Felemás hosszú hétvége – Hétvégi Összefoglaló

A négynapos hétvége miatt kivételesen szerdán reggel jelentkezik a Hétvégi Összefoglaló, melyben többek között szó esik a magyar érdekeltségű kerékpár-versenyekről, az utánpótlás kézilabda-válogatottak szerepléséről, s lesz még kosárlabda és röplabda is. Tarts velem!

Kerékpár: Vas Blanka a 62. helyen zárta a rendkívül sikeres Tour de France-t

Augusztus 12. és 18. között rendezték meg a női francia kerékpáros körversenyt, a Tour de France-t. A mezőnyben ott volt Vas Kata Blanka is, aki az SD Worx csapatának tagjaként, magyar bajnok jogán nemzeti színű trikóban versenyzett. Az immár országúton is olimpiai 4. helyezett fiatal lány a legerősebb csapatnak a tagja, s ő is nagyban hozzájárult együttese eredményességéhez, mivel szakaszt tudott nyerni.

Vasárnap került sor az utolsó etapra. Drámai végjátékot hozott ez a szakasz, ahol eldőlt, hogy a lengyel Katarzyna Niewiadoma szerzi meg a sárga trikót, miután 4 másodpercet megőrzött az előnyéből a címvédő Demi Volleringgel szemben.

A Canyon-SRAM Racing versenyzője ezzel pályafutása legnagyobb győzelmét aratta.

Vas Blanka 38 perc lemaradással a 76. lett az utolsó szakaszon, az összetettben pedig a 62. pozícióban zárt. A sprinterek pontversenyében ötödik helyen végzett a magyar bajnok, aki újfent bizonyította, hogy most már a világ élvonalához tartozik a hölgyeknél.

Kerékpár: Valter Attila sokat segített csapatán

Megérkezett Spanyolországba a három portugáliai szakasz után az idei Vuelta, a Plasencia és a Pico Villuercas közötti 170.5 kilométerrel a háromhetes országúti kerékpáros-körverseny első hegyi befutóját is megrendezték. Az etapsiker a szlovén Primoz Roglicé lett, aki óriási hajrát kivágva előzte meg a belga Lennert Van Eetveltet, amivel átvette a vezetést összetettben, egyszersmind pályafutása 13. Vuelta-szakaszát nyerte meg.

A Plasenciából induló 170.5 kilométeres táv elején két kategorizált hegy, majd egy kisebb emelkedő után a végén hegyi befutó a 14.6 kilométer hosszú, 6.2 százalék átlagmeredekségű Pico Villuercason várt a bringásokra – amelynek akadtak 20 százalékos meredekségű részei is. A Visma-Lease a Bike magyar bajnoka, Valter Attila ezúttal is csapatáért tekert, amelyből az eddigi piros trikós belga Wout van Aert már előre jelezte: a címvédő Sepp Kussért fog dolgozni, és minden valószínűség szerint elveszti az összetett első helyét a nehéz záró hegyen, hiszen borítékolható volt, hogy az összetett esélyesei harcolnak majd a szakaszelsőségért.

A végül kialakuló ötfős szökés így az esélytelenek nyugalmával tempózott el a mezőnytől a nagy, helyenként 38-40 fokos hőségben. Az első egy órában több szökési kísérlet is volt, majd egy lejtőn történt kisebb baleset, többeknek szükségük volt az orvosi autó segítségére. A szökést idővel utolérték a végső sikerre is esélyes versenyzők, nagy izgalmakra lehetett számítani a végén: a mezőny elején a negyedik Vuelta-elsőségéért harcba szálló szlovén Primoz Roglic csapata, a Red Bull-BORA-hansgrohe dolgozott, Van Aert pedig a Pico Villuercas mászásának elején leszakadt.

