Az olaszok előretörése, erőltetett doppingügyek és Djokovics beteljesült nagy álma – a 2024-es teniszévad értékelése

Egy igen eseménydús és fordulatos éven van túl a tenisz világa, hiszen rengeteg olyan esemény történt a pályákon és azokon kívül is, melyek sokáig meg fognak maradni emlékezetünkben. Az idei teniszévad értékelésében pozitív és negatív dolgokra is ki fogok térni, így szó lesz az esztendő legnagyobb teljesítményeiről, de sajnos szót kell ejteni a nem kevés botrányról is. A cikkben arról is kifejtem véleményem, milyen volt a magyarok idei szereplése.

POZITÍVUMOK
Sinner átvette a hatalmat

Az elmúlt tíz évben nem sokszor volt példa arra, hogy a férfi világranglista vezetőjét az esztendő végén ne Novak Djokovicsnak hívják. Erre öt esetben került sor, ami mutatja, hogy az utóbbi évtized, de inkább másfél évtized a szerbről szólt elsősorban. Arra pedig először van példa az ATP-ranglista 1973 óta íródó történetében, hogy egy olasz játékos zár egy évet a tabella tetején. Jannik Sinner először 2021-ben zárta az első tízben, konkrétan a 10. helyen a szezont, majd a 2022-es kicsúszást követően tavaly a 4. helyre jött föl az ünnepek előtt. Idén azonban az év nagy részében az ő nevével kezdődött a rangsor, hiszen egyértelműen ő dominálta az erősebb nem versenyeit.

A még mindig csak 22 éves talján teniszező 16 tornájából kilencet megnyert, közte az Ausztrál Opent és a US Opent, ezen kívül pedig ő diadalmaskodott a Torinóban, tehát hazai pályán rendezett szezonzáró egyéni világbajnokságon, valamint az olasz válogatott vezéreként a Davis-kupában is. Sinner majdnem 4000 pontot ver a ranglistán az őt követő Alexander Zverevre, s még nagyobb fölénnyel előzi meg a 3. helyen álló Carlos Alcarazt, aki annak ellenére „csak” harmadik az év végén, hogy Wimbledonban és a Roland Garroson ő győzött, az olimpián pedig ezüstérmes lett. A spanyolnak azonban az év elején sérülés miatt kellett hosszabb időt kihagynia, az idény vége pedig nem úgy sikerült neki, ahogy szerette volna.

Sinnerről a negatívumok között is fog szó esni, mert a sok siker mellett sajnos nem volt fenékig tejfel az idei éve.

Szabalenka fölülmúlta Swiateket

A hölgyeknél is új évvégi világelsőt köszönthetünk, hiszen Alina Szabalenka volt ennek az évnek vitathatatlanul legjobb női játékosa. Azután, hogy az előző kettő évet egyaránt Iga Swiatek zárta az élen, idén Szabalenka egyértelműen jobban teljesített. Megnyerte az Ausztrál Opent és a US Opent is, s a többi keménypályás tornán, melyen elindult, szintén igen nehéz volt fogást találni rajta az ellenfeleknek. Némileg árnyalja a képet, hogy a salakszezonban bőven akadtak problémái Swiatek személyében, aki a római és a madridi 1000-es torna döntőjében is legyőzte, s emellett a Roland Garros-on sem talált erősebb ellenfélre. Ennek ellenére Szabalenka nem érdemtelenül zárja az élen 2024-et. Ő a második fehérorosz, aki világelsőként zár egy évet, hiszen előtte 2012-ben Viktorija Azarenka búcsúztathatta úgy az esztendőt, hogy ő a legmagasabban rangsorolt női játékos.

