Mivel hétfő reggel van, ezért ismét érkezik a Hétvégi Összefoglaló a mögöttünk hagyott néhány nap legfontosabb magyar vonatkozású sporteseményeivel. Az eheti kiadásban szó lesz a most befejeződött paralimpiáról, a spanyol kerékpáros körversenyről és a női kézilabda Bajnokok Ligája megkezdődött csoportköréről is. Tartsatok velünk!
Paralimpia: Magyar éremeső a záróhétvégén
A címvédő, világ- és Európa-bajnok Kiss Péter Pál hatalmas előnnyel nyert aranyérmet a KL1-esek 200 méteres versenyén a paralimpián. A másik magyar versenyző, Suba Norbert a negyedik helyen végzett a szombat délelőtti döntőben.
A Budapesti Honvéd 21 éves világ- és Európa-bajnok versenyzője, Kiss Péter Pál már a pénteki előfutamból biztosította a helyét a fináléban, amelyben a középfutamból csatlakozott hozzá Suba Róbert is, így két magyarért lehetett szorítani. Kiss Péter Pál jól kezdett, már a táv elején az élre állt, s bár brazil és francia riválisa egy ideig vele tartott, 80 méter után elképesztő sebességre kapcsolt, megindította a hajóját, s innentől kezdve már csak a hátát nézték a többiek. A végén fölényes sikert aratott, közel kettő másodperces előnnyel diadalmaskodott.
Kiss Péter Pál a saját, Tokióban elért paralimpiai rekordját megdöntve szerezte meg az aranyérmet, ami az ötödik a magyar küldöttségnek az idei játékokon.
„Éreztem, hogy jó lesz. Száznál éreztem, hogy kell a ritmusváltás. Az óvatosabb rajt után jól sikerült az iramváltás. Tokióban magabiztosabb voltam, volt egy sérülésem, ami miatt nem tudtam nemzetközi versenyen indulni, nem láttam hogyan állnak a többiek. A végére azonban fincsi lett a forma. Mindenkinek köszönöm a segítséget” – nyilatkozta az M4 Sportnak a verseny után a kétszeres aranyérmes.
A legkomolyabban sérülteket felsorakoztató kategória másik magyarja, a nyolc éve, Rióban ezüstérmes, 44 esztendős szegedi Suba Róbert is remekül versenyzett, de végül leszorulva a dobogóról negyedik lett.
A KL2-eseknél Kiss Tibor, míg a VL2-eseklnél Boldizsár Dalma is a B-döntő második helyén ért be, így összességében mindketten a tizedik helyen zárták a paralimpiát.
Az asztaliteniszező Szvitacs Alexa bronzérmet szerzett a WS9-es kategóriában a paralimpia szombati versenynapján.
Az előző játékokon bronzérmes, majd egy évre rá világbajnok Szvitacs Alexa pénteken brazil versenyzőt búcsúztatva jutott elődöntőbe, ahol a lengyel Karolina Pek várt rá.
A magyar parasportoló az első szettben ugyan volt kétpontos előnyben is, de végül a rivális jobbnak bizonyult, ráadásul Pek a második játszmát végig vezetve nyerte meg. A harmadik felvonásban is a lengyel irányított, aki így magabiztosan jutott be az esti fináléba.
A 34 éves Szvitacs Alexa 2018-ban toxikus sokk szindrómát kapott, emiatt amputálni kellett a bal alkarját és lábujjait, de azóta is szerepel az épek között is, az Extraliga-bronzérmes Győri AC játékosa.
Szvitacs Alexa öt arany- és négy ezüstérem mellett a magyar küldöttség negyedik bronzát szerezte a sérült sportolók idei olimpiáján.
„Nyilván nagy terhet raktam magamra, de hogyan máshogy álljak hozzá egy versenyhez? Ha én nem hiszem el, hogy a legjobb vagyok, és meg fogom nyerni, akkor ki fogja ezt elhinni? Muszáj így állnom az asztalhoz. Európa- és világbajnok vagyok, nem állhatok úgy oda, hogy megelégszem egy bronzéremmel is. Minden sportoló így megy neki egy versenynek, hogy meg akarja nyerni. Viszont nagyon nehéz az, hogy ide jövök, az első nap lejátszom egyetlen párosmérkőzést, majd eltelik egy hét, közben minden ellenfelem indul női és vegyes párosban, vagyis játékban maradtak, és mire én is bekapcsolódtam, ők már lejátszottak kettő-három-négy meccset is. Már az első meccsem is úgy sikerült, ahogy sikerült, és most nem is az fáj, hogy kikaptam, inkább az, hogy ennyire, mert rengeteget dolgoztam azért, hogy most jobban szerepeljek” – fejtette ki Szvitacs Alexa.
