Befejeződött a 2024-es olimpia. A tegnapi zárónapon is több magyarnak szurkolhattunk, akik érmekért szálltak harcba. Végül egyetlen érem született, az viszont a legfényesebb fajtából, ráadásul a legutolsó, hazai érdekeltségű versenyszámban. Gulyás Michelle nyerte a nők öttusaversenyét, Guzi Blanka pedig a 17. helyről kezdve a 4. helyre tudott fölkapaszkodni. Férfi vízilabdázóinknak és Muszukajev Iszmailnak nem jött össze a bronzérem megszerzése. Szombaton több érem is született kajak-kenu-ban, a hőn áhított arany azonban elmaradt. Az olimpia utolsó hétvégéjének összefoglalója.
Gulyás Michelle nyerte az utolsó klasszikus öttusaversenyt
Az olimpia zárónapjára maradt a női öttusázók döntője. Az új lebonyolításban szombaton került sor az elődöntőbe, amelynek végén a 36-os mezőny a felére redukálódott, mivel alapszabály szerint mindkét 18-as csoportból az első kilenc jut tovább, de amennyiben valamelyik csoportban többen is jobb pontszámot érnek el a másik csoport 9. helyezettjénél, akkor ők jutnak tovább. Erre volt példa a hölgyeknél, hiszen az erősebb mezőny fölvonultató B-csoport tízen is bejutottak a fináléba, az A-csoportból pedig csak nyolcan.
Mindkét magyar induló, Gulyás Michelle és Guzi Blanka is a B-csoportban szerepelt szombaton. Michelle remekelt a pénteki körvívás során, hiszen a 2. helyen végzett, így szinte borítékolható volt, hogy a döntőbe is bejut, mert a versenyzők magukkal vitték a körvívásban szerzett pontjaikat az elődöntőbe és aztán a döntőbe is. Guzi Blanka helyzete nem volt ennyire egyértelmű, mivel elszúrta a körvívást, ám szombaton remekül sikerült neki a lovaglás és a kombináció egyaránt, így bejutott a döntőbe. Ami Michelle-t illeti, neki a teljes verseny igen jól alakult, hiszen lovaglásába nem csúszott hiba, úszása is igen jól sikerült, a kombinációt pedig megnyerte, ezzel jelezve, hogy bejelentkezett az olimpiai bajnoki címért.
Vasárnap délelőtt lovaglással kezdődött a 18-as döntő, melyet Michelle a 2., Blanka a 17. helyről várt. Mindketten hibátlanul és az előírt limitidőn belül abszolválták a tíz akadályból álló pályát, ezzel a maximális 300 pontot gyűjtötték. Rajtuk kívül még hat versenyzőnek sikerült ugyanez, de nem volt köztük a nap elején vezető francia Élodie Clouvel, aki egy hibájának köszönhetően hét pontot bukott, így Michelle közelíteni tudott hozzá az összetettben. Sporttörténelmi pillanat volt, amikor Clouvel is befejezte a lovaglást, hiszen ez volt jelen állás szerint az öttusa történetének utolsó eredeti, Pierre de Coubertin báró, a modern olimpiák szülőatyja által megálmodott formában rendezett versenye, hiszen mostantól kezdve kikerül a lovaglás és akadályverseny jön helyette mindenhol.
A búcsúzó lovaglást a bónuszvívás követte. Itt egyik magyar lánynak sem sikerült asszót nyernie, de Clouvel is csak egyet nyert, így Michelle hátránya 8-ról 12 pontra emelkedett, ami abszolút kezelhető különbség volt. Ezután következett az úszás, amelynek során a hölgyeknek egy 25 méteres medencében kellett 200 méter gyorsot teljesíteniük. Guzi Blanka 3. lett saját futamában, amivel 278 pontot hozott a konyhára, míg Gulyás Michelle ugyancsak 3. lett, ám jobb időt ért el, mint Blanka, így 286 pontot gyűjtött. Clouvel csak eggyel tudott többet elérni, tehát 13 pontot differenciáról kezdődött meg a mindent eldöntő utolsó tusa, a kombináció, mely 3000 méter futásból és négy, legalább húsz sikeres lövést igénylő lövősorozatból állt.
