Kézilabda, kosárlabda, kerékpár és kamion – Hétvégi Összefoglaló

A hátunk mögött hagyott utolsó szeptemberi hétvégén sem unatkozhattunk, hiszen számos magyar vonatkozású sporteseményre került sor világszerte. A Hétvégi Összefoglaló eheti kiadásában szó lesz a kézilabda-mérkőzésekről, a kosárlabda-bajnokság rajtjáról, az országúti kerékpáros világbajnokságról és a kamionos Európa-bajnokságról is. Tartsatok velem!

Kamion: Kiss Norbi ismét Európa-bajnok!

A franciaországi Le Mans-ban rendezték a kamionos Európa-bajnokság legújabb fordulóját, amelyen a szombathelyi pilóta, Kiss Norbert szombaton megnyerte az időmérőt, majd az első futamban rendkívül magabiztos rajt-cél győzelmet aratott.

A részben fordított rajtrácsos második futamban a 39 éves magyar versenyző a negyedik helyre jött fel, itt az utolsó körökben hatalmas csatát vívott Steffi Halmmal, de nem tudott előre lépni. Ugyanakkor az összetett pontversenyben egyedüli riválisa, Jochen Hahn mögötte végzett, ötödik lett.

Ez azt jelenti, hogy Kiss Norbi a vasárnapi első futamban bebiztosíthatta pályafutása hatodik Európa-bajnoki címét.

A két rivális között a szombati nap után 75 pontos volt a különbség, egy hétvége alatt legfeljebb 60 pontot lehet szerezni. Amennyiben a vasárnapi első futam után a két versenyző között legalább 71 pontos különbség megmaradt, akkor Kiss Norbi ünnepelhetett.

Eltervezte, véghez vitte: Kiss Norbert tudta, mi a matek: ha a vasárnapi első versenyen Jochen Hahn előtt végez – megvan az Európa-bajnoki cím. Persze, aki kicsit is ismeri a magyar versenyzőt, pontosan tudja, hogy ritkán számolgat, az ő szeme előtt mindig a győzelem lebeg. 

A magyar pilóta megnyerte az időmérő edzést – az idén immár tizenkettedszer –, úgyhogy az egyes rajtkockából várhatta a lámpa szabad jelzését. Jól rajtolt, és bár Hahn igyekezett megnehezíteni a dolgát, Kiss Norbi megőrizte a vezető pozíciót, sőt, folyamatosan növelte előnyét, és győzelemmel hódította el az újabb Eb-koronát.

„Jól rajtoltam, és bár Jochen Hann egy lehetetlen manőverrel megpróbált kifékezni, sőt, kicsit nekem is jött, szerencsére túléltük a kanyart, és onnantól már sima volt – nyilatkozta Kiss. – Nagyon örülök a győzelemnek, amely bajnoki címet ért. Egész évben gyorsak voltunk, sorra nyertük a versenyeket, úgyhogy méltán lehetünk büszkék az idei teljesítményünkre. Köszönöm a Révészé-csapatnak és Révész Bálint tulajdonosnak, nélkülük nem sikerülhetett volna.”

A fordított rajtrácsos futamon Kiss Norbi két gyönyörű előzést is bemutatott a rajt után, és féltávnál már a negyedik helyen haladt, aminél már nem tudott előrébb kerülni. Ezúttal azonban aligha bánta, hogy lemaradt a dobogóról, hiszen volt mit ünnepelni: az egyéni mellett a csapat Európa-bajnoki címnek is örülhettek.

Innen is gratulálunk Norbinak és csapatának!

Férfi kézilabda: Csoportgyőztes a Veszprém a klubvb-n

A brazil Taubaté elleni 26 gólos siker után az egyiptomi Zamaleket is legyőzte, így megnyerte csoportját az Új Alameinben zajló kézilabda-klubvilágbajnokságon a Veszprém férfi csapata.

