Ez volt 2024 – Március

Általában a tavasz első hónapja szokott lenni a március, ám idén ez nem egészen így volt, mivel már februárban beköszöntött a tavasz. Talán ennek is betudható, hogy a sport világában ez a hónap is igen eseménydúsra sikeredett. Az évvégi összefoglaló keretében ezúttal a harmadik hónap legfontosabb, legemlékezetesebb történéseire tekintünk vissza a Sportudvar legolvasottabb cikkein keresztül.

Forma-1: Verstappen ott folytatta, ahol tavaly abbahagyta

Max Verstappen győzelmével vette kezdetét a 2024-es Forma-1-es szezon. A háromszoros világbajnok holland ugyanolyan simán nyerte meg a bahreini évadnyitót, mint tavalyi futamainak nagy többségét. Sergio Pérez remek rajtjának is köszönhetően a 2. helyen végzett, míg Carlos Sainz szerezte meg a dobogó legalsó fokát. Charles Leclerc sokáig szenvedett autójával, így nem volt esélye a dobogós eredmény elérésére, mint ahogy a Mercedesnek sem. Különösen gyengén muzsikált Fernando Alonso, míg Nico Hülkenberg balszerencsés versenyen volt túl. Akkor még nem igazán lehetett sejteni, hogy később hogyan fog alakulni ez a szezon. Az alábbiakban értékeltem a futam legfőbb történéseit.

Forma-1: Jó kezdés, de nagy zűrök jellemezték az év elejét a Red Bull-nál

Az a furcsa helyzet állt fönn 2024 első hónapjaiban a Forma-1-ben, hogy a pályán zajló eseményeknél sokkal érdekesebbek és több beszédtémát is szolgáltattak az egyes csapatok háza táján zajló történések. Ezek közül toronymagasan kiemelkedett, hogy éppen a mezőnyből évek óta kimagasló Red Bull-nál történtek nem éppen pozitív dolgok. Mint ismert, Christian Horner házon belüli zaklatási, papíron a szezonnyitóra már lezárt ügye korbácsolt nagy hullámokat, hiszen teljesen világossá vált, hogy házon belüli rivalizálás állt a háttérben. Az idény második versenye, a Szaúdi Nagydíj előtti napokban szinte mindenkit az foglalkoztatott, hogy ennek mi lesz a vége és mikor lesz vége. Eközben az FIA elnöke is bajba került egy másik ügy miatt.

Forma-1: Verstappen műszaki hibája

Még egy kicsit maradjunk a száguldó cirkusznál, ugyanis március 24-én került sor az Ausztrál Nagydíjra, amelyet annak rendje és módja szerint Max Verstappen kezdett az élről, ám a holland mindössze négy kört tudott teljesíteni, mivel fékhiba miatt kiállni kényszerült a versenyből. A győzelmet végül Carlos Sainz „örökölte meg”, aki azután tudott nyerni, hogy az eggyel korábbi dzsiddai futamot vakbélműtétje miatt kihagyni kényszerült.

Darts: Megszakadt Luke Humphries nagy sorozata

A szokásoknak megfelelően március első hétvégéjén került sor a profi darts legnagyobb létszámú és legkülönlegesebb tornájára, a UK Openre. A versenyen minden forduló párosításait sorsolással döntötték el, így több rangadóra is sor került, de emellett akadtak meglepetésemberek is. A végső győztes kiléte is meglepetés, hiszen az előzetesen nem az esélyesek közé sorolt Dimitri van den Bergh tudta megnyerni a sportág FA-kupájának is nevezett eseményt, miután egy drámai döntőben legyőzte Luke Humphriest. A világbajnok előző négy majordöntőjét egyaránt megnyerte, az ötödik siker azonban akkor elmaradt.

Vívás: A remek olimpiai párbajtőr-szereplés előjelei

A március 8-10-i hétvégén Magyarországra figyelt a vívás, legalábbis a párbajtőrvívás világa, hiszen a BOK-csarnokban került sor a szakág világkupájának férfi és női állomására is.

Nem mondhatjuk, hogy a magyarok az elmúlt években remekeltek volna ezen a versenyen, hiszen a hölgyek 2005 óta itt zajló vk-fordulóján utoljára még 2008-ban Szász Emese révén lehetett hazai győzelmet ünnepelni. A férfiak 2015 óta vívnak itt ennek a sorozatnak a keretében, de náluk még nem volt magyar végső győztes.

A sikeresnek mondható pénteket egy vérzivataros szombat követte, az első napon öt női párbajtőrözőnk küzdötte fel magát a főtáblára a kiemelt Kun Anna mellé, a másodikon viszont Koch Mátéhoz és Siklósi Gergelyhez csak Keszthelyi Zsombor csatlakozott, s bár nem temettük a férfi vonalat, azért vasárnap a BOK-csarnokban el-elhangzott a mondat a szombati selejtező kapcsán: „Szégyelljük magunkat, ez nagyon rossz nap volt.”

