Jogerős lett Kenderesi Tamás eltiltása, de ezzel nincs vége

Hosszú csúszást követően a Sportdöntőbíróság meghozta másodfokú ítéletét Kenderesi Tamás doppingügyében. Az olimpiai bronzérmes úszó jogerősen négyéves eltiltást kapott, amelyet még első fokon a Magyar Antidopping Csoport (MACS) szabott ki rá. A sportoló változatlanul ártatlannak vallja magát, s ügyvédjének közlése szerint keresik a további jogorvoslati lehetőségeket, mivel nem nyugszanak bele a döntésbe. A MACS részéről helyesnek tartják a bíróság ítéletét, s igyekeznek megcáfolni az úszó védekezését, de még mindig vannak homályos részei a történetnek.

A Lausanne-ban székelő Sportdöntőbíróság (TAS) a napokban váratlanul meghozta másodfokú, jogerős ítéletét Kenderesi Tamás, a 2016-os riói olimpián bronzérmet szerzett magyar úszó doppingügyében. A testület helybenhagyta a Magyar Antidopping Csoport (MACS) által első fokon még 2023-ban kiszabott négyéves eltiltást, amelyet azért kapott a sportoló, mert ún. biológiai útlevelében több anomáliára is bukkantak, amelyek alapján fölmerült a doppingolás erős gyanúja.

Kenderesi Tamás az elmúlt közel kettő évben folyamatosan azt hangoztatta, hogy nem követett el doppingvétséget, s azt állította, hogy az eljárás azért indul meg vele szemben, mert egy véradás másnapján végzett mintavételt követően a dokumentációjában tévesen vérátömlesztést jelölt meg az ellenőr, s nem véradást. Ez azért nem mindegy, mert egyfelől a két dolog egyáltalán nem ugyanaz, másfelől a vérátömlesztés a vérdopping egyik klasszikus módszere, így ilyen esetben joggal lehet doppingolást gyanítani, ám Kenderesi Tamás bizonyítani tudja, hogy előző nap önkéntes véradáson vett részt.

Ennek ellenére született meg első fokon a MACS elmarasztaló határozata, amely lényegében véget vethet az úszó karrierjének. Az elmúlt hónapok során a TAS előtt zajlott a másodfokú eljárás, amelynek keretében tavaly szeptemberben online meghallgatásra került sor. Ezen Kenderesi Tamás és a mögötte álló jogászok és orvosok számos dokumentum benyújtásával kívánták bizonyítani, hogy a magyar úszó mindig betartotta a doppingellenes szabályokat, s a föntebb említett adminisztrációs hiba az oka annak, hogy biológiai útlevelében anomáliák jelentek meg.

A TAS érthetetlen módon közel fél évig húzta az ítélethirdetést, melyre végül négy halasztást követően, február 27-én került sor. Váratlan volt az időzítés, mert éppen pár nappal korábban jelezte a bíróság Hergenrőder Tamásnak, az úszó ügyvédjének, hogy március 27-éig kitolták a döntéshozatal határidejét, mégpedig különösebb indoklás nélkül. Kenderesiék már az év eleje óta értetlenségüknek adtak hangot a nyilvánosság előtt a folyamatos halasztásokkal kapcsolatban, főleg, hogy emiatt a már így is forinttízmilliókra rúgó perköltségek tovább növekedtek. Minden bizonnyal a TAS bírói testülete érzékelte a magyar és a nemzetközi közvélemény részéről egyaránt megnyilvánuló nyomást, s emiatt nagy hirtelen kihirdette az ítéletet, ami teljesen megegyezik az első fokon született döntéssel, ami jó eséllyel Kenderesi Tamás pályafutásának végét jelenti, hiszen 2027-ben, amikor az eltiltás lejárna, már 30 éves lesz, s azt tekintve, hogy évek óta nem tudott rendesen versenyezni sérülései, majd a mostani doppingügy miatt, eléggé valószínűtlen, hogy képes volna magas szinten jól teljesíteni.

A pécsi úszó azonban változatlanul hisz ártatlanságában, amiről ügyvédje, Hergenrőder Tamás beszélt a Nemzeti Sportrádió Hazafutás című műsorának hétfői adásában. A jogász, aki a Nemzeti Sportnak előzetesen adott nyilatkozatában arcpirítónak minősítette az ítéletet, a rádióinterjúban olyan információkat tárt a nyilvánosság elé, melyek, amennyiben igaznak bizonyulnak, megdöbbentő dolgokra mutatnak rá.

