A nyári olimpiai sportágak környezetvédelmi és fönntarthatósági megoldásait bemutató Zöld Olimpia cikksorozat keretében ezúttal egy olyan sport kerül terítékre, amellyel kapcsolatban valószínűleg először nem ezek a témák jutnak eszünkbe. Pedig a birkózás is tud tenni a zöldebb világért, s jelenleg is folynak olyan tanfolyamok, edzőtáborok, ahol a fiatalok úgy tanulhatnak a klímaváltozás jelentőségéről, hogy közben a sportág fortélyait is elsajátíthatják. Elsősorban erről fog szó esni ebben a cikkben.
A birkózás az ősi olimpiai sportágak egyike, hiszen a történelmi feljegyzések szerint már az ókori játékokon is rendeztek a maihoz kísértetiesen hasonló tornákat. A modern olimpiák műsorán az 1896-os kezdetektől fogva az 1900-as játékok kivételével folyamatosan ott van a birkózás, amely az egyik legsikeresebb sportágnak számít a magyar szereplést tekintve.
Mivel a birkózást manapság már kizárólag fedett csarnokokban űzik (1896-ban még szabadtéren zajlottak a küzdelmek), ezért ez a sportág nincs közvetlenül kitéve az időjárás szélsőségeinek, így elsősorban az energiafogyasztás, a hulladékkezelés és az élelmiszer-fölhasználás terén tud tenni egy fönntartható, zöld világért.
A Nemzetközi Birkózó-szövetség (UWW) 2019. március 19-én csatlakozott az ENSZ Sport A Klímaakcióért elnevezésű kezdeményezéséhez, aminek keretében a többi szövetséggel együtt vállalásokat tett a klímaváltozás elleni és a fönntartható fejlődés melletti küzdelemben. Az UWW elfogadott egy fönntarthatósági stratégiát a 2022-2026 közötti időszakra, melynek a környezetvédelemre vonatkozó pontjai a következők:
- Fönntartható megközelítés és együttműködés minden nemzeti szövetséggel és helyi szervezőbizottsággal a takarékosság, az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság területén
- Fönntartható városok és közösségek létrehozatalának támogatása a helyi versenyszervezőkkel együttműködésben, elsősorban az energiafelhasználás gazdaságosabbá tételén keresztül
- Az UWW és a világ birkózócsaládja együttesen lép föl a Föld és a birkózás fejlődéséért
A nemzetközi szövetségen belül fölállításra került egy fönntarthatósági igazgatóság, melynek feladata a fönntarthatósági és környezetvédelmi intézkedések meghozatala és végrehajtása. A legfőbb célok közé tartozik a fönntartható versenyek megszervezése. Annak érdekében, hogy a különböző szervezők megfeleljenek ezeknek a kritériumoknak, egy ellenőrzőlista került összeállításra, melynek követésével elérhető, hogy egy birkózóverseny fönntartható és környezetbarát legyen.
Az ellenőrzőlista nyolc területet érint. Ezek közül az első a verseny helyszíne. A helyszínnek megközelíthetőnek kell lennie közösségi közlekedéssel; már léteznie kell, azaz nem egy újonnan fölépítendő csarnokban/arénában kell megrendezni a versenyt; akadálymentesnek kell lennie; a versenyen kívül más események befogadására is alkalmasnak kell lennie; kerékpártárolóval, valamint elektromos-, hibrid-, hidrogén- és biodízel-meghajtású gépjárművek számára töltési lehetőséggel kell rendelkeznie.
A második terület az ún. helyszínmenedzsment. Ez magában foglalja azt, hogy a versenyhelyszínnek stratégiával vagy tervvel kell rendelkeznie az energiafelhasználásra vonatkozólag. Ez magában foglalja a fűtési, hűtési rendszerek, a légjavító berendezések minél gazdaságosabb, azaz takarékosabb alkalmazását, valamint a lehető legmodernebb nyílászárók használatát. Rendelkezni kell hulladékkezelési stratégiával, melynek fő eleme a verseny során keletkező szemét minél nagyobb hányadának újrahasznosítása, illetve az egyszer használatos, műanyagból készült eszközök mellőzése. Vízkezelési stratégiával is rendelkeznie kell egy versenyszervezőnek, aminek keretében törekedni kell a lehulló esővíz összegyűjtésére és fölhasználására, valamint a vizesblokkok minél kisebb vízfogyasztására. Végül törekedni kell a lehető legtisztább levegő kialakítására, azaz ki kell szűrni a szennyeződéseket és az allergéneket.
A közlekedéssel kapcsolatban elvárás, hogy a versenyhelyszín közösségi közlekedéssel megközelíthető legyen, s nem gond, ha alacsony kibocsátású eszközökkel, pl. villamossal, vonattal, trolibusszal, kerékpárral vagy akár gyalogosan történik a közlekedés. Az is nagyon fontos, hogy a verseny helyszíne, az edzéshelyszín és a szálláshely között minél kisebb távolság legyen, s minél kevesebb utazásra kerüljön sor e helyszínek között.
A szálláshelyeknek közel kell lenniük a verseny- és edzéshelyszínekhez, s fönntarthatóan kell működniük, azaz ott is gondoskodni kell az energiatakarékosságról és egyebekről.