A versenyzők nem egyszerre indultak, hanem pontszámuk alapján lett megállapítva, hogy az elsőhöz képest mennyivel később indulhatnak. Mindenki tudta azonban, hogy nem a futás, hanem a lövészet fogja eldönteni az olimpiai érmek sorsát, hiszen aki rosszul lő, az rengeteg időt bukhat. Gulyás Michelle az első lövősorozat során 6 lövésből érte el a szükséges 5-öt, miközben a francia 14 (!) lövésből tudott ötször találni. Ez pecsételte meg az ő sorsát, egyben Gulyás Michelle aranyérmét is, hiszen a magyar lány a többi lövősorozatot is remekül teljesítette (egyszer hibátlan volt), s futás közben nem görcsölt be a lába, nem botlott el, nem futott be elé egyetlen őrült sem, hogy föltartsa, így végül meggyőző fölénnyel szelte át elsőként a célvonalat, ezzel 2004, Vörös Zsuzsa athéni győzelme után Magyarország első olimpiai bajnoka lett öttusában, egyben a legutolsó klasszikus, tehát a lovaglást is magában foglaló öttusaverseny győztese.
Michelle már Tokióban is éremesélyes volt, ám ott az a fránya lovaglás kifogott rajta is, így elszálltak dobogós reményei. Most minden jól alakult számára és a végén kétség sem férhetett, hogy ő érdemli meg legjobban az olimpiai bajnoki címet. Michelle-nek nem alakult jól eddig a 2024-es esztendő, hiszen gyengébb eredményeket produkált. Emiatt olimpiai indulása is veszélyben forgott, mivel a magyarok közül hárman is teljesítették a kvótaszerzés követelményeit, de országonként csak ketten indulhattak, tehát el kellett dönteni, hogy ki mehet. A szövetség végül Guzi Blankára és Gulyás Michelle-re tette le voksát, s a júniusban vegyesváltóban Európa-bajnoki címet szerző Erdős Rita maradt le az olimpiáról. Martinek János szövetségi kapitány a tegnapi verseny után adott nyilatkozatában bevallotta, hogy ő Erdős Ritát indította volna Gulyás Michelle helyett, de a szövetség végül nem fogadta el ezt a javaslatát. Milyen jól tette!
Ami Guzi Blankát illeti, ő a 17. helyről kezdte meg a vasárnapot, ám a kombinációban egészen elképesztő volt a teljesítménye. Mind a négy lövészet során csak egy-egy hibája volt és futótempójával sem voltak gondok, így megnyerte a zárószámot, összesítésben pedig a 4. helyen zárt. A Diósgyőr versenyzője is nagyon boldog volt a döntőt követően, hiszen első olimpiáján sikerült ezt a nem akármilyen fölzárkózást bemutatnia.
Gulyás Michelle olimpiai bajnoki címe azért is nagyon szép, mert ez volt az idei ötkarikás játékok utolsó magyar érdekeltségű versenyszáma, tehát elmondhatjuk, hogy a magyar csapat aranyéremmel zárta az idei versengést, s már most föltehetjük a kérdést, hogy vajon négy év múlva, Los Angeles-ben sikerül-e megnyerni az első versenyszámot? Majd akkor kiderül.
Szép volt, Michelle, szép volt, Blanka!
Kajak-kenu: Újabb érmek
Még szombaton fejeződtek be a kajak-kenus küzdelmek az olimpián. A zárónapon is rengeteg magyar egység volt érdekelt a döntőkben, s lehetett reménykedni, hogy végre valahára meglesz az az aranyérem, amely 1980 óta az összes, magyarokkal rendezett olimpián megszületett ebben a sportágban.
Az első finálé a női kajak egyesek 500 méteres távján került lebonyolításra, ahol Csipes Tamara és Gazsó Alida Dóra állt be a rajtgépbe. Tamara rajta nagyszerűen sikerült, a táv feléig vezetett, ám sajnos utána a női szakágban egyértelműen a legjobbnak számító új-zélandi Lisa Carrington megelőzte, s ő győzött, Csipes azonban befutott a 2. helyen. Alida 6. lett.
