Jár-e eltiltás Jannik Sinnernek?

Egy doppingeset korbácsolta fel az állóvizet a tenisz világában. Augusztus 20-án kiderült, hogy Jannik Sinner, a férfiak regnáló világelsője tavasszal két alkalommal is pozitív teszteredményt produkált. Az olasz ennek ellenére nem lett felfüggesztve, s jelen állás szerint az eltiltást is megússza, mivel szinte nem létezően pici mennyiségben mutatták ki mintáiban egy tiltólistás szer nyomait, amely ráadásul a hírek szerint gyógykezelés során kerülhetett Sinner testébe. Ettől függetlenül több játékos is fölháborodásának adott hangot a történtek miatt, s elsősorban a kettős mércét és az igazságtalanságot vetik a döntéshozók szemére.

2024. március, Indian Wells. Jannik Sinner az elődöntőig jutott az ATP 1000-es mesterversenyen, ahol nagy riválisától, Carlos Alcaraztól szenvedett vereséget nagy csatában. Egy héttel később Miamiban már nem talált legyőzőre, s megszerezte idei első 1000-es sikerét. Az a közös a két amerikai tornában, hogy Sinner mindkét helyszínen pozitív doppingtesztet produkált. Mindegyik esetben a klosztebol nevű szer nyomaira bukkantak mintájában, amely tiltólistás szteroidnak számít, mivel bizonyos mennyiség fölött teljesítményfokozó hatással rendelkezik.

Sinner úgy kapott ki Alcaraztól Indian Wells-ben, hogy még nem tudott ottani pozitív teszteredményéről, Miamiban pedig úgy emelhette magasba a trófeát, hogy csak áprilisban értesítették ott leadott pozitív tesztjéről. Természetesen ezek után Sinner és stábja azonnal megmozgattak minden követ, hogy elsimítsák az ügyet. Az olasz a negyeddöntőt követően visszalépett a madridi tornától, hazai 1000-es versenyét, a rómait pedig teljesen kihagyta. Sokáig Roland Garros-indulása is kétséges volt, de 27 nap kihagyás után ütőt ragadott a párizsi Grand Slam-en, ahol az elődöntőig jutott el.

Ebben az időszakban zajlottak a tárgyalások Sinner doppingügyével kapcsolatban – a fő cél az volt, hogy megakadályozzák az ilyenkor jellemző automatikus felfüggesztést és persze a hosszú évekre menő eltiltást. Sinner stábja sikerrel járt, ugyanis hihetően elő tudták adni a három szakértőből összeállt bíróság előtt, hogy úgy került a klosztebol a szervezetébe, hogy gyúrója a Trofodermin nevű spray-t fújta rá az olasz éljátékos sérült bőrfelületére. A meghallgatások során kiderült, hogy Umberto Ferrarának, Sinner erőnléti edzőjének birtokában volt a spray, s a szóban forgó gyúró, Giacomo Naldi bőrsérülésére ezt vette igénybe. Ezután ajánlotta a szert Sinnernek is, mert állítása szerint vele csodákat tett. Így a világelső is kapott a Trofoderminből, ezzel azonban testébe jutott a tiltólistás klosztebol.

Több játékos nem ért egyet a döntéssel

Ben Rothenberg tenisz-szakíró X-oldalán közzétett bejegyzéseiben azonban megkérdőjelezte Sinnerék védekezésének eme részét. Az újságíró alaposan megvizsgálta az Indian Wells-i torna során Naldiról készült közeli felvételeket. Ezt azért tette, mert a meghallgatások során Naldi azt állította, hogy március 3-án szedte össze sebesülését, méghozzá a bal kisujján, amelyet a Trofoderminnel kezelt. Rothenberg megállapítása szerint azonban Naldi csak március 10-én, éppen azon a napon viselt sebtapaszt a bal kisujján, amikor Sinner a pozitív teszteredményt produkálta.

“A kirakós darabjai sehogyan sem állnak össze” – kommentálta röviden az újságíró mindazt, amit kiderített.

Naldiról az is kiderült, hogy régebben az Olimpia Milano kosárlabdacsapatánál is nagyon hasonló doppingügybe keveredett, ott is a Trofodermin alkalmazása miatt születtek pozitív teszteredmények.

A hivatalos közlés szerint Jannik Sinner azért úszta meg a szankciók keményebb részét, mert mindkét esetben a gramm milliárdod részével megegyező mennyiségben találták meg a klosztebolt a mintáiban, s ez a dózis nem alkalmas teljesítményfokozásra, emellett pedig bizonyítottnak látták az illetékesek az olasz stábja részéről elhangzott védekezést, vagyis a bőrsérülés kezelését.

Sinner így csupán annyi büntetést kapott, hogy Indian Wells-ben elért pontszámát és megnyert pénzdíját elvették tőle.

