Zöld Olimpia: Gördeszka újrahasznosított PET-palackból

time lapse photography of man doing skateboard trick

A nyári olimpiai sportágak környezetvédelmi és fönntarthatósági megoldásait bemutató Zöld Olimpia cikksorozat mai részében egy olyan versenyszám kerül terítékre, amely nem tekinthet vissza nagy ötkarikás múltra. A gördeszkában az extrém mutatványok mellett odafigyelnek ma már arra is, hogy az eszközök minél inkább környezetbarát anyagokból készüljenek. Elsősorban ezeket a megoldásokat fogom most bemutatni.

A gördeszka a legutóbbi, 2020-as olimpia óta része az ötkarikás játékok programjának a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) azon célkitűzésének keretében, amely az ún. utcai sportok programba emelésével kívánja megszólítani a fiatal, 15-25 éves generációkat, amelyeknek körében az olimpia manapság nem a legnépszerűbb sportesemény.

Ahogy szinte az összes olimpiai sport, a gördeszka is érintett a fönntartható jövő kialakításáért folytatott küzdelemben, ami nem meglepő, hiszen ahogy a teniszlabda, a kosárlabda vagy a kajak és a kenu is készülhet fönntartható módon, ugyanez megtörténhet a gördeszkával is.

A sportágban az egyik legkeresettebb gyártó az ausztrál Globe nevű márka, melynek termékeit Magyarországon is el lehet érni. A cég 1994 óta foglalkozik gördeszka- és cipőgyártással, és kiváló minőségű termékeiről ismert, amelyek a gördeszkásoknak és az utcai ruházat szerelmeseinek egyaránt megfelelnek.

Nálunk a közelmúlt gördeszka őrülete miatt sokkal többen ismerik a Globe márkát a komplett gördeszka legmagasabb sztenderdjét nyújtó gyártóként, de ennek a piacvezető pozíciónak az elérésében szerepet játszik a környezettudatosság is.

A Globe-ot a fenntarthatóság iránti elkötelezettsége különbözteti meg a többi márkától. Talán elsőként használtak a sportágban érdekelt gyártók közül környezetbarát anyagokat, és folyamatosan dolgoznak környezetterhelésük csökkentésén. A márka honlapján elérhető leírás szerint számos olyan anyagot használnak fel a gördeszkák és más sportfelszerelések előállításához, amelyek természetes forrásból származnak, s nem terhelik a környezetet.

Ezek közé tartozik a természetes gyapot. Az ökológiai mezőgazdasági módszerekkel termesztett gyapot kevesebb peszticidet tartalmaz, mint a hagyományos gyapot, ezért csökkenti a mérgező vegyi anyagoknak való kitettséget, amelyek a talajba, a levegőbe, a vízbe és a táplálékláncunkba kerülhetnek.

Az ökológiai gazdálkodás emellett csökkentheti a gazdálkodók, valamint a gyapot- és textilipari dolgozók peszticidmérgezési kockázatát.

A cég az első Low Velocity termékcsaládnál az összes pamutanyagot szerves fonalból szerezte be, és a jövőbeli termékcsaládoknál is ugyanerre készül.

A Globe használ újrahasznosított poliésztert, azaz PET-et is termékei gyártásánál. A PET legfőbb forrását mi más is adhatná, mint a világszerte naponta milliószámra keletkező üres, összetaposott műanyag italos palack. Az ezek újrahasznosításával előállított rePET hozzájárul a hulladékmennyiség és az energiafogyasztás csökkenéséhez, valamint ezáltal csökken a Föld kőolaj-szükséglete is.

Szintén egyre fontosabb szerepet játszik az ausztrál gyártó működésében a kókuszból előállított poliészter. A Globe a COCOTEX nevű helyi céggel együttműködésben a kókusz héját aktív szénné dolgozza fel, amelyet poliészterrel kevernek össze, így gyorsan száradó, szagálló fonalat hoznak létre. Évente több mint 20 milliárd (!) kókuszdiót takarítanak be, és külső héjának nagy részét hulladékként kezelik. A COCOTEX eljárása lehetővé teszi ennek a bődületes számnak a csökkentését, miközben a korábbiaknál strapabíróbb gördeszkák készíthetők a kókuszpoliészterből.

A Globe zöld termékei között megtalálhatóak a PFOA-mentes tartós víz- és foltlepergetők. Ezek a bevonatok segítik, hogy a ruházat minél jobban ellenálljon az izzadásnak, s az izzadás által előidézett szennyeződéseknek, mert így kevesebbszer kell a gördeszkázáshoz használt ruhákat kimosni. A hagyományos tartós víztaszító formulák potenciálisan mérgező perfluor-oktánsavat, azaz PFOA-t tartalmaznak, mert ezt az anyagot alkalmazták a bevonat kialakításához. A cég elsősorban az alacsonyabb sebességet igénylő sportágak űzői számára ajánlja fönntartható vízlepergetőit, így a gördeszkások is élhetnek ezzel a lehetőséggel.

Az ausztrál sportszergyártó odafigyel a ruhákon megjelenő feliratok, mintázatok esetében is a környezettudatosságra és a fönntarthatóságra. Régebben a ruházati szitanyomás kizárólag PVC-alapú tintákat használt, azonban ezek a vegyszerek ftalátokat tartalmazhatnak, amelyek károsak lehetnek az emberi egészségre, különösen a terhes kismamákra és a kisgyermekekre. Azzal, hogy nem PVC-alapú tintákat használnak a gyártás során, a munkavállalók is nagyobb biztonságban vannak.

A világszerte ismert és elismert piacvezető cipzárgyártó, az YKK által gyártott Natulon cipzárszalagok újrahasznosított műanyagból készültek, ezzel is csökkentve a hulladékmennyiséget és a kőolaj-kitermelés szükségességét. A Globe már évek óta az YKK-val dolgozik együtt a cipzárak gyártásánál.

A gördeszkasportban manapság tehát a Globe a vezető sportszergyártó márka, így minden bizonnyal az olimpián is a versenyzők nagy többsége ennek a cégnek a termékeit fogja használni. Remélhetőleg ezek minél nagyobb arányban a fönntartható és környezetbarát felszerelések közül fognak kikerülni.

A Zöld Olimpia korábbi írásai elérhetőek ide kattintva.

A kiemelt kép forrása: Pexels

Hozzászólás