Megszakadt az őszi meglepetések sorozata a profi dartsban, legalábbis, ami a nagy tornák győzteseit illeti, hiszen a Grand Slam of Darts-on egy olyan játékos diadalmaskodott, akit előzetesen is az esélyesek közé soroltak. Pedig most is volt sansz arra, hogy olyan győztest avassunk, akitől senki sem várt ennyire jó szereplést, ám Martin Lukemannek a döntőben nem volt ellenszere Luke Littlerrel szemben – a 17 éves angol első nekifutásra meg is nyerte a wolverhamptoni versenyt. Meglepetések így is bőven akadtak, főleg a csoportkörben, ahonnan a világranglista első öt helyezettjéből négyen sem tudtak továbbjutni.
November 9. és 17. között került sor a Grand Slam of Darts 2024-es kiírására a megszokott helyszínen, Wolverhamptonban. A versenyen a profik szervezete, a PDC által szervezett nagy tornák és kisebb sorozatok győztesei és döntősei indulhattak, mégpedig a tavalyi verseny, tehát 2023 novembere óta eltelt időszakot alapul véve. Így pl. a címvédő Luke Humphries azért indulhatott az idei viadalon, mert tavaly ugyanitt ő bizonyult a legjobbnak.
Összesen 32-en kvalifikálhattak a versenyre. A tornagyőztesek és döntősök mellett nyolcan a PDC-tagok számára kiírt selejtezőből jutottak ki a tornára. Ennek köszönhetően több olyan névvel is találkozhattunk a mezőnyben, akiktől már a kijutás is bravúrnak számított, ebből eredőleg pedig akadtak olyan nagy sztárok is, akik lemaradtak a versenyről, mert semmilyen tornán nem tudtak döntőbe jutni, s a selejtezőben is elvéreztek. A legnagyobb hiányzónak talán Gerwyn Price-t lehetett tekinteni, aki korábban háromszor is megnyerte ezt a versenyt, idén azonban pocsékul szerepelt, így selejtezőre kellett mennie, ahol az utolsó körben alulmaradt Mickey Mansellel szemben – róla lentebb még lesz szó.
Szintén távolmaradt az idei versenytől a walesiek másik kiválósága, Jonny Clayton, de nem jutott ki Nathan Aspinall sem, mint ahogy Damon Heta is csak a tévében nézhette a viadalt azok közül, akik a tornát megelőzően az első tízben voltak a világranglistán.
Volt másfél hölgytagja az idei Grand Slam of Darts mezőnyének, hiszen elindult a versenyen a női világbajnok és a PDC női sorozatát, a Women’s Series-t megnyerő Beau Greaves, valamint a transznemű Noa-Lynn van Leuven, akinek a nők közötti szereplése sokakból ellenérzéseket vált ki. Csupán Greavesnek jött össze egy 5:1-es diadal Cameron Menzies ellen egy számára már tét nélküli mérkőzésen, ezen kívül két veresége volt, van Leuven pedig mindhárom csoportmeccsén alulmaradt.
Hullottak a korábbi győztesek a csoportkörben
S akkor itt rá is térhetünk a torna lebonyolítására. A játékosokat nyolc darab, 4-4 fős csoportba osztották be. Az 1-8. kiemeltek előre megkapták csoportjukat, a sorsoláson a másik három kalapba került játékosokat osztották be melléjük. Igazi halálcsoport idén nem jött össze, de ettől függetlenül akadtak olyan sztárok, akik az öt nyert legig tartó mérkőzéseken nem brillíroztak, így búcsúzni kényszerültek, hiszen a kvartettekből az első kettő jutott be a nyolcaddöntőbe, ahonnan már a megszokott, egyenes kieséses rendszerben folytatódtak a küzdelmek.
