Ez volt 2024 – December

Elérkeztünk az év utolsó napjához, így zárul a Sportudvar évvégi összefoglalója is, melynek utolsó epizódjában a decemberi legfontosabb történésekre tekintünk vissza a legolvasottabb cikkeken keresztül. Tarts velem!

Kézilabda: Eb-bronzérmes lett a magyar női válogatott

Magyar örömkönnyek és diadalmas körtánc a bécsi Stadthalle küzdőterén.

A Golovin Vlagyimir által irányított nemzeti együttesünk Európa-bajnoki bronzéremmel aranyozta be az idei ezüstvasárnapot – szenzációs és felemelő érzés volt átélni a világbajnok franciák elleni győzelmet.

Azok után, hogy a debreceni középdöntőben a franciákkal mérkőzött meg az utolsó körben a magyar csapat, öt nappal később az Eb-zárásán is velük találkozott. A mieink tizenkét év elteltével játszottak újra helyosztót, míg a rivális a két évvel ezelőtti kontinenstornán is a harmadik helyért küzdhetett. Aligha volt kérdés, hogy melyik csapat a csalódottabb, az viszont már kétségesnek tűnt, ki a fáradtabb a viadal 18. napján és a kilencedik találkozón, kit hajt jobban előre a szíve.

Nos, a mieinket hajtotta és olyan magasságokba repítette, ahol már nagyon rég nem jártak: abszolút megérdemelten és kétség nélkül tért vissza női nemzeti csapatunk a kontinens elitjébe.

A 16 tagú magyar meccskeretből kimaradt Böde-Bíró Blanka (a csapatkapitány így Füzi-Tóvizi Petra lett ezen a sokáig emlékezetes napon), Petrus Mirtill és Juhász Gréta, illetve a másodedző Szilágyi Zoltán sem tudott leülni a kispadra megfázás miatt. Bekerült a norvégok elleni elődöntőt kihagyó Márton Gréta és a 19 éves Csíkos Luca, a kapusok közül pedig a combsérüléssel bajlódó, az elődöntőt kihagyó Szemerey Zsófi és a szombati sajtófélórától megfázás miatt távol maradó Janurik Kinga kapott lehetőséget. Szemmel láthatóan több magyar szurkoló érkezett az osztrák fővárosba, mint pénteken, a drukkerek ezúttal is fergeteges hangulatot teremtettek. A himnuszok előtt a torna álomcsapatába beválasztott Győri-Lukács Viktória, Klujber Katrin és Simon Petra ünnepélyesen átvette az elismeréssel járó trófeát.

Az akarattal egyik oldalon sem volt probléma, olykor őrült rohanás jellemezte az első perceket, a kapkodásba többször is hibák csúsztak. Tíz perc után 5:3-ra vezettek a franciák, a magyar védelem többször nem tudta követni a rivális gyors akcióit és lerohanásit, Golovin Vlagyimir hamar időt is kért. Sikerült is felráznia a társaságot, a védekezés rendezettebb lett, Szemerey fontos pillanatokban jelentkezett egy-egy bravúrral, elöl pedig Kuczora Csenge akkora bombákkal kínálta meg a ferencvárosi Laura Glausert, hogy arra még a férfimezőnyben is csak csettintenének. A Golovin időkérését követő negyedórát 7:2-re nyerték meg az elképesztő akarattal harcoló mieink.

Noha a szünetig egy gólra fel tudott zárkózni a francia együttes, a második félidőt a magyar válogatott kezdte jobban. Kuczora tartotta jó lövőformáját, neki is köszönhetően a 35. percben 16:13 volt az állás, de a dobogóról végül ezen a kontinensviadalon is lecsúszó rivális ekkor még megrázta magát, előbb utolérte a magyar válogatottat, majd a záró tíz percre fordulva egy rövid időre a vezetést is átvette.

„Veletek vagyunk!” – zúgta az elementáris magyar szurkolótábor, a játékosok pedig láthatóan érezték ezt. Csak dörzsöltük a szemünket a hajrában, hogy honnan merítettek erőt a mieink, védekezésben levegőt venni is alig hagyták a támadókat, koncentráltan, jó lábmunkával és hatékonyan dolgozott a fal, mögötte a varázslatos Szemerey is meg-megvillant, a komplett tornán világklasszis teljesítményt nyújtó, a bronzmeccs legjobbjának megválasztott Klujber blokkjánál három perccel a vége előtt pedig szinte felrobbant a csarnok. Ezen jelenetet látva egyszerűen az volt az érzésünk, hogy itt már nem veszíthet a magyar csapat. Ötven másodperccel a vége előtt Győri-Lukács végtelen higgadtsággal tekert a francia kapuba, 25:24-nél újra megszerezve a vezetést. A rivális időt kért, az utolsó támadása azonban technikai hibával ért véget, három másodperc volt még vissza, Golovin is még időt kért, miközben már kezdetét vette a fieszta a lelátókon.

