Japán elleni utolsó meccsüket is rendes játékidőben kellene elveszíteniük úgy, hogy közben a norvégok is 60 perc alatt kapnak ki Svédországtól. Ebben az esetben összejöhetne egy magyar-német-norvég hármas holtverseny, amelyből a mieink jönnének ki a legjobban. Erre sajnos elég kicsi az esély.

A csoportunk délutáni mérkőzésén a svédek gond nélkül szállították a papírformát és az első és a harmadik harmadban szerzett egy-egy góllal 2:0-ra legyőzték Japánt, ezzel pedig nemcsak bebiztosították a továbbjutásukat, de a csoport első helyét is megszerezték.

A kiemelt kép forrása: telex.hu

Szólj hozzá!