Ferencvárosi címvédés, női kosárlabdarangadó és egy kis röplabda – Hétvégi Összefoglaló

A tavasz első hétvégéjén is volt mire figyelniük a hazai sportkedvelőknek. A női kézilabda Magyar Kupában a legjobb négy küzdött meg a végső győzelemért. A női kosárlabda-bajnokságban csúcsrangadót rendeztek, s a férfi röplabda Extraligában is rangadóra került sor. Tarts velem!

Női kézilabda: Megvédte címét az FTC a Magyar Kupában

A négyes szám bűvöletében került sor a Török Bódog Női Kézilabda Magyar Kupa döntőjére vasárnap délután Tatabányán. A Ferencváros zsinórban negyedik MK-győzelmére hajtott, míg a Győri ETO négy év után szeretett volna ismét a dobogó tetején ünnepelni.

Március első vasárnapja bizonyára sokáig emlékezetes marad Szilágyi Diánának: a mindössze 17 éves kapust nevezték be a ferencvárosiak a döntőre a válogatott Janurik Kinga helyére, akit a Mosonmagyaróvárral vívott elődöntő elején dobtak fejbe. Az első naphoz hasonlóan szintén hiányzott az FTC-ből a betegséggel küszködő orosz irányítóklasszis, Darja Dmitrijeva.

Az óváriak ellen parádézó francia hálóőr, Laura Glauser két védéssel kezdett, de a győriek dán csillaga, Sandra Toft is hamar elkapta a fonalat a kapuban. Nem finomkodtak a felek, egyből egymásnak estek a pazar hangulatú csatában. A trónfosztásra ácsingózó győriek az első pillanattól fogva magas fordulatszámon pörögtek, beleértve Per Johanssont is. A svéd tréner a legjobb futball-elkapókat megszégyenítő sprinteket vágott le a kispad teljes hosszában, máskor Herbert von Karajant idézve vezényelte játékosait vagy reklamált széles gesztusokkal – volt, hogy szlovén segítőjének, Uros Bregarnak kellett szó szerint visszafognia őt.

Az FTC ezzel szemben jóval nehezebben lendült játékba, kapkodva, pontatlanul és bizonytalanul támadott, láthatóan nem ízlett neki az ETO rendkívül szívós és hatékony védekezése, amellyel szemben nem ültek a statikus és lassú megoldások. Huszonkét perc elteltével 12:6-ra húzott el a trónkövetelő, a fővárosiak gyenge kezdése alapjaiban határozta meg a játék képét. Na meg az első harminc percben tíz kísérletéből hetet gólra váltó balkezes holland kiválóság, Dione Housheer is sokat tett a sima, 15:10-es győri vezetésért.

ETO-hibákkal és sorozatban négy ferencvárosi góllal indult a második félidő, így Johansson a 35. percben időt kért. Hatott a lelki fröccs (szokásától eltérően a skandináv szakember nem rajzolt semmit a taktikai táblára és magyarázott ülve, hanem összekapaszkodva játékosaival beszélt hozzájuk), hiszen a záró negyedórához érve újra öt találattal vezetett a Győr (22:17). A válogatott klasszis, Klujber Katrin szép gólokkal szállt be a szünet után, ám a Ferencváros továbbra is sokszor csak kínlódott a stabil győri fallal szemben. Glauser tartotta jó formáját, fontos pillanatokban mutatott be bravúrokat, ezeket azonban csapattársai nem tudták kihasználni támadásban, hiányoztak a jó egyéni teljesítmények és a váratlan megoldások elöl (persze, puszta polémia, de ki tudja, mi lett volna, ha a kreatív Dmitrijeva is Allan Heine rendelkezésére áll…).

Hiába rontott el egymás után öt akciót is a gólszerzésben megakadó Győr, a Ferencváros közben két hétméterest is kihagyott, így sokáig nem tudott közelebb férkőzni. Aztán az 54. percre fordulva az orosz Valerija Maszlova bombájával 22:20-ra feljöttek a fővárosiak, akik ráadásul emberelőnybe is kerültek, így máris nyílt lett a csata a hajrára. Az 58. perc végén a szerb beálló, Dragana Cvijics is megvillant ziccerben, egy lett a különbség. Időt kért Johansson, ám a dél-koreai Rju Un Hi mellé lőtt az akcióból. Az ellentámadásból viszont Angela Malestein nem hibázott, a holland jobbszélső tíz másodperccel a vége előtt 23:23-ra egyenlített, majd Glauser könnyedén fogta a brazil Bruna de Paula utolsó kísérletét, így következhettek a hétméteresek.