A bakonyiak a Sporting elleni 39:30-as Bajnokok Ligája-pofon után egyből a klubvilágbajnokságra indultak, ahol kezdésként nagyon könnyedén, 43:17-re nyertek a Taubaté ellen. Az önbizalmat helyreállító siker után a Veszprém a csoportelsőségért csapott össze az egyiptomi Zamalekkel, amely az Afrikai Szuperkupa ezüstérmeseként indult a klubvb-n.

Nedim Remiliék hamar magukhoz ragadták az irányítást és már az első félidőben kényelmes előnyt szereztek, ami a második félidőben is kitartott. A veszprémiektől a gála ugyan elmaradt, de így is nagyon magabiztosan nyertek 34:27-re, s a csoport élén végeztek.

A címvédő német Magdeburg a vártnál sokkal jobban megszenvedett a szaúdi Al-Haliddzsal, amely 50 percig kifejezetten jól tartotta magát és csak kétgólos hátrányban volt. A hajrában azonban kijött a két csapat közti különbség és a németek a kilenc gólig jutó Isak Persson vezérletével végül 35:28-ra nyertek, s a csoport élén végeztek.

A három csoport győztese mellett a legjobb csoportmásodik jut az elődöntőbe.

Férfi kézilabda: Simán győzött a Szeged

Gólzáporos, 38 találatot hozó első félidő után állva hagyta vendéglátóját, a pont nélkül álló CYEB-Budakalászt az OTP Bank-Pick Szeged, amely esélyeshez méltóan, 37:27-re győzött a férfi kézilabda NB I 4. fordulójában. A vasárnapi játéknap másik mérkőzésén a házigazda Balatonfüred sem hagyott esélyt a NEKA-nak, amely 40:24-es vereséget szenvedett.

Szombaton az eddig pont nélkül álló Dabas nagyon jól tartotta magát a Ferencváros ellen. A szünetben egy góllal vezetett a hazai csapat, és az utolsó tíz perc kezdetekor is teljesen nyílt volt a csata. Azonban a zöld-fehérek jobban bírták a hajrát, és végül három góllal megnyerték a találkozót. A legtöbb gólt a dabasi Fekete Bálint dobta, a magyar válogatott jobbátlövő kilenc találatig jutott. A Ferencvárosban Nagy Bence és Kovacsics Péter is hat gólt termelt.

A Győri ETO szekere kissé döcögött a Gyöngyös ellen az első negyedórában, de utána a győriek átvették az irányítást, és lényegében magabiztos győzelmet arattak. Dely Márton hét gólt dobott, Bősz Dániel 38 százalékkal védett, és ezzel csapatuk a második helyre lépett előre a tabellán.

A 4. forduló eredményei:

Budakalász – Szeged 27:37

Balatonfüred – NEKA 40:24

Dabas – Ferencváros 32:35

Győri ETO – Gyöngyös 32:26

Csurgó – PLER 27:27

A bajnokság állása:

1. Szeged66221–161+60 12 
2. Győr44133–110+23 
3. Veszprém33125–82+43 
4. Ferencváros321105–95+10 
5. Tatabánya422136–128+8 
6. Balatonfüred422125–127–2 
7. Csurgó4121110–116–6 
8. Komló422102–120–18 
9. PLER4112111–114–3 
10. Gyöngyös4112111–121–10 
11. NEKA413110–129–19 
12. Eger413103–127–24 
13. Dabas44113–143–30 
14. Budakalász44112–144–32 
Női kézilabda: Sima siker a románok ellen

Mérsékelt érdeklődés fogadta női kézilabda-válogatottunkat Tatabányán, pedig az olimpia után ez volt ez első alkalom, hogy nyitott kapuk előtt léphetett pályára. Az ötkarikás játékokon csak pár másodpercen múlt, hogy nemzeti csapatunk a legjobb négy közé jusson, de az ott elért hatodik helyével így is javított egy helyet Tokióhoz képest.

