Ezekre a sporteseményekre lesz érdemes figyelni 2025-ben

Elkezdődött egy újabb év és itt, a Sportudvaron szokás szerint ismét azzal indítjuk az esztendőt, hogy megnézzük, melyek lehetnek a magyar szempontból legfontosabb sportesemények. Amennyiben szeretnéd előre beírni naptáradba, hogy mikor és kiknek szurkolhatsz, akkor feltétlenül olvasd el ezt a cikket!

Január 14. – február 2. – Férfi kézilabda-világbajnokság (Horvátország, Dánia, Norvégia)

Mivel páratlan évet kezdtünk el, így szokás szerint magyar szempontból ezúttal is a férfi kézilabda-világbajnokság lesz az esztendő első igazán jelentős nemzetközi sporteseménye. A mieink tavaly 12 év után szerepeltek ismét az olimpián. Sajnos ott nem sikerült túl jól szerepelni, azonban most itt az újabb esély, hogy egy nagy tornán értékelhető eredményt lehessen elérni. A mieink Varasdon, a D-csoportban fognak szerepelni, ahol Hollandiával, Észak-Macedóniával és Guineával csapnak össze. A kvartettből az első három jut tovább a középdöntőbe, úgyhogy a továbbjutás finoman szólva is kötelező feladat, mivel Guinea aligha képvisel olyan szintet, mint a mieink, bár tény és való, sokat nem tudok arról a csapatról, csupán annyit, hogy története során először szerepelhet a világbajnokságon, mivel ötödik lett a tavalyi Afrika-bajnokságon. A két európai csapat sem verhetetlen ellenfél, úgyhogy a csoportelsőség is reális lehet.

Ebben az esetben a középdöntőben jó eséllyel Franciaország, Ausztria és Katar ellen kellene pályára lépni, s ott már egy vereség is beleférhet a negyeddöntőbe jutáshoz. Ennyire azonban ne szaladjunk előre, előbb a csoportból sikerüljön továbbjutni.

Május 9 – 25. – Férfi jégkorong-világbajnokság (Dánia, Svédország)

Folytatja a liftezést a magyar válogatott, hiszen tavaly ismét sikerült följutni az A-csoportba, azaz a legjobbak közé. A májusi világbajnokságon a házigazda dánok mellett az amerikai, a cseh, a német, a svájci, a norvég és a kazah csapat ellen fognak kikorcsolyázni a mieink, akiknek a bennmaradás lesz a céljuk. Szerintem a norvégok, a kazahok és a dánok ellen lehet esély a győzelemre, s akár már egy siker is elegendő lehet a hőn áhított cél eléréséhez, de az biztos, hogy nem lesz egyszerű feladat. Reméljük, most sikerrel járnak fiaink.

Június 13 – 20. – Cselgáncs-világbajnokság (Budapest)

Az év egyik legrangosabb hazai rendezésű nemzetközi sporteseménye lesz a cselgáncs-világbajnokság, amelyen a magyarok feledtethetik a tavalyi olimpián látott kudarcos szereplést. Amennyiben nem éri őket semmi baj addig, akkor a vb-n Pupp Rékának és Özbas Szofinak is esélye lehet egy remek eredményre, ugyanakkor a hazai pálya előnyével élhetnek a többiek is, így akár Tóth Krisztián. Bízzunk benne, hogy lesz magyar érem ezen a tornán.

Június 18 – 29. – Női kosárlabda Európa-bajnokság (Csehország, Görögország, Németország, Olaszország)

Ez egy olyan esemény, amellyel kapcsolatban jelen pillanatban még nem lehet tudni, ott lesz-e a magyar válogatott. A legutóbbi jó néhány kontinensviadalon ott voltak a mieink, s az esély most is megvan a kijutásra, ehhez azonban mindenképpen le kell győzni itthon Finnországot február 6-án. Amennyiben meglesz ez a győzelem, akkor a 2. helynél rosszabb pozícióban már nem végezhet a nemzeti együttes. Biztos kijutást csak az 1. hely érne, ugyanakkor a négy legjobb csoportmásodik is kvalifikálja magát a tornára. Pillanatnyilag a mieink nincsenek az első négyben ebben az összevetésben, ezért kéne a finneket, majd február 9-én az utolsó fordulóban idegenben a bolgárokat is legyőzni, azokat a bolgárokat, akik idehaza legyőzték Juhász Dorkáékat. Minden buzdításra nagy szükségük lesz a lányoknak.