A legnagyobb negatív meglepetést Luke Humhpries szolgáltatta. A torna címvédője, egyben a regnáló világbajnok és világelső az A-csoportban előbb Rowby-John Rodrigueztől, majd James Wade-től kapott ki 5:3-ra, ezzel az utolsó kör előtt el is dőlt, hogy akármit játszik Mansell ellen, nem juthat tovább. Ott 5:1-re győzött, így a 3. helyen zárta csoportját, s óriási csalódást okozott teljesítményével, főleg annak tükrében, hogy a World Grand Prix-n döntőzött, az Európa-bajnokságon pedig negyeddöntőzött. Humhpries idei teljesítményét jól mutatja, hogy a Masters kivételével minden major tornán legalább a legjobb nyolcig jutott el, így mostani eredménye különösen kilóg a sorból.
Szintén csupán három csoportmeccs jutott a torna 2022-es győztesének, Michael Smith-nek is. A versenyt megelőzően világranglista-2. angol az első fordulóban még simán, 5:2-re verte Mensur Suljovicot, azonban Jermaine Wattimenától 5:1-re, a World Grand Prix-győztes Mike De Deckertől pedig 5:0-ra kapott ki, így ugyancsak csoportharmadikként zárt. Számára azért különösen fájó ez az eredmény a nagy zakók mellett, mert most vonták le a világranglistáról tavalyelőtti győzelmét, s az azért járt 150 000 fontot, így visszacsúszott a 3. helyre, Michael van Gerwen mögé.
Pedig van Gerwen sem jutott tovább csoportjából, amire utoljára 2010-ben volt példa. A holland a már emlegetett van Leuven 5:0-ás legyőzésével indított, azonban Gary Andersontól és a World Grand Prix-n elődöntőt játszott Ryan Joyce-tól is döntő legben kapott ki, ezzel ő is a 3. helyen zárva ideje korán utazhatott haza. A holland, csak úgy, mint Smith, nincs élete formájában idén ősszel, úgyhogy nagy kérdés, mire lehet képes a kevesebb mint egy hónap múlva kezdődő 2025-ös világbajnokságon.
A világranglista első öt helyezettje közül szintén a korai búcsú jutott osztályrészül Dave Chisnallnak is, ő azonban meccset sem tudott nyerni, s folytatja egészen katasztrofális őszi szereplését. A most még amatőrnek számító, jövő januártól azonban profi státusú Connor Scutt elleni 5:0-ás vereség egészen arcpirító számára, de a Ross Smith és az Európa-bajnok Ritchie Edhouse elleni 5:2-es zakókat sem teszi ki az ablakba.
A top ötből egyedül Rob Cross tudott tovább menni csoportjából, aki Leonard Gates és Peter Wright ellen győzött, Martin Lukemantől viszont kikapott, így a 2. helyen zárt négyesében. És ha már Wright szóba került, akkor bizony az ő teljesítményére is nehéz szalonképes jelzőket találni. A skót továbbra sem tudott leszokni nyilainak folyamatos, akár meccsen belüli cserélgetéséről, pedig most már nagyon le kellene erről szoknia, mert lassan három éve tartó mélyrepülése az idei Grand Slam of Darts-on is folytatódott. Wright, aki korábban háromszor játszott döntőt ezen a tornán, Lukeman ellen leget sem tudott nyerni, Gatestől úgy kapott ki 5:4-re, hogy sokáig vezetett, Cross ellen pedig 5:1-es vereség lett a vége. Wright azóta, hogy 2021-ben döntőt játszott Wolverhamptonban, mindhárom évben a csoportkörben vérzett el, ám az igazsághoz hozzátartozik, hogy 2022-ben egy hármas körbeverésből jött ki a legrosszabbul, tavaly pedig legalább egy mérkőzést nyert, vagyis az idei nullázása egy igazi mélypont, pláne 85 pont alatti átlagait tekintve.