Housheer kezdésként nem hibázott, majd a német Emily Bölk is kíméletlen volt. A második sorozatban Győri-Lukács Viktória lövését kirúgta Glauser, a beszálló francia Hatadou Sako viszont nem tudott kifogni Klujberen. A harmadikban De Paula és a szerb Andrea Lekics is hibázott, míg a negyedikben Glauser harmadszor is óriási bravúrral védett, kifogott a győriek norvég csapatkapitányán, Kari Brattset Dalén, ám utána Toft is kivédte Malestein lövését – fokozódott az őrület.

Az utolsó párban az ETO dán légiósa, Kristina Jörgensen sem tudta megbabonázni az elképesztő Glausert, a kapus negyedik védése pedig címvédést ért!

Most is igaz lett a Ferencváros-Győr rangadók már-már örök igazsága, hogy ebben a párharcban tényleg bármi megtörténhet. Hiába mutatott kiváló formát (a nagy riválishoz képest is jobbat) az elmúlt hetekben a Győr és hiába uralta jó ideig a finálét, a hajrábeli hibák (az utolsó tizenöt percben mindössze egy gólt szerzett a Rába-parti csapat) megbosszulták magukat. A sokáig maga alatt teljesítő FTC ezzel szemben sokadszor is bizonyította, hogy tényleg soha nem lehet leírni és szinte bármikor képes csodát tenni.

A Ferencváros sorozatban negyedszer is elhódította a Magyar Kupát és 16 elsőségével immár egyedüli rekorder. A végeredmény: Ferencváros-Győri ETO 23:23 – hétméteresekkel: 2:1

Női kézilabda: Történelmi MK-bronzérmet szerzett a Budaörs

Szombaton előbb a Győr nyert tíz góllal a Moyra-Budaörs ellen, majd a Ferencváros múlta felül a Mosonmagyaróvárt, így a két esélyes jutott döntőbe Tatabányán. Az első négyes döntőjén szereplő Budaörs és a sorozatban második bronzmérkőzésén pályára lépő Mosonmagyaróvár is a klub történelmének első MK-érmére hajtott.

A komoly tét ellenére, vagy pont ennek árnyékában kezdték a bronzmérkőzést a csapatok. Sok hiba, pontatlanság és a szombati elődöntők okozta fáradtság is érezhető volt mindkét együttesen. Öt perc játék után 2:2-es állásnál kettős emberelőnybe került a Budaörs, de ebből egy gólt sem tudott szerezni, sőt a második kiállítás lejártakor még Ines Ivancok-Soltic hetesével a Mosonmagyaróvár került előnybe. Az osztrák játékos 26 perc játék után már hat gólnál járt, a Budaörsnek összesen volt ennyi. Az utolsó öt percben azonban a budakörnyéki csapat folyamatosan felzárkózott. 

Fél perccel a félidő vége előtt egygólos előnynél Stranigg Ferenc kért időt, Ivancok-Soltic ezúttal viszont hibázott. Sőt Tóth Gabriella két percet kapott, Szekerczés Luca pedig egyenlített a szünetre. A második félidő első fele a Budaörsé volt, 12:12 után közel hét percen át nem talált kapuba a Mosonmagyaróvár, így három gólra nőtt az örsiek előnye. Hiába jött a mosonmagyaróvári időkérés, nem javult a támadójáték, a következő tíz percben csupán Albek Anna talált a budaörsi kapuba, ő is csak kétszer. 

A Budaörs nem hagyta, hogy ellenfele három gólnál közelebb kerüljön, a 22:18-as győzelemmel Magyar Kupa-bronzérmesek, ami a klub történetének legnagyobb sikere, ellenben a Mosonmagyaróvár sorozatban másodszor is elbukta az érmet.

