
Egy érdekes összefoglaló jelent meg a héten, amely azt taglalja, hogy az egyes sportbajnokságok hogyan teljesítettek a közösségi oldalakon és a keresőmotorokban 2024-ben. Az anyagból világosan kiderül, hogy a tavalyi évben a 2020 és 2023 közötti időszak átlagához képest nagy mértékben megnőtt a női sport népszerűsége, amelyet a 70 bajnokságot magában foglaló rangsor is tükröz, hiszen az első helyen az észak-amerikai női kosárlabdaliga, a WNBA végzett. Az élmezőnyben találunk több nagy európai női labdarúgó-bajnokságot és a női Bajnokok Ligáját is. A dobogóra került még az egyre nagyobb népszerűségre szert tevő padel, valamint a teniszt megreformálni hivatott Ultimate Tennis Showdown elnevezésű sorozat is.
A Redtorch nevű szervezet tette közzé SportOnSocial című jelentését, melyben azt vizsgálta, hogy 2024-ben hogyan alakultak az egyes sportbajnokságok közösségi médiás keresései és elérései, s a kapott számok hogyan viszonyulnak a 2020 és 2023 közötti időszak átlagához, illetve a 2023-as év adataihoz, vagyis növekedés, csökkenés, esetleg stagnálás állt be.
A kutatásból egyértelműen kiderül, hogy 2024 a női sport robbanásszerű népszerűség-növekedésének éve volt az interneten. Az összesen 70 bajnokságot és sorozatot magában foglaló ranglistán, melyen a keresések, elérések számának növekedése alapján rangsorolták ezeket, az 1. helyet toronymagasan az észak-amerikai női kosárlabda-bajnokság, azaz a WNBA érte el. Egészen elképesztő, 322%-os (!!!) növekedést produkált a liga a tavalyi év során az előző esztendőhöz képest, pedig már 2023-ban is 54%-kal több internetes keresés irányult a WNBA-re 2022-höz viszonyítva. Egy éve még a 9. helyre került a liga ebben a rangsorban, mostani 1. helyezéséhez azonban semmi kétség sem férhet, hiszen a 2. helyen végző padel-világbajnokságot is jócskán lehagyta.
De mitől lett ennyire népszerű a WNBA? Akik követik a kosárlabda történéseit, azoknak aligha lehet meglepő, hogy nőtt az amerikai női bajnokság iránti érdeklődés, hiszen Juhász Dorka révén magyar légiósnak is szurkolhattunk tavaly, aki csapatával, a Minnesota Lynx-szal bejutott a döntőbe. Ott végül a New York Liberty bizonyult jobbnak 3-2-es összesítéssel, de mindenképpen nagy pozitívum volt, hogy egy magyar játékos is aktív részese lehetett a finálénak, ráadásul a szezon egészét tekintve elég jól szerepelt, így várhatóan idén is látjuk majd a tengerentúlon játszani.

Globális szinten persze nem kizárólag, sőt, nem is elsősorban Dorka szereplése miatt ugrott meg ennyire a WNBA iránti érdeklődés, hiszen két amerikai játékos megjelenése volt az igazi katalizátora a bajnokság igen nagy mértékben megemelkedett népszerűségének. Caitlan Clarkról és Kate Martinról van szó.
Clark volt a tavalyi WNBA-draft legelsőként kiválasztott játékosa, akit minden idők egyik legjobb egyetemi kosárlabdázójának tartanak az Egyesült Államokban. A 23 éves játékos a tavalyi idényben az Indiana Fever színeiben szerepelt, s igen jó statisztikákkal rukkolt elő, hiszen mérkőzésenkénti átlagban 8.4-es eredményével ő lett a liga legjobb gólpassz-kiosztója. A meccsenkénti 19.2 pontos átlaga és az 5.7-es lepattanóátlaga is igen jónak mondható. A rájátszásban, a Connecticut Sun elleni negyeddöntős párharc második mérkőzésén 25 pontot dobott, s ugyan ez kevésnek bizonyult csapata továbbjutásához, de egyáltalán nem rajta múlott. Clark közösségi médiás követőtábora tavaly áprilisban és májusban 1.3 millió fővel emelkedett, hiszen rendkívüli játéktudásával rengeteg szurkolót szerzett magának.