Az utolsó öt kilométerre fordulva a rossz minőségű, rendkívül meredek, húszszázalékos részeket is tartalmazó betonúton a szökevényeket utolérte az esélyesek csoportja, amelyben ekkor már nem tekert ott Valter. Az UAE tesztelte a riválisokat, előbb Pavel Szivakov próbálkozott, majd Felix Gall szakadt el a csoportból, amelyet Roglic tempója szaggatott darabokra, hárman utol is érték a tavalyi Tour de France királyetapját megnyerő osztrák hegyimenőt. Az utolsó két kilométeren Roglic, az év elején az Arab Emírségek körversenyét megnyerő belga Lennert Van Eetvelt és a Vueltán háromszor is második spanyol Enric Mas maradt elöl, rájuk a kicsivel lankásabb hajrára még négyen értek fel. A kanyarodó utolsó métereken a kezét korán ünneplésre emelő Van Eetveltet külső íven előzte meg a nagyobb tempóban érkező Roglic, aki pályafutása 13. Vuelta-szakaszsikerével átvette a piros trikót is.

A háromszoros Vuelta-győztes Roglic legnagyobb riválisai közül a portugál Joao Almeida, Mas és honfitársa, Mikel Landa érkezett meg azonos idővel, a címvédő Sepp Kuss 28 másodpercet, a brit Adam Yates másfél percet kapott.

Valter Attila az utolsó emelkedőhöz érve már elvégezte a számára a csapata által neki kiosztott napi feladatot, így a végén saját tempóval, kímélő üzemmódban tekert fel a Villuercasra és 11:49 perccel Roglic után a 107. helyen ért célba. Összetettben ezzel visszacsúszott a 100. helyre.

A viadal ma a Fuente del Maestre és Sevilla közötti 177 kilométeres sík etappal folytatódik. A Vuelta szeptember 8-án Madridban zárul.

Kézilabda: Eb-bronzérmes lett a magyar U18-as fiúválogatott

A magyar ifjúsági fiú kézilabda-válogatott hosszabbítás után 36:34-re legyőzte Izlandot, amivel megszerezte a bronzérmet a montenegrói Európa-bajnokságon. A döntőt a szintén hosszabbítás után győzedelmeskedő Svédország nyerte Dánia ellen.

A magyar ifjúsági (U18-as) fiú kézilabda-válogatott a csoportja második helyén jutott tovább a montenegrói korosztályos kontinenstornán. A felsőházi középdöntőben előbb a németeket, majd a szerbeket is legyőzte a Gulyás István szövetségi edző által irányított csapat, amely ismét másodikként zárt, miután a dánokkal szemben három góllal alulmaradt.

A svédek elleni elődöntős vereség után a bronzmérkőzésen Izland várt a csapatra. Az északiak az első támadástól kezdve előnyben játszottak. A mieink a félidő közepén, 13:13-as állásnál érték utol őket. A zárkózásból Vincze Péter és Fazekas Máté egyaránt négy góllal vette ki a részét, sőt nem sokkal később ideiglenesen még a vezetést is megszereztük, a szünetre mégis egygólos izlandi előnnyel mehettek a felek.

A második félidőt sok hibával és eladott labdával kezdte a magyar csapat, ennek eredményeként tíz perc után már négyre nőtt a különbség. A végjátékhoz érve viszont Sikler Kristóf és Hoffmann Balázs góljaival folyamatosan csökkentették a hátrányt a mieink, kétszer még az egyenlítésért is támadhattak, azonban mindkétszer eladott labda lett az akció vége. Németh Bulcsú piros lapja és a sikeres izlandi hetes után ismét két gól volt a hátrány az utolsó perchez érve. A magyarok legjobbja, Eklemovics Márkó kétszer is villant, közben Balogh Ádám is bemutatott egy védést, így 32:32-es állással zárult a rendes játékidő.

Az első öt perc elején Izland szerzett vezetést, majd az utolsó előtti másodpercben Mészáros egyenlített. A hosszabbítás második félideje Sikler góljával indult, aztán Mészáros megduplázta a magyar előnyt, végül Fazekas üres kapus lövése is gólt ért. Innen már nem volt visszaút: a magyar válogatott 36:34-es győzelemmel bronzérmet szerzett. A mieink legeredményesebb játékosa a hét gólig jutó Eklemovics volt.

