
Megkezdődött az öttusa-világkupa idei szezonja, az első olyan idény, amikor már kizárólag az újtípusú versenyre kerül sor, vagyis a lovaglás helyett akadálypályát kell teljesítenie a mezőnynek. A sportolók most már hozzászoktak az új elemhez, s az első tapasztalatok pozitívnak tűnnek.
Február 25. és március 1. között Kairóban rendezték az idei világkupa-sorozat első versenyét, amelyen felnőtt szinten is debütált az akadálypálya, amely a sportág reformja keretében került a lovaglás helyett a programba. A tavalyi olimpiáig bezárólag még a régi, eredeti szisztéma érvényesült, de az, hogy 2025-től már nem lovaglás, hanem akadályverseny fog bekerülni az úszás, a vívás, a futás és a lövészet mellé, évekkel ezelőtt eldőlt, így mindenkinek volt ideje felkészülni erre.
Rob Stull, a Nemzetközi Öttusa Szövetség (UIPM) tavaly ősszel megválasztott elnöke szerint sikeres volt az új tusa kairói debütálása.
„A jövő megérkezett. Láthatja mindenki, hogyan reagáltak a sportolók erre a változásra, s hogy többségüknek tetszik az akadálypálya. Mindig is bíztam benne, hogy az újfajta öttusa minél előbb megvalósul, s ez most bekövetkezett” – értékelt az amerikai sportvezető a szövetség hivatalos honlapjának adott nyilatkozatában.
Hozzátette azonban azt is, hogy ahogy minden új dolog, az akadályverseny is finomhangolásra szorul, mivel a kairói tapasztalatok alapján úgy látják a szakemberek, hogy érdemes nehezíteni a pályán, mivel többen is egészen könnyedén teljesítették, márpedig a cél éppen az lenne ezzel az újítással, hogy minél nagyobb kihívást jelentsen a sportolók számára. Leszögezte azt is, hogy szezon közben nem lehet ilyen gyökeres szabályváltoztatást végrehajtani, de a versenyzők és az edzők bevonásával meg fogja vizsgálni a nemzetközi szövetség technikai bizottsága a lehetséges módosításokat.
Folyamatosan figyelemmel kísérik az eredményeket és a visszajelzéseket, amelyek alapján valamikor az év későbbi részében döntés születhet az esetleges változtatásokról. Rob Stull arról is beszélt nyilatkozatában, hogy tervezik egy világtérkép létrehozatalát, hogy mindenki könnyen megtalálhassa az otthonához legközelebb található helyszínt, ahol gyakorolhat egy UIPM-szabvány szerint összeállított akadálypályán. Ezzel az is a cél, hogy az öttusa minél többekhez eljusson, hiszen tény az, hogy a sportág nem most éli legnépszerűbb korszakát az elmúlt évek vitái után.
Nem ez ugyanakkor az egyetlen változás az öttusában, hiszen a vívásnál egyenes kieséses rendszer váltotta fel az eddigi körmérkőzéses lebonyolítást, amitől sokkal izgalmasabbá vált már ez a szám is. Kairóban több asszó is az utolsó másodpercekben dőlt el, miközben a régi lebonyolítás esetén sokszor akadt példa arra, hogy pár másodperc után be is vitte valaki a győzelmet jelentő tust.
Stull szerint a modern öttusa sikere máris számokban kifejezhető, ugyanis a közösségi oldalakon jelentősen növekedett az UIPM követőtábora. Mint elmondta, nagyszerű munkát végzett a szövetség hivatalos TV-stábja is, amely igyekezett minél közelebb hozni a nézőkhöz az új elemet, az akadályversenyt, s ennek eredményeként nagyobb közönséget tudott megszólítani a sportág.
A TikTok-on a kairói vk-szezonnyitót megelőzően 1600 követővel rendelkezett az UIPM, ám csak a verseny ideje alatt közzétett videóknak több mint húszezres nézettsége volt. Ez az elnök szerint hatalmas siker, mégpedig ezért:
„Most már a fiatalok is részei az öttusának. Úgy tudtunk közelebb kerülni hozzájuk, hogy közben megőrizzük Pierre de Coubertin báró alapelveit, amelyek ezt a sportágat annak idején létrehozták”.
A fiatalítás nem csupán a szurkolók körében figyelhető meg, hiszen Kairóban a férfi mezőny átlagéletkora mindössze 23 év volt, a hölgyeknél pedig a csupán 14 (!) esztendős Farida Khalil nyerte meg a versenyt.
A világkupa április 22. és 26. között Budapesten folytatódik, majd május 7. és 11. között a bulgáriai Pazardzsikban rendeznek fordulót, mielőtt július 4. és 6. között az egyiptomi Alexandriában befejeződne az idei sorozat. Mindegyik helyszínen már az újfajta öttusát láthatják az érdeklődők – remélhetőleg minél több magyar sikerrel.
A kiemelt kép forrása: francsjeux.com/UIPM