A teniszben és a sport más területein többször volt már példa arra, hogy egy versenyző azzal védekezett doppingeljárása során, hogy a kérdéses szer baleset révén került a testébe. Közéjük tartozott Simona Halep, a korábbi női világelső, akit tavaly mentettek fel jogerősen többéves eltiltása alól, miután nagy nehezen bizonyítani tudta, hogy nem követett el szándékos doppingolást, s a tiltott szert, a Roxadustatot, amivel fönnakadt a rostán, orvosi engedéllyel használta. Az ő esetében tehát elsőre hasonló döntést kellett volna hozni, mint Sinner ügyében. Ez mindenképpen vethet fel kérdéseket, hogy miért nem így történt.

Példaként lehetne még említeni Alberto Contadort is, aki még a 2010-es Tour de France-on produkált pozitív doppingtesztet. A spanyol kerékpár-legenda annak idején azzal védekezett, hogy szennyezett steak elfogyasztásával került testébe a klenbuterol nevú tiltólistás szer. A spanyol hatóságok tisztázták is a vád alól, ám a Doppingellenes Világügynökség (WADA) ebbe nem nyugodott bele, s másodfokon elérte, hogy kétéves eltiltással sújtsák Contadort, akit a 2010-es Tour de France-on és a 2011-es Giro d’Italián aratott összetett győzelmétől is megfosztottak. Az ítélet indoklásában akkor többek között az állt, hogy Spanyolországban és Franciaországban is tiltott szernek minősült a klenbuterol az állatok tenyésztése és takarmányozása során, ezért a spanyol kerekes védekezése nehezen igazolható. Contador 2012-ben visszatérhetett, s még évekig ért el sikereket.

Vannak tehát bőven példák a múltból kísértetiesen hasonló esetekre, azonban több játékos is fölháborodott azon, hogy Sinner ennyire olcsón megúszta. Közéjük tartozik Denis Shapovalov, aki közösségi oldalán csupán annyit írt, hogy a különböző játékosokra különböző szabályok vonatkoznak.

A velős véleményeiről és nem mindig sportszerű magatartásáról ismertté vált Nick Kyrgios szinten nem hagyta szó nélkül az eseményeket. X-bejegyzésében lényegében kétségbe vonta Sinner védekezését és követelte, hogy ugyanazzal a szerrel egynél több esetben történt lebukás esetén automatikusan járjon 2 év eltiltás.

A francia Lucas Pouille annyit írt ki az X-re, hogy nem kellene hülyének nézni a tiszta játékosokat.

Roberto Carballes Baena igazságtalannak nevezte a mostani ítéletet. Utalt a svéd Mikael Ymer esetére, akit azért vontak eljárás alá, mert 2021-ben háromszor is elmulasztott megjelenni a doppingellenőrzésen. Ymer bizonyítani tudta, hogy az egyik vizsgálattól azért maradt távol, mert egy Challenger-verseny során szállodát kellett váltania, ám erről menedzsere nem értesítette a szervezőket és a doppingellenőröket. A svéd a másik két eset miatt azonban 18 hónapos eltiltást kapott, s nemrég bejelentette visszavonulását.

José Morón, a Punto de Break című spanyol szakújság szerkesztője ugyanakkor arra hívta föl a figyelmet, hogy Olaszországban idén már mentettek fel teniszezőt klosztebol alkalmazása miatt. Marco Bortolotti is bizonyítani tudta, hogy a szer egy seb kezelése során alkalmazott spray-ből, konkrétan a Trofoderminből került a szervezetébe. Morón szerint azért ennyire sok a klosztebolos doppingeset Olaszországban, mivel ott vény nélkül lehet kapni a patikákban a Trofodermint.

Hozzátette ugyanakkor, hogy egy lengyel játékos, Kamil Majchrzak ügyében annak ellenére született egyéves eltiltásról szóló döntés, hogy kiderült, egy nem megfelelően címkézett izotóniás itallal került szervezetébe egy tiltólistás szer – kis mennyiségben. Majchrzak valósággal tombolt közösségi oldalán, amikor Sinner felmentéséről posztolt.

A helyzet tehát az, hogy a jelek szerint Jannik Sinner valóban bizonyítani tudta ártatlanságát, ugyanakkor a korábbi hasonló ügyekben hozott erősen eltérő ítéletek alapjaiban megkérdőjelezik a teniszben, meg egyáltalán a sport világában kialakult ítélkezési gyakorlat hitelességét, hiszen teljesen hiányzik belőle egy bizonyos következetesség és a precedensek figyelembe vétele.

Mivel ennyire sokféle ítélet született ilyen ügyekben mostanában, így nincs is rá esély, hogy kialakuljon egy bizonyos döntési gyakorlat, feltéve, ha nem hoznak szigorúbb és egyértelmű szabályokat ezek kivizsgálására.

A kiemelt kép forrása: Getty Images

Leave a Reply