„Sokáig olyan érzésem volt, hogy négy-öt gólos vezetéssel nyerhető meccs lehetett volna ez a mai, de még rutintalanok vagyunk, és annyi hibát követtünk el, hogy ezzel magunknak tettük szorossá a találkozót, legalábbis én belülről ezt éreztem. Mindenesetre nagyon boldogok és büszkék vagyunk, hogy a végére sikerült felülkerekednünk ezen, és hazavihetjük a bronzérmet. A mérkőzés előtt azt mondtam a srácoknak, hogy csak az tudja megnyerni a meccset, aki az elődöntő miatti csüggedtségét maga mögött tudja hagyni, nekünk sikerült átlépnünk a csalódottságon, és megküzdöttünk a győzelemért. Köszönjük a támogatást!” – értékelt Gulyás István szövetségi edző a Nemzeti Sport-nak.

A magyar csapatot csak két együttes verte meg a tornán, Dánia és Svédország. Ez a két válogatott találkozott a döntőben. A svédek már a hetedik percben háromgólos előnyre tettek szert, ami a félidőre ötre nőtt. A dánok apránként lopták a távolságot a második játékrészben, végül két másodperccel a vége előtt Arvid Andreasson gólja kellett a svédeknek a hosszabbítás kiharcolásához. Ott viszont már nem volt kérdés, Svédország 37:36-os győzelemmel begyűjtötte az aranyérmet.

A dánok részéről Gustav Sunesen tíz, Oskar Jakobsen kilenc gólig jutott. A svédek legjobbja a hat találatot jegyző Nikola Roganovic volt, emellett hárman is öt góllal fejezték be a mérkőzést.

Kosárlabda: Váratlan vereség, majd biztos győzelem a vb-előselejtezőn

Igen fontos tornán vesz részt a magyar női kosárlabda-válogatott, mégpedig egy igen szokatlan helyszínen, ugyanis Ruanda fővárosában, Kigaliban kerül sor a 2026-os németországi világbajnokság előselejtezőjének C-csoportjára.

A mieink Brazília, a Fülöp-szigetek és Szenegál mellett kaptak helyet a csoportban, amelyből az első kettő jut tovább az elődöntőbe, a nyolccsapatos torna – az A- és B-csoport másik ágnak számít – győztese pedig kvalifikálja magát a 2026-os vb selejtezőjére.

Az első ellenfél a tavalyi Afrika-bajnokságon ezüstérmes Szenegál volt, és a mérkőzés elején 10:10-ig jól tartotta magát a magyar válogatott, ám ekkor az ellenfél egy 7:0-val meglépett, és meg is nyerte az első negyedet (16:20). A második játékrész Dubei Debóra-duplával kezdődött, azonban a folytatás nem alakult jól, az afrikai csapat 14 pontos előnyt épített ki. Szerencsére az utolsó percekben sikerült javítani és a felére csökkenteni a hátrányt (30:37).

A harmadik negyedet egy három és fél perces gólcsenddel indította nemzeti csapatunk, ennek ellenére sikerült egyenlíteni 42:42-re, és csak Khadidiatou Sarr negyed végén dobott kosarának köszönhetően várhattuk minimális hátrányból az utolsó tíz percet (42:44). A mieink azonban ismét belealudtak az első percekbe, így Szenegál ellépett 52:42-re, ezért jött is az időkérés Völgyi Péter szövetségi kapitánytól. Ez nem hozta meg a várt áttörést, továbbra is sok hiba csúszott a játékunkba, ám Dubei triplájának hála a magyar válogatott tudott elmozdulni a mínusz tízes állásról.

Aztán Határ Bernadett is értékesített egy kosarat a palánk alól, Dubei pedig egy büntetőt, azonban a triplakísérlete után ezúttal a labda kipördült a gyűrűből. Lelik Réka viszont dobott egy jó hármast, és ha nem jöttek volna újabb labdaeladások, talán még a vezetést is át tudtuk volna venni. Egy perccel a vége előtt, négypontos hátránynál újabb magyar időkérés következett, és ugyan Studer Ágnes hármasa ezt követően nem volt jó, Leliké igen. A véghajrában 5.6 másodperc volt hátra, amikor Ndioma Kane csak egy büntetőt értékesített, ám a második, kihagyott dobását követően leszedte a lepattanót, majd a kötelező fault után a következő kettőnél már nem hibázott.

