Ahogy tegnap, úgy ma is egy olyan sportágat mutatok be a Zöld Olimpiában, amely csak 2020 óta olimpiai versenyszám. A sportmászás egyre nagyobb népszerűségnek örvend a világ számos táján, így fontos fölhívni arra is a figyelmet, hogy ezzel, de akár a hegymászással is tudunk tenni a környezetünkért.
A sportmászás egy igen fiatal sportág, de most már az olimpiai programnak is része, ezáltal igen széles közönség előtt mutathatja meg magát. Ez jót is tesz a sportág népszerűségének, hiszen manapság már nem csak az olimpiai versenyt közvetíti a televízió, hanem a különböző nemzetközi viadalokat is, amelyek többezer néző előtt zajlanak a Föld több nagyvárosában, szabadtéren vagy csarnokban.
A sportmászásnak tehát nem az a lényege, hogy hegyet kell mászni, itt ugyanis egy falat kell megmászni, s az nyer, aki mindezt a legrövidebb idő alatt teszi meg hibátlanul, vagyis leesés nélkül.
Elsőre talán azt gondolhatnánk, hogy a sportmászás és a hegymászás nem igazán terheli a környezetet, de ez nem teljesen igaz, hiszen mindkettőnek fontos, sőt nélkülözhetetlen eleme a kötél, amely a sportoló rögzítését és védelmét szavatolja. Ezt a kötelet le kell gyártani, ahogy a sportmászás esetében azt a falat is, amelyet meg kell mászni.
Elsősorban a hegymászók számára nagyon fontos intelem, hogy a természetet olyannak hagyják meg, amilyen formában találták, vagyis ne hagyjanak nyomot maguk után. Ebbe beletartozik a szemét összeszedése és elszállítása, a kijelölt gyalogösvények és mászóútvonalak betartása, valamint a helyi élővilág tiszteletben tartása.
A már említett kötél esetében nagyon fontos, hogy minél inkább környezetbarát forrásból, anyagokból készüljön. Napjainkban egyre elterjedtebb a PFC-mentes kötél. A PFC (perfluor-karbon) egy üvegházhatású gáz, amely gyorsítja a globális fölmelegedést. Alkalmazzák textilekben és rovarirtó szerekben is. A PFC-nek káros hatásai lehetnek, pl. daganatot vagy fejlődési rendellenességet okozhat, éppen ezért érthető, hogy fokozatosan kivezetik alkalmazását a mászókötelek gyártásából.
A falaknál is odafigyelnek arra, hogy minél fönntarthatóbb forrásból legyenek elkészítve.
Ahogy minden sportágban, a sportmászásban is fontos a közlekedési formák megfelelő megválasztása, a hulladékkezelés optimalizálása és a fönntartható energiaforrások alkalmazása.
A sportág nemzetközi szövetségének több évre szóló fönntarthatósági stratégiája van, mely magában foglalja mindazokat a dolgokat, amelyekről föntebb említést tettem. Mivel a sportmászás abban a korban lett igazán népszerű, amikor elsősorban a fiatalok körében egyre nagyobb aggodalmat vált ki a klímaváltozás és a környezetszennyezés, remélhető, hogy a sportág fontos szerepet tud játszani a zöldebb jövő megvalósítása érdekében.
A Zöld Olimpia korábbi írásai elérhetőek ide kattintva.
A kiemelt kép forrása: Pexels