Paralimpia, Vuelta, kamion-Eb – Hétvégi Összefoglaló

Augusztus utolsó és szeptember első napja is számos magyar érdekeltségű sporteseményt hozott. A Hétvégi Összefoglaló eme cikkében elsősorban a címben szereplő versenyekre fogunk visszatekinteni, de szó lesz még a férfi jégkorongozók olimpiai selejtezőjéről is. Tarts velem!

Paralimpia: Több top tízes eredmény a magyaroktól a hétvégén

Szerdán kezdődött és vasárnapig tart a XVII. nyári paralimpia, a nem ép sportolók olimpiája. Az eseményen több magyar parasportoló is részt vesz, s rögtön az első napon megszületett az első érem, mégpedig egy arany az úszó Konkoly Zsófia révén. A hétvégén nem örülhettünk újabb dobogós helyezésnek, de több versenyzőnk is döntőben volt érdekelt.

Szombaton a sportlövő Rescsik Csaba hetedik helyen végzett az SH1-es kategória légpuska számában. A Cél-Tudat Sportlövő és Szabadidős Sportegyesület 20 éves sportolója két éve elsőként szerzett kvótát a 2024-es paralimpiára a magyarok közül, ezt éppen a mostani sportági küzdelmek helyszínén, a chateauroux-i lőtéren tette egy világkupán.

A délelőtti alapversenyt 618,6 körrel a nyolcadik, még éppen döntős helyen zárta, így ott lehetett a lőállásban a fináléban, amelyben messze ő volt a legfiatalabb résztvevő.

A tavalyi világbajnokság ötödik, az idei Európa-bajnokság második helyezettje nem kezdett jól a végjátékban, az első ötös sorozatban egy 9,2-es, a másodikban pedig egy kifejezetten gyenge 8,6-os lövése is volt, majd az első kiesés előtt szét kellett lőnie a görög Szotiriosz Galogavrosszal. Ezt még sikerrel teljesítette, így versenyben maradt, a következő kieséses kört azonban már nem „élte túl”, így végül hetedik helyen zárta élete első paralimpiai döntőjét.

„Volt bennem izgalom a nap elején, próbáltam ezt kezelni, amennyire lehet. Valamennyire sikerült” – nyilatkozott az MTI-nek Rescsik Csaba. „Nem lőttem a legjobban az alapversenyben, de azért voltak szép pillanatok. A verseny első felében próbáltam elvonatkoztatni a többiektől és csak a saját teljesítményemmel foglalkozni. Éreztem, hogy ott vagyok a mezőnyben, de hogy ott leszek a döntőben, az csak a végén derült ki. Mint mondta, bár már ismerte az itteni döntős csarnokot, nem volt egyszerű a finálé, mert „ez mégiscsak egy paralimpia, itt jobban kell fókuszálni, mint bármilyen más versenyen.”

„Próbáltam összeszedni magam. Az egyik szemem sír, a másik pedig nevet, mert örülök annak, hogy a szétlövésből én jöttem ki jobban, de a jövőben szeretnék érmet szerezni, ami ma nem jött össze” – fogalmazott Rescsik Csaba.

A magyar sportlövő – aki a Szegedi Tudományegyetem programtervező informatikus hallgatója és egy gyermekkori baleset miatt kellett amputálni mindkét lábát – még két számban lesz érdekelt a paralimpián.

Rescsik Csaba döntőjével párhuzamosan megkezdődött a nők SH1-es légpisztolyos versenye is, amelynek alapversenyében Dávid Krisztina remekül lőve 567 körös eredményt ért el, így a második helyen jutott be a döntőbe. A Honvéd versenyzője négy éve, Tokióban bronzérmes volt ebben a számban. Sajnos az idei döntő nem sikerült olyan jól számára, mivel nem tudott a legpontosabban lőni, így végül ő is a 7. lett.

A velodromban a pályakerékpáros Wermeser Zsombor – aki pénteken 10. lett az 1000 méteres időfutamban – második számában, a 4000 méteres üldözéses versenyben a 14 fős mezőny kilencedik helyén végzett 4:27.008 perces idővel. Hat másodpercre volt attól, hogy bekerüljön a bronzcsatába.

