A nyár végén is bőven zajlott az élet a sport világában, ami az évvégi összefoglaló szeptemberi eseményeket taglaló írásából ki is fog derülni. Tartsatok velem!
Forma-1: Leclerc bravúros monzai győzelme
Némi meglepetésre, de teljesen megérdemelten Charles Leclerc nyerte a Forma-1-es Olasz Nagydíjat. A dobogóra még a McLaren két pilótája állhatott föl, azonban a wokingiak nem lehetnek elégedettek, hiszen sokáig nekik állt a zászló. Nagyon gyenge hétvégén volt túl a Red Bull, melynek visszaesése egyre nagyobbá vált. Az alábbiakban értékeltem a monzai futam történéseit.
Paralimpia: Remekeltek a magyarok
Augusztus 28-án kezdődött és szeptember 8-ig tartott a XVII. nyári paralimpia, a nem ép sportolók olimpiája. Az eseményen több magyar parasportoló is részt vett, s rögtön az első napon megszületett az első érem, mégpedig egy arany az úszó Konkoly Zsófia révén. Az első hétvégén nem örülhettünk újabb dobogós helyezésnek, de több versenyzőnk is döntőben volt érdekelt.
Augusztus 31-én, szombaton a sportlövő Rescsik Csaba hetedik helyen végzett az SH1-es kategória légpuska számában. A Cél-Tudat Sportlövő és Szabadidős Sportegyesület 20 éves sportolója két éve elsőként szerzett kvótát a 2024-es paralimpiára a magyarok közül, ezt éppen a mostani sportági küzdelmek helyszínén, a chateauroux-i lőtéren tette egy világkupán.
A délelőtti alapversenyt 618,6 körrel a nyolcadik, még éppen döntős helyen zárta, így ott lehetett a lőállásban a fináléban, amelyben messze ő volt a legfiatalabb résztvevő.
A tavalyi világbajnokság ötödik, az idei Európa-bajnokság második helyezettje nem kezdett jól a végjátékban, az első ötös sorozatban egy 9,2-es, a másodikban pedig egy kifejezetten gyenge 8,6-os lövése is volt, majd az első kiesés előtt szét kellett lőnie a görög Szotiriosz Galogavrosszal. Ezt még sikerrel teljesítette, így versenyben maradt, a következő kieséses kört azonban már nem “élte túl”, így végül hetedik helyen zárta élete első paralimpiai döntőjét.
„Volt bennem izgalom a nap elején, próbáltam ezt kezelni, amennyire lehet. Valamennyire sikerült” – nyilatkozott az MTI-nek Rescsik Csaba. „Nem lőttem a legjobban az alapversenyben, de azért voltak szép pillanatok. A verseny első felében próbáltam elvonatkoztatni a többiektől és csak a saját teljesítményemmel foglalkozni. Éreztem, hogy ott vagyok a mezőnyben, de hogy ott leszek a döntőben, az csak a végén derült ki. Mint mondta, bár már ismerte az itteni döntős csarnokot, nem volt egyszerű a finálé, mert „ez mégiscsak egy paralimpia, itt jobban kell fókuszálni, mint bármilyen más versenyen.”
„Próbáltam összeszedni magam. Az egyik szemem sír, a másik pedig nevet, mert örülök annak, hogy a szétlövésből én jöttem ki jobban, de a jövőben szeretnék érmet szerezni, ami ma nem jött össze” – fogalmazott Rescsik Csaba.
A magyar sportlövő – aki a Szegedi Tudományegyetem programtervező informatikus hallgatója és egy gyermekkori baleset miatt kellett amputálni mindkét lábát – még két számban lesz érdekelt a paralimpián.
Rescsik Csaba döntőjével párhuzamosan megkezdődött a nők SH1-es légpisztolyos versenye is, amelynek alapversenyében Dávid Krisztina remekül lőve 567 körös eredményt ért el, így a második helyen jutott be a döntőbe. A Honvéd versenyzője négy éve, Tokióban bronzérmes volt ebben a számban. Sajnos az idei döntő nem sikerült olyan jól számára, mivel nem tudott a legpontosabban lőni, így végül ő is a 7. lett.
A velodromban a pályakerékpáros Wermeser Zsombor – aki pénteken 10. lett az 1000 méteres időfutamban – második számában, a 4000 méteres üldözéses versenyben a 14 fős mezőny kilencedik helyén végzett 4:27.008 perces idővel. Hat másodpercre volt attól, hogy bekerüljön a bronzcsatába.
