Szenzációs napot zártak a magyar sportolók az olimpián: mindhárom éremből kettőt-kettőt szereztek meg. Rasovszky Kristóf és Márton Viviana olimpiai bajnok lett. A Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra és a Nádas Bence, Tótka Sándor kajak kettesek ezüstérmet szereztek, míg Betlehem Dávid és a Fojt Sára, Pupp Noémi kajakpáros bronzérmes lett.
Rasovszky Kristóf a csúcson
Rögtön reggel szurkolhattunk honfitársainknak, hiszen 7:30-kor kezdődött a férfi 10 km-es nyíltvízi úszás. Magyarországot a számban négy éve olimpiai ezüstérmes Rasovszky Kristóf és az 1500 méteren az idei olimpián 4. helyen végzett Betlehem Dávid képviselte. Mindkettejüktől reális elvárás volt az, hogy az első tízben végezzenek, ugyanakkor Rasovszky Kristófnak már csak az olimpiai aranyérem hiányzott a gyűjteményből, így az ő esetében nemhogy a top tíz és a dobogó, hanem az aranyérem esélye is fönnállt. Kristóf az egész versenyen az élmezőnyben úszott és a táv legnagyobb részében vezetett. Eleinte úgy tűnt, hogy megismétlődhet a német Wellbrockkal szembeni csata, amelyből Tokióban a germán úszó került ki győztesen. Idén azonban más szelek fújtak, hiszen a veszprémiek kiválósága, a Balaton cápája legyőzhetetlennek bizonyult. Sikere nagyon emlékeztetett a magyar nyíltvízi úszás első és egyben ma délelőttig legutóbbi olimpiai bajnoki címére, Risztov Éva sikerére, aki szintén majdnem végig vezetve, ellentmondást nem tűrő győzelmet aratott. Kristóf most megismételte ezt, hiszen senki sem tudott beúszni mellé, tényleg mindenki a lábait figyelhette a vízben. Rasovszky Kristóf nyert már világ- és Európa-bajnokságot is, s most már olimpiai bajnoknak is vallhatja magát. Azon kevés magyar olimpikon egyike volt az idei játékok kezdete előtt, akivel szemben tényleg reális elvárás lehetett az aranyérem megszerzése, hiszen mindenki, aki csak picit is ért ehhez a szakághoz, pontosan tudta, hogy benne van ez a nagy eredmény. Ezek után megtehetné, hogy a csúcson hagyja abba és visszavonul, de mint elmondta, ilyen tervei nincsenek. Biztos vagyok benne, hogy még sok siker áll előtte, akár a 2028-as Los Angeles-i olimpián is.
Ne feledkezzünk el Betlehem Dávidról sem. Az első olimpiáját teljesítő magyar úszó már az 1500 méteres medencés úszásban elért szenzációs 4. helyével jelezte, hogy bombaformában van, s az az összesen 3 kilométernyi úszás, amely a medencében kellett ehhez az eredményhez és persze a rengeteg nyíltvízi edzés nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ma délelőtt olimpiai bronzérmessé váljon. Merthogy Dávid remekül hajrázott, s a 7. hely környékéről fölverekedte magát a dobogóra, mindezt mindössze 20 évesen.
Talán Magyarország lett az egyetlen ország az idei olimpián, melynek teljes nyíltvízi úszócsapata az első tízben zárt, hiszen csütörtökön Fábián Bettina 7. lett a hölgyek versenyében. Ez elképesztő teljesítmény.
Innen is szívből gratulálunk mindkét magyar férfi nyíltvízi úszónak az éremhez és Fábián Bettinának is!