Férfi kézilabda: Ezúttal nem botlott a Szeged

A férfi kézilabda NB I szombati játéknapján a Veszprém és a Szeged is magabiztos győzelmet aratott hazai pályán. A Tatabánya hat elvesztett mérkőzés után nyert ismét, a NEKA négymeccses győzelmi sorozata hazai pályán szakadt meg a Balatonfüreddel szemben, míg a Győr nagy küzdelemre készítette a végül két góllal nyerő Gyöngyöst.

A címvédő és Bajnokok Ligája-negyeddöntős bakonyiak már a szünetben tíz góllal vezettek az Eger ellen, amelyet 16 találattal győztek le. A veszprémiek mindössze 17 éves balszélsője, Gáncs-Pető Máté 11 kísérletből tíz gólt szerzett. 

A szegediek is hazai pályán szerepeltek, és tíz góllal verték meg a Budakalászt. A Tisza-partiak kapujában a svéd Tobias Thulin 17 védéssel, 53 százalékos hatékonysággal zárt. 

A legutóbbi hat tétmérkőzését elveszítő Tatabánya a Komló idegenbeli legyőzésével javított, míg az előző négy tétmeccsét megnyerő NEKA ugyan a szünetben meg vezetett vendége, a Balatonfüred ellen, végül három góllal kikapott. 

Megszakította rossz sorozatát a mindhárom februári bajnoki mérkőzését elveszítő Gyöngyös, amely a tabella első felében álló Győr ellen nyert otthon.

A Csurgó még pénteken tízgólos győzelmet aratott a PLER otthonában, míg a Ferencváros számára a sereghajtó Dabas otthoni legyőzése nem jelentett gondot – ott is tíz gól volt közte a végső dudaszónál.

A 17. forduló eredményei:

Veszprém – Eger 47:31

Szeged – Budakalász 34:24

Komló – Tatabánya 28:36

Ferencváros – Dabas 39:29

Gyöngyös – Győri ETO 28:26

NEKA – Balatonfüred 29:32

PLER – Csurgó 21:31

A bajnokság állása:

1. Veszprém17161681–434+24732
2. Szeged17152609–483+12630
3. Ferencváros171313594–553+4127
4. Tatabánya171016546–526+2021
5. Győri ETO17917531–507+2419
6. Balatonfüred16835482–497–1519
7. Csurgó17656484–485–117
8. Gyöngyös17539492–526–3413
9. PLER176110491–528–3713
10. NEKA165110467–525–5811
11. Komló174211450–510–6010
12. Eger174112467–565–989
13. Budakalász17413478–545–678
14. Dabas172312460–548–887
Női kosárlabda: A Sopron nyerte a rangadót

Hogy kulcsfontosságú rangadó a Diósgyőr – Sopron női bajnoki mérkőzés vasárnap este, azt nem csak a helyezésekből, de a feldobás előtt tapasztaltak alapján is érezni, tudni lehetett. A megszokottnál feszültebbnek tűntek a stábtagok és a játékosok, akiknek testbeszéde, gesztikulálása ezúttal nélkülözte a könnyedséget, s ugyan az ezerszer elvégzett bemelegítésre vonatkozó rutin nem változott egyik csapatnál sem, az általánosnál jóval kevesebb volt a nevetés, a viccelődés. Tegyük hozzá, érthető módon: az alapszakasz-elsőség volt a tét.

És ez még úgy is igaz, hogy jelenleg a tavalyi ezüstérmes Győr áll (meccselőnnyel) a tabella élén, de mivel a zöld-fehérek még mindkét vasárnapi együttessel találkoznak, kiemelt fontosságot kapott a diósgyőri csata végkimenetele. Egyvalami biztos volt a feldobást megelőzően: az összecsapás vesztese gyakorlatilag lemondhat arról, hogy az élen zárjon és a rájátszásban végig élvezhesse a pályaelőnyt. Ennek megfelelően a diósgyőri B-közép első rigmusa is a ritkábban hallható „Mindent bele” volt, amit a „Harcoljatok” követett, majd a tábor elhagyta a szektorát és felvonult némán a karzatra (állítólag a pécsi vereség után történt incidens miatt), hogy aztán a hatodik percben visszatérjen megszokott helyére.

