A nyár első hónapja rögtön egy nagy magyar sikerrel indult, de a folytatás sem volt sokkal rosszabb. Az évvégi összefoglaló mostani cikkében a júniusi eseményekre tekintünk vissza.
Kézilabda: Ismét BL-győztes lett a Győr
Négy éve vártak a Győr női kézilabdacsapatának szurkolói, hogy kedvenceik újra a magasba emeljék a Bajnokok Ligája trófeáját. Az ötszörös aranyérmes ETO a legutóbbi, 2020-as siker óta kétszer volt harmadik (2021, 2023), egyszer pedig második (2022) a budapesti négyes döntőben, így a története során először a legjobb négyben szereplő német Bietigheim elleni június 2-i aranycsatában hosszú böjtnek vetett volna véget a magyar együttes.
A győriek több klasszisa, például Szöllősi-Schatzl Nadine, Győri-Lukács Viktória, a norvég Silje Solberg-Östhassel, a dán Sandra Toft, a szlovén Ana Gros vagy a francia Estelle Nze Minko még ennél is sokkal régebb óta vár a legnagyobb klubsikerre, hiszen – bármilyen hihetetlen is – a BL-arany még hiányzik az éremkollekciójukból. Az pedig végképp különlegessé és fontossá tette ETO-szempontból a döntőt, hogy a klubtól nyáron búcsúzó Schatzl, Solberg, Gros, a norvég Stine Oftedal, a dán Line Haugsted és a holland Yvette Broch (illetve utóbbi honfitársa, a meccskeretbe nem nevezett Rinka Duijndam) is utoljára viselte a zöld-fehér mezt.
A dán Esbjerg elleni elődöntő hőse, Toft helyett ezúttal Solberg kezdett a győri kapuban, míg a sérült hálóőr Szikora Melindát változatlanul nélkülöző bietigheimieknél Faluvégi Dorottya és Háfra Noémi is kispados volt. Ki tudja, talán egyfajta vezércselnek szánta vagy csak szimplán elégedett volt valamivel, mindenesetre a németek a dán Viborggal korábban kétszeres BL-győztes rutinos edzője, Jakob Vestergaard alig négy perc elteltével, 3:1-es győri előnynél időt kért. A korai eligazítás nem hatott, a sok lábmunkára építő, rendkívül masszív győri védelem hatékonyan állította meg a rivális akcióit. A stabil hátsó alakzatra építve a támadójáték is sokkal jobb és színesebb volt magyar részről a rengeteg hétméterest hozó első félidőben. A szünet előtti utolsó öt percre 16:10-es vezetéssel fordult a kiváló egyéni teljesítményekre építő (Győri-Lukács Viktória például mind az öt ziccerét gólra váltotta) ETO, amely abszolút uralva a játékot harminc percre került a hőn áhított hatodik diadalától.
A pihenőt követően sem tűnt úgy, hogy bárki vagy bármi is meg tudná állítani az elképesztő akarattal és koncentráltan kézilabdázó Győrt. A 38. percben Gros akkora felső sarkos bombát zúdított a németek kapujába, hogy azt hittük, kiszakad a háló, majd a 21:14-es vezetést eredményező gólja után a klasszis jobbátlövő elementáris ordítással rohant le cserére a kispadhoz – ez a mindent elsöprő hév is kirívó különbség volt a két csapat között. Nem sokkal ezután a Bietigheim lengyel ásza, Karolina Kudlacz-Gloc kapufára lőtt egy büntetőt, majd a kipattanót megszerezve az újabb próbálkozása is a lécen csattant, ez a jelenet jól jellemezte a találkozó képét.
A március közepén kinevezett, a román CSM Bukaresttel korábban nyert két bronzérem után ezúttal révbe érő svéd Per Johansson által irányított magyar rekordbajnok ellentmondást nem tűrve igazolta, hogy jobb erőkből áll, mint ellenfele.
