Újabb éremmentes nap telt el magyar szempontból az idei olimpián, ennek ellenére sokfelé kellett figyelni. Megkezdődtek a síkvízi kajak-kenu-versenyek és mind a nyolc hazai egység elődöntőbe jutott. Csapatsportágakban ugyanakkor siralmasra sikeredett a kedd, ugyanis a női kézilabdázók és a női vízilabdázók is drámai körülmények között búcsúztak a negyeddöntőben.
Kajak-kenu: Remek magyar kezdés
Az olimpián kedden hat szám előfutamaival, illetve reményfutamaival elkezdődtek a síkvízi kajak-kenu versenyei. A hat számban összesen nyolc magyar egységnek szurkolhattunk, közülük négyen egyenes ágon továbbjutottak a következő fordulóba, négyen a délutáni reményfutamba kerültek.
A kajak-kenu versenyek a férfi K–4 500 előfutamával kezdődtek és a magyar hajóban rögtön láthattunk egy olimpiai bajnokot, a Tokióban a programból azóta kikerült K–1 200-on aranyérmes, a harmadik olimpiáján induló Tótka Sándort. A tavalyi, duisburgi vb-n a most is vízre szálló Kuli István, Csizmadia Kolos, Nádas Bence, Tótka Sándor négyes ezüstérmet szerzett, most pedig magabiztos versenyzéssel egyből továbbjutott a két nap múlva esedékes középdöntőbe, a délutáni reményfutamban így nem kell eveznie. A magyar egység a szerbek mögött a 2. helyen ment tovább (az első két helyezett jut egyből tovább) futamából 1.20.99 perces idővel. Viszont a második futamból a németek (1:20.51) és a spanyolok is (1:20.60) jobb idővel jutottak tovább.
A második versenyszámban, női K–4 500-on az előző három olimpián győztes magyar hajó a második futamában volt érdekelt. A magyar hajóban Pupp Noémi, Fojt Sára, Csipes Tamara és Gazsó Alida ül. Közülük csak Csipes volt korábban tagja olimpiai bajnok négyesnek. Nem sikerült jól a rajt a mieinknek, a németek, a kínaiak és az ausztrálok is elénk kerültek, de a táv második felében sikerült előznünk és végül a németek mögött a 2. helyen rögtön döntőbe jutott a magyar hajó. Ebben a számban ugyanis az első három egyből a fináléba kerül, a többiekre középdöntő vár. A mieink összességében a negyedik időt érték el (1.33.42) az előfutamban, a leggyorsabb a német hajó volt (1:32.34), de az első futamban az új-zélandiak (1:32.40) és a spanyolok (1:32.92) is gyorsabbak voltak a mieinknél.
Férfi C–2 500 méteren az olasz és az orosz kettős jutott tovább az első két helyen, az Adolf Balázs, Hajdu Jonatán alkotta magyar kettős a 4. lett futamában, így délután reményfutamra kényszerült. Ott jól kezdtek fiaink, és bár a futamgyőztes német egységtől elmaradtak, a cseheket lehajrázták, így a 2. helyen jutottak be a középdöntőbe.
Női C–2 500-on az olimpiai újonc, Európa-bajnok Kiss Ágnes, Nagy Bianka kettős következett a 2. futamban, az ötös pályán. A mieink gyengén rajtoltak, és végül a futamgyőztes kanadaiak és a 2. spanyolok mögött a 3. helyen végeztek, így nem jutottak egyből a középdöntőbe, délután reményfutam várt a magyar kettősre. Itt csak egyetlen riválist kellett megelőzni a biztos továbbjutáshoz, mivel az eredetileg három ellenfélből egy visszalépett. Végül meglett a futamgyőzelem a lányoknak, így ott vannak a középdöntőben.
A folytatásban K–2 500 méter következett, a férfiaknál és a hölgyeknél is két magyar egység érdekelt, egy futamból az első két helyezett jutott a középdöntőbe. Az első futamban a Nádas Bence, Tótka Sándor kettős végig továbbjutó helyen haladva lett második a német egység mögött és került be a középdöntőbe. A 2. futam lengyel, spanyol továbbjutást hozott. A folytatásban a Kopasz Bálint, Varga Ádám kettős (Tokióban K–1 1000 méteren ők végeztek az első két helyen) is 2. lett (az ausztrál hajó mögött) és továbbjutott futamából.
A hölgyeknél először a Csipes Tamara, Gazsó Alida kettős volt érdekelt és a 3. lett az új-zélandiak, illetve a belgák mögött, így a reményfutamban szerepelt délután. Akárcsak a Pupp Noémi, Fojt Sára kettős, amely a német és a lengyel kettős mögött lett 3. futamában nagy versenyben.
