Továbbra sincs vége az olimpia sportszakmai szempontból legszövevényesebb ügyének. Jordan Chiles amerikai tornász bejelentette, hogy a Svájci Szövetségi Bírósághoz fordul annak érdekében, hogy új eljárás lefolytatását érje el a női talaj döntőjében történt ellentmondásos pontozás kapcsán. Mint ismert, eredetileg Chiles lett a szám bronzérmese, ám utólag egy hiba miatt pontot vontak le tőle, amivel visszacsúszott a 4. helyre, s elvesztette érmét. Mindmáig nem nyugodott bele ebbe, s most abban bízik, hogy van még esélye az érem visszaszerzésére.
Augusztus 5-én került sor az olimpián a női tornászok talajversenyének döntőjére, melyet a brazil Rebeca Andrade nyert meg a sportág szupersztárja, az amerikai Simone Biles és a szintén amerikai Jordan Chiles előtt. A játékok egyik emlékezetes képe az, amelyen a két amerikai meghajol a dobogón a győztes brazil tiszteletére.
Chiles azonban nem sokáig örülhetett bronzérmének. Történt ugyanis, hogy az eredetileg a 4. helyen végzett Ana Barbosu és az 5.-ként záró Sabrina Voinea is megtámadta Chiles pontszámát. Tudni kell, hogy az amerikaitól a pontozás során levontak egy bizonyos értéket az ún. nehézségi pontszámából, mert a zsűri úgy ítélte meg, hogy Chiles lelépett a matrac érvényes területéről gyakorlata közben. Az amerikai edzője szóbeli óvást nyújtott be, s ennek helyt adtak az illetékesek, így Chiles visszakapta a levont pontértéket, ezzel pedig visszakerült a 3. helyre, vagyis dobogóra állhatott.
A román csapat azonban fellebbezést nyújtott be, mivel szerintük Chiles edzője az egyperces határidőn kívül tette meg szóbeli óvását a zsűri előtt, így nem volt szabályos az amerikai pontszámának utólagos megállapítására vonatkozó döntés. A torna Románia legsikeresebb olimpiai sportága, hiszen elsősorban a XX. század második felében és a 2000-es évek olimpiáin összesen 25 aranyérmet sikerült szerezni. Így érthető, hogy a szomszédos országban nagy indulatokat váltott ki ez az ügy, olyannyira, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök bojkottálta a záróünnepséget, s közölte, hogy a kormány a bronzérmeseknek járó pénzjutalmat fogja kifizetni a csapatversenyben 7. helyen végzett román együttes minden tagjának az őket ért igazságtalanságok miatt.
A román sportvezetés a Sportdöntőbírósághoz (TAS) fordult, amely pár nappal az olimpia befejezése után hozott ítéletében megállapította, hogy Jordan Chiles edzője a 60 másodperces intervallumon kívül tette meg szóbeli óvását, ezért azt a pontozóbírák nem vehették volna figyelembe. Emiatt a bíróság úgy döntött, hogy megsemmisíti az óvásnak helyt adó döntést, ezzel pedig Chiles mégis elbukta a levont pontszámot, s visszakerült a 4. helyre, Ana Barbosu pedig olimpiai bronzérmes lett. Sabrina Voinea ügyében nem találták megalapozottnak azt a beadványt, amelyben a mindössze 17 éves román tornász megtámadta az őt ért pontlevonást, így maradt az 5. helyen a hivatalos végeredményben.
A románok tehát örülhettek, mert Barbosu végül csak megkapta a bronzérmet, ez azonban amerikai oldalon okozott fölháborodást. Jordan Chiles az amerikai tornaszövetség és olimpiai bizottság támogatásával megtámadta a TAS döntését, azonban a lausanne-i testület arra hivatkozva, hogy a keresetben nem lettek benyújtva olyan bizonyítékok, amelyek alapján meg lehetne állapítani az eredmény közvetlen befolyásolását, elutasította azt, vagyis nem került sor újabb bírósági procedúrára.
Chiles a történtek után kicsit visszavonult a nyilvánosságtól, a napokban azonban ismét jelentkezett, s közölte, hogy beadványt terjesztettek a Svájci Szövetségi Bíróság elé. Ez az a bírói szerv, amely illetékes vizsgálni a TAS eljárásainak törvényszerűségét, ugyanakkor nem bírálhatja felül a TAS által hozott ítéleteket. Azaz, Chilesnak csak arra van esélye, hogy a legfőbb svájci bírói fórum eljárási hibát azonosít a TAS procedúrájában, erre alapozva megsemmisíti az ítéletet, s új eljárás lefolytatását rendeli el. Egyelőre még nem lett elbírálva ez a beadvány, azonban az amerikaiak nagyon bíznak a folyamat pozitív eredményében, mivel többek között azzal érvelnek, hogy a zsűrinek román elnöke volt az olimpián, aki 2016 óta a román kormányt képviseli pénzügyi jogvitákban, ez pedig fölveti az összeférhetetlenség gyanúját.
Az Amerikai Olimpiai és Paralimpiai Bizottság ezen kívül azzal is érvel a beadvány mellett, hogy a TAS korábbi eljárása során túl későn, kevesebb mint 24 órával a meghallgatás előtt értesítette a bizottságot annak időpontjáról és helyéről, így nem volt elegendő felkészülési ideje. Kérték a meghallgatás elhalasztását, de a TAS ezt a kérelmet elutasította, s ezután hozta meg a Barbosura nézve pozitív, Chilesra nézve pedig negatív ítéletét.
Most tehát a Svájci Szövetségi Bíróságon múlik, hogy lesz-e folytatása az idei olimpia egyik, ha nem a legnagyobb botrányának, amely egy érem sorsát befolyásolta és befolyásolhatja.
A kiemelt kép forrása: Getty Images