A doppingvád tekintetében a biológiai útlevelében tapasztalt atipikus minták okán indult az eljárás, akkor 2022 októberében kértek tőle magyarázatot az eltérésekre. 2022 áprilisában egy felkérésre Tamás adott vért, mert nagyon ritka vércsoportja van. Ez nem szabályellenes, ez egy nemes dolog, de amikor vért adott, akkor ezt jelezni is kell a doppingvizsgálatokkor. Amikor a 2022-es doppingellenőrzés előtt egy nappal adott vért, akkor jelezte a „vérveszteség” kifejezéssel a dokumentumon, hogy ez történt, de ezt a WADA hibásan, vértranszfúzióként rögzítette a rendszerben” – mondta Hergenrőder Tamás.

Nem minden mintát vettek figyelembe

A jogász hozzátette, hogy az emiatt megindult eljárás keretében négy darab, egyaránt 2017-ben leadott mintára kértek magyarázatot a doppingellenőrök, valamint egy 2021-esre, amely egy pihenőidőszakban került levételre az úszótól. Ennek azért van jelentősége, mert 2021. január 1-jét követő doppingügyekben már nem egy 2011-es, hanem egy 2021-es kormányrendelet előírásait kell alkalmazni, márpedig a 2017-es minták esetében is ezt a jogszabályt vették alapul az eljárás során, ami a visszaható hatály tilalma miatt jogsértésnek számít. A legnagyobb különbség az a két rendelet között, hogy a régebbi még tényleges bizonyítás esetében tette lehetővé egy sportolónak a doppingvétség miatti eltiltását, az újabb szabályozás azonban már a doppingolás valószínűsége esetén is lehetőséget ad a szankcionálásra, már amennyiben a versenyző nem tudja bizonyítani ártatlanságát.

Az is jelentős változást eredményezett, hogy amíg 2021 előtt még hazai szinten két lépcsőfoka volt a fellebbezésnek, addig a 2021-es kormányrendelet már csak egy fokot hagyott meg, a MACS doppingbizottságát, melynek első fokon megszülető határozatai ellen a Sportdöntőbírósághoz van helye fellebbezésnek, vagyis hazai fórumon már nincs mód fellebbezni. Ahogy Hergenrőder fogalmazott, megye i-ből egyből a BL-ben kellett indulniuk. Az ügyvéd szerint alkotmánysértést is fölvet a most hatályos kormányrendelet, mivel sérti az Alaptörvényben és az Emberi Jogok Európai Egyezményében egyaránt rögzített állampolgári jogot, mely a tisztességes eljáráshoz való jogot foglalja magában. Emiatt az Emberi Jogok Európai Bíróságához is kereset beadását tervezik.

Arra a kérdésre, hogy Tiszeker Ágnes, a MACS vezetője többször is az egymástól független WADA-szakértők által egybehangzóan megállapított valószínűsített doppingolásra hivatkozott, az ügyvéd így válaszolt:

Nagyon fontos, hogy a Tamás esetében voltak olyan minták, amiket nem építettek be a biológiai útlevél matematikai modellszámításába, holott erre a célra vették le. Ez úgy derült ki, hogy Tamás is megőrzött minden dokumentumot és minden holléti lapját, mert mindig szabályszerűen rendelkezésre állt és mindig mindent elkövetett, hogy ne kövessen el semmilyen szabálytalanságot. Nagypapája, Szűcs György is hihetetlen munkát végzett a pontos részletek feltárásában, mint ahogy dr. Kováts Tímea is tudományos hivatkozásokkal alátámasztott élettani magyarázatot adott a vélelmezett eltérésekre.

A védekezésünk másik eleme, hogy nem építették bele például a 2017. március 7-én levett minta eredményét a biológiai útlevelébe, már pedig így megváltozott a szekvencia, a matematikai modellszámítás nem lehet helytálló, ami alapján véleményt alkothattak a szakértők. Továbbá, csak 2017-ben volt 12 mintavételezése, amelyből kilencnél a WADA és a MACS vér-, és vizelet minták levételére, hőmérsékleti tárolására, szállítására vonatkozó szabályok sérültek, mert van egy, a vérvételtől számított idő és hőmérséklet, amelyből készül egy BSS-vérstabilitási pontszám, amelynek 85 alatt kellett lennie. De meg tudom mutatni, hogy hiányoznak a Tamás mintái esetében ezek az adatok, hiányzik a hőmérsékleti naplózása a mintáknak. Tehát, a WADA független szakértői úgy mondanak véleményt Tamás biológiai útleveléről, hogy hiányzik belőle minta, illetve bekerültek olyan minták, amik nem is lehetnének benne, mert szigorúan előírja a WADA-szabályzat, hogy amennyiben nem felelnek meg ezek a minták az előírásoknak, akkor nem lehet figyelembe venni ezeket” – részletezte Hergenrőder Tamás a szerinte téves adatokra alapozott, valószínűsített doppingolásra vonatkozó döntés eredetét.