Littler ellenállhatatlan volt
De hogy azért a pozitívumokról is szó essék, mindenképpen ki kell emelni a H-csoportot, mégpedig azért, mert ebben a kvartettben a hat mérkőzésen a 12 átlagból 10 volt 100 fölötti, s a kettő 100 alatti átlag is 99-es volt. Ebből a csoportból Gian van Veen és Stephen Bunting jutott tovább, Josh Rock és Wessel Nijman pedig kiesett, de mind a négyen produkáltak egészen jó mérkőzéseket.
A pozitív meglepetések között említendő Mickey Mansell, Martin Lukeman és Ryan Joyce továbbjutása, hiszen a papírforma alapján egyiküknek sem kellett volna az első kettőben végeznie, s nehéz szó nélkül elmenni Luke Littler teljesítménye mellett is, de róla lentebb még bővebben esik szó.
A csoportkör után következett a nyolcaddöntő, ahol a csoportgyőztesek a csoportmásodikokkal kerültek szembe. Megduplázódott a mérkőzések hossza, hiszen tíz leget kellett nyerni az üdvösséghez. A nyolc mérkőzésből három is döntő legben dőlt el, vagyis 10:9-es végeredményt hozott. Ezek közül kiemelendő Littler és De Decker összecsapása. A 17 éves angol, aki a tavalyi U23-as világbajnokság megnyerésével jutott ki életében először erre a versenyre, de idén már megnyerte a Premier League-et, s a felnőttek között is vb-döntőt játszott, közel állt a kieséshez a World Grand Prix-címvédő belga ellen, aki többször is egy-két leggel vezetett. Csakhogy az angol közönség egy része nem bírt magával, s fütyöléssel zavarta meg De Deckert, mégpedig sajnos elég nagy sikerrel, mert a belga játékos addigi nagyon jó kiszállózása erősen leromlott, mert nem tudta kizárni a renitens nézők viselkedését a fejéből dobás közben.
Amennyiben ez nincs, jó eséllyel ő győz, mert Littler játéka egyáltalán nem volt meggyőző. A mérkőzés végén az angol elnézést is kért ellenfelétől, mert ő is érezte, hogy a „szurkolók” viselkedése nem volt megfelelő. A meccsnek volt némi utóélete is, hiszen a közösségi médiában többen, így pl. Abigail Davies, a tornát Nagy-Britanniában közvetítő Sky Sports riportere is elítélte a nézők egy részének ilyetén viselkedését, s kifejezték azon vágyukat, hogy egyszer megszűnik ez a jelenség a dartsban, mert időről időre előjön. Maga De Decker a mérkőzés utáni nyilatkozatában szégyennek nevezte, hogy ilyesmi előfordulhatott, s kritikával illette Kirk Bevinst, a mérkőzés játékvezetőjét, szpíkerét is, mert szerinte nem lépett fel kellő eréllyel a szurkolók kordában tartása érdekében. Bevins egyszer kiszólt a közönségnek, hogy most már elég a fütyülésből, de ez persze nem hatotta meg a saját játékosuknak drukkoló angolokat.
A szpíker X-oldalán reagált De Decker kijelentéseire. Azt írta, hogy amennyiben folyamatosan rendre utasította volna a közönséget, attól csak még hangosabban fütyültek volna. Leírta, hogy egyszer egy versenyen John McDonald, a ceremóniamester két mérkőzés között fölment a színpadra, hogy megkérje a nézőket a tisztelettudóbb viselkedésre, de az sem segített a helyzeten. Bevins úgy véli, hogy amennyiben egy játékosnak problémája van a közönséggel, akkor a biztonságiaknak jelezze, akik gyorsan ki tudják kapni a tömegből azokat, akik gerjesztik a feszültséget. Persze, amikor többtíz vagy néhány száz ember fütyül, nem lehet mindenkit kivezetni, ráadásul szerintem még ez is csak olaj lenne a tűzre a renitens drukkerek szemében, ha valakit azért visznek ki, mert zavarni próbálja az ellenfél játékát.