Könnyed futással jutott a százméteres síkfutás döntőjébe Ekler Luca, aki májusban a Japánban rendezett világbajnokságon aranyérmet szerzett a T38-as kategóriájában, akkor azonban nem indult a világcsúcstartó, kétszeres paralimpiai bajnok brit Sophie Hahn, és a délelőtti előfutamban arra sem számított senki, hogy az egy éve kategóriát váltó kolumbiai Karen Palomeque mindenkinél gyorsabb lesz. A másik előfutamot a görög Lida-Maria Mantopulu nyerte meg magabiztosan, és az időeredményekből lehetett látni, hogy ők négyen versengenek majd az érmekért az esti döntőben.
Ekler Luca és Luterán Petra is a döntőben futott. A távolugrásban paralimpiai bajnok Ekler Luca négy éve, Tokióban negyedik lett száz méteren 12.82-vel. Az biztos volt, hogy most a 12.54-es egyéni legjobbjánál jobbat kell futnia az éremhez, és a fináléban ugyan a nyolcas pályát kapta, ami nem ideális, de teljesült az a vágya, hogy a fináléban a világcsúcstartó Sophie Hahn mellett fusson, aki a hetesen rajtolt. A brit azonban nagyon rosszul ment, a magyar sprinter le is előzte, azonban a kolumbiai Karen Palomequét lehetetlen volt megfogni, világcsúccsal nyert, és a dobogó alsó fokára még felfért egy honfitársa, a Tokióban ezen a távon paralimpiai ezüstérmet szerző Darian Faisury Jiménez, Ekler Luca pedig az ötödik helyen ért célba.
Luterán Petra erősebben kezdett négyszáz méteren, mint az egy nappal korábbi előfutamban, a hajrát azonban – talán éppen emiatt – nem bírta olyan jól, de a célegyenesben végig azért kellett szurkolni, hogy megszerzi-e a harmadik helyet. A győztes brazil Fernanda Yara da Silvát és az ezüstérmes venezuelai Lisbeli Vera Andradét nem lehetett utolérni, de a brazil Maria Clara Augustóval nagyot küzdöttek a célegyenesben, és ellenfele végül centikkel előtte ért célba, de az ép versenyzők között még magasugró, és balesete után sprinterré váló Luterán Petra első paralimpiáján egyéni csúccsal a negyedik helyen ért célba, ami így is csodálatos teljesítmény.
Az úszócsapat egyetlen szombati indulója S2-es kategóriában Adámi-Rózsa Zsanett volt ötvenméteres hátúszásban, és a hetedik legjobb idővel be is jutott az esti döntőbe, ahol végül a nyolcadik helyen végzett.
Szeptember 1-jén az SB6-os kategóriában versenyző Száraz Evelin hetedik lett a 100 méteres mellúszás döntőjében, míg az S10-es mezőnyben induló Pap Bianka nyolcadik helyen végzett a 100 méter gyors fináléjában.
Száraz Evelin hatodikként fordult, és hetedikként ért be száz mellen, 16.54 másodperccel a 1:31.30-es idejével olimpiai rekordot döntő brit Maisie Summers-Newton mögött. Száz gyorson Pap Bianka szintén hatodik volt fél távnál, majd azonban lemaradt, és nyolcadikként ért be, 1.14 másodperces hátrányban a győztes mögött. Ebben számban a közönség a francia Emeline Pierre aranyérmének tapsolhatott.
Az asztaliteniszező Arlóy Zsófia villámgyőzelemmel kezdett és ezzel bejutott a legjobb nyolc közé egyesben. A WS8-as kategóriában érdekelt, genetikai rendellenességgel született 42 éves játékos az egyiptomi Hagar Elszajeddel csapott össze a vasárnapi első fordulóban, s három sima szettben nyert.
Paralimpia: A világ második legmagasabb embere is indult
Több érdekességet lehetett már hallani, olvasni az idei paralimpiával kapcsolatban, de azt gondolom, hogy ezek közül kiemelkedett (mégpedig a szó legszorosabb értelmében) az, amiről az alábbi cikkben van szó. Az iráni ülőröplabda-válogatottnak ugyanis tagja volt egy bizonyos Morteza Mehrzadselakjani, aki a jelenlegi tudásunk alapján a második legmagasabb élő ember a Földön. A valóban hihetetlenül magas sportoló igen sikeres, hiszen idén már zsinórban harmadik paralimpiai bajnoki címét szerette volna megszerezni az iráni csapattal. A cikkből ugyan nem derül ki, mert még a döntő előtt született, de végül sikerült elérni ezt a célt.