Az ügyvéd a rádióinterjú további folyamán más megdöbbentő állításokat is tett. Arról beszélt, hogy 2023 szeptemberében, amikor a fellebbviteli eljárás során megérkezett az alperes, vagyis a MACS ellenkérelme a TAS-hoz, akkor abban egy olyan PDF-fájl szerepelt több más dokumentum mellett, amelyben Excel-táblák vannak megszerkesztve, amellyel azt kívánták bizonyítani, hogy megfelelőek voltak a hűtési körülmények. Hergenrőder Tamás szerint büntetőjogi kérdést vet fel a dokumentum, mivel igazságügyi szakértői vélemény szerint nem akkor készült, amely időpont föl van tüntetve és nem az a személy készítette, akinek a neve rajta szerepel. Emiatt az okirathamisítás gyanúja merült föl, ami kapcsán az ügyvéd kilátásba helyezte feljelentés megtételét.

Kenderesi Tamás: Sosem doppingoltam

Az interjúban szóba került Kenderesi Tamásnak az a korábbi állítása is, miszerint még 2023-ban, az elsőfokú eljárás során a MACS a meghallgatás helyszínén kvázi vádalkut ajánlott neki, miszerint, ha bevallja, hogy doppingolt, akkor mérsékelik büntetését.

Hergenrőder ezzel kapcsolatban más furcsaságokra is fölhívta a figyelmet:

„Engem ez (a „vádalku” – a szerk.) sokkolt. Az előzmények után nem ezt a fogadtatást vártuk. Amikor jeleztem, hogy a hiányzó vagy szabálytalanul kezelt mintákkal kapcsolatosan magyarázatot szerettünk volna kérni, mert enélkül sem védekezésünk nem lehet teljes értékű, sem a döntéshozatal kellően megalapozott, így akkor visszavonult a háromtagú testület döntéshozatalra, és minket kiküldtek a teremből, míg a testület tagjai tanácskozni kezdtek, hogy mi tévők legyenek. Tamásnak ez az első tárgyalása volt és felvette ezt a beszélgetést. Gyakorlatilag elhangzik, hogy felhívják Tiszeker Ágnest és megkérdezik, hogy mi legyen. Milyen lehetőségek vannak, mert nem küldték meg nekünk a dokumentumokat… A MACS doppingbizottsága a MACS-tól függetlenül kell eljárjon. Rögtön döntést akartak hozni, csak felmerült ez a probléma. Érdekesség, hogy korábban azt mondták, hogy ez a szállítás körülményeire vonatkozó email előző este érkezett meg, de a későbbi dokumentum szerint csak másnap délután, vagyis a tárgyalás ideje alatt” – mutatott rá egy újabb finoman szólva érdekes körülményre az ügyvéd.

Szóba került az interjú során a másodfokú eljárás jelentős mértékű elhúzódása is, s Hergenrőder Tamásnak erre is van elmélete.

A MACS, mint alperes minden létező halasztási kérelmet beadott és számtalan alkalommal különféle okokra hivatkozva tolta ki a TAS előtt zajló eljárást, amennyire csak lehetett. Jelentősen közrehatottak abban, hogy az ügy ilyen sokáig húzódott. Tárgyalást sem akartak, a felajánlott időpontokat mindig halasztották és amikor végül a tárgyalásra indítványoztam dr. Tiszeker Ágnes tanúkénti meghallgatását, erre nem volt hajlandó” – mondta el Kenderesi Tamás jogi képviselője.

Az ítélet kapcsán természetesen maga a legfőbb érintett, Kenderesi Tamás is megszólalt. Közösségi oldalán közzétett hosszabb bejegyzésében változatlanul kitart ártatlansága mellett, s elég kemény szavakkal illette azokat, akiknek szerepük volt elmarasztalásában.

„Átgázoltak rajtam, meggyalázták az életemet, minden gátlás nélkül. Tönkretettek. Próbáltam a karrierem során a fiataloknak példát mutatni, a rászorulókon segíteni. Semmi olyat nem tettem, amivel rászolgáltam volna erre, soha életemben nem doppingoltam – írta a 28 éves versenyző. – Pár napra elvonulok a világ elől, hogy feldolgozzam ami történt.”

