Dél-Afrika is beszállt a 2036-os olimpiáért folytatott küzdelembe

Amennyiben eddig nem lett volna elég érdeklődő a 2036-os nyári olimpia megrendezésére, akkor most egy újabb ország jelezte, hogy szívesen megrendezné az eseményt. A hét elején dél-afrikai küldöttség járt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) székhelyén, hogy hivatalosan is kifejezze szándékát a játékok megrendezése iránt. Mint ismert, a NOB egy ideje erősen próbálja ösztönözni Afrikát arra, hogy gondolkodjon el az olimpiarendezésen, s úgy fest, hogy a fekete kontinens egyik legfejlettebb országa komolyan is veszi ezt.

A minap jelent meg a NOB közösségi oldalain egy bejegyzés, amelyben az ötkarikás szervezet örömének ad kifejezést amiatt, hogy a Dél-Afrikai Köztársaság küldöttsége kifejezte a 2036-os olimpia iránti érdeklődését. Hétfőn érkezett Lausanne-ba, a NOB székhelyére a Dél-Afrikai Sportszövetség, Olimpiai és Paralimpiai Bizottság (SASCOC) delegációja, hogy egyeztessen a NOB-vezetéssel arról, miként lehetne az országban olimpiát rendezni a jövőben, akár tizenkettő év múlva.

Mint ismert, rengeteg ország és város érdeklődik a rendezés iránt, köztük Budapest is, s egyelőre óriási kérdés, hogy végül ki lehet a befutó, mert a híresztelések alapján esélyes lehet Katar, de akár még India is. Az biztosra vehető, hogy a házigazda az Európa-Afrika-Ázsia trióból fog kikerülni, hiszen 2028-ban Észak-Amerikában (Los Angeles), 2032-ben pedig Óceániában (Brisbane) lesz az olimpia, úgyhogy nem csoda, hogy már most, bő kettő évvel a 2027-re időzített döntés előtt megy a helyezkedés és az ígérgetés.

Legutóbb október 1-jén az Indiai Olimpiai Szövetség fogadott el szándéknyilatkozatot arról, hogy a világ legnépesebb országa pályázza meg a 2036-os rendezést. India lehetne a negyedik ázsiai ország Dél-Korea, Japán és Kína után, amely vendégül láthatná a világ legjobb sportolóit. Lengyelország és Németország most már inkább a 2040-es játékokra fókuszál a legutóbbi nyilatkozatok alapján, mert arra számítanak, hogy 2036-ban Ázsiában lesz az olimpia – a földrész legutóbb 2020-ban volt otthona ennek az eseménynek Tokió révén.

Ilyen előzmények után került be a képbe új versenyzőként Dél-Afrika, amely első afrikai házigazdája lenne az olimpiának. Mint ismert, Thomas Bach, a NOB elnöke az ősz elején afrikai körúton járt, aminek keretében számos országban elmondta, örülne neki, ha a fekete földrészről is lennének pályázók az olimpia megrendezésére. A dél-afrikai szándékot a kormány is támogatja, s az ország NOB-tagjai is részt vettek a lausanne-i megbeszélésen, hogy támogatásukról biztosítsák a pályázati törekvéseket.

A NOB részéről Jacqueline Barrett, a jövőben esedékes olimpiák helyszíneinek kijelöléséért felelős igazgató vett részt a megbeszélésen, amelynek végén abban maradtak a felek, hogy a dél-afrikaiak állítsanak fel egy ütemtervet, hogy milyen módon képzelik el az olimpiarendezés megvalósítását sikeres pályázat esetén, s a NOB szívesen fogadja az ország kandidálását.

„A NOB melegen üdvözli a SASCOC, a dél-afrikai kormány és a dél-afrikai NOB-tagok egységes elköteleződését. A projektet a dél-afrikai olimpiának az egész afrikai kontinenssel közösen és annak számára történő megrendezésére irányuló pályázatként mutatták be. Ez a kezdeményezés egy napon elvezethet az első afrikai olimpiához” – hangoztatta Thomas Bach a helyzet kapcsán.

A találkozót követően Gayton McKenzie dél-afrikai sportminiszter is bizakodásának adott hangot: „Egy izgalmas új folyamat elején járunk, amelynek során Dél-Afrika elnyerheti a 2036-os olimpiai játékok rendezési jogát. A nemzeti egységkormány Cyril Ramaphosa elnök vezetése alatt elkötelezett amellett, hogy újra fölébressze a dél-afrikaiak büszkeségét és szenvedélyét, hogy nemzetünk a világ legjobbjai közé kerüljön”.

A nyilatkozatok alapján tehát nagy a lelkesedés a dél-afrikai olimpiai törekvések körül, ám az már egy másik kérdés, hogy milyen pénzügyi aspektusai lennének egy ilyen projektnek. Az elmúlt években több országot és várost tántorítottak el az olimpiarendezéssel kapcsolatos költségek a pályázástól. A Nature című folyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerint az 1964-es tokiói játékok óta az olimpiák átlagosan 781 milliárd (!) forint veszteséget eredményeztek a rendező városok, országok számára. Itt példaként lehet hozni az 1976-os montréali olimpiát, amelynek adósságait egészen 2007 júniusáig nyögték a kanadaiak, de a 2004-es athéni és a 2016-os riói játékok esetében is jelentős túlköltekezés történt, ami lehet, hogy sosem fog igazán megtérülni.

Dél-Afrika egyelőre látszólag nem retten meg ezektől a negatív példáktól, ugyanis a tervekben az is szerepel, hogy az olimpia megrendezése jótékony hatással lenne a turizmusra, a foglalkoztatásra és az infrastruktúrára is. Az országnak van tapasztalata nagy nemzetközi sportesemények lebonyolításában (elég csak a 2010-es labdarúgó-világbajnokságra gondolni), ami előny lehet akkor, amikor a rendező kilétéről dönteni fog a NOB. Más kérdés, hogy anno a világbajnokság költségeit többen is túlzónak találták, ami miatt tüntetések is voltak Dél-Afrikában, s akkor még nem beszéltünk a közbiztonságról, amely miatt szintén sok kritika érte az országot akkoriban, s ezen a téren nem biztos, hogy mára jelentős javulást sikerült elérni.

A NOB közlése szerint jelenleg négy földrészről több mint tíz ország jelezte érdeklődését a 2036-os és a 2040-es nyári olimpiák megrendezésével kapcsolatban. Azzal, hogy Dél-Afrika, India és jó eséllyel több más ország is komolyan tervezi a kandidálását, így az kijelenthető, hogy az olimpia vonzereje világszerte növekszik, s nagyon komoly versenyre van kilátás. A tervek szerint 2027-ben születik döntés a 2036-os helyszínről, tehát a következő bő kettő évben sok minden fog még történni, amire érdemes lesz odafigyelni, főleg, ha a magyar szándék komolynak bizonyul.

A kiemelt kép forrása: Getty Images

Hozzászólás