
Fordulatot vettek a 2032-es brisbane-i olimpia előkészületei. Az ausztrál nagyváros eredetileg azt tervezte, hogy a meglévő nagy stadiont, a Gabbát fölújítja és kibővíti a játékokra, tegnap azonban kiderült, hogy egy teljesen új arénát húznak föl a város egy másik pontján, a Gabbát pedig az olimpia után lebontják. A bejelentett tervekkel nem mindenki ért egyet, hiszen az új olimpiai stadion egy városi parkban kapna helyet, ezáltal csökkenhet a zöldfelületek nagysága. Amióta Brisbane négy évvel ezelőtt megkapta az olimpia rendezési jogát, eléggé zűrös mederben folynak az előkészületek, s a mostani pálfordulás sem fog megnyugvást hozni ezen a téren.
Brisbane meglepően korán, 2021-ben elnyerte a 2032-es nyári olimpia és paralimpia rendezési jogát, miután a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) célzott párbeszédet kezdeményezett az ausztrálokkal, s megegyezett velük. Már önmagában ezt a döntést többen kritizálták, hiszen lettek volna más érdeklődők is a játékok rendezésére, ám az auszi lobbi kellően erősnek bizonyult ahhoz, hogy a NOB gyorsan, ugyanakkor nem a legdemokratikusabb és főleg nem átlátható módon döntsön.
Abból a szempontból nehéz vitatni Ausztrália alkalmasságát az olimpiarendezésre, hogy 1956-ban és 2000-ben is otthona volt a nyári játékoknak, ám Brisbane városával, az ország harmadik legnagyobb településével kapcsolatban már akadtak kritikus hangok, s az elmúlt négy év eseményei nem nyugtatták meg a kedélyeket – ma is sokan úgy gondolják, Queensland állam fővárosa nem tud sikeres olimpiát rendezni.
Amióta elnyerte a rendezési jogot, Brisbane többször is alaposan átalakította az infrastrukturális terveket, legutóbb éppen a minap, amikor David Crisafulli, Queensland miniszterelnöke bejelentette az új elképzeléseket, amelyekkel elmondása szerint az a cél, hogy Brisbane világszínvonalú játékoknak legyen otthona, s a város és a térség lakói számára minél nagyobb örökséget hagyjanak hátra.
Crisafulli bejelentésében több nagy horderejű információ kapott helyet, de ezek közül mindenképpen a legfontosabb hírnek az minősül, hogy egy teljesen új, 63 000 férőhelyes olimpiai stadiont építenek a város központjában található Victoria Park területén. Két évvel ezelőtt még az volt az álláspont, hogy Brisbane meglévő nagy stadionját, a Gabbát fogják fölújítani és bővíteni az olimpiára és a paralimpiára, ám a tervek kapcsán tiltakozás kezdődött a városban, mivel a modernizáció oltárán föláldoztak volna egy 1899-ben épített iskolát, ahonnan máshová kellett volna „költözniük” a diákoknak és a tanároknak. Így végül letettek erről a döntéshozók.
A most bejelentett új stadion több szempontból is érdekes. Egyrészt azért, mert a Gabbához hasonlóan a város központi, frekventált területén kerülne fölépítésre, ezáltal a Gabba-projekt kritikusainak egyik érve, az építkezések okozta jelentős környezeti terhelés most egy új helyen, de kvázi változatlanul a belvárosban valósulna meg, másrészt Crisafulli miniszterelnök tavalyi választási kampányában még arra tett ígéretet, hogy nem fognak új stadiont építeni. Ausztráliában sem szabad tehát hinni a politikusok ígéreteinek, mert jó eséllyel annak az ellenkezője fog megvalósulni.