Paralimpia: Magyar éremeső a záróhétvégén
A címvédő, világ- és Európa-bajnok Kiss Péter Pál hatalmas előnnyel nyert aranyérmet a KL1-esek 200 méteres versenyén a paralimpián. A másik magyar versenyző, Suba Norbert a negyedik helyen végzett a szeptember 7-e délelőtti döntőben.
A Budapesti Honvéd 21 éves világ- és Európa-bajnok versenyzője, Kiss Péter Pál már az előző napi előfutamból biztosította a helyét a fináléban, amelyben a középfutamból csatlakozott hozzá Suba Róbert is, így két magyarért lehetett szorítani. Kiss Péter Pál jól kezdett, már a táv elején az élre állt, s bár brazil és francia riválisa egy ideig vele tartott, 80 méter után elképesztő sebességre kapcsolt, megindította a hajóját, s innentől kezdve már csak a hátát nézték a többiek. A végén fölényes sikert aratott, közel kettő másodperces előnnyel diadalmaskodott.
Kiss Péter Pál a saját, Tokióban elért paralimpiai rekordját megdöntve szerezte meg az aranyérmet, ami az ötödik volt a magyar küldöttségnek az idei játékokon.
„Éreztem, hogy jó lesz. Száznál éreztem, hogy kell a ritmusváltás. Az óvatosabb rajt után jól sikerült az iramváltás. Tokióban magabiztosabb voltam, volt egy sérülésem, ami miatt nem tudtam nemzetközi versenyen indulni, nem láttam hogyan állnak a többiek. A végére azonban fincsi lett a forma. Mindenkinek köszönöm a segítséget” – nyilatkozta az M4 Sportnak a verseny után a kétszeres aranyérmes.
A legkomolyabban sérülteket felsorakoztató kategória másik magyarja, a nyolc éve, Rióban ezüstérmes, 44 esztendős szegedi Suba Róbert is remekül versenyzett, de végül leszorulva a dobogóról negyedik lett.
A KL2-eseknél Kiss Tibor, míg a VL2-eseklnél Boldizsár Dalma is a B-döntő második helyén ért be, így összességében mindketten a tizedik helyen zárták a paralimpiát.
Az asztaliteniszező Szvitacs Alexa bronzérmet szerzett a WS9-es kategóriában a paralimpia szombati versenynapján.
Az előző játékokon bronzérmes, majd egy évre rá világbajnok Szvitacs Alexa pénteken brazil versenyzőt búcsúztatva jutott elődöntőbe, ahol a lengyel Karolina Pek várt rá.
A magyar parasportoló az első szettben ugyan volt kétpontos előnyben is, de végül a rivális jobbnak bizonyult, ráadásul Pek a második játszmát végig vezetve nyerte meg. A harmadik felvonásban is a lengyel irányított, aki így magabiztosan jutott be az aznap esti fináléba.
A 34 éves Szvitacs Alexa 2018-ban toxikus sokk szindrómát kapott, emiatt amputálni kellett a bal alkarját és lábujjait, de azóta is szerepel az épek között is, az Extraliga-bronzérmes Győri AC játékosa.
Szvitacs Alexa öt arany- és négy ezüstérem mellett a magyar küldöttség negyedik bronzát szerezte a sérült sportolók idei olimpiáján.
„Nyilván nagy terhet raktam magamra, de hogyan máshogy álljak hozzá egy versenyhez? Ha én nem hiszem el, hogy a legjobb vagyok, és meg fogom nyerni, akkor ki fogja ezt elhinni? Muszáj így állnom az asztalhoz. Európa- és világbajnok vagyok, nem állhatok úgy oda, hogy megelégszem egy bronzéremmel is. Minden sportoló így megy neki egy versenynek, hogy meg akarja nyerni. Viszont nagyon nehéz az, hogy ide jövök, az első nap lejátszom egyetlen párosmérkőzést, majd eltelik egy hét, közben minden ellenfelem indul női és vegyes párosban, vagyis játékban maradtak, és mire én is bekapcsolódtam, ők már lejátszottak kettő-három-négy meccset is. Már az első meccsem is úgy sikerült, ahogy sikerült, és most nem is az fáj, hogy kikaptam, inkább az, hogy ennyire, mert rengeteget dolgoztam azért, hogy most jobban szerepeljek” – fejtette ki Szvitacs Alexa.