A tornát megelőző sajtótájékoztatón a szövetségi kapitány arról beszélt, hogy a lányok már kimerik mondani, érmet akarnak nyerni az Eb-n. Kimondták, majd meg is valósították, varázslatossá téve az idei karácsonyt.

A magyar válogatott ötödször volt érintett a harmadik helyért rendezett helyosztón és 1998, 2004 valamint 2012 után története negyedik bronzérmét szerezte kontinensviadalon.

Úszás: Magyar sikereket is hozott a hazai rövidpályás vb

December 10. és 15. között került sor az idei rövidpályás úszó-világbajnokságra, melynek a Duna Aréna adott otthont. Az eseményen természetesen nagyszámú magyar csapat indult, köztük az élete utolsó versenyét teljesítő Kapás Boglárka, aki december 14-én délelőtt úszott utoljára, s akkor elbúcsúztatták.

Szerencsére azért nem ez volt magyar szempontból a legemlékezetesebb eseménye ennek a világbajnokságnak, hiszen a hazai versenyzők nem maradtak érmek nélkül.

Kettő aranyérmet sikerült szerezni, ebből az első viszont váratlan volt, ugyanis nem sokan számítottak arra előzetesen, hogy a férfi 800 méteres gyorsúszásban magyar győzelem fog születni. Pedig ez történt.

A versenyszám sajátos lebonyolítása miatt a délelőtti lassabb futamok eredményei közül a német Florian Wellbrock 7.31.90-es úszását is figyelembe kellett venni, mint éremesélyes időt, így virtuálisan a német is a medencében volt.

A táv döntőjének első negyedében Sárkány Zalán nagyon jól tartotta magát, sokáig a második helyen haladt. Sőt, 350 méternél átvette a vezetést az addig élen haladó tunéziai Ahmed Dzsauaditól. A többiek teljesen leszakadtak, így az érem egyértelműnek látszott.

150 méterrel a vége előtt fél testhossz volt az előnye a tunéziai előtt. Sárkány Zalán már az aranyéremért ment!

Végül elsőként csapott a célba, és 7:30.56-os, országos csúcsot jelentő idejével Wellbrocknál is gyorsabbnak bizonyult. Megvan az aranyérem! Ő lett az ötödik magyar úszó, aki rövidpályán, tehát 25 méteres medencében világbajnok lett. Nem sokat váratott magára a hatodik sem.

A december 15-i zárónapon került sor a férfi 200 méteres hátúszás fináléjára, ahol Kós Hubert volt érdekelt. Az olimpiai bajnok sportoló semmi kétséget sem hagyott afelől, hogy ezen a versenyen is oda fog érni a dobogó tetejére, hiszen a délelőtti előfutamokból a legjobb idővel jutott a döntőbe, ott pedig nem volt ellenfele.

A 21 éves klasszis remekül kapta el a rajtot és már az első fordulónál az első helyen fordult. Előnyét ezt követően nemcsak megtartotta, de folyamatosan növelte is.

Fél távnál már magabiztosan vezetett Kós Hubert, aki végül fölényes magabiztossággal, 1:45.65 perces idővel nyerte meg a futamot, ami új világbajnoki- és Európa-csúcsot is jelentett – és a világcsúcs is csak két századon múlott. A magyar mögött a második helyen az olasz Lorenzo Mora ért célba, a harmadik helyet a francia Mewen Tomac szerezte meg.

A táv olimpiai bajnoka – aki korábban már 100 méter háton ezüstérmes volt a Duna Arénában – ezzel Hosszú Katinka, Gyurta Dániel, Bernek Péter, Szabados Béla és Sárkány Zalán után a magyar úszósport hatodik rövidpályás világbajnoka lett.

„A legfontosabb célom ma az volt, hogy a magyarok előtt nyerjek egy aranyérmet, ez pedig sikerült – fogalmazott a vegyes zónában a világbajnok. – Attól függetlenül, hogy nem lett meg a világcsúcs, ez egy világrekord úszás volt, két századra voltam csak tőle, boldog vagyok, hogy ezt a magyaroknak be tudtam mutatni. Azt éreztem, hogy ez az én időm, az én pillanatom, a fő számom, amire készültem. Nem sok lehetősége van az embernek arra, hogy valami ilyesmit csináljon, én pedig most kihasználtam.”