Egy Madridban élő 18 éves lány lett a magyar tékvandó első olimpiai bajnoka
Szépen keretbe foglalta magyar szempontból a tegnapot a két megszerzett aranyérem, hiszen a kora délelőtti úszósikerek után késő este született meg a következő nagy győzelem. Ezt egy olyan sportágban egy olyan sportoló érte el, amelyben és akitől szerintem előzetesen szinte senki, esetleg a szakmabeliek vagy a sportághoz nagyon értő szurkolók vártak egyáltalán érmet ezen az olimpián. A mindössze 18 esztendős Márton Viviana sok szempontból történelmet írt: már önmagában azzal, hogy kijutott az olimpiára, mert ez magyar női tékvandósnak ezelőtt még egyszer sem sikerült. Ő nyert első magyar női tékvandósként mérkőzést az olimpián, s ő lett a sportág első magyar olimpiai bajnoka, olimpiai érmese. Viviana Madridban él családjával, közte ikertestvérével, a szintén tékvandós Luanával, de egy pillanatra sem volt kérdés számukra, hogy magyar színekben szerepeljenek a versenyeken. Viviana első mérkőzésén egy elefántcsontparti riválist győzött le könnyedén, majd a negyeddöntőben már nehezebb ellenfél érkezett az amerikai Kristina Teachout személyében, de a fiatal lány ezt is megoldotta, hogy aztán az elődöntőben belga ellenfelét fektesse két vállra. A döntőben a szerb Aleksandra Perisics került a magyar útjába. Azt tudni kell, hogy Szerbia igen jó eredményeket ért el tékvandóban már a tokiói olimpián is, tehát ők egy kicsit előrébb járnak. Ehhez képest viszonylag sima mérkőzésen 2:0-ás összesítéssel Márton Viviana győzött, ezzel olimpiai bajnok lett, amit még most is hihetetlen leírni. Előtte áll még az egész élet, vagyis még rengeteg nagyszerű eredményt érhet el. Az biztos, hogy győzelme hatására rengeteg gyermek kezd majd el tékvandózni a következő hónapokban, ezáltal a sportág hazai bázisa rendkívüli mértékben megerősödhet, ami garanciát jelenthet a jövőbeli sikerekhez.
Gratulálunk, Viviana!
Csak az aranyérem hiányzott kajak-kenuban
Ismét rengeteg magyarért lehetett szorítani a kajak-kenu-verseny döntőiben. Bár aranyérem tegnap sem született, igen komoly éremtermést sikerült összehozni, hiszen kettő ezüst- és egy bronzérem került magyar nyakakba. Ezüstérmes lett a Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra női kajak kettes 500 méteren, akiket csak a női szakágban manapság kiemelkedő új-zélandi Lisa Carrington vezette egység tudott legyőzni. Igen szoros befutó volt a győztesek mögött – Csipesék ezüstérme sem sokon múlt. Ami viszont a 3. helyért folytatott küzdelemben történt, arra ritkán van példa ebben a sportágban. A Fojt Sára, Pupp Noémi kettős és a németek között 0.005 másodpercnél kisebb volt a különbség, így hiába a germánok rúgták be harmadikként hajójukat a célba, a szabályok értelmében a másik magyar egység is bronzérmes lett, vagyis négy honfitársunk állhatott egy dobogón. Azt lehet mondani, hogy itt kimaxolták a mieink a lehetőségeket, mert az új-zélandi páros teljesen más kategóriában versenyzett végig.
A másik ezüstérem a férfi kajak kettesek 500 méteres távján született Nádas Bence és Tótka Sándor révén. Jól rajtoltak a fiúk, de sajnos a németek jobbak voltak és győztek. A 2. hely ellenben simán meglett Fojték bronzérméhez képest, így Tótka Sándor a Tokióban 200 egyesben szerzett aranyérme mellé (idén nincsenek 200 méteres versenyek) most már oda tehet egy kettesezüstöt is, míg Nádas Bence először állhatott olimpiai dobogóra.
Gratulálunk a magyaroknak ezekhez az eredményekhez! Azért most már jó lenne, ha legalább egy aranyérem is születne, mivel ma befejeződnek a kajak-kenu küzdelmei. Kopasz Bálintnak elég jó esélyei vannak a férfi K-1 1000 méter megnyerésére, s akár Még Varga Ádám is beleszólhat ebbe.
A kiemelt kép forrása: pestisracok.hu