Iga Swiatek és Arina Szabalenka (jobbra) voltak idén a legjobb női teniszezők (A kép forrása: Guglielmo Mangiapane / REUTERS)
Paolini, Cseng – Új sztárok a láthatáron

Az idei év a felfedezések, pontosabban fogalmazva a felfedezettek esztendeje volt a női teniszben. Manapság ritka, hogy valaki 28 évesen robbanjon be az élmezőnybe, de az olasz Jasmine Paolini ennyi idősen játszhatta le élete első Grand Slam-döntőjét, mégpedig a Roland Garros-on Iga Swiatek ellen. Bár ott kikapott, de jelezte, hogy az olaszok a nőknél is az élre törnek. Paolini második döntője csak három hetet váratott magára, hiszen Wimbledonban is bejutott a fináléba, ott azonban némi meglepetésre kikapott Barbora Krejcikovától. Azért is volt megdöbbentő hirtelen feltűnése, mert az idei évet megelőzően egyetlen füvön játszott mérkőzést sem tudott nyerni, Grand Slam-en pedig a 2. fordulóba jutás volt a legjobb eredménye. Párosban olimpiai bajnok lett Sara Errani oldalán, s tagja volt a BJK-kupát nyert olasz női válogatottnak is. Világranglista-4.-ként zárja az évet, de nem lennék meglepve, ha jövőre elég hamar a képzeletbeli dobogóra tudna állni.

A világranglista 5. helyezettjéről sem sokat hallhattunk, olvashattunk az idei évet megelőzően, hiszen a 22 éves kínai Cseng Csin-ven szintén idén tört be a legjobbak közé. Rögtön az év elején, az Ausztrál Openen megismertette magát a nagyközönséggel, hiszen döntőt játszhatott, majd augusztusban egyesben olimpiai bajnok lett, novemberben pedig fináléba jutott a rijádi világbajnokságon is. Li Na után ő lehet a kínai tenisz következő nagy alakja.

Fritz áttörte korlátjait

Taylor Fritz az amerikai férfi tenisz új reménysugara. A 27 éves játékos azzal, hogy döntőt játszhatott hazai Grand Slam-versenyén, a US Openen, egy 15 éves szünet végére tett pontot, hiszen utoljára 2009-ben Andy Roddick jutott GS-fináléba amerikaiként. Fritz aztán a vb-n is döntős volt, ahova amerikai utoljára 2005-ben jutott be. Bár egyik mérkőzést sem tudta megnyerni, de Delray Beach-en és Eastbourne-ben aratott sikereivel már nyolc tornagyőzelemnél tart a kaliforniai, aki a madridi és sangháji 1000-es versenyeken a legjobb négybe jutott. A 4. helyen zárja az évet a férfi ranglistán, s tőle is sokat lehet várni jövőre.

NEGATÍVUMOK
Djokovics majdnem sikertelen éve

2022-ben Roger Federer, idén pedig Rafael Nadal vonult vissza az aktív játéktól, így már csak Novak Djokovics maradt a 2010-es évek nagy hármasából utolsó hírmondóként. Azonban a 38. évét taposó szerb is egyre több jelét mutatja annak, hogy sok ideje már nincs hátra a legjobbak között. Idén egy nagy sikert ért el, az azonban egy olyan siker volt, ami egyedüliként hiányzott neki karrierjéből: az olimpiai bajnoki cím. Az Alcaraz ellen nagy csatában megnyert ötkarikás döntőben láthattuk idén egyetlen alkalommal azt a Djokovicsot, akihez az elmúlt 15 évben hozzászoktunk. Ellenállhatatlan volt, s rutinját remekül kihasználva múlta fölül nagy ellenfelét. Ezt leszámítva azonban sikertelen éve volt, hiszen egyetlen Grand Slam-et és 1000-es tornát sem tudott idén nyerni, amire utoljára 2017-ben volt példa. A 24-szeres GS-győztes a 7. helyen zárja az évet azután, hogy tavaly még világelső volt három Grand Slam-sikerének köszönhetően. Djokovics visszaesésében elsődleges szerepet játszottak sérülései, amelyek hátráltatták a folyamatos versenyzésben, ugyanakkor már azt is lehet érzékelni vele kapcsolatban, hogy készül a visszavonulásra, miután most már tényleg mindent megnyert. Persze még nem tart ott, hogy szögre akassza ütőjét, hiszen a jövő héten már Brisbane-ben fog első 2025-ös versenyén indulni, hogy utána Melbourne-ben kísérletet tegyen 11. Ausztrál Open-serlegének megszerzésére. Nagy kérdés, milyen év vár rá, de abban lehet reménykedni, hogy jobb, mint az idei.