Berúgta az ajtót a padel, visszaesett a kerékpár és a Forma-1
Kate Martin ugyan szerényebb számokat tud fölmutatni a pályán és a közösségi médiában is, de ő is egy igen népszerű játékos, így nagyban hozzátett ahhoz, hogy a WNBA ennyire sikeresen szerepelt ebben az összevetésben. A liga iránti érdeklődés az Egyesült Államokban és Kanadában is jelentősen nőtt 66, illetve 34%-kal, s ugyan a jelentésben nem szerepel, de feltehetőleg számos más országban, így Magyarországon is jócskán több ember érdeklődését keltette fel a bajnokság.
A 2. helyen a Dohában rendezett padel-világbajnokság végzett, amely először került be a 70-es listába, s azzal, hogy 282%-os növekedést tudott elérni az internetes keresések terén, rögtön ebbe a kiváló pozícióba került. A sportág, amely a tenisz és a fallabda ötvözetének tekinthető, az utóbbi években kezdett egyre népszerűbbé válni, s minden bizonnyal előbb-utóbb szóba kerül olimpiai szereplése is. A Föld számos régiójában ért el exponenciális mértékű növekedést a sportágra irányuló keresések száma, de elsősorban az Ibériai-félszigeten és Dél-Amerikában lett nagy követőtábora. Ez nem meglepő, mivel a spanyolok uralják a nemzetközi mezőnyt, s a padel mexikói eredetű labdajáték. Ennek ellenére ma már 71 ország tagja a nemzetközi szövetségnek, köztük Magyarország, de még a Vatikán is.
A padel jócskán lehagyta a teniszt a népszerűség-növekedésben, pedig az ottani sorozatok és nagy versenyek is jól teljesítettek. Jól mutatja ezt az, hogy rögvest a 3. helyen egy újszerű teniszbajnokság, a Ultimate Tennis Showdown végzett, mely egy év alatt 246 százalékos bővülést könyvelhetett el az internetes keresések, közösségi médiás követések számában. Ez a sorozat a klasszikus teniszbajnokságokhoz képest némileg lazább szabályokkal fut, hiszen itt szorosabb kapcsolat alakul ki a játékosok és a nézők között, s utóbbiakat aktívan bevonják a mérkőzésekbe különböző módokon, ami nagy különbség ahhoz képest, hogy egy hagyományos tornán síri csöndben kell ülniük a helyükön, amikor éppen zajlik egy labdamenet. Jelentős növekedést ért el a bajnokság Norvégiában, hiszen az Oslóban rendezett állomáson a világranglista-6. Casper Ruud is játszott, de Franciaországban és Dániában is nagy mértékben nőtt a keresések és követések száma, ami a részt vevő helyi játékosok ismertségének tudható be. Az annak idején Patrick Mouratoglou, Serena Williams egykori edzője és az ausztrál játékos, Alekszej Popirin édesapja által életre hívott bajnokság tehát megállni látszik a helyét a tenisz sokrétű versenyrendszerében.
A ranglista első tíz helyezettje között találunk több női labdarúgáshoz kötődő sorozatot is, hiszen a 4. helyen az angol, az 5. helyen a német bajnokság végzett 145, illetve 114%-os növekedéssel. Az észak-amerikai bajnokság a 7. lett 95%-os bővüléssel, az európai Bajnokok Ligája pedig a 12. helyen végzett – ott 75%-kal nőtt az internetes keresések és követések száma 2023-hoz képest. Az első húszban összesen hét női bajnokság szerepel, amire még nem volt példa, s ez is alátámasztja, hogy a női sport népszerűsége és marketingértéke is jócskán megugrott 2024 folyamán. A hét bajnokság között a labdarúgás szerepel túlnyomórészt, de még a rögbi Hat Nemzet Tornája is ott van a 15. helyen.
