
Az utóbbi hónapokban megerősödött a vita a transznemű sportolók helyzetéről az Egyesült Államokban. Egyre több konfliktus forrása volt az, hogy nők és lányok számára hirdetett versenyeken, mérkőzéseken transzneműek is indulhattak. Egészen eddig. Donald Trump amerikai elnök a minap aláírta azt a rendeletet, amellyel szövetségi szinten megtiltják a gyakorlat folytatását. Tavaly ősszel amerikai egyetemi sportszervezetek egyhangú állásfoglalásban kérték a kormányzatot a döntés meghozatalára.
„Ezzel a rendelettel a női sport elleni háború befejeződött” – jelentette ki Donald Trump, amikor szerdán a Fehér Házban aláírta a transznemű sportolóknak a nők és lányok számára kiírt versenyekről, mérkőzésekről történő kitiltásáról szóló jogszabályt. Az aláírási ceremónián felnőtt és utánpótláskorú sportolók is jelen voltak, akik nagyon örülnek a mostani döntésnek.
Maga a rendelet egészen pontosan arról szól, hogy nem kaphatnak szövetségi támogatást azok az iskolák, amelyek lehetővé teszik transznemű sportolók számára a női csapatokban való szereplést. A lehetőség tehát nem veszett el teljesen, hogy az érintett oktatási intézmények folytassák ezt a gyakorlatot, ám minden bizonnyal nem sok iskola kockáztatná meg a szövetségi támogatás elvesztését, így aligha fognak nyíltan szembe menni a rendelettel.
„Adminisztrációm nem fog ölbe tett kezekkel ülni”
Az elnök arra is felhasználta a szerdai alkalmat, hogy nyomást gyakoroljon a Nemzetközi Olimpiai Bizottságra (NOB), miközben az Egyesült Államok a következő tíz évben nyári és téli ötkarikás játékoknak is otthont ad.
„A 2028-as Los Angeles-i olimpián adminisztrációm nem fogja ölbe tett kezekkel nézni, hogy férfiak nők ellen versenyezzenek” – hangoztatta az üzletemberből lett politikus, aki utalt a tavalyi olimpián nagy botrányt okozó Iman Helif algériai ökölvívóra, aki a nők között lett aranyérmes, miközben kiderült róla, hogy biológiai tulajdonságai alapján valójában férfi.
„Egész egyszerűen nem hagyhatjuk, hogy ez megtörténjen” – tette hozzá Trump, aki azt is leszögezte, hogy az Egyesült Államok a jövőben minden menedékkérelmet el fog utasítani, amelyet olyan férfiak nyújtanak be, akik aztán az országban női sportolóként szeretnék azonosítani önmagukat.
Amerikában a transznemű emberek helyzete hosszú ideje forró téma. Tavaly ősszel írtam róla, hogy a Georgia államban működő egyetemek és főiskolák sportvezetői egyhangúlag arról döntöttek, hogy kérik a most aláírt rendelet megalkotását, mivel egyre több konfliktust generált az, hogy nők és lányok számára kiírt eseményeken olyanok is indulhattak, akik egyébként férfi tulajdonságokkal is rendelkeznek. A most megalkotott és a tegnapi aláírással jogerőre emelkedett rendeletet megelőzően már az USA államainak közel felében hasonló rendelkezéseket hoztak a női sportolók védelmében, s a szövetségi kongresszus alsóházában, a képviselőházban is törvényjavaslatot nyújtottak be republikánus honatyák hasonló tárgyban.
A föntebb belinkelt akkori cikkemben olvasható, hogy egy iskolai lány futballmérkőzésen két szülő is hangosan tiltakozott amiatt, hogy az egyik csapatban egy transznemű játékos is helyet kapott. Az iskola rendőröket hívott a két férfire, akiket kitiltottak az intézmény teljes területéről, holott gyermekeik ott tanulnak. A két apa bíróságon támadta meg az iskola döntését és a rendőri intézkedés ellen is fölemelték szavukat. Ez az eset irányította rá a figyelmet arra, hogy a sportban is komoly problémákat okoz a transzneműek jelenléte.
Trump az elnökválasztási kampányban többször is azzal vádolta ellenfelét, Kamala Harrist, hogy támogatja a transznemű közösséget, s már akkor ígéretet tett a transznemű „őrület” megfékezésére. Nem a mostani az első rendelete, amellyel ezt a társadalmi csoportot veszi célba, mivel néhány héttel ezelőtt betiltotta a transzneműség ideológiájának terjesztését a hadseregben, s annak 15 000 (!) transznemű tagját a kényszerleszerelés veszélye fenyegeti.
1.3 millió transznemű felnőtt
Az elnök aláírt egy olyan rendeletet is, amellyel megtiltotta nemváltoztató műtétek elvégzését 19 éven aluli személyeken. A Williams Intézet adatai szerint az Egyesült Államokban mintegy 1.3 millió felnőtt, vagyis 21 éven felüli személy vallja magát transzneműnek, ami a teljes lakosság fél százalékát teszi ki. Ugyanakkor a 13-17 éves korcsoportban 300 000 transznemű van, ami a csoporton belül 1.4%-os aránynak felel meg.
Tanulmányok sokasága mutatott rá arra, hogy a transzneműek körében nagyobb a depresszióra való hajlam és magasabb az öngyilkosságok száma is, mint sok más társadalmi csoportban.
Minden bizonnyal a mostanában kiadott rendeletek nem fognak javítani ezen a helyzeten, arra viszont alkalmasak lehetnek, hogy megvédjék a női és lány sportolókat attól, hogy ugyanazzal kelljen szembesülniük, amivel többek között Hámori Lucának kellett Iman Helif ellen az olimpián. Jó kérdés, hogy a transzneműség kérdését eddig eléggé liberálisan kezelő NOB márciusban fölálló új vezetése hogyan fog viszonyulni ehhez a kérdéshez, mert az erősen valószínű, hogy az amerikai kormány komolyan gondolja, hogy Los Angeles-ben nem fog megengedni a tavaly látottakhoz hasonló jelenetek megismétlődését, márpedig egy még nagyobb botrány nem hiányzik senkinek.
A magam részéről mindenképpen támogatom a sportolni szándékozó lányok és nők védelmét, s bízom benne, hogy a sportvilág is ebben az irányban fog elmozdulni, mint most Amerika.
A kiemelt kép forrása: france24.com