A magyar kajak-kenusoknak nem sikerült újabb dobogós helyezést szerezniük a vasárnapi döntők során a paralimpián, amelyet így 15 éremmel, öt arannyal, hat ezüsttel és négy bronzzal zárt Magyarország.
Varga Katalin (a kiemelt képen) a pénteki előfutamát megnyerve egyenes ágon jutott be a fináléba a KL2-es kategóriában. A balesetes gerincsérült, 38 éves szegedi kajakos három éve, Tokióban bronzérmes volt ebben a számban, azóta – idén – nyert már világbajnoki ezüstöt és Európa-bajnoki aranyat is, s most is éremért érkezett.
Jól is kezdett a fináléban, 120 méterig tartotta a lépést az élen lapátoló, címvédő és világbajnok Charlotte Henshaw-val, ekkor azonban korrigálnia kellett az irányát, mivel nagyon közel került a bal oldali bójákhoz, letámasztott, szinte megállt. Ezt követően hiába eredt az őt időközben lehagyó riválisok nyomába, végül a negyedik helyen ért be a célba.
A szám másik magyarja, Boldizsár Dalma a B-döntőben fejezte be a szereplését, harmadik lett, így összesítésben a 11. helyen végzett.
A kenus Suba Róbert, aki egy nappal korábban KL1-ben a negyedik helyet szerezte meg, ezúttal a VL2-es kategória döntőjében szállt vízre, amelyben ötödikként zárt, a kajakos Molnár Nikoletta pedig – ugyancsak elmaradva kissé a saját várakozásaitól – nyolcadik lett a KL3 fináléjában.
„Én a bal oldalon evezek, számomra ez volt a legrosszabb forgatókönyv. Több problémám is volt a felkészülés során, de azt kell mondanom, örülök annak, hogy ennyi hátráltató tényező ellenére is döntőbe tudtam kerülni és meccsben voltam a többiekkel. Ezzel együtt azt gondolom, ha nincsenek ezek a körülmények, meglett volna a két bronzérem” – fogalmazott Suba Róbert.
„Egy kicsit csalódott vagyok. Azt érzem, hogy ennél jobbra és többre vagyok képes, de most ennyi jött ki. Ez a jobbos szél sokat rontott a hajó stabilitásán, és soka energiám elment arra ,hogy ezt ellensúlyozzam” – nyilatkozott Molnár Nikoletta.
Varga Katalin, aki az írott sajtónak nem nyilatkozott, az M4 Sportnak azt mondta, egy hirtelen széllökés miatt került a bal oldalra, kénytelen volt letámasztani a lapáttal, mert ha elhagyja a pályát, kizárják.
A magyarok ezzel befejezték szereplésüket a paralimpián. Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke maximálisan elégedett a mieink teljesítményével. Négy éve, Tokióban 7 arany-, 5 ezüst- és 4 bronzérem jött össze a magyar parasportolóknak, vagyis csak egy medállal gyűjtöttek kevesebbet idén. Mindenki, aki részt vett ezen az eseményen, megérdemli a gratulációt!
Női kézilabda: Győzelemmel kezdtek a magyar csapatok a Bajnokok Ligájában
Integetve köszöntötte a győri szurkolókat a bemelegítésre igyekvő Line Haugsted, a dán balátlövő az elmúlt két idényben az ETO-t erősítette, nyáron az Esbjerghez igazolt. Közben a magyar tábor már javában készülődött, látványos koreográfia fogadta a címvédő Rába-partiakat az új évad első Bajnokok Ligája-mérkőzésén. Június elején, a budapesti négyes döntőben még a fináléba jutásért csatázott a két csapat, akkor a győriek drámai körülmények között nyertek 24:23-ra. A vendégek azóta edzőt váltottak a nyáron: Jesper Jensen utódja Tomas Axnér lett, a svéd szakember rögtön megnyerte a dán szuperkupát, győzelemmel indította a bajnokságot és a Dán Kupát is.