A magyarok a két aranyérmen kívül még egy ezüstöt szereztek, amely a női 4×200 méteres gyorsváltónak jött össze. Sporttörténelmi eredmény ez, mert rövidpályás vb-n ez az első magyar érem váltószámban. A csapatnak Pádár Nikolett, Ugrai Panna, Molnár Dóra és Ábrahám Minna voltak a tagjai, nekik gratulálhatunk tehát ehhez a nagyszerű sikerhez. A számot egyébként a váltókat évek óta uraló amerikaiak nyerték, az ausztrálok pedig bronzérmesek lettek.

A budapesti vb rekordot döntött, hiszen 30 világcsúcs dőlt meg, amire egy rövidpályás világbajnokság alatt még nem volt példa. Igen erősen zárta tehát az évet az úszósport mind hazai, mind nemzetközi vonatkozásban.

Forma-1: Zaklatott futam Katarban

Max Verstappen nyerte a Forma-1-es Katari Nagydíjat december 1-jén. A holland kvázi rajt-cél győzelmet aratott a sivatagban. Mögötte Charles Leclerc és Oscar Piastri ért még célba dobogósként. Lando Norris figyelmen kívül hagyott egy sárga zászlót, ezért súlyos büntetést kapott, így pedig nyílt maradt a már eldőlni látszó McLaren-Ferrari csata a csapatok világbajnoki címéért. Alexander Albon leszakadó visszapillantó tükre komoly problémák forrása volt a végig igen zaklatott futamon. Borzalmas versenye volt a Mercedesnek, amelyet halomra büntettek, ezzel szemben a Saubernél akár pezsgőt is nyithattak azon az estén, mert Csou Guan-jü behozta a 8. helyre a kocsit, ezzel már a svájciaknak is volt pontjuk. Az alábbi cikkben értékeltem a versenyen történteket:

Forma-1: Eseménydús futammal ért véget az év

Egy héttel Katar után befejeződött a 2024-es Forma-1-es szezon, mégpedig Lando Norris győzelmével. Ennek köszönhetően a McLaren megőrizte első helyét a konstruktőri világbajnokságban, ezzel 26 év szünet után lett ismét a legjobb csapat. A Ferrarinak nem volt esélye előzni, de legalább egy kettős dobogóval vigasztalódhattak. Hamilton csapattársa, George Russell utolsó körben történt megelőzésével a 4. helyen zárta utolsó mercedeses futamát. Max Verstappen a rajt után kiforgatta Oscar Piastrit, amiért 10 másodperces büntetést kapott, melyet igen nyers stílusban kommentált a rádióban. Rosszul zárult a Forma-1-es karrier Valtteri Bottas és Sergio Pérez számára is. Értékeltem az Abu Dhabi Nagydíj legfontosabb történéseit is, amelyet az alábbi hivatkozásra kattintva olvashatsz el újra:

Forma-1: Péreznek leáldozott

December 18-án megtörtént az a bejelentés, amelyet rengetegen vártak már hosszú hónapok óta: a Red Bull Forma-1-es csapata közölte, hogy szerződést bontott Sergio Pérezzel, aki távozik a csapattól. Másnap délelőtt az is kiderült, hogy Liam Lawson lesz Max Verstappen csapattársa jövőre. Pérez kirúgása tavasz óta napirenden volt, s az sem meglepő, hogy Lawson és nem Cunoda Júki kap lehetőséget az italgyártósok nagycsapatánál. Az alábbi cikkben írtam le véleményem a helyzetről:

Ez volt a decemberi események összefoglalója. Ezzel 2024-es összefoglaló-sorozatunk végéhez értünk. Azt gondolom, hogy egy igen eseménydús esztendőt fogunk néhány óra múlva lezárni, hiszen volt olimpia, ami már önmagában is rengeteg beszédtémát szolgáltatott, de ahogy az egyes hónapok összefoglalóiból kiderülhetett, a sport minden egyes hóra tartogat emlékezetes eseményeket, ügyeket.

Minden bizonnyal 2025-ben sem fogunk unatkozni még úgy is, hogy nem lesz olimpia. A Sportudvaron igyekszem majd minden fontosabb történéssel kapcsolatban, ami nem foci, leírni a véleményem. Ezúton is köszönöm mindenkinek, aki idén velem tartott, s remélem, írásaim az új évben is méltók lesznek minél több sportszerető ember figyelmére.

Boldog Új Évet!

A kiemelt kép forrása: Sportudvar-archívum

Hozzászólás