Az első tízben ott van még – legjobb technikai sportos sorozatként – az autós megbízhatósági (endurance) világbajnokság, mely a 6. helyet érte el 97%-os növekedésének köszönhetően. Ebben nagy szerepe van annak, hogy a csúcskategóriában, a hiperautók között egyre több márka jelent meg azután, hogy pár évvel ezelőtt még egy-két gyártó volt csak benne a bajnokság ezen szegmensében.
A 8. helyen az NCAA, vagyis az amerikai egyetemi-főiskolai sportszövetség végzett. Némileg meglepő módon a 9. helyen a vitorlázók Grand Prix-sorozata zárt, a 10. pedig az atlétikai Gyémánt Liga lett, amely azonban egy éve még a 3. volt. Az első tíz között öt olyan bajnokság is van, amely idén először került be a 70-es rangsorba, vagyis tényleg nagyot robbantottak tavaly.
Érdemes a ranglista alsóbb régióit is górcső alá venni, hiszen számos, itthon is népszerű, sok esetben magyar érdekeltségű sorozat található itt. Rögtön a 11. helyen érkezik az ATP, tehát a férfi teniszezők szériája, amely 76%-kal több internetes interakciót váltott ki, mint egy évvel korábban. A nők sorozata, a WTA a 29. pozícióban zárt, s csupán 23%-os növekedést, ellenben 14 hellyel történt visszaesést tud fölmutatni. Ebben minden bizonnyal az a fő ok, hogy a férfiaknál Jannik Sinner, Carlos Alcaraz és Novak Djokovics küzdelmeire rengetegen kíváncsiak, míg a nőknél Arina Szabalenka most elég stabilan őrzi világelsőségét, s nehéz legyőzni, mivel közvetlen riválisai gyakran bukdácsolnak, így ez kisebb érdeklődést vonzott. A Grand Slam-tornák közül Wimbledon a 20., a Roland Garros a 26., az Ausztrál Open a 35., a US Open pedig a 40. helyen végzett. A francia és az ausztrál torna jelentősen javított pozícióján, ellenben a két angolszász területen rendezett verseny némi csökkenést produkált.
Nem szerepeltek rosszul az európai kosárlabda-sorozatok sem, bár a WNBA számaitól jócskán elmaradtak. A férfi Euroliga a 17. helyen végzett 43%-os növekedéssel, ellenben tíz hellyel visszaesett 2023-hoz képest. A női Euroliga, ahol magyar csapatok is érdekeltek voltak tavaly, a 25. helyen zárt 26%-os bővüléssel, ugyanakkor 21 helyes visszaeséssel.
A 14. helyen találjuk a PDC-dartsvilágbajnokságot, amely egy év alatt 70%-os növekedést ért el, s először került be a 70-es összesítésbe. A darts népszerűsége világszerte növekszik, így nem kizárt, hogy jövőre újabb komoly növekedésről lehet majd beszámolni.
Összességében véve 33%-kal nőtt a labdarúgásra irányuló internetes keresések és követések mennyisége, azonban ez az emelkedés elsősorban a női foci nagyon megnőtt népszerűségének köszönhető. A férfi topligák és nemzetközi sorozatok ellenben szerény növekedést értek el, vagy pedig visszaesést produkáltak. A legjobban a német Bundesliga teljesített, amely 11%-os növekedéssel a 33. helyre futott be. Az Európa Liga 6, a Bajnokok Ligája 4%-os emelkedést hozott össze, amellyel a 42. és a 44. helyre került. Az angol Premier League mindössze 2%-kal tudta növelni népszerűségét, amivel a tavalyi 13. helyről a 46. pozícióba esett vissza. Ennél is nagyobb zuhanást ért el az olasz Serie A, amely iránt 21%-kal csökkent az internetes érdeklődés, ezzel a 27.-ről a 61. helyre esett vissza. Közvetlenül mögötte, a 62. helyen találjuk a francia Ligue 1-t, amely igazán nagy sztár nélkül maradt Kylian Mbappé Real Madridba igazolása miatt. Egy éve még a 26. helyen állt, ám most a 22 százalékos visszaeséssel 36 pozícióval került hátrébb – ennyit tesz Mbappé távozása. A spanyol La Liga mérsékeltebb csökkenést produkált (-5%), ám így is a 37.-ről az 54. helyre csúszott le.
