
A közelmúltban érkezett a hír, hogy körülbelül 100 millió dollárból felújítják Los Angeles legnagyobb stadionját, a Memorial Coliseumot, amely a 2028-as olimpia központi helyszíne lesz. Az 1923-ban átadott létesítmény történelmet írhat négy év múlva, hiszen az első olyan stadion lehet, amely három olimpiának ad otthont. A Visszapillantó rovat legújabb cikkében visszatekintünk az elmúlt 101 év legemlékezetesebb pillanataira, amelyekre ott került sor, mégpedig a teljesség igénye nélkül.
Tavaly ünnepelte 100. születésnapját a Los Angeles Memorial Coliseum, amely 2028-ban elsőként lehet otthona harmadik nyári olimpiának. A létesítmény igen gazdag örökséggel rendelkezik úgy az amerikai, mint a nemzetközi sport történetét tekintve, s a négy év múlva esedékes ötkarikás játékok apropóján a sokadik modernizáláson fog keresztül menni. Az alábbiakban szemezgetek a stadion múltjából.
1923: Egy stadion a világháborús veteránok emlékére
A Los Angeles Memorial Coliseumot 1921-ben egy dél-kaliforniai apa-fia építészpáros: John és Donald Parkinson tervei alapján kezdték el megépíteni, s mindössze kettő év alatt be is fejeződtek a munkálatok. A stadion neve magyarra fordítva emlékkolosszeumot jelent, így joggal vetődik fel a kérdés, miért ezt az elnevezést kapta egy sportlétesítmény. Az építtetők a nem sokkal korábban befejeződött I. világháború kaliforniai veteránjainak akartak emléket állítani a valóban kolosszális méreteket öltött stadionnal. Később, 1968-ban már valamennyi amerikai háborús veterán és hősi halott tiszteletének szentelték a létesítményt. Az építkezés mai árfolyamon megközelítőleg 950 000 dollárba, vagyis 349.3 millió forintba került. A 75 000 férőhelyes új stadion 1923-ban nyitotta meg kapuit.
1930: Az első felújítás
A stadion első komolyabb modernizálására már hét évvel a megnyitás után sor került, igaz, erre az 1932-es Los Angeles-i olimpia adott okot. Jelentősen bővítették a nézőteret, így már 100 000 ember fért be.
1932: Az első olimpia
Itt került sor ennek az első Los Angeles-i nyári játékok nyitó- és záróünnepségére, illetve számos atlétikai versenyre, tornaszámra, gyeplabda-mérkőzésre és még lovas eseményekre is. A mindmáig létező olimpiai falu és győzelmi pódium is ekkor készült el. Itt szerzett kettő-kettő arany- és ezüstérmet a magyar tornasport első olimpiai bajnoka, Pelle István.

1964: A következő nagy felújítás
A következő komolyabb renoválásra harminc évvel később került sor. Ekkor cserélték le az eredeti ülések nagy részét, a kapacitás pedig visszaesett 93 000-re.
1967: Az első Super Bowl
1967. január 15-én került sor a történelem első Super Bowl-jára, azaz az amerikai futball-bajnokság nagydöntőjére, mégpedig a Los Angeles Memorial Coliseumban. Több mint 63 000 néző látta a helyszínen az NFL-címvédő Green Bay Packers és az AFL-bajnok Kansas City Chiefs összecsapását, melyet végül előbbi csapat nyert meg. Az NBC és a CBS televíziók közvetítésének köszönhetően csak Amerikában több mint 50 millióan nézték a mérkőzést. Ekkor került sor az első félidei show-ra is, mely manapság magánál a mérkőzésnél is nagyobb érdeklődésre tart számot a Super Bowl-okon. Akkoriban még nem agyonsztárolt popénekesek és/vagy rapperek rapid koncertjére került sor, hanem egy nagyszabású művészeti bemutatóra, aminek keretében 10 000 léggömböt és 300 galambot engedtek szabadon az ég felé, miközben két ember hidrogén-peroxid által hajtott gázpalackok segítségével jó nagy magasságba repült a küzdőtér fölött.
Our very first Super Bowl was played 55 years ago today at the LA Coliseum.
— NFL (@NFL) January 15, 2022
The jetpack halftime show was an absolute spectacle 😂👨🚀. (Jan. 15, 1967) pic.twitter.com/tWtihICafu
1984: Az olimpia visszatért – magyarok nélkül
A hetvenes években számos sport- és zenei eseménynek adott otthont a Memorial Coliseum, egyben itt került sor az első, stadionban rendezett motokrossz-versenyre is. Ugyancsak itt rendezték meg az első ún. Fekete Woodstockot, egy olyan fesztivált, melyen Los Angeles több mint 100 000 színesbőrű lakója ünnepelte az afroamerikai kultúrát.
1984-ben történelmet írt a létesítmény, ugyanis elsőként adhatott otthont egy második nyári olimpiának. Ennek apropóján került föl a homlokzatra az olimpiai ötkarika, mely mind a mai napig ott díszeleg, illetve a két, sportolót ábrázoló bronzszobor is.
Mint tudjuk, magyar szempontból ez az olimpia gyakorlatilag meg sem történt, hiszen a kommunista befolyás alatt sínylődött országok nagy része – szovjet nyomásra – bojkottálta a játékokat az 1980-as moszkvai eseményt ért nyugati távolmaradás megtorlásaképpen.

2008: Guinness-rekord
2008. március 29-én a stadion bekerült a Guinness-rekordok könyvébe, mivel a Los Angeles Dodgers és a Boston Red Sox mérkőzését 115 300 néző tekintette meg. Ezzel ez lett minden idők legnagyobb helyszíni nézettséget produkáló baseball-összecsapása.
2019: Újabb felújítás
Az eddigi utolsó komolyabb korszerűsítésre öt évvel ezelőtt került sor. A kettő éven át tartó és 315 millió dollárba kerülő munkálatok során teljesen megújították a sajtótribünt, a VIP-páholyban 360 fokos látószöget alakítottak ki és létrehoztak egy külön egyetemi szektort is. A beruházást teljes egészében a Dél-Kaliforniai Egyetem finanszírozta, így nem meglepő, hogy az egyetemisták saját lelátórészt kaptak, ahol akár háromezren is élvezhetik a különböző rendezvényeket. A nagy átalakításnak az az ára is megvolt, hogy az addig 93 600 férőhely a mai 77 500-ra csökkent.
2024 és ami utána jön: Felkészülés a harmadik olimpiára
Miután az idei olimpia befejeződött, most már minden tekintet Los Angeles és a Memorial Coliseum felé fordul, hiszen 2028-ban itt kerül sor a következő nyári ötkarikás játékokra. Ez lesz az első stadion, ahol három olimpiát rendeznek.
100 millió dollárból újabb átalakításra fog sor kerülni, aminek keretében ismét növelni fogják a férőhelyek számát és a tervek szerint a bejáratok is komoly modernizáción fognak átesni.
Take a tour with us and learn all about one of the most famous Olympic venues ever: the Los Angeles Memorial Coliseum! 🏟️
— The Olympic Games (@Olympics) August 22, 2024
We'll be back for @LA28 to write even more chapters in the history books! 🔥#LA28 pic.twitter.com/jyow3DHCa9
Bízzunk benne, hogy 2028-ban rengeteg magyar sikernek örülhetünk majd akár itt, akár az olimpia más helyszínein. Akik el fognak jutni akárcsak nézőként erre az olimpiára, alighanem nagy élménnyel lesznek gazdagabbak, ha beteszik lábukat a Los Angeles Memorial Coliseumba.
A kiemelt kép forrása: Flickr