Végül még sikerült szépíteni az eredményen, de a magyar válogatott így is kikapott 63:61-re, a továbbjutásra azonban megmaradt az esélye.

Természetesen tisztában vagyunk vele, többször tapasztalhattuk a férfiaknál és a nőknél is, hogy már a világ legtöbb részén tudnak kosárlabdázni a nemzetek, nem nagyon van könnyű ellenfél, pláne egy világbajnoki előselejtezőben, ahová a kontinensek legjobbjai érkeznek, ettől függetlenül nyugodtan nevezhetjük kellemetlennek a magyar válogatott hétfői vereségét Kigaliban Szenegál ellen. Sokszor hangsúlyozták a játékosok az elmúlt hónapokban, években, hogy csapatunk ereje az egységében rejlik, ennek éppen az olyan mérkőzéseken kellene előjönnie, amikor nálunk gyengébb, de jóval nagyobb küzdeni tudást bemutató riválissal csapunk össze.

Szerencsére már másnap lehetőség nyílt a javításra, és nekünk kellemes ellenfél következett, a Fülöp-szigetek, amely fizikai paramétereit tekintve messze elmaradt az afrikaiaktól. Jól is kezdtek legjobbjaink, az első percektől kezdve igyekeztek érvényre juttatni nagyobb tudásukat, és ezzel nem is volt probléma, gördülékenyen sikerült növelni az előnyt, szélesíteni a különbséget. A félidőt a már Szenegál ellen is remekül teljesítő csapatkapitány, Dubei Debóra dudaszós triplája zárta (51:24). A játék képe a fordulás után sem változott, noha a fülöp-szigetekiek mutattak néhány szép dolgot a parketten, a magyar együttes ezen a napon egy pillanatra sem engedte ki a kezéből az irányítást. Nagyon jó volt látni, hogy a csupaszív magasbedobó, Török Ágnes megszórta magát, 25 pontig jutott. A végeredmény: 97:60.

A végén lehetett némi önbizalmat tölteni a cseresorba, pihentetni a kulcsembereket, beállhatott Varga Alíz is, aki már jobban érezte magát (az első találkozót ki kellett hagynia). A mieink versenyben maradtak a négy közé jutásért (két csoport küzdelmeit rendezik meg a ruandai fővárosban), ehhez le kell győzniük csütörtökön Brazíliát.

Kézilabda: Hibátlanul menetelnek a magyar lányok a világbajnokságon

A dánokat is legyőzte a magyar ifjúsági leány kézilabda-válogatott a Kínában zajló világbajnokságon, így hibátlan mérleggel várhatja a negyeddöntőjét.

A Kínában zajló ifjúsági (U18-as) leány kézilabda-világbajnokság középdöntőszakasztát a dán csapat ellen zárta kedd délután a magyar válogatott, amely az első négy mérkőzését egyaránt megnyerte a tornán, a hétfői, Kína elleni sikerrel pedig bebiztosította helyét a negyeddöntőben.

A középdöntőben a mérkőzés előtt a magyarokhoz hasonlóan négy ponttal álló dánok ellen így egyetlen kérdés maradt, hogy melyik együttes kvalifikálja magát a középdöntőcsoport első helyezettjeként a legjobb nyolc közé.

Rangadóhoz méltó volt a meccs menete: a játék hullámzó képet mutatott, többször is változott az előnyben lévő csapat kiléte, három gólos különbség pedig csak egyszer alakult ki, a dánok javára, de azt percek alatt eltüntette a Bohus Beáta szövetségi edző által irányított együttes. A félidő utolsó percében, 13:13-nál a magyar lányoknak több lehetőségük is volt a vezetés újbóli megszerzésére, ám vagy a kapufa, vagy a dán kapus állta a labda útját, az északiak pedig még egyszer rohamozhattak, aminek időntúli hétméteres lett az eredménye, amit be is dobtak (13:14).