Az óriási izgalmak közepette megnyert elődöntővel ellentétben az ETO-drukkereknek most nem volt miért aggódniuk, kis túlzással végig ünnepelhették a második játékrészt: kiváló teljesítménnyel és biztos győzelmet aratva szerezte meg hatodik BL-sikerét a csapatuk, amely több év szünet után ülhet fel újra az európai klubkézilabda trónjára, bearanyozva sokak búcsúját a klubtól.
Úszás: Milák Kristóf visszatért
Az elmúlt évek talán legfőbb beszédtémája volt a magyar sportban Milák Kristóf helyzete. Az olimpiai- világ- és Európa-bajnok úszófenomén ugyanis az utóbbi közel kettő évben edzéseinek legnagyobb részét ellógta, s alig indult versenyen. Ahol viszont fölállt a rajtkőre, ott a legtöbbször nem talált legyőzőre. Így volt ez a Mare Nostrum-sorozat monacói állomásán is június első hétvégéjén, ahol eredményei és az elért idők alapján is az volt látható, hogy a magyar klasszis a sok kihagyás ellenére nem teljesen esélytelenül indulhat majd az olimpián címe megvédéséért, bár akkor úgy tűnt, idén nem a 200, hanem a 100 méteres pillangóúszás hozhatja meg a sikert. Június elején először én is kifejtettem a véleményem erről a nagyon furcsa történetről.
Forma-1: Verstappen-siker a kanadai őrületben
Max Verstappen nyerte a Forma-1-es Kanadai Nagydíjat. Az elmúlt évek talán legfordulatosabb versenyén George Russell és Lando Norris is simán győzhetett volna, ám végül a dobogó alsóbb fokaira állhattak föl fordított sorrendben. Remekül szerepelt az Aston Martin és az Alpine is, miközben a Ferrari nullázással zárt és Sergio Pérez sem látta meg a kockás zászlót. Az alábbiakban értékeltem a verseny történéseit.
30 év alatt 30 Mount Everest – egy nepáli serpa megdöbbentő rekordja
Egy komoly rekorddöntésre került sor a Föld legmagasabb hegyén, a Mount Everesten még májusban, ám ennek híre csak júniusban jutott el hozzánk: egy nepáli serpa 30. alkalommal mászott föl a világ tetejére, amivel rekordernek számít. Az 54 éves férfi három évtized alatt hozta össze a nem akármilyen teljesítményt. Elmondása szerint nem elért eredményére igazán büszke, hanem arra, hogy ezzel is öregbítheti Nepál hírnevét.
Úszás: Folytatódott a kínai botrány
Újabb érdekes fejleményekről rántotta le a leplet a New York Times. Az amerikai napilap még június 14-i számában írt arról, hogy már a 2016-os riói olimpiát megelőzően volt példa arra, hogy kínai úszók pozitív teszteredményei ellenére nem történt semmilyen intézkedés sem velük szemben. Mint ismert, áprilisban derült ki szintén az amerikai újság oknyomozása által, hogy a tokiói olimpia előtt 23 kínai úszónak volt pozitív tesztje, de végül nem indult ellenük eljárás, holott doppingolásuk körülményeit nem lehetett független vizsgálattal tisztázni. A Doppingellenes Világügynökség (WADA) válaszában kőkeményen nekiment a lapnak, amely szerinte szenzációhajhászásra törekszik, ugyanakkor több sportoló is egyre jobban aggódott a doppingellenes harc sorsáért. Minderről szó esik az alábbi írásomban:
Forma-1: Verstappen és Norris ausztriai ütközése
Zárásként álljon itt még egy Forma-1-es cikk, ugyanis június 30-án rendezték Spielbergben, a Red Bull Ringen az Osztrák Nagydíjat, melyet George Russell nyert meg. Normál esetben a britnek esélye sem kellett volna, hogy legyen a győzelemre, ám az élen egymással harcoló Max Verstappen és Lando Norris tettek róla, hogy végül a Merecedes versenyzője állhasson a dobogó tetejére. Az alábbiakban összefoglaltam és értékeltem a futam történéseit.
Ez volt a júniusi összefoglaló, holnap a július kerül sorra.
A kiemelt kép forrása: Sportudvar-archívum