Eb-bronzérem és világbajnoki címek – Hétvégi Összefoglaló

Egy igen sikeres hétvégét zárt a magyar sport. Női kézilabda-válogatottunk 2012 után lett ismét dobogós nagy tornán, míg a Duna Arénában rendezett rövidpályás úszó-világbajnokságon Sárkány Zalán és Kós Hubert sem talált legyőzőre. Ezen kívül szó lesz még a Hétvégi Összefoglalóban a férfi vízilabda Magyar Kupa négyes döntőjéről és a kosárlabdában történtekről is. Tarts velem!

Kézilabda: Óriási csata végén meglett az Eb-bronzérem

Magyar örömkönnyek és diadalmas körtánc a bécsi Stadthalle küzdőterén.

A Golovin Vlagyimir által irányított nemzeti együttesünk Európa-bajnoki bronzéremmel aranyozta be az idei ezüstvasárnapot – szenzációs és felemelő érzés volt átélni a világbajnok franciák elleni győzelmet.

Azok után, hogy a debreceni középdöntőben a franciákkal mérkőzött meg az utolsó körben a magyar csapat, öt nappal később az Eb-zárásán is velük találkozott. A mieink tizenkét év elteltével játszottak újra helyosztót, míg a rivális a két évvel ezelőtti kontinenstornán is a harmadik helyért küzdhetett. Aligha volt kérdés, hogy melyik csapat a csalódottabb, az viszont már kétségesnek tűnt, ki a fáradtabb a viadal 18. napján és a kilencedik találkozón, kit hajt jobban előre a szíve.

Nos, a mieinket hajtotta és olyan magasságokba repítette, ahol már nagyon rég nem jártak: abszolút megérdemelten és kétség nélkül tért vissza női nemzeti csapatunk a kontinens elitjébe.

A 16 tagú magyar meccskeretből kimaradt Böde-Bíró Blanka (a csapatkapitány így Füzi-Tóvizi Petra lett ezen a sokáig emlékezetes napon), Petrus Mirtill és Juhász Gréta, illetve a másodedző Szilágyi Zoltán sem tudott leülni a kispadra megfázás miatt. Bekerült a norvégok elleni elődöntőt kihagyó Márton Gréta és a 19 éves Csíkos Luca, a kapusok közül pedig a combsérüléssel bajlódó, az elődöntőt kihagyó Szemerey Zsófi és a szombati sajtófélórától megfázás miatt távol maradó Janurik Kinga kapott lehetőséget. Szemmel láthatóan több magyar szurkoló érkezett az osztrák fővárosba, mint pénteken, a drukkerek ezúttal is fergeteges hangulatot teremtettek. A himnuszok előtt a torna álomcsapatába beválasztott Győri-Lukács Viktória, Klujber Katrin és Simon Petra ünnepélyesen átvette az elismeréssel járó trófeát.

Az akarattal egyik oldalon sem volt probléma, olykor őrült rohanás jellemezte az első perceket, a kapkodásba többször is hibák csúsztak. Tíz perc után 5:3-ra vezettek a franciák, a magyar védelem többször nem tudta követni a rivális gyors akcióit és lerohanásit, Golovin Vlagyimir hamar időt is kért. Sikerült is felráznia a társaságot, a védekezés rendezettebb lett, Szemerey fontos pillanatokban jelentkezett egy-egy bravúrral, elöl pedig Kuczora Csenge akkora bombákkal kínálta meg a ferencvárosi Laura Glausert, hogy arra még a férfimezőnyben is csak csettintenének. A Golovin időkérését követő negyedórát 7:2-re nyerték meg az elképesztő akarattal harcoló mieink.

Noha a szünetig egy gólra fel tudott zárkózni a francia együttes, a második félidőt a magyar válogatott kezdte jobban. Kuczora tartotta jó lövőformáját, neki is köszönhetően a 35. percben 16:13 volt az állás, de a dobogóról végül ezen a kontinensviadalon is lecsúszó rivális ekkor még megrázta magát, előbb utolérte a magyar válogatottat, majd a záró tíz percre fordulva egy rövid időre a vezetést is átvette.