Az előző fordulóban Pécsen alulmaradó bajnokcsapat rendkívül idegesen kezdett, első négy mezőnykísérletét elhibázta, két büntetőt is elrontott, s a 4. percben már 7:1-re vezetett a csütörtökön Európa Kupa-elődöntőt játszó Sopron. Hét rossz kísérlet után a nyolcadik hazai hárompontosdobás eljutott a gyűrűbe, ezt Miklós Melinda jegyezte, hiába, az ausztrál Stephanie Reid vezette higgadtabb és jobban játszó vendégek nyolc pont előnnyel hozták az első negyedet. Sőt, a 13. percben már 13 ponttal vezettek, Völgyi Péter vezetőedzőnek időt kellett kérnie, mert egyre nagyobb gödörbe került csapata, amely már 21 pontos hátrányban volt a 19. percben.

Őrületesen nagy fordulatnak kellett volna bekövetkeznie, hogy egyáltalán éles végjátékot láthassunk, annyira rosszul és önmagához képest gyengén játszott a bajnoki címvédő, amelynek játékosaira záporoztak a személyi hibák a fordulást követően, amit a közönség és a hazai stáb is nehezen viselt, de a különbség ekkor még nem csökkent, csak a feszültség nőtt. Az amerikai Kaila Charles kosaraival 15 pontra feljött a DVTK a harmadik negyed végén, majd hétre a 35. percben, érezhetően fáradt a csütörtökön még nemzetközi meccset játszó Sopron. A 37. percben pedig a montenegrói Milica Jovanovics triplájával már csak három pont volt a különbség, bajba került a vendégcsapat. Ám nem roppant össze, s végül megőrizte hidegvérét, rajt-cél győzelmet aratott, és így oda-vissza legyőzte a bajnokot.

A listavezető Győr hazai pályán legyőzte a Szekszárdot szombaton, a Cegléd a BEAC-ot verte meg, az NKA Pécs a Darazsak Sportakadémia vendégeként nyert, a TFSE otthon múlta felül az utolsó negyedben csupán három pontot szerző Dávid Kornél KA-t.

Vasas Akadémia negyven ponttal győzött az utolsó előtti helyen álló Szigetszentmiklós vendégeként. A Csepel-szigetiek amerikai légiósa, Hannah Little 23 ponttal volt a mezőny legeredményesebbje. A Vasasból négyen is két számjegyű ponttermésre voltak képesek.

A győri meccs legjobbja a Rába-partiakat erősítő Kiss Virág lett 22 ponttal és 10 lepattanóval.

A legutóbb bajnoki ezüstérmes győriek 18/2-re javították győzelmi mérlegüket, míg a bronzérmes tolnai gárda 14/6-nál tart.

A 20. forduló eredményei:

Diósgyőr – Sopron 71:79

Győr – Szekszárd 77:62

Cegléd – BEAC 66:58

Darazsak – NKA Pécs 69:101

TFSE-MTK – Dávid Kornél KA 90:52

Szigetszentmiklós – Vasas 53:93

A bajnokság állása:

1. Győr201821820–12370.95038
2. Sopron201731706–11480.92137
3. Diósgyőr201641604–10450.92135
4. NKA Pécs191541594–12380.89534
5. Szekszárd201461654–14460.85034
6. TFSE-MTK191271378–12220.81631
7. Vasas209111299–14170.71129
8. Cegléd206141147–15860.65026
9. DKKA205151375–17080.62525
10. BEAC205151311–15710.62525
11. Szigetszentmiklós202181200–17170.55321
12. Soproni Darazsak20201062–17950.50020
Férfi kosárlabda: Kikapott a Szolnok a Körmendtől

A címvédő és éllovas Falco magabiztosan legyőzte a vendég Sopront a férfi kosárlabda NB I szombati játéknapján. A Körmend hosszabbításban verte meg a Szolnoki Olajbányászt. Otthon kapott ki a DEAC és az Oroszlány, az Atomerőmű viszont nyert hazai pályán a ZTE ellen.

A szombathelyi meccs legjobbja a Bajnokok Ligájában is érdekelt szombathelyieket erősítő Perl Zoltán lett 21 ponttal.