Június 19 – 22. – Kajak-kenu Európa-bajnokság (Brno)

Az év legfontosabb versenye lesz ez a magyarok számára, akik itt feledtethetik az aranyérem nélkül zárult tavalyi olimpiát. Szinte biztosra vehető az éremeső, s remélhetőleg sok győzelemnek is örülhetünk majd Brnóban, hiszen többekben benne van ennek lehetősége. Reményeink szerint egy szép hosszú hétvége lesz ez!

Július 11 – augusztus 3. – Vizes világbajnokság (Szingapúr)

Az év talán legrangosabb hazai vonatkozású sporteseménye lesz a vizes világbajnokság, melynek keretében medencés és nyíltvízi úszásban, műugrásban, műúszásban és vízilabdában fognak győzteseket avatni. Nekünk elsősorban a medencés és a nyíltvízi úszásra, illetve a vízipólóra kell figyelnünk, hiszen alighanem több magyar sikernek is tapsolhatunk majd. A medencében jó eséllyel számolni kell majd Kós Huberttel, aki tavaly az olimpián és a rövidpályás világbajnokságon sem talált legyőzőre. Mint mostanában mindig, ezúttal is alighanem nagy kérdés lesz, hogy indulni fog-e a vb-n Milák Kristóf. Amennyiben igen, akkor olimpiai szerepléséből kiindulva neki is lehet esélye szép eredmények elérésére. Rajtuk kívül sok fiatal tehetség lehet még ott az utazó csapatban, akik szintén sokra vihetik.

A nyíltvízi versenyeken mindenképpen eséllyel indulhat az olimpiai bajnok Rasovszky Kristóf és az ötkarikás bronzérmes Betlehem Dávid, a nőknél pedig Fábián Bettina érhet el nagyon szép eredményt. Persze az ilyen hosszú távú versenyek nehezebben kiszámíthatók, mint a medencés számok, de amennyiben nem fog a magyarok formájában jelentős hanyatlás beállni, akkor az érmek most sem maradnak el.

Vízilabdában mindkét válogatottunk esélyes a dobogós eredményre, de ehhez sokat kell tenni a csalódást keltő olimpiai szereplés után.

Egy biztos: Mi szurkolni fogunk a magyaroknak.

Július 16 – 27. – Universiadé (Németország, Rajna-Ruhr régió)

Mindig a nyári olimpiát megelőző és követő évben kerül sor az egyetemisták és főiskolások nyári seregszemléjére, az Universiadéra. A nagy múltra vissza tekintő rendezvényen főleg azok a sportágak szerepelnek a programban, melyek az ötkarikás játékokon is, a különbség igazából az, hogy itt kizárólag egyetemek és főiskolák hallgatói indulhatnak. Abból a szempontból lehet érdemes figyelemmel kísérni az Universiadét, hogy több olyan fiatal sportoló is itt szokta elérni élete első komolyabb nemzetközi eredményét a felnőttek között, aki nem sokkal később akár az olimpián is a csúcsra ér. A legutóbbi, 2021-es viadalon a magyar érmesek között volt Muhari Eszter, aki a tavalyi olimpián bronzérmes lett, de a dobogóra állhatott akkor többek között Pigniczki Fanni, Késely Ajna és Sebestyén Dalma is, akik a legnagyobb versenyeken is tisztesen helyt állnak. Könnyen lehet, hogy idén is fogunk olyan magyar sportolókat a dobogón látni, akik aztán Los Angeles-ben is érmet fognak kiérdemelni teljesítményükért, úgyhogy a magam részéről kíváncsi leszek arra, hogyan fognak teljesíteni a magyarok Németországban.

Érdekesség, hogy éppen idén lesz hatvan esztendeje annak, hogy 1965-ben Budapesten rendezték a nyári Universiadét. Akkor Magyarország zárt az éremtáblázat élén. Most is szép lenne egy ilyen eredmény, de szerintem ennél gyengébb szereplésnek is tudunk majd örülni.