Női K–2 500-on a Csipes Tamara, Gazsó Alida kettős az első helyen, a Pupp Noémi, Fojt Sára duó a 4. helyen végzett a reményfutamban, mindkét egység továbbjutott a középdöntőbe.
Ma az egyesek előfutamaira és középdöntőire kerül sor, az első érmeket holnap fogják kiosztani azokban a számokban, melyekben tegnap került sor a futamokra.
Eddig bíztató a magyar szereplés – lehet reménykedni minél fényesebb érmekben.
Öt másodpercre voltak az elődöntőtől a női kézilabdázók, ám csomagolhatnak
A magyar női kézilabda-válogatott a csoportból való viszonylag könnyű továbbjutást követően a negyeddöntőben egy olyan ellenféllel került szembe, amelyet tavasszal legyőzött az olimpiai selejtezőn. Svédország abszolút az az ellenfél volt most is, amely ellen megvolt a mieink reális esélye az elődöntőbe jutásra.
Az első félidő inkább a skandinávok szája íze szerint alakult, hiszen már négy góllal is vezettek, s a magyarok csak zárkózni tudtak a játékrész végére, igaz, a félidőben már csak egy volt közte, így teljesen nyitott volt a mérkőzés.
A fordulás után nagy nehezen sikerült egyenlíteni, majd fordított is a magyar csapat, de egy gólnál nagyobb előnybe egyszer sem tudott kerülni. Mindössze öt másodperc volt hátra a rendes játékidőből, amikor a svédek kiegyenlítettek, így jöhetett a 2×5 perces hosszabbítás.
Azt gondolhattuk, hogy ott is folytatódni fog a rendkívül kiélezett küzdelem, de ez sajnos nem így történt. A mieinket túlságosan kizökkentette a ritmusból a pár perces szünet, a svédek pedig ezt kihasználva valósággal lerohanták a magyar csapatot és 36:32-es sikerrel bejutottak az elődöntőbe.
Még Klujber Katrin 11 gólja is kevés volt ahhoz, hogy 2008 után ismét elődöntőbe jusson a nemzeti együttes az olimpián. Az az igazság, hogy ez tipikusan egy olyan mérkőzés volt, amelyet bármelyik csapat megnyerhette volna, annyira kicsi volt a különbség köztük. A különbséget igazából csak az jelentette, hogy a hosszabbítást megelőző kis szünetben kizökkent a ritmusból a magyar válogatott, s a svédek ezt használták ki.
Az azért mindenképpen leírandó, hogy emelt fővel távozhatnak a lányok erről az olimpiáról, még ha kétségtelenül nagyon fájó is, ami történt.
Kifogott a kapufa női vízipólósainkon
Tegnap este női vízilabda-válogatottunk is negyeddöntőt játszott. Az ellenfél az Egyesült Államok csapata volt, amely évek óta a legerősebbnek számít a női mezőnyben. Az olimpián is címvédő amerikaiak egy, a mieink kettő vereséget szenvedtek el a csoportkörben, de nem csak ez volt rossz ómen magyar szempontból, hanem az is, hogy az utóbbi években nem túl sokszor sikerült legyőzni az amerikaiakat.
Ennek ellenére a mieink jól kezdték a mérkőzést, többször is vezettek, ugyanakkor a kapufa a legelejétől fogva nem volt a magyar csapat barátja, rengeteg gólba tartó labdának állta útját valamely kapufa. Az amerikaiakon is többször kifogott a léc, de Magyari Alda is számos remek védést mutatott be. Az amerikai kapusnak még több dolga volt és sajnos kicsit hőst csináltak belőle lövőink, akik igen nehezen tudtak túljárni az eszén.
A rossz helyzetkihasználás már a csoportfázis során problémás volt és ezt nem sikerült levetkőzni a negyeddöntőre. Az volt a magyarok szerencséje, hogy az amerikai oldalon is rengeteg helyzet zárult kapufával, mellé- vagy fölédobással, valamint Magyari Alda-védéssel.
Itt is minden esély megvolt legalább a túlóra kiharcolására, ám fél perccel a végső dudaszó előtt belőtték a tengerentúliak a győztes gólt és 5:4-es sikerükkel bejutottak az elődöntőbe, s életben tartják címvédésról szövögetett álmaikat.
A magyar válogatottnak idén sem lesz meg az első olimpiai aranyérem, és a torna egészét nézve igen meglepő lett volna, ha ez összejön. Felemás volt a teljesítmény és akadt, hogy a szerencse sem állt a mieink mellé. Ettől függetlenül fájó kiesés ez is, mert tényleg a végsőkig megvolt a sansz a győzelemre.
A kiemelt kép forrása: eurosport.hu