Sajnos ez egy időről-időre előjövő probléma, amellyel nehéz mit kezdeni, s csak bízni lehet abban, hogy egyre ritkábbak lesznek az ilyen esetek, mert valóban ez nem jó reklám a dartsnak.
Ami a többi nyolcaddöntőt illeti, itt is akadtak meglepetések, hiszen Cameron Menzies, aki csoportjában csupán egy mérkőzést tudott megnyerni, s a hármas körbeverés megnyerésével lett 2., döntő legben legyőzte James Wade-et, aki elszúrta az utolsó játékot. Menzies először jutott negyeddöntőbe nagy tornán. A harmadik 10:9-es végeredményt hozó mérkőzésből az Eb-döntős Jermaine Wattimena jött ki győztesként a UK Open-címvédő Dimitri van den Bergh ellen, tehát a holland folytatta őszi remeklését.
Újabb skalpot ejtett Mickey Mansell. A torna előtt világranglista-56. északír azután, hogy a selejtezőben Gerwyn Price-t, a csoportban pedig Wade-et győzte le, a nyolcaddöntőben Danny Noppertet is két vállra fektette 10:7-es sikerével, így ő is életében először jutott egyéni nagy tornán negyeddöntőbe.
Az említetteken kívül a legjobb nyolcba jutott még Gary Anderson, aki Stephen Buntingot verte 10:6-ra. Gian van Veen 10:2-es kiütéssel lépett át Ryan Joyce-on, s Rob Cross is könnyed, 10:4-es diadalt aratott az Európa-bajnok Ritchie Edhouse fölött. Martin Lukeman Ross Smith ellen győzött 10:5-re.
A negyeddöntőben már 16 leget kellett nyerni, vagyis egyre fontosabbá vált az állóképesség és a mentális frissesség. Luke Littlernek ezzel nem volt problémája, mert 16:2-re (!) verte Jermaine Wattimenát, így már az elődöntőben találta magát. Ez mindössze a harmadik eset volt a Grand Slam of Darts történetében, amikor ilyen eredmény született, korábban mindkétszer Phil Taylor ért el ekkora győzelmet. Ekkor már sokan Littlert tartották a torna legfőbb favoritjának, azonban a nehezebb ágra került, mert a Gary Anderson – Gian van Veen mérkőzés győztesét kapta. Ez végül Anderson lett, aki egy remek összecsapáson 16:14-re verte a hollandot. A másik ágon a Menzies – Mansell mérkőzésből utóbbi jött ki győztesen 16:15-tel, így folytathatta váratlan menetelését. A másik meccs meglepetést hozott, mert Lukeman 16:11-re győzött Cross ellen, de teljesen megérdemelten, mert jobban bírta a végét.
Az elődöntőben tehát összejött egy olyan párosítás, amely finálénak is beillett volna, valamint egy olyan meccs, amelynek esélye igen kicsi volt a tornát megelőzően. Biztossá vált, hogy ezen a versenyen is új major-finalistát fogunk avatni, hiszen sem Lukeman, sem Mansell nem járt még ilyen magasságokban, de egyébként már az elődöntővel is mindketten túlszárnyalták addigi legjobbjukat, hiszen Lukemannek két negyeddöntő, Mansellnek pedig egy legjobb 32 közötti szereplés volt a csúcs, amennyiben csak az egyéni majortornákat nézzük, mert amúgy Mansell a páros-vb-n elődöntős és negyeddöntős is volt az északír kettős tagjaként még 2012 és 2015 között.
Végül Martin Lukeman ért el óriási sikert azzal, hogy bejutott a döntőbe, hiszen 16:12-es győzelmet aratott Mansell fölött.
A másik elődöntőben Gary Anderson vezetett 3:1-re az elején, ám Littler gyorsan fordított, és elhúzott 7:4-re. Innen azonban megint a kétszeres világbajnok skót legenda pillanatai következtek. Fantasztikusan játszott, 164-es és 142-es kiszállót is produkálva 8:7-re visszavette a vezetést. Littler sem játszott rosszul, de Andersonnak nagyon sült a keze. 11:7-re növelte az előnyét, vagyis sorozatban hét leget nyert. Littler csak ezután tudott ismét hozni egy játékot.