Könnyed futással jutott a százméteres síkfutás döntőjébe Ekler Luca, aki májusban a Japánban rendezett világbajnokságon aranyérmet szerzett a T38-as kategóriájában, akkor azonban nem indult a világcsúcstartó, kétszeres paralimpiai bajnok brit Sophie Hahn, és a délelőtti előfutamban arra sem számított senki, hogy az egy éve kategóriát váltó kolumbiai Karen Palomeque mindenkinél gyorsabb lesz. A másik előfutamot a görög Lida-Maria Mantopulu nyerte meg magabiztosan, és az időeredményekből lehetett látni, hogy ők négyen versengenek majd az érmekért az esti döntőben.

Ekler Luca és Luterán Petra (a kiemelt képen) is a döntőben futott. A távolugrásban paralimpiai bajnok Ekler Luca négy éve, Tokióban negyedik lett száz méteren 12.82-vel. Az biztos volt, hogy most a 12.54-es egyéni legjobbjánál jobbat kell futnia az éremhez, és a fináléban ugyan a nyolcas pályát kapta, ami nem ideális, de teljesült az a vágya, hogy a fináléban a világcsúcstartó Sophie Hahn mellett fusson, aki a hetesen rajtolt. A brit azonban nagyon rosszul ment, a magyar sprinter le is előzte, azonban a kolumbiai Karen Palomequét lehetetlen volt megfogni, világcsúccsal nyert, és a dobogó alsó fokára még felfért egy honfitársa, a Tokióban ezen a távon paralimpiai ezüstérmet szerző Darian Faisury Jiménez, Ekler Luca pedig az ötödik helyen ért célba.

Luterán Petra erősebben kezdett négyszáz méteren, mint az egy nappal korábbi előfutamban, a hajrát azonban – talán éppen emiatt – nem bírta olyan jól, de a célegyenesben végig azért kellett szurkolni, hogy megszerzi-e a harmadik helyet. A győztes brazil Fernanda Yara da Silvát és az ezüstérmes venezuelai Lisbeli Vera Andradét nem lehetett utolérni, de a brazil Maria Clara Augustóval nagyot küzdöttek a célegyenesben, és ellenfele végül centikkel előtte ért célba, de az ép versenyzők között még magasugró, és balesete után sprinterré váló Luterán Petra első paralimpiáján egyéni csúccsal a negyedik helyen ért célba, ami így is csodálatos teljesítmény.

Az úszócsapat egyetlen szombati indulója S2-es kategóriában Adámi-Rózsa Zsanett volt ötvenméteres hátúszásban, és a hetedik legjobb idővel be is jutott az esti döntőbe, ahol végül a nyolcadik helyen végzett.

A tegnapi napon az SB6-os kategóriában versenyző Száraz Evelin hetedik lett a 100 méteres mellúszás döntőjében, míg az S10-es mezőnyben induló Pap Bianka nyolcadik helyen végzett a 100 méter gyors fináléjában.

Száraz Evelin hatodikként fordult, és hetedikként ért be száz mellen, 16.54 másodperccel a 1:31.30-es idejével olimpiai rekordot döntő brit Maisie Summers-Newton mögött. Száz gyorson Pap Bianka szintén hatodik volt fél távnál, majd azonban lemaradt, és nyolcadikként ért be, 1.14 másodperces hátrányban a győztes mögött. Ebben számban a közönség a francia Emeline Pierre aranyérmének tapsolhatott.

Az asztaliteniszező Arlóy Zsófia villámgyőzelemmel kezdett és ezzel bejutott a legjobb nyolc közé egyesben. A WS8-as kategóriában érdekelt, genetikai rendellenességgel született 42 éves játékos az egyiptomi Hagar Elszajeddel csapott össze a vasárnapi első fordulóban, s három sima szettben nyert. A nyolc között a német Juliane Wolf lesz az ellenfele, kedden.