Onsz Dzsabúr visszaesése

Amennyiben meg kellene nevezni az év legnagyobb csalódását, akkor alighanem a tunéziaiak amúgy kiváló képességekkel rendelkező női játékosát kellene említenünk. Dzsabúrt ugyan nagyban hátráltatta vállsérülése, azonban még így is egészen elképesztő visszaesését produkált 2024-ben. Az olimpiát és a US Opent is kihagyta, szezonja pedig szeptemberben ért véget, mivel sérülése komolyabb kezelésre szorult. A tavalyi szezont még a világranglista 6. helyén záró játékos, aki eddigi pályafutása során öt WTA-tornát nyert és háromszor játszott Grand Slam-döntőt, idén az Ausztrál Openen a 2., Wimbledonban pedig a 3. fordulóban esett ki, s ennek következtében a 42. helyre esett vissza év végére a rangsorban. Láttunk már hasonló jelenségeket sok játékosnál, s akadtak, akik sikeresen visszaküzdötték magukat a legjobbak közé. Dzsabúrra is ez a feladat vár 2025-ben.

Onsz Dzsabúr a földön: a gyakorlatban és átvitt értelemben is (A kép forrása: Zuma / Panoramic)
Holger Rune, az eltűnőben lévő tehetség

Miután 2022-ben a döntőben Novak Djokovicsot legyőzve megnyerte a párizsi 1000-es versenyt, az akkor 19 éves dán játékost sokan Sinner és Alcaraz komoly riválisaként emlegették, s még maga Rune is úgy nyilatkozott, hogy képesnek érzi magát legyőzésükre. Kettő évvel később az olasz és a spanyol áll a férfi világranglista első kettő pozíciójában, a skandináv ezzel szemben visszaesett a 14. helyre. Idei legjobb eredménye két nyolcaddöntős szereplés volt a Roland Garros-on és Wimbledonban, a kisebb versenyek közül pedig csak Brisbane-ben játszhatott döntőt, de azt is elvesztette. Rune gyengélkedésében minden bizonnyal komoly tényező az, hogy az utóbbi kettő év során nem kevesebb mint tíz (!) edző fordult meg stábjában, vagyis nem akadt senki, aki tartósan mellette dolgozhatott volna, így nem is tudott Rune egy olyan játékstílust kialakítani, amellyel tartósan ott tudna lenni az első tízben. Sok dolgot kell átgondolnia a jövőre nézve.

A világranglista 14. helyére visszaeső Holger Rune egyetlen Grand Slam-tornán sem jutott be a legjobb nyolcba (A kép forrása: Stephanie Lecocq / REUTERS)
Az elfáradt következő generáció

A Sinner-Alcaraz duó vitathatatlanul a férfi tenisz uralkodó párosa lett mindössze 22 és 21 évesen, már hat Grand Slam-trófeával a zsebben. Ehhez képest az 1990-es években született játékosoknak összesen van kettő GS-sikerük eddig: az azóta visszavonult Dominic Thiem 2020-ban a US Opent nyerte meg, Danyiil Medvegyev egy évvel később ugyancsak az amerikai tornát. A korábban következő generációként emlegetett korosztály játékosai közül kevesen tudtak idén konstansan jó teljesítményt nyújtani. Talán Alexander Zverev az egyetlen kivétel, aki a 2. helyen telelhet, de 27 évesen még egyetlen Grand Slam-címe sincs. A 28 éves Medvegyev két GS-döntőt is játszhatott idén, de Sinner, majd Alcaraz is jobbnak bizonyult nála. Hét év után először zárt tornagyőzelem nélkül egy szezont az orosz, aki az 5. helyen áll. Az oroszok másik korábbi nagy ígérete, a még mindig csak 27 esztendős Andrej Rubljov a majortornákon csak negyeddöntőkig jutott és egyre lejjebb csúszik a rangsorban – jelenleg 8. A 26 éves Sztefanosz Cicipasz még rosszabbul járt, hiszen ő már kicsúszott az első tízből az év végére, pedig idén – négy éven belül harmadszor – megnyerte a Monte-Carló-i 1000-es tornát, ezen kívül azonban neki sem volt komolyabb eredménye.