Az ügy kapcsán megszólalt Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője is, aki szerint a TAS négyéves eltiltást helybenhagyó döntése várható volt, mivel a bíróság már korábban meghallgatta a feleket az ügyben, csupán azért volt meglepő, mert napokkal ezelőtt a TAS március végéig tolta ki az ítélethozatal határidejét.

„A lausanne-i Sportdöntőbíróság magyarázata, amivel a döntést alátámasztja, 61 oldal, úgyhogy el lehet képzelni mekkora iratanyagról és mennyi benyújtott dokumentumról van szó – jelentette ki a MACS vezetője megjegyezve, hogy az ítélet jogerős. Ugyanakkor a sportolónak még van lehetősége arra, hogy a Svájci Legfelsőbb Bírósághoz forduljon. – De azt azért Tamásnak és az ügyvédjének is tudni kell, hogy ez szakmai döntést nem hoz.”

A svájci Legfelsőbb Bíróság eljárásjogi szempontból vizsgálja az ügyet, hogy rendben volt-e a procedúra, ha nem, akkor új eljárás lefolytatását rendeli el. Kenderesiék egészen biztosan élni fognak ezzel a lehetőséggel.

Tiszeker kedden az M1 hírcsatornának bővebben nyilatkozott a döntésről. Hergenrőder Tamásnak arra az állítására, hogy nem minden minta került be az úszó biológiai útlevelébe, azt válaszolta, hogy ez valóban így van, mert egy nemzetközi szinten is élversenyzőnek számító sportolótól sokféle mintát vesznek, vért és vizeletet egyaránt, de vérből is többféle van. Van, ami növekedési hormon kimutatására alkalmas, van, aminél vértranszfúziós jeleket keresnek, és mindig pontosan lehet tudni, melyik vért milyen analízis céljából vették le.

„Amit a biológiai útlevél céljából vesznek le, az kötelezően bekerül a nemzetközi információs rendszerbe. A bizottság és a WADA-akkreditált laboratórium is megvizsgálta, és úgy látta, hogy minden minta megfelelően fel lett vezetve” – szögezte le.

Hangsúlyozta: hat eltérés volt a biológiai útlevelében, ebből egyet az úszó megmagyarázott azzal, hogy vért adott – ami legális –, és ezt el is fogadták.

Az ügyvéd szerint egy másik mintánál összekeverték a vérvételt a vértranszfúzióval, de a MACS vezetője szerint ezt nem lehet összekeverni. Hozzátette: a nemzetközi Sportdöntőbíróság ezt is megvizsgálta, és rendben találta az adminisztrációt. Megállapították, hogy az a magyarázat, amit Kenderesiék szakmailag adtak, nem elfogadható, és nem magyarázza az összes többi eltérést a biológiai útlevélben.

Jelen pillanatban tehát úgy tűnik, hogy vége van Kenderesi Tamás pályafutásának, amely pedig ígéretesen kezdődött a Rióban megszerzett bronzéremmel. Abból ítélve, hogy eddig lényegében a teljes magyar úszótársadalom kiállt mellette és jelentős anyagi segítségben is részesítette a nem olcsó jogi eljárások keresztülvitele érdekében, erősen valószínűtlen, hogy itt véget érne a történet. Az más kérdés, hogy amennyiben a svájci Legfelsőbb Bíróság elé felülvizsgálati kérelmet nyújt be az úszó jogi csapata, abban mikor és milyen ítélet születik, hiszen a bíróság legfeljebb megsemmisítheti a korábbi perben hozott ítéletet, s új tárgyalást rendelhet el, ami megint csak hónapokat, akár egy-két évet is igénybe vehet.

Sajnos úgy fest, Kenderesi Tamás számára az marad az egyetlen reális cél, hogy tisztára mossa magát, már amennyiben valóban ártatlan, de az, hogy visszatérjen a medencébe és magas szinten versenyezzen, annak esélye csekély. 30 éves kor fölött viszonylag kevesen tudtak, tudnak komoly eredményeket elérni, miközben egyre gyakrabban esik meg, hogy tinédzserek nyernek a felnőttek között olimpiát, vb-t, Eb-t.

Szomorú történet ez, aminek ki tudja, milyen vége lesz, de nem hiszem, hogy születhetne ezek után olyan döntés, amely teljes mértékben kielégítő lenne bármelyik fél számára.

A kiemelt kép forrása: Sportudvar-archívum

Szólj hozzá!