Kerékpár: Valter Attila tartja magát a Vueltán

Lassan elfogynak a jelzők a 23 éves Pablo Castrillo teljesítményére. Csütörtökön, a Vuelta 12. szakaszán megszerezte pályafutása és csapata első Grand Tour-szakaszgyőzelmét, három nappal később pedig újra ünnepelhetett. Az Infiesto városából induló, 143 kilométeres etapot a Cuitu Negrura vezető, elképesztően nehéz és hosszú, 18.9 kilométeres, átlagosan 7.1 százalékős emelkedő zárta. A nap szökéséből az utolsó hegyig hárman maradtak, Castrillo az UAE-s Pavel Sivakovval és a Red Bull-os Alekszandr Vlaszovval tekert, nagyjából három perccel a mezőny előtt. A kérdés az volt, hogy a szökevények vajon hazaérnek-e, vagy az utolsó kilométereken élre tör esetleg a piros trikóért harcoló Primoz Roglic, akit Florian Lipowitz is segített. Castrillo 3.1 kilométerrel a vége előtt támadást indított, fél perccel is ellépett Vlaszovéktól. Roglic ugyan kiállt a mezőnyből, az összetett első O’Connort le is hagyta, de többre már nem futotta erejéből.

Az utolsó egy kilométeren belülre érve Vlaszov még próbálkozott, de Castrillo újfent erőt tudott meríteni, és 12 másodpercet vert az orosz kerékpárosra. A harmadik Szivakov lett, a negyedik és ötödik helyre Mas és Roglic ért be azonos idővel. Valter Attila a 17. helyet szerezte meg, 4:53 perccel maradt el a szakaszgyőztestől, összetettben pedig a 29. helyen áll.

A Vuelta mezőnye ma pihen, holnap az utolsó hét következik, a Spanyol körverseny vasárnap Madridban zárul, méghozzá időfutammal.

Kamionos Eb: Kiss Norbi karnyújtásnyira a bajnoki címtől

Az első futamot a pole pozícióból rajtolva megnyerte, majd a második viadalon harmadik lett a címvédő és ötszörös Európa-bajnok Kiss Norbert, a Révész-csapat versenyzője a gyorsasági kamion Európa-bajnokság csehországi Mostban rendezett ötödik fordulójának szombati napján.

A 39 éves szombathelyi pilóta a még pénteken rendezett első időmérőn folytatta idei remeklését és a szezon kilencedik kvalifikációján sem tudta senki legyőzni.

A szombati első futamot Kiss Norbi a tőle megszokott magabiztossággal nyerte meg, igaz, az első kanyarban a sóderágyon keresztül száguldó riválisa majdnem eltalálta a kamionját, amikor visszatért a pályára. Ezt a helyzetet leszámítva azonban a magyar Eb-címvédő sikerét gyakorlatilag senki és semmi nem veszélyeztette a 11 körös viadalon.

Norbinak a részben fordított rajtrácsos második futamot a nyolcadik helyről kellett kezdenie, majd a rajt után azonnal feljött hatodiknak, kisvártatva pedig ötödiknek. Innen viszonylag sok időbe telt neki további két pozíciót javítani, arra pedig már nem maradt hátra elegendő kör, hogy a második helyért vagy a győzelemért tudjon harcolni.

A címvédő ennek ellenére növelte az előnyét az Eb-pontversenyben, amelyet 261 ponttal vezetett, míg a mögötte második, hatszoros Eb-győztes német Jochen Hahnnak 202 pontja volt szombaton este.

Vasárnap az időmérőn újfent senki nem tudta megkaparintani az első rajthelyet Kiss Norbert elől, így a címvédő ismét a pole pozícióból startolhatott a hétvége harmadik futamán. A 11 körös versenyen aztán a magyar az idén eddig megszokottaktól eltérően nem tudott magabiztos előnnyel diadalmaskodni, a hatszoros Eb-győztes német Jochen Hahn végig üldözte, a kockás zászlót viszont Norbi látta meg először, hat tizedmásodperccel verve Hahnt.

A részben fordított rajtrácsos vasárnapi második viadalt Kiss Norbert a nyolcadik pozícióból kezdte és szokásához hűen remekül jött előre, végül másodikként ért célba.