A norvég Henny Reistadot nem tudták tartani a győriek, így ellépett kettő góllal az Esbjerg. A zöld-fehérek megrázták magukat, másfél perc múlva már 6:5-ös győri vezetést mutatott az eredményjelző. Axnér kért időt először, ám csapata nem sokkal később – először a meccsen – kétgólos hátrányba került. Sandra Toft továbbra is kiváló formában védett, Reistad kiállításánál pedig megnyílt a lehetőség a még nagyobb előny kiépítésére, amivel élt is a magyar együttes a szünetig.
A második játékrész hatodik percében Reistad labdavesztését követően honfitársa, Kari Bratsett Dale az üres kapura lőhetett, de ellökték, Dione Housheer pedig büntetőzhetett, a holland megszerezte saját maga kilencedik, csapata 20. gólját, jött is az időkérés Axnértől, ugyanis a különbség már hétre nőtt. Az Esbjerg viszont nem tudott zárkózni, Nze Minko egészpályás találata után zúgott is a taps az Audi Arénában. A hajrára azonban megrázták magukat a vendégek, az 55. percben már csak kettő góllal vezettek a győriek, felsejlettek a legutóbbi BL-elődöntőbeli emlékek, amikor az Esbjerg nagyobb hátrányból szorossá tudta tenni az utolsó perceket. Rju Un Hi lövése nem talált kaput, a túloldalon Reistad 15. találatával egy gólra csökkent az előny. Per Johansson győri mester időt kért, Hatadou Sako hétméterest védve tette jóvá egy korábbi hibáját, így elmaradt az egyenlítés, sőt Bruna De Paula góljával kettő gólra nőtt a különbség, ami nem is változott az utolsó percben, a végeredmény 28:26, így a Johansson szerint előre hozott döntőt a győriek nyerték meg.
Hazai pályán kezdte szereplését a Ferencváros a női kézilabda Bajnokok Ligája új idényében. Az Érd Arénába érkező zöld-fehér szurkolók érthetően felfokozottan várták a dán Nyköbing elleni első csoportmérkőzést, hiszen az előző kiírásban megnyert hazai dupla után a nyáron tovább erősödött a csapat. A két orosz, Darja Dmitrijeva és Valerija Maszlova, valamint a két francia sztár, Laura Glauser és Orlane Kanor is hírnevéhez méltó vastapsban részesült a bemutatásnál.
A Ferencváros 19-es meccskeretéből hárman, Böde-Bíró Blanka, Szöllősi-Zácsik Szandra és Pap Dorka maradt ki. Az idény első felében a ferencvárosiak dán edzőjének, Allan Heinének a kirakós minden darabját a megfelelő helyre kell illesztenie. Ez nem könnyű, mert közben pontokat is kell gyűjtenie. Ennek megfelelően rendesen forgatta is a csapatát már a Nyköbing elleni első félidőben. Szinte minden támadásban más összetételben küldte fel együttesét.
A kezdőcsapat még a megszokott és már bevált első sor volt, a kivételt a kapusposzt jelentette, a gólvonal előtt Glausert láthattuk. Mivel a francia kapus jól védett, ezért a szélsők mellett ő jelentette a pályán az állandóságot, nem cserélt a kapuban Heine. Az egyetlen kivétel egy hétméteres volt, amit a francia klasszis helyére beszálló magyar válogatott Janurik Kinga sikerrel hárított. A dánok lendületes játékkal 5:2-re megléptek, ezután az FTC egyre többször tudott gátat szabni a gyors átmenetekre építő támadójátékuknak.
Dmitrijeva első góljával 7:6-nál a vezetés is meglett, az orosz irányító hamar bizonyította, hogy mekkora erőssége lehet a Ferencvárosnak a jövőben. Az egygólos különbséget is az ő okos találatával tartotta meg a szünetre az FTC. (15:14)
A második játékrész előtt Heine úgy döntött, hogy kipróbálja, milyen, amikor két jobbátlövője, Klujber Katrin és Maszlova egyszerre rohamoz a pályán. Ebből egyhamar kisebb Klujber-show lett, a magyar válogatott játékos megmutatta sokoldalúságát támadásban, amivel a zöld-fehérek tíz perc alatt öt góllal meg is léptek.