„Veletek vagyunk!” – zúgta az elementáris magyar szurkolótábor, a játékosok pedig láthatóan érezték ezt. Csak dörzsöltük a szemünket a hajrában, hogy honnan merítettek erőt a mieink, védekezésben levegőt venni is alig hagyták a támadókat, koncentráltan, jó lábmunkával és hatékonyan dolgozott a fal, mögötte a varázslatos Szemerey is meg-megvillant, a komplett tornán világklasszis teljesítményt nyújtó, a bronzmeccs legjobbjának megválasztott Klujber blokkjánál három perccel a vége előtt pedig szinte felrobbant a csarnok. Ezen jelenetet látva egyszerűen az volt az érzésünk, hogy itt már nem veszíthet a magyar csapat. Ötven másodperccel a vége előtt Győri-Lukács végtelen higgadtsággal tekert a francia kapuba, 25:24-nél újra megszerezve a vezetést. A rivális időt kért, az utolsó támadása azonban technikai hibával ért véget, három másodperc volt még vissza, Golovin is még időt kért, miközben már kezdetét vette a fieszta a lelátókon.

A tornát megelőző sajtótájékoztatón a szövetségi kapitány arról beszélt, hogy a lányok már kimerik mondani, érmet akarnak nyerni az Eb-n. Kimondták, majd meg is valósították, varázslatossá téve az idei karácsonyt.

A magyar válogatott ötödször volt érintett a harmadik helyért rendezett helyosztón és 1998, 2004 valamint 2012 után története negyedik bronzérmét szerezte kontinensviadalon.

Úszás: Magyar sikerekkel zárult a rövidpályás vb

A múlt héten, egészen pontosan december 10. és 15. között került sor az idei rövidpályás úszó-világbajnokságra, melynek a Duna Aréna adott otthont. Az eseményen természetesen nagyszámú magyar csapat indult, köztük az élete utolsó versenyét teljesítő Kapás Boglárka, aki szombaton délelőtt úszott utoljára, s akkor elbúcsúztatták.

Szerencsére azért nem ez volt magyar szempontból a legemlékezetesebb eseménye ennek a világbajnokságnak, hiszen a hazai versenyzők nem maradtak érmek nélkül.

Kettő aranyérmet sikerült szerezni, ebből az első viszont váratlan volt, ugyanis nem sokan számítottak arra előzetesen, hogy a férfi 800 méteres gyorsúszásban magyar győzelem fog születni. Pedig ez történt.

A versenyszám sajátos lebonyolítása miatt a délelőtti lassabb futamok eredményei közül a német Florian Wellbrock 7.31.90-es úszását is figyelembe kellett venni, mint éremesélyes időt, így virtuálisan a német is a medencében volt.

A táv döntőjének első negyedében Sárkány Zalán nagyon jól tartotta magát, sokáig a második helyen haladt. Sőt, 350 méternél átvette a vezetést az addig élen haladó tunéziai Ahmed Dzsauaditól. A többiek teljesen leszakadtak, így az érem egyértelműnek látszott.

150 méterrel a vége előtt fél testhossz volt az előnye a tunéziai előtt. Sárkány Zalán már az aranyéremért ment!

Végül elsőként csapott a célba, és 7:30.56-os, országos csúcsot jelentő idejével Wellbrocknál is gyorsabbnak bizonyult. Megvan az aranyérem! Ő lett az ötödik magyar úszó, aki rövidpályán, tehát 25 méteres medencében világbajnok lett. Nem sokat váratott magára a hatodik sem.

A vasárnapi zárónapon került sor a férfi 200 méteres hátúszás fináléjára, ahol Kós Hubert volt érdekelt. Az olimpiai bajnok sportoló semmi kétséget sem hagyott afelől, hogy ezen a versenyen is oda fog érni a dobogó tetejére, hiszen a délelőtt előfutamokból a legjobb idővel jutott a döntőbe, ott pedig nem volt ellenfele.

A 21 éves klasszis remekül kapta el a rajtot és már az első fordulónál az első helyen fordult. Előnyét ezt követően nemcsak megtartotta, de folyamatosan növelte is.

Fél távnál már magabiztosan vezetett Kós Hubert, aki végül fölényes magabiztossággal, 1:45.65 perces idővel nyerte meg a futamot, ami új világbajnoki- és Európa-csúcsot is jelentett – és a világcsúcs is csak két századon múlott. A magyar mögött a második helyen az olasz Lorenzo Mora ért célba, a harmadik helyet a francia Mewen Tomac szerezte meg.