Románia legutóbb 2016-ban járt olimpián, világversenyen pedig a 2018-as Európa-bajnokságon zárt utoljára a legjobb tízben, negyedik lett. A mostani idény végén visszavonuló Cristina Neagu már nem tagja az ellenfél válogatottjának, már csak ezért is a magyar csapat volt a szombati mérkőzés esélyese. Golovin Vlagyimir, a mieink szövetségi kapitánya nemrég 2028-ig meghosszabbította a szerződését, és csatlakozott mellé a DVSC-t irányító Szilágyi Zoltán is.

A szurkolók a sportcsarnok előterében az Európa-bajnoki trófeával fotózkodhattak. Ez nem véletlen, hiszen az idei Eb-nek Debrecen révén mi is a házigazdái leszünk Ausztria és Svájc mellett. Ha a mieink elmúlt egy évben látott fejlődése nem törik meg, akkor a cívisvárosnál is tovább tekinthetnek majd a kontinensviadalon. A torna bécsi végjátékához a magyarországi ágon a legjobb háromban kéne végezni.

De ne szaladjunk ennyire előre! Jól kezdte a mérkőzést az első sorunk, Klujber Katrin mellett a másik átlövőnk, Kuczora Csenge, illetve a szélsőink, Győri-Lukács Viktória és Szöllősi-Schatzl Nadine is tiszta ziccereket lőhettek. A védekezésünk is rendben volt, Böde-Bíró Blanka hétméterest is hárított, Florentin Perának 9:5-ös magyar vezetésnél időt kellett kérnie.

A 17. percben Füzi-Tóvizi Petra maradt lent egy szerencsétlen ütközést követően, de nem volt komoly a gond, később visszatérhetett a pályára. A beálló helyére ideiglenesen Bordás Réka érkezett, nem sokkal ezt követően Vámos Petrát Simon Petra váltotta irányítóban. A 19 éves fiatal rögtön góllal és gólpasszal vétette észre magát (13:9).

Az első félidő hajrájában Románia visszazárkózott, Angela Stoica gyönyörű átlövésével már-már Neagut juttatta az eszünkbe. A szünet előtt néhány villanás Kácsor Gréta és Szöllősi-Schatzl jóvoltából 17:13-as vezetést eredményezett. A szurkolók a két félidő között olyan klasszis sportolóknak tapsolhattak a pályán, mint a paralimpiai bajnok Konkoly Zsófia, valamint az olimpiai bajnok Rasovszky Kristóf és Koch Máté.

A térfélcserét követően Románia megint feljött mínusz egyre, Golovin Vlagyimir időkéréssel próbálta felrázni a csapatunkat, de a következő gólt mégis Lorena-Gabriela Ostase dobta. Csak rövid ideig volt 19:19 az állás, Kuczora és Márton Gréta góljaival sikerült elől maradnunk. Ők ketten nagyon beindultak a második félidő közepén, de a rivális csak nem akart egykönnyen leszakadni (25:23).

A végjáték előtt kijött a két csapat közötti tudásbeli különbség, és egy 8:2-es rohammal az 54. perc végére eldőlt a találkozó. Kácsor szép gólokat lőtt a végén, Janurik Kinga pedig többször is védeni tudott. Az utolsó percekben már nem kellett izgulni, a szurkolók rászámolhattak az ellenfélre, a magyar válogatott 37:28-as győzelmet aratott.

Ezelőtt a találkozó előtt 100 alkalommal játszottunk Romániával, most a százegyedik mérkőzésen meglett az 58. győzelmünk. Női válogatottunk legközelebb október 24-én és 26-án lép pályára, mindkét összecsapást Franciaország ellen játssza.

