Az elmúlt években a sikerek mellett számos doppingeset is jellemezte a kenyai atlétikát. A fekete-afrikai ország több versenyzőjét is komoly eltiltásokkal büntették tiltott szerek használata miatt. A kenyai doppingellenes küzdelmet számos kritika érte, s a megoldást biztosan nem segíti elő a helyi kormánynak az a döntése, amellyel a költségvetési megszorítások keretében a nemzeti antidopping-ügynökségtől is jelentős forrásokat vont el. Amennyiben nem sikerül a nemzetközi szervezetek által megkövetelt fejlesztéseket és szigorításokat megvalósítani, akkor végső esetben akár a kenyai atléták 2028-as olimpiai indulása is megkérdőjeleződhet.
A viszonylag sikeres olimpiai szereplés ellenére sok sötét felhő van változatlanul a kenyai atlétika fölött az elmúlt évek tömeges doppingesetei miatt, s ezek a felhők most tovább sötétedtek, ugyanis a Kenyai Antidopping-ügynökség pár nappal ezelőtt bejelentette, hogy mindössze 20 millió shilling, átszámítva 54.8 millió forint támogatást kaphat az állami költségvetésből a következő pénzügyi évben történő működésének fedezésére, holott 288 millió shillinget, azaz 789,1 millió forintot kért. Ez bizony igen jelentős eltérés.
A nagy megszorítás nem áll közvetlen összefüggésben a doppingesetekkel, ugyanis a Central News című helyi hírportál szerint a kenyai kormány minden szektort érintő megszorításokat volt kénytelen elrendelni, miután vissza kellett vonnia az adótörvény tervezetét, ami miatt júniusban országszerte tömegtüntetések voltak. A megvonások rengeteg, az állami költségvetésből finanszírozott vagy támogatott szervezetet és ügynökséget érint.
Kenyan Anti-Doping Program Grounded Due to Budget Cutshttps://t.co/uoteLlOttp
— Anti-Doping Agency of Kenya (@ADAKKENYA) September 18, 2024
Daniel Makdwallo, a Kenyai Antidopping-ügynökség igazgatótanácsának elnöke Nairobiban tartott keddi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy a megszorítás megbénítja az ügynökség működését, mivel ebből a pénzből képtelen eleget tenni minden kötelezettségének, s a már eddig is csak elégségesnek bizonyult támogatás miatt fönnáll annak a veszélye, hogy a kenyaiak nem tudnak megfelelni az Antidopping Világkódex előírásainak, ami további szankciókat hozhat el. Makdwallo felszólította a kenyai államkincstárat, hogy gondolja újra az ügynökség finanszírozását és állítsa helyre azt, adja meg a kért összeget, mert mint fogalmazott, meg kell védeni a kenyai sportolókat.
Nem véletlen, hogy ennyire követelik a nagyobb támogatást, hiszen csak az elmúlt három évben 78 kenyai atléta bukott le tiltott szerek használatával a doppingellenőrzéseken. Idén júniusban Beatrice Toroitich maratonfutónőt örökös eltiltással sújtották, Rhonex Kipruto, a 10 km-es gyaloglás világcsúcstartója pedig 6 éves eltiltást kapott doppingvétség miatt.
2022-ben derült fény arra, hogy számos kenyai atléta, elsősorban hosszútávfutó élt tiltólistás szereken, s ért el ezek segítségével nagyszerű eredményeket. Akkoriban komolyan fölvetődött annak a lehetősége, hogy kizárják a kenyai atlétákat a nemzetközi versenyekről, ám végül a nemzetközi szövetség (IAAF) elvetette ezt a javaslatot, szemben Oroszország ügyével, amelynek szövetségét 2015-ben a doppingolások miatt sújtották hasonló büntetéssel, így azóta orosz atlétákat ritkán látni a nagy viadalokon.
Kenya évek óta a Doppingellenes Világügynökség (WADA) megfigyelési listájának A-kategóriájába tartozik, vagyis azon országok közé, amelyeket a rengeteg doppingeset miatt szigorúan és folyamatosan figyelnek a szakemberek.
Annak idején minden bizonnyal azért maradt el a kenyai atléták kizárása, mert az IAAF elfogadta a kenyai kormány ígéretét, mely szerint öt év alatt közel 9 milliárd forintot injektálnak a doppingellenes küzdelembe.
A dolgok azóta viszont sokat változtak. Az nem változott, hogy a kenyai atléták remekelnek az olimpián, hiszen az idei játékokon 11 érmet, közte 4 aranyat szereztek, amivel a sportág éremtáblázatán a 2. helyen végeztek, s nekik köszönhető, hogy Kenya az összesítésben a 17. helyen zárt magasan legjobb afrikai nemzetként. Az ígéretek azonban elfelejtődtek, hiszen Nairobi ahelyett, hogy több pénzt biztosítana a dopping elleni fellépéshez, jóval kevesebbet ad.
Egyelőre sem az IAAF, sem a WADA nem reagált a legfrissebb hírekre, de az biztos, hogy egyik szervezet sem repes az örömtől ezzel kapcsolatban, hiszen megszorítások mellett nagyon nehéz lesz a kenyaiaknak végrehajtaniuk azokat a fejlesztéseket, amelyek ahhoz kellenének, hogy több ellenőrzést végezhessenek, s a mintákat gyorsabban és szakszerűbben elemezhessék ki.
A kiemelt kép forrása: francsjeux.com