A második játékrészben sem változott nagyot a játék képe, igaz, bő tíz percet kellett várni, hogy újra magyar vezetést jegyezhessünk fel. Onnantól kezdve viszont már csak egyszer sikerült az ellenfélnek egyenlíteni: a hajrában mínusz háromról még visszakapaszkodtak, a vezetést viszont nem tudták átvenni, Lukács Boglárka 26:25-ös előnynél fél perccel a vége előtt pedig lövést védett, így Kriston Kíra bebiztosíthatta a sikert.

A magyarok a 27:25-ös győzelemmel továbbra is százszázalékosak elsőként jutottak tovább az alap- és a középdöntőcsoportjukból is, és jó formában várhatják a csütörtöki, Szerbia elleni negyeddöntőt.

Röplabda: Vereség és döntőszettes győzelem Dánia ellen

Az Érd Arénában fogadta férfi röplabda-válogatottunk Dániát, az Európa-bajnoki selejtezők első fordulójában szombaton. A vendégek 3:0-ra megnyerték a mérkőzést.

Az érdi mérkőzés előtt a korábbi válogatott Blázsovics Pétert köszöntötték, aki egészségügyi gondok miatt – egy edzésen megállt a szíve, csapattársa élesztette újra – kénytelen volt befejezni játékos-pályafutását. Sajnos sokáig ez volt ez volt az egyetlen ünnepélyes pillanat a találkozón, mert gyakorlatilag 2:2-t követően csak egy csapat volt a pályán. Bár a mieink a jó nyitásfogadásra és az agresszív szervákra készültek, ebből nem sok valósult meg a pályán. A vendégek remekül nyitottak, ráadásul a blokkjuk is nagyon jól működött, ezzel pedig nem nagyon tudott mit kezdeni a fiatal magyar együttes. Ugyan négypontos hátrányból egyszer még feljött kettőre, de ezt követően már esélye sem volt, a vége pedig kicsit csúnyára sikerült. 

A második játszma elején azonban megmutatta a gárda a másik arcát is, 5:4-nél először vezetett, sőt egyből utána kettő ponttal is. Hogy a vendégek sem erre készültek, azt az is jól mutatta, hogy szinte minden magyar pont után hevesen reklamáltak valamit a játékvezetőnél, akit azonban ez nem hatott meg. Ráadásul mintha az első, gyászosra sikerült szett nem elvette, hanem meghozta volna a mieink önbizalmát: most akkor tartottak 13 pontnál, amikor a dánok csak 11-nél. Sajnos a végén helyreállt a világ rendje, de legalább 20 pontig eljutottak a mieink, s ez így azért már emészthetőbb volt.

Ezzel viszont csak az alvó oroszlán bajszát sikerült megráncigálni, mert a harmadik játszmát 0:3-mal kezdték a vendégek, és ugyan olyan összeomlásra nem került sor, mint az első szettben, de a fiúknak esélyük sem volt a szépítésre. 

Az urak után a hölgyeknél is egymással csapott össze a magyar és a dán válogatott Eb-selejtezőn, itt azonban a skandinávok voltak hazai pályán.

Női válogatottunk számára létfontosságú volt az idegenbeli siker, sőt, lehetőleg három szettben kellett volna ezt behúzni, hiszen csak a csoportgyőztesek jutnak biztosan ki az Eb-re, a másodikok közül viszont hétből csak öten. Ehhez képest mindjárt az első szettben jött a hidegzuhany: 19:13-ra is vezettek a hazaiak és három szettlabdájuk is volt. Ugyan sikerült hárítani, de aztán a mieink nem tudták értékesíteni a sajátjukat, és végül a hazaiak behúzták a negyediket. 

A második játszmában ugyan viszonylag simán összejött az egyenlítés, ám aztán megint bealudt a harmadik szett elején csapatunk, és nem is sikerült ledolgozni a kilencpontos hátrányt. Ez viszont már egyben biztos pontvesztést is jelentett a magyar csapat számára. Szerencsére még nem végzetest, mert ezt követően megrázták magukat a lányok és a 35 pontig jutó Németh Anett vezérletével innen is megfordították a meccset és megszerezték a győzelmet, de ez a pontvesztés nagyon fájhat (ez a pont nagyon hiányozhat) a végelszámolásnál.

A kiemelt kép forrása: Getty Images

Hozzászólás