Férfi kosárlabda: Győzelemmel kezdte az új idényt a Falco és a Szolnok

Nem volt telt ház az NHSZ-Szolnoki Olajbányász első bajnoki mérkőzésén a Kecskemét ellen, de az idei Magyar Kupa-győztes gárdát a B-közép tekintélyes méretű koreográfiával köszöntötte, a montázson három közismert rajzfilmfigura sört iszik, az üzenet pedig a „szomjazzuk a sikert” volt a drukkerektől. Mielőtt az előző évad bajnoki ezüstérmese került sorra, a vendégek bemutatáskor a korábbi kedvenc Wittmann Krisztián nagy tapsot, Ivkovics Sztojan edző – aki játékosként és edzőként is dolgozott az Olajnál korábban, de már nem örvend túl nagy népszerűségnek a drukkerek körében – szórványos füttyszót kapott. A piros-fekete gárda a szerb Oliver Vidin edző érkezése után ragyogó tavaszt produkált, MK-győztes lett és a bajnokság elődöntőjében pályahátrányból kiejtette az esélyesebb Albát és a döntőben egy meccset tudott nyerni a címvédő Falco ellen. A két csapat augusztus végén edzőmeccsen találkozott, akkor 90:60-ra nyert a Szolnok, amely szombaton hamar elhúzott a nyáron érkezett 211 centis centere, a kanadai válogatott Fardaws Aimaq kosaraival, de jött a fordulat. Az ekkor még agresszívan védekező vendégek Ivkovics Milán vezetésével 21:14-re megnyerték az első negyedet. Aimaq 10 percet töltött a parketten, s már ennyi idő alatt dupla duplát ért el (13 pont, 10 lepattanó), az Olaj pedig 13:0–s rohanással kezdte a második tíz percet és fordított.

Fordulás után időnként megrázta magát a Szolnok, amelyben van potenciál, de messze nincs még készen és sok hibával játszott, de magabiztosan nyert meg az első meccsét.

Falcóra kötelező házi feladat várt a nyitó fordulóban, hiszen az újonc PVSK látogatott a bajnokcsapat otthonába. Az első három negyedben még tisztességgel helyt állt a pécsi együttes, bár a szombathelyiek győzelme ekkor sem forgott veszélyben. A szünetben „csak” 18 pontos különbséggel vezetett a hazai csapat, sőt, a harmadik negyedben tíz pontra is megközelítette jóval esélyesebb ellenfelét a PVSK.

A negyedik negyedben viszont nagyon belejött a Falco, amely sorra szórta a duplákat és a triplákat, s összesen 33 pontot termelt ebben a játékrészben – a PVSK pedig ekkorra omlott össze igazán. Az utolsó négy percre már fizikailag is teljesen elkészült erejével a vendégcsapat, a Falco pedig rendesen megszórta ellenfelét. A címvédő így végül 36 pontos különbséggel nyerte meg a találkozót, és címvédőhöz, sőt favorithoz méltó rajtot vett a bajnokságban.

Az 1. forduló eredményei:

Szolnok – Kecskemét 75:69

Falco – PVSK 94:58

Zalaegerszeg – Szedeák 103:70

Pécs – Oroszlány 81:73

Honvéd – Atomerőmű 60:91

Sopron – DEAC 80:79 – hosszabbítás után

Később játsszák: Fehérvár – Körmend

Női kosárlabda: A Győr és a Sopron is nyert a nyitányon

A Győr a BEAC otthonában, a Sopron pedig hazai pályán, az ugyancsak soproni Darazsak Sportakadémia ellen aratott fölényes győzelmet a női kosárlabda NB I első fordulójának szombati játéknapján. A címvédő Diósgyőr szoros mérkőzésen verte a TFSE-MTK együttesét.

A Pécs 67 (!) ponttal verte a Ceglédet, míg a Szekszárd is simán nyert Szigetszentmiklóson.

A Vasas könnyedén győzött az újonc Dávid Kornél Kosárlabda Akadémia vendégeként.