Kiss Norbi így két fordulóval a szezon vége előtt 65 ponttal vezeti az összetettet Hahn előtt, egy hétvégén pedig legfeljebb 60 pont gyűjthető. Az Eb-pontverseny élén Kiss Norbertnek 290 pontja van, a második Hahn 225 pontot szerzett, a harmadik német Sascha Lenz pedig 167 pontjával már jelentős hátrányban van.

Az idény szeptember utolsó hétvégéjén, a franciaországi Le Mans-ban folytatódik, egy hétre rá pedig a spanyolországi Jaramában zárul.

Jégkorong: Három vereséggel zárta az olimpiai selejtezőt a magyar férfi válogatott

Nem véletlenül alakult úgy az olimpiai selejtezőtorna programja, hogy férfi jégkorong-válogatottunk Ausztriával találkozott a záró fordulóban, hiszen nem csak Pozsonyban, a többi helyszínen is a kvalifikációra leginkább esélyes két csapat küzdelmével zárul a viadal. A mieink egyelőre nincsenek ebben az elit társaságban, ahogy Ausztria sem, a 2026-os milánói téli olimpiára a szlovák–kazah, a dán–norvég, és a francia–lett párosításokból jut ki egy-egy nemzeti csapat, a 2023-as elit-világbajnokság utáni világranglista első nyolc, és a rendező Olaszország válogatottja mellé.

Több helyen is változtatott a csapat összetételén Majoross Gergely szövetségi kapitány az előző meccshez képest, ahogy a szombati edzésen tapasztaltak alapján arra számítani lehetett, Mihály Ákos is mezt húzott magára, a harmadik sorba nevezte a szövetségi kapitány. Sofron István, Falus Ádám és Horváth Milán sérülés miatt maradt le a meccsről, őket kellett megpróbálni pótolnia a szakmai stábnak.

Minden jel arra utalt, a jégre lépők élnek a bizalommal, és a felforgatott sorokban is hamar kialakult az összhang. Ausztria sokáig passzívan játszott, többnyire csak igyekezett reagálni arra, amit a mieink kitaláltak. Kapura lövésig sokáig nem jutott az ellenfél, amikor igen, blokkoltak a védőink. Az első magyar gól is egy hátsó blokkot követő kontra végén született, egy lövést még védett az osztrákok kapusa, de Galló Vilmos gyorsan reagált, és a kóbor korongot kotorta a kapuba. Nagyon hasonló volt a második gólunk, csak ezúttal a kapu mögül, a palánkról pattant vissza a pakk, és Papp Kristóf ütötte azt a hálóba.

Bár a harmad közepére már az osztrákok is megérkeztek a meccsbe, egyértelműen Erdély Csanádék irányítottak, ráadásul még az első dudaszó előtt Szabó Bence belőtte a harmadikat.

Ahogy a labdarúgásban a félidei 2:0-t, úgy a jégkorongban a háromgólos vezetést szokták trükkösnek, veszélyesnek titulálni, hiszen ennek tudatában már könnyedén meg lehet nyugodni, ha elvész a koncentráció. Valamelyest csökkent is a tempó a középső játékrészre, több volt a pontatlanság. Többek között emiatt nem szépítettek az osztrákok, mert emberhátrányban szerzett korongot vezettek ketten Bálizs Bencére, de az utolsó passz a befejezésre váró mögé ment, így nem tudott lőni. Második fórját viszont kihasználta az ellenfél és felzárkózott két gólra.

A harmadikat a harmadik harmad elején nem, maradt a 3:1. Egészen az 53. percig, amikor egy kontra végén ismét betaláltak az osztrákok már csak egy volt közte. Az utolsó percben ismét gólt lőttek, következett a hosszabbítás. A három, három elleni játék nem hozott újabb találatot, ahogy a tamperei vb-n, ezúttal is a szétlövés döntött – ahogy akkor most is az osztrákok bírták jobban az idegek harcát, háromgólos hátrányból fordítottak, és nyertek 4:3-ra.

A magyar válogatott ezzel három vereséggel és egy megszerzett ponttal az utolsó, 4. helyen zárta az olimpiai selejtezőtornát, így a 2026-os téli játékokon sem lehet ott.

A kiemelt kép forrása: hirtv.hu

Hozzászólás