Sinner és Swiatek a doppingpara kereszttüzében

A sok emlékezetes pillanat mellett, melyet az idei tenisz-szezon hozott, sajnos botrányoktól sem volt mentes ez az év. A nyáron, közvetlenül az olimpia után derült fény arra, hogy még márciusban Jannik Sinner az Indian Wells-i és a miami 1000-es tornákon is pozitív doppingtesztet produkált. A férfi világelső azonban tisztázta magát a vádak alól, mivel az ügyében első fokon eljáró, a nemzetközi szövetség által fölkért független bírói testület bizonyítottnak találta, hogy Sinner testébe úgymond baleset által került a tiltólistás klosztebol nevű anyag. A bizonyos mennyiség fölött teljesítményfokozó hatással bíró szer Sinner gyúrójának kezéről kerülhetett az olasz szervezetébe akkor, amikor meggyúrta, mivel közvetlenül a kezelés előtt egy olyan spray-vel kezelte a kezén keletkezett sebét, amelynek hatóanyaga a klosztebol, s Olaszországban vény nélkül kapható bármelyik patikában. Bár tisztázták a vád alól, Sinner elküldte a gyúrót és edzőjét is, így részben új stábbal folytatta szereplését. Annyi szankcióban részesült eddig, hogy a két amerikai versenyen szerzett nem kevés pénzdíját vissza kellett fizetnie, de sportszakmai büntetésben nem részesült. A történetnek ezzel azonban nincs vége, ugyanis a Doppingellenes Világügynökség ősszel bejelentette, nem ért egyet az első fokon született döntéssel, s fellebbezett ellene a Sportdöntőbíróságnál (TAS). A jogi fórum az év vége előtt nem hozott döntést az ügyben, így 2025-re fog áttolódni ez a cirkusz. A WADA szerint a világos bizonyítékok ellenére el kell tiltani Sinnert, ezért nem száll le a magas lóról az erősen megtépázott hírnevű szervezet. Az tény, hogy több játékos is kifakadt az olasz fölmentésén, de számomra úgy tűnik, valóban nem követett el doppingvétséget, valahogy nehezen nézem ki belőle. Eddig teljesítményére nem nyomta rá bélyegét az ügy, de jó kérdés, hogy milyen ítélet fog születni másodfokon, s egy esetleges eltiltásnak milyen következményei lehetnek az olaszra és az egész teniszre nézve.

A nőknél is akadt egy topjátékos, aki doppingügybe keveredett. Iga Swiatekről novemberben derült ki, hogy még augusztusban pozitív mintát szolgáltatott, ugyanis abban a szintén tiltólistás trimetazidin nyomára bukkantak. A lengyel novemberben egyhónapos önkéntes felfüggesztést vállalt az ügy tisztázása érdekében, s ez, mármint a tisztázás látszólag meg is történt, ugyanis kiderült, hogy a trimetazidin úgy került a szervezetébe, hogy az általa szedett altató hatóanyagának számító melatonin ezzel a szerrel szennyeződött valahogyan.

Iga Swiateknek vissza kellett fizetnie a pozitív minta leadása után sorra került cincinnati tornán megkeresett pénznyereményét és elvesztette ott szerzett ranglistapontjait is, ám – amennyiben a WADA nem indul be az ő ügyében is – most már nyugodtan készülhet az Ausztrál Openre.

HOGYAN SZEREPELTEK A MAGYAROK?

Végezetül arról is essék szó, milyen eredményeket értek el idén legjobb játékosaink. Marozsán Fábián azután, hogy tavaly Carlos Alcaraz megverésével berobbant a köztudatba, idén is több nagy nevet tudott legyőzni komoly tornákon. Élete legjobb eredményét érte el majortornán azzal, hogy az Ausztrál Openen eljutott a 3. fordulóig. Párizsban és New York-ban egy kört ment, Wimbledonban pedig első mérkőzésén kapott ki. Az 1000-es tornákon is voltak jó eredményei, hiszen Miamiban élete második negyeddöntőjét játszhatta ilyen típusú versenyen – ott két, akkor top 10-es játékost is legyőzött a már emlegetett Rune és Alex De Minaur személyében, és csak Zverev tudta megállítani. Indian Wells-ben nyolcaddöntős volt, a többi 1000-es tornán azonban a 3. fordulónál tovább sehol sem jutott. Miami remeklésének köszönhetően életében először került a top 40-be a világranglistán, hiszen a 36. helyre jött fel. A szezon második fele nem volt annyira sikeres számára, amiben szerepe volt betegségének is, így az évet az 58. helyen zárja, de idén is megmutatta, hogy van esélye a világelitbe kerülni.