Az 1. forduló eredményei:

BEAC – Győr 55:113

Sopron – Darazsak Sportakadémia 113:31

Pécs – Cegléd 103:36

Dávid Kornél KA – Vasas 57:80

Szigetszentmiklós – Szekszárd 69:90

TFSE-MTK – Diósgyőr 58:69

Kerékpár: Top 30-as eredmény Valter Attilától a vb-n

Kissé korai órán, vasárnap délelőtt fél 11 után pár perccel vágtak neki a 274 kilométeres távnak a Zürichben rendezett országúti kerékpáros világbajnokság férfi mezőnyversenyének indulói, benne három magyar kerekes, Valter Attila, Dina Márton és Fetter Erik. Hármójuk közül utóbbi volt az, aki a rajt után röviddel máris próbálkozott szökni, de hiába tette bele a kerekét több kísérletbe is, a napi elmenésbe nem került be. Ez ugyanis egy órával a start után alakult ki, nyolcan léptek meg a mezőnytől, majd hatan maradtak a két évvel ezelőtti időfutam-világbajnok, a norvég Tobias Foss nevével fémjelezhető csoportban. Bő 50 kilométer megtétele után a női, illetve a junior-mezőnyversenyeken már látott Zürich melletti körpályához érkezve jött az első nagynevű búcsúzóról szóló hír: a korábbi kétszeres világbajnok, a pályarajz alapján – nagyon – titkos favoritnak tartott Julian Alaphilippe lejtmenetben bukott, Thomas Voeckler francia szövetségi kapitány gyorsan meg is erősítette, Alaphilippe válla kiugrott, ezért nem tudta folytatni a versenyt. Eközben a mezőnyben a kanadai Michael Woods megebédelt: elviteles dobozból kanalazta magába a pluszenergiát nagyjából ötvenes tempónál… 

Az tehát másfél órával a rajt után eldőlt, hogy nem a francia lesz a hatodik háromszoros világbajnok, ám történeti távlatok azért még bőven akadtak: a nagy kérdés az volt, vajon Eddy Merckx (1974) és Stephen Roche (1987) után harmadikként Tadej Pogacarnak összejön-e, hogy a Giro d’Italia és a Tour de France után egyazon évben megnyerje a világbajnoki címet is. Esetleg Remco Evenepoel ír majd történelmet azzal, hogy az olimpia után a vb-n is megnyeri az időfutamot és a mezőnyversenyt is? S a mezőnyben ott volt még az indulók között a címvédő Mathieu van der Poel, a nagyszerű formában lévő, a hazai közönség támogatását élvező tavalyi Tour de Hongrie-győztes Marc Hirschi, a négyszeres Vuelta-bajnok Primoz Roglic és számtalan további nagy név, titkos esélyes.

A kérdésre a válaszhoz 100 kilométerrel a vége előtt kerültünk közelebb, amikor Pogacar otthagyta a főmezőnyt, s megiramodott az élen álló, ekkorra már szép csendben 15 fősre duzzadó csoport után, amelyhez Jay Vine vezetésével többen is csatlakoztak. A szlovén klasszishoz visszamaradt az elöl lévők közül csapattársa, Jan Tratnik, akinek a segítségével tíz kilométer alatt felért, s nagyjából ez volt az a pont, amikor kiderült, Fetter Erik a második zürichi kör teljesítése után feladta a versenyt, továbbá már Dina Márton sem volt a főmezőnyben.

Bő hetvennel a cél előtt Pogacar már a szökevénycsoportból egyedüliként kitartó Pavel Szivakovval párban tekert az élen, míg a mögötte körülbelül fél perccel érkező maradék főmezőnyt elkezdte szétszedni a Van der Poel, Evenepoel duó, aminek aztán az lett az eredménye, hogy az utolsó előtti kört több apró csoportban kezdték az üldözők. A legközelebb álló ír Ben Healy, lett Toms Skujins és brit Oscar Onley 40 másodpercre követték Pogacarékat, Valter egy nyolcfős csoport tagjaként 1:24-gyel a szlovén UFO mögött haladt át a célvonalon. Pogacar néhány pillanat múlva Szivakovot is faképnél hagyta, egyedül vágva neki az utolsó 50 kilométernek – ekkor úgy tűnt, minden különösebb probléma nélkül hozza is a győzelmet.