A Nyköbingnek innen már nem volt visszaút, mert Maszlova sem akart lemaradni poszttársától, a mosolygós orosz is betalált a szélről és hetesből is, és gólpasszokat osztott ki a szerb beálló Dragana Cvijicsnek.
A vége 31:22 lett, ezzel az FTC megtette az első lépést, hogy 2023 után visszatérjen a sorozat budapesti négyes döntőjébe.
Női kézilabda: Sima győzelemmel kezdett az újonc Esztergom az NB I-ben
A múlt héten a Győr és a Ferencváros előrehozott mérkőzéseivel megkezdődött a női kézilabda NB I 2024-2025-ös idénye. A hétvégén a többiek is bemutatkoztak az új szezonban.
Így tett az újonc Esztergom is. Az Elek Gábor vezette szakmai munkával fémjelzett dunántúliak tavasszal feljutottak az NB I-be, de nem a bennmaradás kivívása a céljuk. A keretüket is alaposan megerősítő, felsőházba vágyó esztergomiak a szünetben már öt góllal vezettek egyik lehetséges riválisuk, a Kisvárda ellen, az előny pedig csak tovább nőtt, így magabiztos, 27:19-es siker lett a vége. Vajon meddig jut feljutóként az Esztergom?
Az előző idényben csak két hely választotta el a két csapatot egymástól a tabellán, az MTK javára, amely ezúttal is esélyes volt, ám ennek ellenére egygólos hátrányban (14:15) vonulhatott a szünetre a Dunaújváros ellen. A folytatásban már a budapestiek irányítottak, az egyenlítés és a vezetés megszerzése villámgyorsan összejött, majd 23:23 után folyamatosan nőtt az előny, amely volt hatgólos is, végül 31:26 lett az eredmény.
Papírforma félidő, meglepő folytatás. A Vác esélyeshez méltóan kezdett, két góllal még vezetett is a szünetben Fehérváron, ám a fordulás egyértelműen a hazaiaknak jött ki jobban, gyorsan megfordították a meccset, majd két-három góllal folyamatosan elléptek. A hajrára már kilencgólos is volt az Alba előnye, ez az utolsó pillanatokra visszaesett, de így is 32:26 lett a vége.
A Szombathely és a Békéscsaba eleinte szoros első félidőt produkált, de a szombathelyiek szépen lassan elléptek, s a szünetben már négy góllal vezettek. A fordulás után többször hattal és héttel is mentek a hazaiak, de a hajrában folyamatosak zárkózott a Békéscsaba. Az egyenlítésre már nem volt idejük a vendégeknek, a Szombathely 39:36-ra nyert.
Papírforma. Erődemonstráció. A múlt idényben BL-szereplő DVSC az esélyesség terhével lépett pályára a múlt évad végén borzasztó szériába kerülő Vasas otthonában, s már a félidőben hat góllal vezetett, de a folytatásban csak nőtt az előnye gólszámban, s a játék képét illetően is. Végül tizenöttel, 39:24-re nyert.
Férfi kézilabda: Kiesett a Ferencváros az Európa Ligából
„Meg kell mutatni, hogy valójában milyenek vagyunk” – olvashattuk nagy betűkkel a ferencvárosi klub honlapján Pásztor István vezetőedző szavait még a mérkőzés előtt. Valóban, a Ferencvárosnak sajnos már csak ez az egy lehetett a célja, miután az EL-selejtező odavágóján 45:27-re kikapott a dán Silkeborg otthonában, amivel gyakorlatilag el is veszítette a párharcot.
Szoros meccsben és FTC-sikerben reménykedett az az Elek Gyula Arénába kilátogató néhány száz néző, aki a 18 gólos hátrány ellenére is egy nemzetközi kupameccset választott vasárnap esti programnak. Természetesen a zöld-fehérek női csapatának a vezetőedzője, Allan Heine sem hagyhatta ki a férficsapat honfitársai elleni összecsapását, de Béatrice Edwige is ott volt a nézőtéren.
