Kerékpár: Kémekkel vennék föl a harcot a mechanikai dopping ellen

high angle view of people on bicycle

Az elmúlt években egyre többször esik szó a kerékpársportban a mechanikai doppingolásról, azaz a csalás olyan formájáról, amikor egy versenyző a kerékpárjába beépített valamilyen hajtást segítő eszközzel, pl. apró motorral tud nagyobb teljesítményt kifejteni, amikor arra szükség van. A sportág nemzetközi szövetsége szeretne egyszer s mindenkorra leszámolni ezzel a jelenséggel, amire most egy érdekes módszert találtak ki.

A Nemzetközi Kerékpáros Unió (UCI) informátorokat fogad fel és pénzjutalomban részesíti azokat, akik a versenybicikliken alkalmazott illegális technológia használatáról tesznek bejelentést.

Az úgynevezett mechanikai dopping elleni küzdelem jegyében hozott UCI-döntésről az infostart.hu az insidethegames.biz-re hivatkozva adott hírt. A portál beszámolója szerint a sportági világszövetség irányító testülete az intézkedéstől azt reméli, hogy a fizetett “ipari kémek” révén sikerül visszaszorítani a technológiai csalásokat, amelyekről régóta beszélnek, de bizonyítani még nemigen sikerült és a tettenérésre is alig akad példa.

A bejelentett cél az, hogy felszámolják “a kerékpárok meghajtására szolgáló motorok vagy más módszerek használatát”. A jutalmazandó informátorok hálózata csatlakozik egy korábbi bűnügyi nyomozóhoz, akit az UCI pár éve nevezett ki a technológiai csalás elleni küzdelem vezetésére, de munkája nem bizonyult eléggé hatékonynak.

A portál felidézte, hogy a 2016-os terepkerékpáros világbajnokságon a belga Femke van den Driessche kerékpárján találtak először bizonyítékot a mechanikai doppingra, amikor is a bicikli átvizsgálásakor a vázba rejtett elektromotorra bukkantak. A forrás mások mellett megemlítette a flandriai körversenyen és a Párizs-Roubaix-n egyaránt háromszor győztes svájci Fabian Cancellarát is, akit nem is egyszer szintén illegális motorhasználattal vádoltak meg, de esetében a gyanút nem tudták egyértelműen bizonyítani. Ráadásul időközben a csalási technikák is egyre kifinomultabbá, ennélfogva nehezebben leleplezhetővé váltak. Az UCI a mostani döntésétől előrelépést vár a mechanikai dopping visszaszorításában.

Az előző bekezdésben linkelt korábbi cikkemben már részletesen írtam a mechanikai doppingról, amelynek elkövetésével a biológiai dopping miatt mind a hét Tour de France-sikerétől megfosztott Lance Armstrongot is meggyanúsították pár évvel ezelőtt, egy ausztriai nemzetközi amatőr versenyen pedig egy magyar induló bukott le ugyane miatt.

Az utóbbi években nem derült fény újabb esetekre, de az UCI-nál továbbra sem nyugodtak a téma miatt, s legyünk őszinték, napjaink egyre kiélezettebbé váló kerékpáros küzdelmei közepette bizony van rá sansz, hogy valaki, vagy valakik ilyen, vagy ehhez hasonló módszerhez folyamodhatnak a siker érdekében.

A magam részéről kíváncsian várom, hogy lesz-e eredménye ennek a kémhálózatnak.

A kiemelt kép forrása: Pexels

Leave a Reply