A kormányfőt természetesen kérdezték az újságírók a tegnapi sajtótájékoztatón erről, s azt felelte, nehéz döntést hozott meg az állami kormány, mivel a szándék sokáig az volt, hogy a Gabbát kéne felújítani, ám a tervek összeállítása során egyértelművé vált, hogy ez „egész egyszerűen nem lehetséges”, mert a hét év, ami hátra van az olimpia kezdetéig, nem volna elegendő a létesítmény modernizálására. Ehelyett le fogják bontani a stadiont, amelynek helyébe az új aréna lép majd. Crisafulli elmondta, hogy a tervek kidolgozásánál két megoldás közül kellett választani: a jövőbe tekintő vagy az elmúlt négy évtizedet képviselő játékokat akar-e rendezni Brisbane. „Elköltünk milliárdokat átmeneti installációkra és tribünökre, melyek semmilyen örökséget nem hagynak maguk után, vagy pedig biztosítjuk az Ausztrál Futball Liga és a krikett-bajnokság jövőjét egy vadonatúj stadion megépítésével, mellyel a játékoknak is méltó örökséget állíthatunk – utóbbi mellett döntöttünk” – mondta a kormányfő.
A tervek szerint az új stadionban lesz az olimpia és a paralimpia nyitó- és záróünnepsége, illetve az atlétikai versenyek nagy többsége. Az Ausztrál Atlétikai Szövetség nem sokkal a bejelentés után közleményt adott ki, melyben azt üdvözölte, hogy új stadionban kerül sor a sportág eseményeire, ellenben mélységesen csalódott amiatt, hogy lebonthatják a Gabbát.
„A mai bejelentés, miszerint az állam lebontana nagy múltra visszatekintő, ma is használatban lévő létesítményeket, s Brisbane városában az olimpiát megelőző években nem lenne egyetlen olyan helyszín sem, amely alkalmasnak bizonyulna nemzetközi és nemzeti sportesemények megrendezésére, hatással lesz a sportolók felkészülésére, részvételére és teljesítményére. A mostani helyzet azt eredményezheti, hogy atlétáink és paraatlétáink 50 éves, több esetben az akadálymentesítési normáknak sem megfelelő helyszíneken lesznek kénytelenek készülni versenyeikre, így a 2032-es játékokra is. Az olimpia és a paralimpia lehetőséget adna az edzéslehetőségek fejlesztésére is, erről azonban egy szó sem hangzott el a tervek bemutatása során” – áll a közleményben.
A szövetség ezért sürgős egyeztetést kért a queenslandi miniszterelnökkel és a sportminiszterrel, hogy jobban megértsék a kormányzat szándékait és elérjék, hogy a 2032-es fejlesztések inkluzív, elérhető és fönntartható örökséget hagyjanak maguk után.

Olyan folyón rendeznék meg a kajak-kenut, amelyben krokodilok élnek
Pozitívan áll hozzá a tervekhez az Ausztrál Tenisz Szövetség, ugyanis a korábbi elképzelésekkel ellentétben mégsem Melbourne-ben, hanem Brisbane-ben kerül sor az olimpiai és paralimpiai tenisztornákra. A queenslandi teniszközpontot, mely manapság a brisbane-i tornák otthona, fölújítják, építenek egy 3000 néző befogadására alkalmas centerpályát, valamint 12 új pályát.
Örülhetnek a vizes sportágak ausztrál szövetségei is, amelyek néhány nappal korábban közös közleményben kérték a döntéshozókat arra, támogassák azt a tervet, hogy egy teljesen új vizes központ (a kiemelt képen) kerüljön megépítésre Brisbane-ben a játékokra. Eredetileg a Brisbane Aréna sport- és rendezvénycsarnokban lettek volna az úszás, a műugrás, a szinkronúszás és a vízilabda eseményei is, ám a mostani bejelentés alapján meggyőzték a szakmai szervezetek a queenslandi kormányt arról, hogy érdemes befektetni az új vizes központba. David Crisafulli miniszterelnök a világ legjobbjának nevezte a leendő létesítményt, mely három medencét és két műugró-tornyot foglalhat magában, s a játékok idején több mint 25 000 ember befogadására lesz alkalmas.