A siker kulcsa a találkozón az volt, hogy a Ferencváros mennyire tudja megállítani ellenfele rohanását, illetve le tudja-e csökkenteni minimálisra a saját hibáinak a számát. Ezek a dolgok ideig-óráig sikerültek is, ami egy fordulatos első félidőt eredményezett. Győri Mátyás gólerősen kézilabdázott, és Debreczeni Dávid is megpróbálta kiszolgálni a szurkolókat. A lábához érkező bejátszást szedett össze bravúrral, majd kifelé ugorva pörgette át a két méter magas Mikkel Möller feje fölött a labdát a kapuba.
A szünetbeli alig kétgólos hátrány reményt adott a mieinknek, hogy apró sikerélményt okozzon nekik a meccs. A kapuban Borbély Ádám stabil teljesítményt nyújtott, 21:21-nél jött is az egyenlítés és a vendégek időkérése. A jól játszó Nikolaj Laesö után Rasmus Laugét is kiállították reklamálásért, mindkét csapat nagyon akarta a győzelmet. Záporoztak az üres kapus gólok, a Ferencváros pedig nem akart leszakadni. A hazai szurkolók végig buzdították kedvenceiket, akik ezt meg is hálálták: a hajrát 28:26-os előnyből kezdhették meg.
Az utolsó percekben mindkét csapat hét mezőnyjátékossal támadott, de az igazi kulcsot a 34:32-es sikerhez Győri Mátyás fantasztikus teljesítménye jelentette. A csak magyar játékosokat foglalkoztató Ferencváros innentől teljes erőbedobással koncentrálhat a Tatabánya elleni párharcára, amit az NB I harmadik helyéért vív.
Férfi kézilabda: Győzelemmel kezdett az újonc Győr
A bajnoki és Magyar Kupa-címvédő Veszprém végig komolyan vette a Dabas elleni találkozót, és 42 gólt lőve, 14 gólos különbséggel nyert a férfi kézilabda NB I nyitányán. A bakonyiaknál a jobbszélső Mikita Vajlupau hét, a beálló Ludovic Fabregas hat gólig jutott. A végeredmény: 42:28.
A forduló rangadóját a nemzetközi kötelezettségek miatt két mérkőzését előrehozó, vagyis immár harmadik találkozójánál tartó Szeged vívta a Tatabányával. A szegediek sikerét két játékos kiemelkedő produkciója alapozta meg. Mario Sostaric remekelt a támadások során, a szlovén játékos kilenc találattal vette ki részét a győzelemből. A kapuban egy félidőnyi játékidőt kapó Mikler Roland bravúrok sorozatát mutatta be, és 10-et is megfogott a vendégek 19 próbálkozásából. 33:27
A Komló 26:25-re legyőzte a NEKA-t, a Csurgó pedig hat góllal vezetett a szünetben az Eger ellen, ám végül csak eggyel nyert. 26:25
A Győri ETO tíz év után szerepel újra az élvonalban, kezdésként mínusz hat gólról fordított a Budakalász ellen a Magvassy-csarnokban. A Szegedről érkező Dean Bombac 13 lövésből 10 gólig jutott, a győztes találat Milos Bozsovics nevéhez fűződik. 31:30
Ugyancsak kiélezett volt a hajrája a harmadik pénteki találkozónak is: a Balatonfüred szinte az egész második félidőben előnyben volt, a 60. perchez érve egyenlített a PLER, az utolsó szó azonban a Balaton-partiaké volt. 28:29
Kerékpár: Valter Attila 25. lett a Vueltán
Madridban egy 24.6 kilométeres egyéni időfutammal ért véget a 79. spanyol körverseny. Az összetettben – 2019, 2020 és 2021 után ismét – a szlovén Primoz Roglic nyert, ezzel beérte a csúcstartó spanyol Roberto Herast.
Valter Attila, a Visma–Lease a Bike 26 esztendős magyar bajnoka 29 perc 14 másodperc alatt teljesítette az időfutamot, ez az 58. pozícióra volt elég, összetettben pedig a 25. helyen fejezte be pályafutása hatodik háromhetes körversenyét. Bodrogi László után második magyar kerékpárosként szerepelt két Grand Tour-viadalon egy éven belül, ő 2007-ben – Valter Atihoz hasonlóan – ugyancsak a Giro d’Italián és a Vueltán állt rajthoz.
Innen is gratulálunk a szép eredményhez!
A kiemelt kép forrása: eurosport.hu