Mögötte viszont Healy és Skujins hamar leszakította magáról Onleyt, ám az őket üldöző Evenepoel, Van der Poel-féle csoport az utolsó kör kezdetekor Marc Hirschi és Enric Mas vezetésével befogta őket, majd 15 kilométerrel a vége előtt néhány pillanatig felsejlett a lehetősége, hogy a kissé fáradni látszó Pogacart is beérhetik esetleg. A szlovén viszont összeszedte magát, és bő fél perc előnnyel simán megcsinálta a triplát: 37 év után elsőként lett úgy világbajnok, hogy idén két háromhetest is megnyert.

A második helyért Ben O’Connor a legjobb pillanatban dobbantott az üldözők csoportjából az utolsó két kilométeren belül, és mindenkit meglepve elhozta az ezüstérmet. A bronzért viszont nagy sprint zajlott, az érmet Van der Poel szerezte meg, lehajrázva Skujinst, míg az olimpiai bajnok Evenepoel az ötödik lett. Valter Attila hat és fél perc lemaradással a 27. helyen érkezett célba, s Dina Márton is befejezte a versenyt, valamivel több mint 19 perc hátránnyal a 78. helyet szerezve meg.

Kerékpár: Vas Blanka 10. lett a vb-n

Szakadó esőben és tizenegy fokban kezdődött a kerékpáros-világbajnokság női mezőnyversenye a svájci Usterben szombaton délelőtt, olykor vízszintesen szakadt a 154.1 kilométeres távon. A rajt előtt egyperces néma csenddel emlékeztek a súlyos bukását követően pénteken elhunyt svájci versenyzőre, Murier Furrerre. A kerékpárosok először megkerülték a Greifensee nevű tavat, majd áttekertek Zürichbe, a városban öt kör várt rájuk, azaz ennyiszer kellett megmászniuk a Witikon-negyedben található, 1.4 kilométeres, 7.2 százalékos emelkedőt. A mezőnyben két magyar indult, az U23-as címvédő Vas Blanka és a tizennyolc éves Greman Szonja, utóbbi a legfiatalabb versenyző volt a szombati futamon.

Az első, háromfős szökevénycsoportot hamar beérte a mezőny, többen is próbálkoztak támadással. Száz kilométerrel a vége előtt egy kisebb csoport lépett el, köztük tekert az egész verseny során rengeteget dolgozó Riejanne Markus és az új-zélandi Niamh Fisher-Black is, Vas Blanka pedig az őket üldöző első csoportban haladt. Harminckét kilométerrel a vége előtt Markus mellé megérkezett a másik holland, Marianne Vos és az ausztrál Ruby Roseman-Gannon is, az utolsó kör előtt egyperces előnyre tettek szert.

Vasék üldözőcsoportjából sorra estek ki a versenyzők, miközben húsz kilométerre a céltól az olasz Elisa Longo Borghini és a harmadik holland, Demi Vollering csatlakozott az élmenőkhöz. Utóbbi indult meg az utolsó hosszú emelkedőn, vele tartott Longo Borghini, Kopecky, valamint az időfutamversenyen bronzérmes amerikai Chloé Dygert, továbbá a német Liane Lippert is. Vollering támadást indított, három versenyzőt le is szakított, csak épp ebből ketten is a honfitársai voltak – ez is mutatta, hogy hiába uralták a futamot a hollandok, rossz taktikájuk miatt végül is érem nélkül maradtak, pedig az utolsó kilométerre elsőként megérkező négyesben még benne volt Vollering, mellette Kopecky, Lippert és Longo Borghini haladt. Úgy tűnt, köztük dől majd el a világbajnoki cím sorsa, ám nem diktáltak elég nagy tempót, így felért Dygert és Roseman-Gannon is hozzájuk.

A hattagú csoportból a belga Kopecky hajrázott a legjobban, ezzel 2023 után ismét első lett a világbajnokság mezőnyversenyén, az ezüstérem Dygert nyakába került, a harmadik helyet Longo Borghini szerezte meg. Vas Blanka három perccel később érkezett meg, a saját csoportjának sprintjét ő nyerte meg, összességében pedig tizedik lett. Greman Szonja az első teljes kör megtételét követően feladta a világbajnokságot.

A kiemelt kép forrása: hu.motorsport.com

Leave a Reply