Az atlétákhoz hasonlóan nem repeshetnek nagyon az örömtől az evezősök és a síkvízi kajak-kenusok sem, hiszen a két sportág versenyeit változatlanul a Brisbane-től 630 kilométerre fekvő Rockhamptonban, a Fitzroy folyón rendeznék meg. Már önmagában a rendezővárostól való nagy távolság is meglepő, ám az Ausztrál Evezős Szövetség a napokban arra hívta föl a figyelmet, hogy a tervezett helyszín nem rendelkezik sem a nemzetközi szövetség, sem a NOB technikai értékelésével, vagyis nem minősül nemzetközi szintű versenyek lebonyolítására alkalmas pályának. Ami ennél is súlyosabb, hogy a folyó sósvízi krokodilok élőhelye, s a szövetség szerint a 23. órában vannak, mert kétséges, hogy hét év alatt sikerülhet-e olyan körülményeket teremteni, amelyek a sportolók számára biztonságosak úgy, hogy közben a vízi élővilágot sem károsítják.
Az olimpiára és a paralimpiára a most bejelentett tervek szerint összesen nyolc helyszínt építenének föl a nulláról. Ez nagyban ellentmond a NOB fönntarthatósági elveinek, amelyek azt céloznák, hogy az olimpiák rendezői lehetőleg meglévő létesítményeket, vagy átmeneti pályákat alkalmazzanak új stadionok, arénák, csarnokok fölhúzása helyett, amelyeknek megépítése rengeteg pénzbe kerül és jelentős környezeti terhelést is eredményez. A tegnapi sajtótájékoztatón Andrew Liveris, a szervezőbizottság elnöke biztosított afelől, hogy az új elképzelések élvezik a NOB támogatását, amely úgy látja, hét év alatt megvalósíthatóak a beruházások.
Az olimpiai stadionon és a vizes központon kívül több helyszínen is apartmanokat építenek, melyek az olimpiai falvaknak fognak otthont adni. Számos, már most is működő létesítményt felújítanak és bővítenek, így pl. az 1000 férőhelyes Sunshine Coast Stadium 10 000 néző befogadására lesz alkalmas, s nagyobb kapacitást fog kapni a gyeplabda-stadion (itt eredetileg egy átmeneti stadiont húztak volna föl az olimpia idejére, de ezt most elvetették), a nemzetközi sportlövő-központ, a labdarúgó-mérkőzéseknek otthont adó Barlow Park stadion és a lovaglás helyszíne Toowoomba városrészben.
A queenslandi kormányfő még hétfőn egyeztetést folytatott Anthony Albanese ausztrál szövetségi miniszterelnökkel, s megállapodtak abban, hogy Canberra az új tervekhez is biztosítja a szükséges pénzügyi garanciákat, így úgy fest, hogy a brisbane-i olimpia jövője stabilizálódik azután, hogy pár éve még a rendezés lemondása is reális lehetőségnek tűnt a rengeteg bizonytalanság és egyet nem értés miatt.
Az biztos, hogy az új elképzelések sem arattak osztatlan sikert, mint ahogy az is, hogy Brisbane-nek most már el kell kezdenie a munkálatokat, ha nem akar csúszást ezen a téren. Az is igaz, hogy az új stadion építése egy saller a NOB fönntarthatósági ajánlásainak, így emiatt még bizonyára lesznek tüntetések és viták, mint ahogy az evezés és a síkvízi kajak-kenu tervezett helyszínét illetőleg is.
A magam részéről abban bízom, s innen, a messzi távolból csak abban reménykedhetünk, hogy sikeres és magas színvonalú olimpiát és paralimpiát rendez Brisbane 2032-ben, hiszen Ausztráliának vannak tapasztalatai ezen a téren, amelyeket most lehet hasznosítani.
A kiemelt kép forrása: francsjeux.com