A táv olimpiai bajnoka – aki korábban már 100 méter háton ezüstérmes volt a Duna Arénában – ezzel Hosszú Katinka, Gyurta Dániel, Bernek Péter, Szabados Béla és a szombaton aranyérmes Sárkány Zalán után a magyar úszósport hatodik rövidpályás világbajnoka lett.

„A legfontosabb célom ma az volt, hogy a magyarok előtt nyerjek egy aranyérmet, ez pedig sikerült – fogalmazott a vegyes zónában a világbajnok. – Attól függetlenül, hogy nem lett meg a világcsúcs, ez egy világrekord úszás volt, két századra voltam csak tőle, boldog vagyok, hogy ezt a magyaroknak be tudtam mutatni. Azt éreztem, hogy ez az én időm, az én pillanatom, a fő számom, amire készültem. Nem sok lehetősége van az embernek arra, hogy valami ilyesmit csináljon, én pedig most kihasználtam.”

A magyarok a két aranyérmen kívül még egy ezüstöt szereztek, amely a női 4×200 méteres gyorsváltónak jött össze. Sporttörténelmi eredmény ez, mert rövidpályás vb-n ez az első magyar érem váltószámban. A csapatnak Pádár Nikolett, Ugrai Panna, Molnár Dóra és Ábrahám Minna voltak a tagjai, nekik gratulálhatunk tehát ehhez a nagyszerű sikerhez. A számot egyébként a váltókat évek óta uraló amerikaiak nyerték, az ausztrálok pedig bronzérmesek lettek.

A budapesti vb rekordot döntött, hiszen 30 világcsúcs dőlt meg, amire egy rövidpályás világbajnokság alatt még nem volt példa. Igen erősen zárta tehát az évet az úszósport mind hazai, mind nemzetközi vonatkozásban.

Vízilabda: Nagy harc végén címvédés a Magyar Kupában

Ilyen még nem volt! A férfi vízilabda Magyar Kupában vasárnap este rendeztek először FTC–BVSC döntőt – bármilyen meglepő, a sorozat százéves történetében eddig nem találkoztak klasszikus fináléban a fővárosi fellegvárak. Miközben a Ferencváros az elmúlt években „kibérelte” a serleget, a zuglóiak 2003 óta nem jártak ilyen magasságokban, akkor viszont emlékezetes bravúrt vittek véghez a Vasas legyőzésével. Az angyalföldieket egy bizonyos Varga Dániel is erősítette, aki akkor aligha örült a vaskos meglepetésnek, ezúttal viszont valami hasonlót remélt – csak immár a BVSC edzőjeként.

„Mennyi szabad hely van még a lelátón?” – kérdezte adó-vevőn kollégáját a beengedésért felelős biztonsági őr, mire jött a válasz a medencetérből, hogy teljesen megtelt a Komjádi Uszoda. A ferencvárosi kórus már a kezdés előtt „beénekelt”, a körítés tehát méltó volt a döntőhöz – ilyen hangulatban csak parázs mérkőzést lehetett játszani. A két kapus gyorsan elérte az üzemi hőfokot, Vogel Soma és Gyapjas Viktor is ízelítőt adott tudásából, ráadásul mind a ketten sok segítséget kaptak a mezőnyből blokkok és labdaszerzések formájában.

És hogy mit csinálnak ilyenkor a klasszis lövők? Egy-két fokozattal feljebb kapcsolják a sebváltót! Manhercz Krisztián átlövése beröffentette a zöld-fehér motort, aztán Nagy Ádám álompasszát Edoardo Di Somma húzta gyors mozdulattal a kapuba, végül Vámos Márton vágott be egy ötméterest, és máris ellépett három góllal az FTC.

A BVSC úgy maradt gólképtelen tíz percig, hogy egyáltalán nem játszott rosszul, csak éppen a világ legjobb védelmével találta magát szemben. Ekler Zsombor stílusosan törte meg a csendet, a mérkőzés egyik legszebb gólját pattintotta nyolc méterről, majd időkérést követő fórból Csacsovszky Erik is megvillant, a túloldalon eközben kimaradt egy kettős emberelőny. Zakatolt a zuglói gőzös, a balkezes Csapó Miklós után a center Kovács Péter lőtt akciógólt, a BVSC nem vállalta fel a statisztaszerepet.

Miért is tette volna? A szokásához híven ezer fokon égő Varga Dániel szenvedélye átragadt a játékosaira, akik nagy energiákat mozgósítottak védekezésben, vagyis klasszismegoldások kellettek, hogy lépéselőnyben maradjon a Ferencváros. Manhercz Krisztián átlövése ilyen volt, de a túloldalon Konarik Ákos kapufás ejtése is, a nagyszünetben 5:5-re álltak a felek.