A magyar kajak-kenusoknak nem sikerült újabb dobogós helyezést szerezniük a zárónapi döntők során a paralimpián, amelyet így 15 éremmel, öt arannyal, hat ezüsttel és négy bronzzal zárt Magyarország.
Varga Katalin az előfutamát megnyerve egyenes ágon jutott be a fináléba a KL2-es kategóriában. A balesetes gerincsérült, 38 éves szegedi kajakos három éve, Tokióban bronzérmes volt ebben a számban, azóta – idén – nyert már világbajnoki ezüstöt és Európa-bajnoki aranyat is, s most is éremért érkezett.
Jól is kezdett a fináléban, 120 méterig tartotta a lépést az élen lapátoló, címvédő és világbajnok Charlotte Henshaw-val, ekkor azonban korrigálnia kellett az irányát, mivel nagyon közel került a bal oldali bójákhoz, letámasztott, szinte megállt. Ezt követően hiába eredt az őt időközben lehagyó riválisok nyomába, végül a negyedik helyen ért be a célba.
A szám másik magyarja, Boldizsár Dalma a B-döntőben fejezte be a szereplését, harmadik lett, így összesítésben a 11. helyen végzett.
A kenus Suba Róbert, aki egy nappal korábban KL1-ben a negyedik helyet szerezte meg, ezúttal a VL2-es kategória döntőjében szállt vízre, amelyben ötödikként zárt, a kajakos Molnár Nikoletta pedig – ugyancsak elmaradva kissé a saját várakozásaitól – nyolcadik lett a KL3 fináléjában.
„Én a bal oldalon evezek, számomra ez volt a legrosszabb forgatókönyv. Több problémám is volt a felkészülés során, de azt kell mondanom, örülök annak, hogy ennyi hátráltató tényező ellenére is döntőbe tudtam kerülni és meccsben voltam a többiekkel. Ezzel együtt azt gondolom, ha nincsenek ezek a körülmények, meglett volna a két bronzérem” – fogalmazott Suba Róbert.
„Egy kicsit csalódott vagyok. Azt érzem, hogy ennél jobbra és többre vagyok képes, de most ennyi jött ki. Ez a jobbos szél sokat rontott a hajó stabilitásán, és soka energiám elment arra ,hogy ezt ellensúlyozzam” – nyilatkozott Molnár Nikoletta.
Varga Katalin, aki az írott sajtónak nem nyilatkozott, az M4 Sportnak azt mondta, egy hirtelen széllökés miatt került a bal oldalra, kénytelen volt letámasztani a lapáttal, mert ha elhagyja a pályát, kizárják.
A magyarok ezzel befejezték szereplésüket a paralimpián. Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke maximálisan elégedett a mieink teljesítményével. Négy éve, Tokióban 7 arany-, 5 ezüst- és 4 bronzérem jött össze a magyar parasportolóknak, vagyis csak egy medállal gyűjtöttek kevesebbet idén. Mindenki, aki részt vett ezen az eseményen, megérdemli a gratulációt!
Forma-1: Piastri nagy küzdelemben győzött Bakuban
Az elmúlt évek legizgalmasabb versenyét hozta a Forma-1-es Azeri Nagydíj szeptember 15-én. Szinte az egész futamon három pilóta volt harcban a győzelemért és tényleg minden körmünket lerághattuk egészen az utolsó előtti körig, amikor Carlos Sainz és Sergio Pérez összeütköztek, s mindketten kiestek. A futamot Oscar Piastri nyerte, miután a 19. körben megelőzte Charles Leclerc-t. A monacói egészen az utolsó körökig kitartóan próbálta visszaelőzni az ausztrált, de elfogytak a gumijai, így be kell érnie a 2. helyezéssel. A kettős kiesésnek köszönhetően George Russell lett a 3. Lando Norris 5., Max Verstappen 6.-ként futott be, így három ponttal közelített a brit a hollandhoz, ugyanakkor a konstruktőri világbajnokságban a McLaren megelőzte a Red Bull-t.
Ez volt a szeptemberi események összefoglalója. A következő cikkben az októberi történések kerülnek sorra.
A kiemelt kép forrása: Sportudvar-archívum