A szomorú szombatot egészen káprázatos vasárnap követte, és hamar kiderült, hogy Kun Anna és Muhari Eszter, valamint Koch Máté és Siklósi Gergely is remek formában van, így aztán 17 óra tájban azt rögzíthettük: négy magyar érmes is lesz a verseny végén, hiszen a négy magyar elődöntőbe jutott – már ekkor tudtuk, hogy legfeljebb hárman léphetnek pástra a döntőben, merthogy a két fiú egymás ellen vívta az elődöntőt.

Tudtuk, hogy legfeljebb hárman döntőzhetnek a mieink közül, de azért abban, hogy ez a felállás valósul meg a gyakorlatban is, csak titokban reménykedtünk – a magyar vívók viszont újfent bizonyítottak, s megmutatták, igenis lehet bennük bízni.

Előbb Kun Anna biztosította a helyét a fináléban, majd nem sokkal később Muhari Eszter is bejutott a döntőbe – a magyar párharcot hozó férfi elődöntőben Siklósi Gergely a harmadik három percben döntötte el az asszó kimenetelét, hiszen 7:7-es állásról indulva viszonylag hamar lezárta a meccset 15:7-tel.

„A nyári milánói világbajnokságon én vertem meg Gergőt, ezúttal ő győzött. Persze, ilyenkor sosem teljesen elégedett egy vívó, de mégis annak kell lennem, hiszen GP-versenyen ez az első érmem, ráadásul ezt hazai közönség előtt szereztem. Bár a vége sima lett, de azért belülről nem volt ez ennyire egyértelmű, azt hiszem, Gergő fizikai adottsága és rutinja döntött, emellett azt is be kell vallanom, hogy elfáradtam a nap végére” – nyilatkozta Koch Máté az elveszített elődöntő után.

A női döntőt illetően az volt a kérdés, hogy Kun Anna 2022 és 2023 után ismét ezüstérmet szerez a BOK-csarnokban, netán fényesebbre csiszolja a medált – másik oldalról pedig az, hogy Muhari Eszter megnyeri-e pályafutása első versenyét a felnőttek között.

A két lány természetesen jól ismeri egymást, így túl sok meglepetést nem húzhattak elő a zsákból, kettejük döntője egy nagyon fegyelmezett, kifejezetten taktikus asszót hozott, benne jöttek a remek tusok mindkét oldalról, a végét Kun Anna bírta – elsősorban mentálisan – jobban, így nyert.

„Amikor bejutottam a döntőbe, természetesen eszembe jutott, vajon lesz-e aranyérem a két ezüst után – jegyezte meg Kun Anna, aki még nyilatkozata közbe is el-elsírta magát: – Nagyon fontos volt számomra ez a verseny, nagyon szerettem volna megmutatni, mit tudok, mire vagyok képes. Boldog vagyok, hogy ez sikerült. Ez a GP-arany sokat jelent nekem, biztos, hogy kiemelt helyet kap az érem a gyűjteményemben.”

„Ugyan ez »csak« egy ezüstérem, de számomra arannyal ér fel, nagyon boldog vagyok – mondta fülig érő szájjal Muhari Eszter. – Megnézve az ágamat, nem örültem túlságosan, hiszen úgy tűnt, szembe jön velem a dél-koreai Szong Szera, én pedig nem nagyon szeretek a dél-koreaiak ellen vívni, ám ő kiesett, így kisütött számomra a Nap. Onnantól azt éreztem, eljuthatok a végéig. Az, hogy Anna ellen vívtam a döntőt, jó volt, még azt sem bántam, hogy ilyenkor ugye az íratlan szabályok szerint nincs mellettünk edző. Örülök, tényleg örülök ennek az ezüstnek, ez pályafutásom eddigi legjobb eredménye, de nem a csúcsot jelenti, vannak még céljaim, vannak még elérendő eredmények előttem.”

A férfiverseny döntőjét Siklósi Gergely a sportág nagy ikonja, Yannick Borel ellen vívta – nyert a francia, a magyar ezüstéremmel térhet haza.

És elégedetten: „Nagyon örülök ennek az eredménynek, hiszen tavaly február óta fájt a sarkam, és csak az előző versenyen, a heidenheimi vk-viadalon vívtam egy év után először úgy, hogy nem éreztem fájdalmat. A párbajtőrvívásban a lábnak kiemelt szerepe van, márpedig én nem tudtam az enyémet rendesen használni. Jó érzés, hogy ismét úgy tudok vívni, ahogyan korábban. Persze, a döntőben hibáztam többször is, meg is fogom majd nézni, de képes vagyok örülni az ezüstéremnek. És annak, hogy Heidenheimben megszereztük az olimpiai kvótát, még inkább, hiszen azzal egy hosszú folyamatot, utat fejeztünk be eredményesen.”

Mint tudjuk, később az olimpián sem maradtak el az érmek párbajtőrvívásban, úgyhogy ezek az eredmények amolyan előjelei voltak annak, ami a nyáron történt.

Ez volt a márciusi események összefoglalója. Holnap az április lesz soron.

A kiemelt kép forrása: Sportudvar-archívum

Hozzászólás