Előfordult, hogy két centerrel próbálkozott a címvédő, a bekkek viszont nagyon ügyeltek rájuk, mintha csak páros műúszógyakorlatot láttunk volna a vízben. De nem műúszás volt itt, hanem vérbeli pólómeccs, Ekler Zsombor újabb életerős löketével először vezetett a BVSC, a zuglóiak legjobbja nem sokkal később éles szögből is meglepte Vogelt. Az FTC-s Nagy Ákos sem foglalkozott a mértannal, csak ő nem a rövidet, hanem a hosszút választotta – a harmadik negyedben sem engedte el egymást a két csapat.

A záró negyedre maradt tehát a döntés, ami FTC-meccsen mostanában ritka jelenség, de a BVSC nem akarta beérni annyival, hogy megszorongatja a favoritot. Feszült végjáték kezdődött kőkemény center-bekk párharcokkal és folyamatos reklamálással, mindkét oldalon futószalagon jöttek a kiállítások. Vigvári Vendel révén hosszú idő után kettővel, Jansik Szilárd húzásával hárommal lépett el a címvédő, Varga Dániel időkéréssel reagált. Az elsőrangúan bekkelő Di Somma meg óriási blokkal, így két perccel a dudaszó előtt eldőlt a finálé, a ferencvárosi szurkolók egy óra tömény izgalom után vidáman dalolhattak a lelátón.

Az idő szorításában Gyapjas Viktor is felúszott a támadással, de Vogel Soma védett, majd üreskapus góllal mattolta a zuglóiakat. A végére kinyílt az olló, 15:11-re győzött az FTC, amely sorozatban hetedszer nyerte meg a Magyar Kupát, így tökéletes évet zárt, négy serleget tett a vitrinbe. A BVSC megpróbálta a lehetetlent, és bár nem járt sikerrel, nincs miért szégyenkeznie – méltó ellenfele volt a korszakos Ferencvárosnak.

A Honvéd és a Szolnok is magas fordulatszámon pörgött már az első ráúszástól a Magyar Kupa harmadik helyéért zajló mérkőzésén. Az igazán nagy bravúrokat Bányai Márktól – aki végül 71 százalékkal védett – lehetett látni, a Tisza-partiak kapusa csupán négy gólt kapott az első félidőben, és miközben Szivós Márton csapata két kettős emberelőnyt is elpuskázott, a Szolnok rendre betalált, és kétgólos előnnyel fordulhatott.

Schmölcz Norman fél felvonásnyi gólcsendet tört meg életerős bombájával, majd a hosszú kapufánál nagyszerűen érkezett Böröczky Marcell átjátszására, és már négy gólnál járt. Bedő Krisztián centerből szerzett akciógóljával hattal vezetett a Szolnok, Kevi Bendegúz kapásoldali átlövésével csak közeledni tudott a Honvéd a záró szakaszt megelőzően. A piros-fehérek a hajrában sem tudtak javítani az emberelőnyös helyzetek kihasználásán, amivel az egész meccs során hadilábon álltak, a Szolnok ennek is köszönhetően 12:7-re győzött, és bronzérmes lett a Magyar Kupában.

Férfi kosárlabda: Győzött a Falco, kikapott a Körmend

Fájó, de nem haszontalan, rájátszásba jutást érő hétközi Bajnokok Ligája-vereség után utazott Székesfehérvárra a Falco-Vulcano Energia KC Szombathely, hogy rangadót játsszon az Albával. Jobban kezdtek a vasiak, alig öt perc elteltével 11:4-re vezettek, az eredménytelenség időkérésre sarkallta a hazaiak szakvezetőjét, Alejandro Zubillagát. Matthew Tiby vezérletével hamarosan már tíz ponttal járt előrébb a bajnok, sőt, az első negyed véghajrájára fordulva 12:29-et mutatott az eredményjelző.