A másik vasi csapat, a Körmend hosszabbítás után, 204 pontos találkozón verte meg hazai pályán a Szolnokot.

A 21. forduló eredményei:

Falco – Sopron 100:82

DEAC – NKA Pécs 68:78

Oroszlány – Honvéd 73:77

Atomerőmű – Zalaegerszeg 88:71

Körmend – Szolnok 103:101 – hosszabbítás után

Kecskemét – PVSK 69:78

A bajnokság állása:

1. Falco20201862–13871.00040
2. Atomerőmű201821832–15490.95038
3. Szolnok211651770–16960.88137
4. Zalaegerszeg201281721–16140.80032
5. DEAC2111101543–15660.76232
6. Körmend2010101736–17840.75030
7. Sopron2110111721–16690.73831
8. NKA Pécs2110111650–17180.73831
9. Alba Fehérvár209111820–17400.72529
10. Honvéd207131476–16130.67527
11. Kecskemét217141560–16740.66728
12. Oroszlány216151619–17920.64327
13. Szedeák204161458–17150.60024
14. PVSK203171580–18310.57523
Röplabda: A MÁV Előre nyerte a rangadót, ezzel az alapszakaszt is

A MÁV Előre nyerte meg a férfi röplabda Extraliga alapszakaszát, miután az utolsó, 22. forduló rangadóján 3:2-re győzött a címvédő Kaposvár vendégeként.

A két csapat első alapszakasz-mérkőzését a somogyiak idegenben 0:2-ről fordítva megnyerték, így ők várhatták kedvezőbb helyzetből az első helyről döntő találkozót. A Magyar Kupában ugyanakkor a MÁV Előre a negyeddöntőben kiejtette a tavaly ott is győztes somogyiakat, s jövő vasárnap története első MK-döntőjét játszhatja majd Miskolcon a Kazincbarcikával.

Szezonbeli negyedik összecsapásukat a MÁV Előre kezdte jobban, az első játékrész hajrájáig vezetett is a székesfehérvári együttes, de a hazaiak 15:18 után rendezték védekezésüket, agresszívan szerváltak, így sikerült fordítaniuk. A második szettre is lendületben maradt a címvédő, de a vendégek az albán Redi Bakiri ászaival fordítottak, majd a feszült, sok reklamálást hozó végjátékban elsősorban annak köszönhetően tudtak összesítésben kiegyenlíteni, hogy kevesebbet rontottak vendéglátóiknál.

A harmadik felvonásban kihasználta lélektani előnyét és hamar hatpontos előnyt épített ki a MÁV Előre, majd lehengerlő játékkal fordította meg a mérkőzést. A negyedik játszmára összeszedte magát a házigazda, amely precízen röplabdázott, s jó nyitásaira alapozva gyakorlatilag végigvezetve mentette döntő szettre a rangadót. Ebben aztán a MÁV Előre volt a jobb, főleg amiatt, mert több „extra” pontot – ásznyitás, jó blokk – tudott szerezni riválisánál. A székesfehérváriak jobb játszmaarányuknak köszönhetően megnyerték az alapszakaszt, így az egész rájátszásban pályaelőnyben lesznek.

A 134 perces mérkőzésen a hazaiaktól Hubicska Patrik 18, a vendégektől Pesti Marcell 21 pontig jutott.

A játéknap másik összecsapásán a harmadik MAFC nagy csatában, 3:2-re győzte le fővárosi riválisát, a Pénzügyőrt. A két csapat a két hét múlva rajtoló negyeddöntőben is egymással csap majd össze, oda az 1–8. helyen záró együttesek jutnak.

Az alapszakasz 22., utolsó fordulójának eredményei:

Kaposvár – MÁV Előre 2:3

MAFC – Pénzügyőr 3:2

Miskolc – DEAC 1:3

Kecskemét – Dunaújváros 3:0

Dág – Kazincbarcika 0:3

TFSE – Szeged 3:1

A rájátszás negyeddöntőinek párosításai:

MÁV Előre – TFSE

Kaposvár – Kecskemét

MAFC – Pénzügyőr

Kazincbarcika – DEAC

A kiemelt kép forrása: Bodnár Boglárka / MTI

Szólj hozzá!