Úszás: Szun Jang győzelemmel tért vissza doppingeltiltásából

A múlt hétvégén került sor a kínai nyári országos úszóbajnokságra. Ez a hír önmagában még nem keltene túl nagy érdeklődést, azonban egy induló személye miatt mégis fontos lett. Ezen a versenyen tért ugyanis vissza hosszú évek után Szun Jang. A legeredményesebb kínai úszó évekig nem versenyezhetett doppingeltiltása miatt, ám most, miközben a kínai úszást súlyos doppingvádak érték nem sokkal az olimpia előtt, ismét versenyez, s meg is nyerte a 400 méteres gyorsúszást. Szun fogadkozik, hogy visszatér az elitbe.

A múlt hétvégén került sor a kínai nyári bajnokságra, ami a helyi úszósport második vonalához tartozó eseménynek számít. A viadalt az olimpián indult kínaiak többsége kihagyta, ám távollétükben is akadt nagy név a mezőnyben. Szun Jang ugyanis itt tért vissza azután, hogy májusban letelt négy év három hónapos eltiltása, melyet sokadik doppingvétsége miatt még 2021-ben kapott. A háromszoros olimpiai- és tizenegyszeres világbajnok Szun a 400 méteres távon indult, s meg is nyerte azt. Ideje 3:49.58 volt, ami jócskán elmarad a 2012-ben Londonban fölállított 3:40.14-es olimpiai csúcsától.

Szunt eredetileg nyolc évre meszelte el a Doppingellenes Világügynökség (WADA) még 2020-ban, mert egy 2018-as versenyen kívüli ellenőrzés során ellenállt az ellenőröknek, s egyik biztonsági őre összetörte a vérmintát tartalmazó fiolát, hogy annak tartalmát ne tudják kielemezni. Szun azért lépett föl az egyik ellenőrrel szemben, mert nem tudta fölmutatni engedélyét, holott ez a szabályok értelmében kötelező lett volna egy versenyen kívüli, ráadásul Szun otthonában elvégzett mintavételnél.

A Nemzetközi Úszószövetség (FINA) 2019-ben felmentette Szunt a doppingvétség vádja alól, megállapítva, hogy a fényképes engedéllyel nem rendelkező ellenőr megsértette a versenyen kívüli ellenőrzés szabályait. Az is indokként szerepelt a döntésben, hogy nem Szun Jang tett kárt a fiolában, s az adatok alapján nem is volt ilyen szándéka, s a biztonsági őrt sem buzdította ennek megtételére.

A WADA azonban 2020 elején fellebbezett a FINA döntése ellen és a Sportdöntőbíróság (TAS) nyolc évre szóló eltiltást szabott ki Szunra a doppingellenőrzési procedúra manipulálásáért. Azért kapott ennyire súlyos büntetést a kínai, mert 2014-ben már kapott egy háromhónapos eltiltást pozitív teszteredmény miatt, vagyis visszaesőnek minősült.

Komoly vita alakult ki az ítélettel kapcsolatban, mivel egyes szakértők szerint a tárgyalást súlyos fordítási problémák, összeférhetetlenség, elfogultság és a bizonyítékok hiánya árnyékolta be. A CAS végül a doppingolásra nem talált bizonyítékot, ám Szun magatartását elfogadhatatlannak titulálta, ezért szabta ki ezt a büntetést.

Szun Jang fellebbezett az ítélet ellen, s a TAS egy új eljárás keretében 2021. június 22-én négy három hónapra mérsékelte a kínai úszó eltiltását, amelyet 2020 februárjától számított, vagyis idén májusig volt érvényben ez a büntetés. Szunnak emiatt arra már nem volt esélye, hogy kvalifikálja magát az idei olimpiára, mivel túl későn térhetett vissza ahhoz, hogy kvótaszerző versenyen indulhasson. Bár látva a kínai úszósport körül nem sokkal a játékok előtt kirobbant doppingbotrányt, talán jobb is, hogy Szun nem jutott ki az olimpiára, mert ez a tény már önmagában fokozhatta volna a balhét.

Szun végig ártatlanságát hangoztatta az elmúlt években, most pedig, hogy visszatért, fogadkozik, hogy ismét a világ legjobbjai közé fog kerülni. A Weibo kínai közösségi oldalon a napokban közzétett bejegyzésében arról írt, hogy korábbi győzelmei és kudarcai megtanították arra, hogyan kell szembenézni az élet kihívásaival és nehézségeivel. A Hszinhua állami hírügynökségnek adott nyilatkozatában pedig úgy fogalmazott, hogy győzelme ellenére rozsdásnak érezte magát úszás közben, elsősorban a sebesség szabályozásában, úgyhogy további versenyekre lesz szüksége, hogy helyrejöjjön.

Szun Jang tehát két doppingeltiltás után komolyan gondolja, hogy visszatér a legjobbak közé. Az tény és való, hogy Kína és Ázsia legeredményesebb úszójáról beszélünk, hiszen háromszoros olimpiai bajnok és tizenegyszeres világbajnok. Ő lett az első ázsiai úszó, aki 200 és 1500 méter között minden távon vb-címet tudott szerezni. Több világcsúcsot is fölállított, de ezeket azóta megdöntötték.

A kínai úszók a föntebb hivatkozott doppingvádak árnyékában 12 éremmel távoztak az idei olimpiáról, Pan Csan-lö pedig világcsúccsal diadalmaskodott férfi 100 gyorson. Kína a sportág éremtáblázatának 2. helyén végzett.

A kínai úszásban tehát Szun Jang nélkül is lehet potenciál, föltéve, hogy teljesen tisztán készültek és versenyeztek azok, akik ott voltak az olimpiai medencében. Szun szeretne visszatérni, de egyrészt eléggé megtépázott renoméja, másrészt a nagy belső konkurencia miatt vannak kételyeim afelől, hogy pláne 30+-osként mire tudja vinni, mert az úszásban ma már 30 éves kor fölött kevés versenyzőnek van reális esélye nagy eredmények elérésére, mert annyira megfiatalodott a mezőny, hogy lassan már egy 25 éves sportoló is korosnak fog számítani.

A kiemelt kép forrása: Getty Images

Hozzászólás