A következő fontos területe az ellenőrzőlistának az élelmezés. Fontos, hogy a versenyekre lehetőleg helyi termelőktől kerüljenek beszerzésre élelmiszerek, mert ezáltal csökkenthető a szállítás által generált károsanyag-kibocsátás, nem mellesleg a kisebb üzemanyag-költségek miatt olcsóbban lehet hozzá jutni az enni-, innivalókhoz. A föl nem használt, de még jó minőségű élelmiszereket a helyi hajléktalanok, szegények, esetleg a menekültek élelmezésére kell fölajánlani. Csökkenteni kell a csomagolások környezeti terhelését, azaz lehetőleg biológiailag lebomló zsákokban, szatyrokban kell az élelmiszereket tárolni, szállítani, s előnyben kell részesíteni az előfizetős repoharak alkalmazását.
Az ellenőrzőlista következő része a helyi közösségekkel való szoros kapcsolattartást írja elő. Cél, hogy olyan szponzora, szponzorai legyenek egy versenynek, amelyek támogatják a zöld dolgokat, s az is fontos, hogy a verseny után megmaradt és még használható eszközöket, felszereléseket, ruhákat fölajánlják a helyi klubok, iskolák, közösségek számára. Itt elsősorban a küzdőszőnyegekre lehet gondolni.
A kommunikáció és a marketing terén kerülni kell a fölösleges nyomtatásokat, azaz jegyeket kizárólag elektronikus formában lehet értékesíteni. A fönntarthatóságot a verseny előtt, alatt és után is népszerűsíteni kell.
Végezetül fontos, hogy a sportolók kapcsolatot tartsanak a helyi szurkolókkal, birkózókkal, aminek keretében személyes találkozásokon keresztül kell népszerűsíteni a sportágat, egyben annak zöld célkitűzéseit is.
Az UWW fontosnak tartja az oktatást. Évente több mint 100 eseményt szervez a szövetség, melyen a fiatal birkózópalánták és edzőik tanulhatnak a fönntarthatóságról és a klímaváltozás jelentőségéről.
Ezek között a programok között van számos edzőtábor, ahol a fiatalok amellett, hogy elsajátíthatják a sportág fortélyait, tanulhatnak is a környezetvédelemről és a fönntarthatóságról. Az a szövetség víziója, hogy a birkózás akkor tud hozzájárulni a zöldebb jövőhöz, ha a jövő generációit megtanítja mindazon dolgokra, amelyek segíthetik a zöld célok elérését, miközben a sportág bázisa is megmarad, sőt, növekszik.
Egy érdekes példa
A cikk zárásaként egy igen érdekes példán keresztül akarom bemutatni, hogy a birkózás mit tesz a zöldebb jövőért. Bár az olimpián csak a klasszikus, teremben űzött változatát láthatjuk majd a sportágnak, ám létezik strandbirkózás is. Az UWW évek óta megrendezni a Strandbirkózó Világsorozatot, melynek keretében a világ különböző tenger- vagy tóparti városaiban homokon rendeznek birkózóviadalokat. 2022 júniusában a törökországi Sarigermében megrendezett versenyen a nemzetközi szövetség a Török Olimpiai Bizottsággal és a helyi szervezőkkel közösen hívta föl a figyelmet a vizek és a vízpartok, mint a klímaváltozás által erősen érintett területek megóvásának fontosságára.
Ennek érdekében három kezdeményezés valósult meg. Először is adományokat gyűjtöttek egy civil szervezetnek, amely a teknősök védelmét tűzte zászlajára. Sok teknős egészsége károsodik a vizekben előforduló hulladékok, különösen a műanyagból és fémből készült tárgyak következtében, hiszen pl. egy műanyagzsák rátapadhat a teknős arcára, ezáltal fulladást okozhat, egy fémtárgy, mondjuk egy italos doboz pedig sérüléseket idézhet elő. A civil szervezet az adományokból tudott gondoskodni sérült teknősök állatorvosi kezeléséről, majd pedig a vízbe való visszaengedésükről. A szervezet a teknősök ökoszisztémájának védelmében is segít a strandok tisztán tartásával. Több sportoló is tett fölajánlásokat ennek a szervezetnek.
A második kezdeményezés keretében egy tiszta strandokért küzdő mozgalom arra vette rá a verseny résztvevőit, hogy a viadal után közösen tisztítsák meg a helyi strandot a szeméttől. A strandbirkózók újrahasznosított és többször használható vizespalackot kaptak, hogy csökkenjen hulladéktermelésük. Ez az akció a tavalyi és az idei szezonban is folytatódott, illetve folytatódik.
A harmadik zöld akció a 2021-es törökországi erdőtüzekben elpusztult erdők újratelepítése volt. A résztvevők összesen 100 darab fát ültettek el a városban, ezzel is hozzájárulva a helyi közösségek és hatóságok által már hosszabb ideje folytatott újraerdősítési programhoz. Az ültetéssel természetesen a klímaváltozásra is fölhívták a figyelmet.
Mindebből látható tehát, hogy a birkózás ugyan egy kőkemény küzdősport, de nem feledkezik meg arról sem, hogy a jövőért ma kell tenni. Remélhetőleg a már megvalósult és folyamatban lévő projektek nagyban hozzájárulnak majd a sikerhez.
A Zöld Olimpia korábbi írásai elérhetőek ide kattintva.
A kiemelt kép forrása: Pexels