Aki abban bízott, hamarosan érkezik a fordulat, csalatkoznia kellett: a második negyed ötödik percében már 25 pontos Falco-előnyt regisztrálhattunk, ami természetesen nem lett volna behozhatatlan, hiszen rengeteg idő állt az Alba rendelkezésére, de a két fél között jelenleg nagy minőségbéli különbség mutatkozik. Tizenkét pontot azért lefogyasztottak a hátrányból Vojvoda Dávid és társai a nagyszünetre, mi több, küzdeni tudásukat bizonyítja, hogy a második félidő elején már csak hét pont volt a hátrányuk, azonban 58:51 után 19:4-es rohanást produkáltak a sárga-feketék, eldöntve a találkozó kimenetelét. Azért le kellett játszani az utolsó felvonást is, Milos Konakov tanítványai felszabadult játékkal közelítettek a 100 pont felé, és Keller Ákos ziccerével el is érték – szerdán Reggio Emiliában újabb BL-találkozó vár rájuk.

Parázs küzdelmet hozott a Körmend és a Sopron találkozója, így nem döntöttek rosszul az MTV-nél, hogy ezt a mérkőzést tűzték műsorra. Az első félidő végén egypontos vendégelőnyt jegyezhettünk föl, majd a 3. negyedben egyenlített a vasi gárda. A záró tíz percet azonban a soproniak bírták jobban idegekkel, így végül négypontos győzelmet arattak, ezzel pedig megelőzték ellenfelüket a bajnoki tabellán.

A forduló meglepetésének nevezhető, hogy a Szolnok hazai pályán szenvedett tízpontos vereséget a Zalaegerszegtől, pedig az utolsó negyedre csupán hárompontos hátránnyal fordulhattak a Tisza-partiak. Ott azonban a vendégek robbantottak, így simává tették a mérkőzés végét.

A 12. forduló eredményei:

Alba Fehérvár – Falco 73:100

Körmend – Sopron 85:89

Atomerőmű – Oroszlány 104:85

PVSK – Honvéd 89:92

Szolnok – Zalaegerszeg 66:76

Kecskemét – Pécs 63:80

Szedeák – DEAC 74:85

A bajnokság állása:

1. Falco12121086–8201.00024
2. Atomerőmű121111134–9160.95823
3. Szolnok1192896–8640.90920
4. DEAC1165786–8150.77317
5. Zalaegerszeg12661049–9600.75018
6. Sopron1266975–9690.75018
7. Körmend12661049–10510.75018
8. NKA Pécs1266946–9910.75018
9. Alba Fehérvár11561004–9850.72716
10. Kecskemét1248885–9480.66716
11. Oroszlány1248941–10130.66716
12. Honvéd1239871–10150.62515
13. Szeged1239891–10380.62515
14. Pécsi VSK11110850–9780.54512
Női kosárlabda: Győzött a DVTK

A női kosárlabda NB I 12. fordulójában a listavezető Győr 96:58-ra legyőzte a BEAC-ot, míg a Sopron 105:56-ra nyert a Soproni Darazsak vendégeként.

A Cegléd komoly verést kapott hazai pályán a Pécs ellen. A pécsiek 93:40-re nyertek, Studer Ágnes 17 pontot dobott, míg a svéd Alexa Held 24 ponttal zárta a találkozót.

A TFSE az utolsó negyedig tartotta magát a DVTK otthonában, az utolsó játékrészben azonban csak három pontot dobott és 18-at kapott. A mérkőzés legeredményesebbje a 20 pontos, tíz lepattanós dupla duplával záró Kaila Charles volt. Hasonló volt a forgatókönyv Szekszárdon, a Szigetszentmiklós sokáig tartotta a lépést a hazaiakkal, az utolsó negyedben azonban 23:4-re veszített, ami a mérkőzésbe került.

A 12. forduló eredményei:

Diósgyőr – TFSE-MTK 74:57

Szekszárd – Szigetszentmiklós 88:66

Soproni Darazsak – Sopron 56:105

Vasas – Dávid Kornél KA 83:64

Győr – BEAC 96:58

Cegléd – Pécs 40:93

A bajnokság állása:

1. Győr121111077–7580.95823
2. Diósgyőr131121035–6700.92324
3. Pécs12102981–7490.91722
4. Sopron12931006–6710.87521
5. Szekszárd1293993–8820.87521
6. Vasas1275799–8180.79219
7. TFSE1266846–8020.75018
8. Dávid Kornél KA1239846–9980.62515
9. BEAC13310841–10420.61516
10. Szigetszentmiklós12210741–9960.58314
11. Cegléd12210637–9610.58314
12. Soproni Darazsak1212627–10820.50012

A kiemelt kép forrása: dehir.hu

Hozzászólás