Augusztus 7 – 17. – Világjátékok (Csengtu)

Elsőre talán meglepőnek tűnhet, hogy a fölsorolásba beveszem ezt a versenyt is, pedig a magyarok általában elég jól szoktak szerepelni rajta. A Világjátékokon kizárólag olyan sportágak szerepelhetnek, amelyek nem részei az olimpia programjának. Így pl. lesz strandkézilabda, biliárd, sznúker, teremgyeplabda, fallabda és kötélhúzás is, de a műsoron szerepel az a flag football is, amely 2028-ban olimpiai sportág lesz Los Angeles-ben. A legutóbbi, 2022-es Világjátékokra az egyesült államokbeli Birminghamben került sor és hogy mennyire érdemes lesz odafigyelni a magyarokra idén is, azt mutatja, hogy hazánk versenyzői 11 arany-, 7 ezüst- és 9 bronzéremmel az éremtáblázat 6. helyén végeztek. Az érmek elsöprő többsége az uszonyos úszásból és az életmentő úszásból származott, de remekeltek az aerobikosok és a maratoni kenusok is. Várhatóan idén, Csengtuban is ezekben a sportágakban lesznek majd magyar sikerek. Bár nem tudni, hogy lesz-e televíziós vagy akár internetes közvetítés a Világjátékokról, de nem árt majd odafigyelni a történésekre akár nyaralás közben.

Szeptember 13 – 21. – Atlétikai világbajnokság (Tokió)

A nyár vége is tartogat nagyszabású sporteseményt, hiszen a japán fővárosban a világ legjobb atlétái adnak randevút egymásnak kilenc napon keresztül. Sokaknak ismerős lesz a helyszín, hiszen a 2020-as olimpiára fölújított stadionban lesznek ezúttal is a versenyek. A magyarok közül Halász Bencének lehet esélye dobogóra állni, ami a legutóbbi, budapesti világbajnokságon és a tavalyi olimpián is sikerült. A szombathelyi kalapácsvetős kollekciójából már csak egy nagy versenyen elért aranyérem hiányzik, így biztosan mindent meg fog tenni azért, hogy ő legyen a legjobb. Rajta kívül női futóinkban lehet reménykedni, hiszen amennyiben kijut, akkor a gátfutó Kozák Luca, a sprinter Takács Boglárka, valamint a maratonfutás országos csúcsát mostanában többször is megdöntő, s rangos maratonokon előkelő helyezéseket elérő Szabó Nóra is képes lehet nagyszerű dolgokra. Ez alatt nem feltétlenül az éremszerzésre gondolok, hanem inkább top 10-es szereplésre – a magyar atlétika elmúlt évtizedeit látva már ez is nagyszerű eredmény lenne.

November 21 – december 7. – Női futsal-világbajnokság (Fülöp-szigetek)

Van rá esély, hogy egy sporttörténelmi eredményt érjen el a magyar női futsal-válogatott, hiszen amennyiben a március 18. és 23. között Olaszországban rendezendő elitkörös selejtezőtornán az első kettőben végez, akkor története során először szerepelhet a világbajnokságon. A mieink Európa szűkebb elitjéhez tartoznak, így minden esély adott arra, hogy összejöjjön a lányoknak a bravúr, amire még a fiúk sem voltak képesek. Az ellenfelek persze nem lesznek könnyűek, hiszen a házigazdák, a franciák és a svédek ellen kell pályára lépni. Először tehát márciusban kell nagyon szurkolni a csapatnak, utána pedig november-decemberben.

November 27 – december 14. – Női kézilabda-világbajnokság (Hollandia, Németország)

Hosszú idő után először kezdhet meg úgy egy évet a magyar női kézilabda-válogatott, hogy biztosan ott lesz az esztendő végén esedékes világbajnokságon, hiszen a tavalyi Eb-n elért bronzéremmel automatikusan kvalifikálta magát a holland-német közös rendezésű tornára. A magyar együttes az Európa-bajnokságon óriási küzdeni akarásról és csapategységről tett tanúbizonyságot, s a fiatalokból álló csapat egyre jobban összekovácsolódik. Nagyon messze van még a vébé, még az ellenfelek sem ismertek, de már most megmerem kockáztatni, hogy lesz okunk az örömre ott is.

Ez a szubjektív listám a 2025-ös sporteseményekről. Természetesen ezen kívül számtalan olyan verseny lesz, ahol lehet majd magyaroknak szurkolni, hiszen szinte az összes olimpiai sportágban lesz Eb vagy vb, s több multisport-eseményen is érdekeltek lesznek sportolóink. Boldog és eredményes 2025-öt kívánok mindenkinek! 🙂

A kiemelt kép forrása: Sportudvar-archívum

Hozzászólás