Az utolsó szakasznak 12:8-ról vágtak neki. Littler hasonló lendülettel zárkózott fel, mint amikor a nyolcaddöntőben legyőzte Mike De Deckert. 14:14-nél utolérte Andersont, így az utolsó három leg döntött. Bár Anderson nyerte a következő leget, Littler hihetetlenül jól összpontosított, és végül elhozva az utolsó két játékot, 16:15-re nyert a végén egyre többet hibázó skót ellen.
LITTLER WINS A CLASSIC! 🤯
— PDC Darts (@OfficialPDC) November 17, 2024
THAT IS SIMPLY EXTRAORDINARY!
Luke Littler battles back from the brink to defeat Gary Anderson 16-15 in an EPIC Grand Slam semi-final in Wolverhampton!
Sensational from both players! 👏
📺 https://t.co/lkfAqflnXa #GSOD | SF pic.twitter.com/ldSbWCnxfj
Amikor Lukeman 2:0-s vezetésre tett szert a tegnap esti döntőben, aligha gondolta bárki, hogy a 39 éves angol innentől már csak egyetlen játékot hoz. Ugyanis Littler egészen elképesztő sorozatot produkált, egymás után 15 (!) leget nyert meg… Lukemannek gyakorlatilag semmi sem sikerült, ellenben nagyot vigyorgott mindenki, amikor 15:2 után végre ismét bedobott egy duplát. Ezzel együtt Littler gyorsan lezárta minden idők egyik legsimább döntőjét.
Lukeman 93.42-es körátlaga nem is rossz, amikor 16 leget kell nyerni, de Littler statisztikáihoz képest sehol sincs: 107.08-as körátlagot produkált, 12 db 180-as kört dobott, 45 százalékkal kiszállózott. Utóbbiban Lukeman kicsivel jobb volt (50 százalék), de mindössze hatszor dobhatott rá a kiszállóra, míg Littler 35-ször. Littler mind a hét mérkőzését bőven 100 fölötti átlaggal zárta – utoljára ezen a versenyen Michael van Gerwen volt képes erre még 2017-ben.
LITTLER IS THE GRAND SLAM CHAMPION! 🏆
— PDC Darts (@OfficialPDC) November 17, 2024
Luke Littler wins the Mr Vegas Grand Slam of Darts on debut! 🙌
A quite simply sensational performance from The Nuke! 👏#GSOD pic.twitter.com/3a7njrfh2n
Littler ezzel a sikerével 120 ezer fontot (53 millió forint) kapott, továbbá a világranglistán feljött az ötödik helyre, vagyis 13 pozíciót javított. Szintén 13 helyet ugrott előre Mickey Mansell, aki az 56.-ról a 43. pozícióba jött föl. Lukeman a 45.-ről a 37.-re, Gary Anderson a 20.-ról a 13. helyre kapaszkodott fel. Voltak nagy visszaesők is, hiszen a tornáról lemaradt Nathan Aspinall a 7.-ről a 14. helyre, Raymond van Barneveld a 27.-ről a 32. helyre esett vissza, márpedig a vb-kiemelések miatt nem mindegy, ki hol végez.
Ez volt a Grand Slam of Darts összefoglalója. A hétvégén jön az idei szezon utolsó nagy versenye, a Players Championship Finals, amelyen a hasonló nevű sorozat 64 legjobb játékosa feszül egymásnak három napon keresztül. Ez a verseny fogja véglegesíteni azt, hogy kik lesznek kiemeltek a december 15-én startoló világbajnokságon, s kiknek kell selejtezőre menniük, amire november 25-én kerül sor.
A Sportudvaron természetesen arról a versenyről is be fogok számolni a jövő hét elején.
A kiemelt kép forrása: Getty Images