
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (NASZ) tegnap bejelentette, hogy még idén bevezetik a sportágban a nemi vizsgálatokat a női versenyeken. Teszik ezt azért, hogy megóvják a valóban női atlétákat a transzneműektől.
Az elmúlt hónapokban nagy teret kapott a nemi vita a sportban a tavalyi olimpián történt események hatására, s nem meglepő módon több szövetség is igyekszik átgondolni vagy szigorítani ezzel kapcsolatos szabályait, hiszen szerencsére egyre többen ismerik fel, hogy az elsősorban a női versenyeken történő finoman fogalmazva kérdőjeles eseteket meg kell előzni. Most az atlétikában döntöttek szigorításról a már meglévő nemi szabályokkal kapcsolatban.
Az NASZ Kínában ülésezett a múlt hétvégi fedettpályás világbajnokság apropóján, s a tanácskozáson döntöttek a szövetség által fölkért munkacsoport ajánlásainak elfogadásáról, így elsősorban arról, hogy nemi vizsgálatokat vezetnek be a női versenyeken.
Sebastian Coe, aki a 3. helyen végzett a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) múlt heti elnökválasztásán, így visszatért az NASZ vezetéséhez, leszögezte, hogy határozottan kiáll a szövetség a nők védelme mellett, mert nem szeretnék, hogy az atlétikában is olyan események történhessenek, amikre pl. az olimpiai ökölvívó-tornán példa volt, vagyis, hogy biológiailag nem 100%-ban nők fizikai erőfölényüket kihasználva legyőzzék teljes mértékben nőnek számító ellenfeleiket.
Ezért a szövetség tanácsa úgy döntött, bevezeti a nemi vizsgálatokat, hogy csak és kizárólag tisztán női versenyzők szerepelhessenek nők számára kiírt viadalokon. Az atlétika az első sportág, amelynek nemzetközi szövetsége meghozta ezt a döntést.
A most elfogadott határozat értelmében egy tesztelésekre szakosodott szakmai szervezetet fognak megbízni a vizsgálatok elvégzésével, amelyen minden női atlétának életében egyszer kell átesnie. Fontos cél, hogy olyan vizsgálati módszereket alkalmazzanak, amelyek non-invazív, azaz behatás-mentes eljárást vagy szárazvérfolt-elemzést tesznek lehetővé. Előbbi esetében a szájüregből gyűjtenek mintát, utóbbinál egy kis vércseppet vesznek ujjbegyből, hagyják megszáradni a tesztkártyán, és úgy folytatják le az elemzést, amelynek végén kiderül, van-e a vizsgált személy DNS-ében férfi gén.
Jelenleg az NASZ tiltja transznemű sportolóknak, hogy női versenyeken induljanak, illetve bizonyos esetekben feltételhez köti, és tesztoszteronszint csökkentő hormonok szedését írja elő. Ezen szabályozás ellen kardoskodik évek óta Caster Semenya, a női 800 méteres síkfutás többszörös olimpiai- és világbajnoka, aki 2019, a szabály életbelépése óta nem versenyezhet kedven távján, mert nem hajlandó alávetni magát a kezelésnek. A témáért felelős munkacsoport februárban megállapította, hogy a mostani szabályok nem elég szigorúak, és arra a következtetésre jutott, hogy a férfinak született sportolók előnyben részesülhetnek nőkkel szemben még akkor is, ha nem estek át férfi pubertáson.
„Mindent megteszünk annak érdekében, hogy megvédjük a női szakágat” – mondta Coe, aki bízik abban, hogy a bevezetendő új szabályok megfelelnek mindenféle jogi kritériumoknak.
Az előírás alkalmazásának egyelőre nincsen konkrét időpontja, s még magát a szabályt is pontosan meg kell szövegezni, de jó eséllyel már a szeptember 13. és 21. között esedékes tokiói szabadtéri világbajnokságon alkalmazni fogják.
Kíváncsian várom, hogy más sportágak mikor fogják követni az atlétika példáját, mivel meglátásom szerint a sportban egyre inkább abba az irányba mennek a dolgok, hogy ki kell tiltani a transzneműeket a női versenyekről. Ez maximálisan támogatandó.
A kiemelt kép forrása: Pexels