Ami érdekesség a focival kapcsolatban, hogy a dél-koreai bajnokság, a K League a 48. helyen végzett, tehát megelőzte az olasz, a spanyol és a francia bajnokságot is, igaz, stagnált, tehát ugyanannyi internetes keresést váltott ki, mint 2023-ban, amivel 16 helyes visszaesést hozott össze.
Végezetül essék még szó a gyengén teljesített bajnokságokról is. Említettem, hogy a legjobb technikai sportos sorozat az endurance-világbajnokság volt, amely egyedüliként került be a mezőny első felébe. A következő a Forma-1, amely a 36. helyre került, mivel 2024-ben 9%-os növekedést tudott elérni, ami azt eredményezte, hogy nyolc helyezést rontott. Ennek az adatnak aligha örülnek a világbajnokság jogtulajdonosai, akik világszerte növelni szeretnék a széria iránti érdeklődést. Ki tudja, ha idén nem Max Verstappen lesz a legjobb, akkor lehet esély a növekedésre.
A 38. helyen találjuk az F1 amerikai „ellenszériáját”, az Indycart, amely 7%-kal több internetes keresésre és követésre tett szert, ezzel pedig egy pozíciót javított. A másik nagy amerikai autós bajnokság, a Nascar a 45.-ről a 47. helyre került és nem tudott több érdeklődést kiváltani az internet világában, mint egy évvel korábban. Ugyanez igaz a MotoGP-re is, amely a 49. helyen szerepel a tavalyi 22. hely után. A rali-világbajnokság az 56., a Forma-E a 65. helyen végzett, előbbi 6, utóbbi viszont 29%-os visszaeséssel.

Nem teljesítettek jól mindent egybevetve a küzdősportok, amelyek iránt 7%-kal csökkent az érdeklődés, de visszaesést könyvelhetett el a golf (a lista utolsó, 70. helyén a PGA European Tour végzett 72%-os (!) csökkenéssel) és az olimpiai visszatérésre készülő krikett (egyaránt 13%) is. A legsúlyosabb, 27%-os veszteséget a városi sportok könyvelhetik el, ami különösen az X Games extrémsport-sorozatnak köszönhető, ugyanis ez 27%-kal kisebb keresés- és követésszámot ért el az internetes térben 2024 folyamán.
Csökkent az érdeklődés a kerékpár iránt is, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy a tavalyi év szinte kizárólag Tadej Pogacarról szólt, aki majdnem minden versenyt megnyert, melyen elindult. Rajta kívül legfeljebb nagy riválisa, Jonas Vingegaard, valamint az olimpián remeklő Remco Evenepoel tudott komoly népszerűség-emelkedésre szert tenni. Nem meglepő, hogy mindhárom nagy körverseny visszaesést produkált, hiszen a Vuelta 2%-os mínusszal a tavalyi 31. hely után ezúttal az 52. pozícióba került, míg a Giro d’Italia az 57., a Tour de France pedig az 58. helyet érte el 8, valamint 13%-os csökkenéssel, ami 7, illetve 15 helyes rontást eredményezett a rangsorban. A sportág összességében 8%-kal kevesebb keresést és követést ért el 2024-ben.
Mindenképpen érdekes számok ezek, de nem lehet igazán meglepődni rajtuk, hiszen a sport történéseit látva egyértelmű, hogy ott nő nagyon az érdeklődés és a népszerűség, ahol komoly küzdelem dúl a győzelemért, s új nevek bukkannak fel. Ahol évek óta ugyanazok a legjobbak és nincs akkora csata az első helyért, mint pl. a Forma-1-ben és az európai labdarúgó-topligák többségében, nyilvánvalóan csökken vagy stagnál az érdeklődés, hiszen az emberek arra kapják fel a fejüket, ha tíz év után először nem a Bayern München nyeri a német bajnokságot, nem pedig arra, hogy a Manchester City sorozatban a sokadik angol bajnoki címét szerzi meg.
Már most kíváncsian várom, hogy 2025 milyen számokat fog hozni – ez leghamarabb egy év múlva derül ki.
A kiemelt kép forrása: francsjeux.com