Fucsovics Mártonnak jóval csöndesebb éve volt, mint Fábiánnak, pedig neki tornagyőzelme is volt, amelyet áprilisban Bukarestben ért el. Hat év szünet után tudott ismét ATP-tornát nyerni, s a világranglistán az 55. helyre jött föl, azonban a Grand Slam-eken egyetlen mérkőzést sem tudott nyerni, az 1000-es tornák közül pedig csak Miamiban tudott egy találkozón győzedelmeskedni. Komolyan visszaesett a világranglistán, hiszen a 104. helyen zárja az évet. Vele kapcsolatban az a legfrissebb, közel tíz nappal ezelőtti hír, hogy eljegyezte kedvesét. Meglátjuk, ez serkentőleg fog-e hatni játékára az új esztendőben.

Bondár Anna zárja egyedüli magyarként az első 100-ban a 2024-es évet a hölgyek között. A hajdúszoboszlói játékos legjobb eredménye a hamburgi torna megnyerése volt. Hab volt a tortán, hogy párosban is a csúcsra ért, tehát tényleg mindent vitt ott. Egy héttel korábban Hechingenben ITF-versenyt nyert, s egy ugyanilyen tornán diadalmaskodott Olomoucban is. Ezen kívül Jászvásáron negyeddöntőt játszhatott egy WTA Challenger-versenyen. Az Ausztrál Openen és a US Openen a 2. fordulóba jutott, a Roland Garros-on és Wimbledonban azonban nem került a főtáblára. A 93. helyen zárja az évet.

Gálfi Dalma Wimbledonban a főtábla 2. fordulójában a jóval magasabban jegyzett Danielle Collinstól szenvedett vereséget. Legjobb eredményét s’-Hertogenboschban érte el, ahol az elődöntőbe jutott egy WTA 250-es versenyen. A 142. helyen zárja 2024-et. Udvardy Panna szintén eljutott a főtáblára a wimbledoni bajnokságon, de ő az 1. fordulóban elvérzett a 17. kiemelt Anna Kalinszkajával szemben. A Roland Garros-on szintén az 1. körben kapott ki egy másik orosztól, Anasztaszja Pavljucsenkovától. Splitben és Bariban is döntőt játszhatott, ám mindkétszer vereséget szenvedett, ősszel pedig a kolumbiai Caliban és a bolíviai Santa Cruz-ban is az elődöntőig menetelt. Ő a 155. helyen áll a világranglistán.

Mindenképpen meg kell említeni Stollár Fannyt is, aki párosban több tornát is megnyert idén a lengyel Katarzyna Piter oldalán. A legszebbnek mindenképpen a Római-parti WTA 250-es versenyen elért siker volt, de ezen kívül ők voltak a legjobbak többek között Gran Canarián, Valenciában és Guadalajarában is, két kínai versenyen pedig döntősök voltak. Fanny jelenleg párosban a 71. helyen áll a világranglistán.

Összességében véve elmondhatjuk, hogy a magyaroknak voltak jó teljesítményeik idén, de igazán kiugró eredményt csak Marozsán Fábián tudott elérni a miami negyeddöntővel.

Ez volt a 2024-es teniszévad értékelése. Reméljük, jövőre is színvonalas szezont láthatunk majd.

A kiemelt kép forrása: Chryslene Caillaud / Panoramic / Chryslene Caillaud / Panoramic / Chryslene Caillaud / Panoramic / Chryslene Caillaud / Panoramic / Antoine Couvercelle / Panoramic / Antoine Couvercelle / Panoramic / Chryslene Caillaud / Panoramic / Chryslene Caillaud / Panoramic

Hozzászólás