A másik olyan döntő, amely hozott magyar érmeket, a férfi egyesek 1000 méteres távján, a királyszámban volt. Itt négy éve kettős hazai győzelem született Kopasz Bálint és Varga Ádám révén, s most is jó esély kínálkozott arra, hogy valamelyikük odaér az 1. helyre a célban. Az előfutamok alapján azonban tartani lehetett a portugál Fernando Pimentától, aki az idei Európa-bajnokságon a befutónál előzte meg Kopasz Bálintot és lett aranyérmes. Jól is kezdtek mind a hárman, de nem csak ők, hanem az 1-es pályán kajakozó cseh Jozef Dostal is. A táv első felén Kopasz Bálintnak volt esélye a győzelemre, ám a második 500-on teljes kifulladt. Varga Ádám teljesen ellentétes pályát járt be, s nagy hajrája a 2. helyre volt elég. Kopasz Bálint 3. lett, az aranyérem pedig nagy meglepetésre Dostal nyakába került, aki amolyan Czene Attilás módon, a surranópályán lett olimpiai bajnok. A csehnek eddig egy ezüst- és három bronzérme volt olimpiákról, legutóbb azonban nem tudott dobogóra állni, s a 2020-as évtizedben eddig mutatott eredményei alapján sem volt benne az, hogy olimpiai bajnok lesz, de jól kihasználta azt, hogy a nagy esélyesek középen egymással voltak elfoglalva.
A nap krónikájához hozzátartozik, hogy Takács Kincső női kenu egyes 200 méteren a 8. helyen zárta a döntőt.
Ezzel a fájó eredménnyel eldőlt, hogy a magyar kajak-kenu 1976 után zárt ismét aranyérem nélkül egy olimpiát, természetesen a számunkra kimaradt 1984-es játékokat nem számítva. Bár Magyarország szerezte a legtöbb, szám szerint hét érmet ezen az olimpián, de ebből egy sem lett arany, ami mindenképpen kérdéseket vet föl – ezekre majd egy külön írásban fogok kitérni.
Érem nélkül maradtunk vízilabdában
Pénteken este fájdalmas vereséget szenvedett a magyar férfi vízilabda-válogatott az olimpiai elődöntőben, hiszen 10:9-re kapott ki Horvátországtól. A mieink arra törekedhettek vasárnap délelőtt, hogy megvédjék tokiói bronzérmüket. Ez nagy csatában ugyan, de nem sikerült. Az ellenfél az amerikai válogatott volt, amelyből olimpiai vonatkozásban jó emlékeink lehetnek, hiszen 2008-ban ellenük sikerült megszerezni a mindmáig és még legalább 2028-ig utolsó olimpiai bajnoki címet.
A bronzmérkőzésen végig az látszódott, hogy a mieink nem igazán tudták magukat motiválni, hiszen ennek a csapatnak a legnagyobb része már szerzett egy olimpiai 3. helyezést Tokióban. Ennek ellenére végig szoros volt a találkozó, mivel azért így is kijött a két csapat közötti tudásbeli különbség. A rendes játékidő 8:8-cal zárult, vagyis jöhettek az ötméteresek. Itt a mieink egyetlen gólt sem tudtak szerezni, az amerikaiak ellenben nem hibáztak, így 11:8-as végeredménnyel övék lett a bronzérem.
A magyar válogatott 1996 után második alkalommal lett olimpiai 4. helyezett – akkor kétszeri hosszabbításban maradt alul Olaszországgal szemben.
Egyértelműen a motiválatlanság az oka ennek a vereségnek, hiszen az amerikaiak az idei világbajnokságon csak a 9.-kek lettek, pekingi ezüstérmük óta pedig 6., 8. és 10. helyezéseik voltak az olimpiákon, tehát gyengébb csapatról van szó. A vízilabdában is lesz mit értékelni az olimpia után, de erről is majd egy másik cikkben fogok részletesen írni.
Muszukajev Iszmail is lemaradt a dobogóról
Az olimpiát megelőzően a magyar birkózók közül az egyik legnagyobb éremeséllyel Muszukajev Iszmail rendelkezett. A férfiak 65 kg-os szabadfogású súlycsoportjában szereplő, csecsen származású sportoló a főágon eljutott az elődöntőig, ám ott sajnos nagyon sima vereséget szenvedett szombaton este iráni ellenfelétől. Vasárnap délben került sor a bronzmérkőzésre, melyen a szintén Oroszországból honosított, albán színekben versenyző Iszlám Dudajev volt Iszmail ellenfele. Jobban kezdett Dudajev, azonban a magyar fölvette a küzdelem ritmusát és szépen visszajött a mérkőzésbe nagy hátrányból is. Az utolsó percben sikerült egyenlítenie, ám sajnos a legutolsó másodpercekben az albán tudott egy pontot összehozni, így 13:12-re győzött. Muszukajev Iszmail tehát az 5. helyen végzett ezen az olimpián, ahogy tette azt négy éve is. Vele kapcsolatban egyelőre kérdés, hogy fog-e még versenyezni, de edzője szerint jó eséllyel nincs már benne még egy olimpia.
A kiemelt kép forrása: 444.hu