Ez az igen forróra sikeredett júliusi hétvége is számos magyar érdekeltségű sporteseményt tartogatott. Szerencsére a sikerek most sem maradtak el. A Hétvégi Összefoglaló eme cikkében szó lesz a kézilabda-válogatottak olimpiai felkészülési mérkőzéseiről, az öttusa Európa-bajnokságról, a triatlonosok hamburgi viadaláról és a kamionos-Eb nürburgringi hétvgéjéről is. Tartsatok velem!
Férfi kézilabda: Szoros mérkőzésen győzelem Szlovénia ellen
Amíg az első meccsen győztes lányok a siker után adták a szokásos nyilatkozatokat, a szintén Szlovénia ellen pályára lépő férfiválogatottunk várta a bevonulást szombaton délután a győri csarnokban. Az olimpiára egyelőre csak tartalékként nevezett Mikler Roland csatakiáltására vonultak a harctérre a mieink, aztán a Szeged rutinos kapusa az első félidőben is vezér volt, nyolc lövést védett, rengeteget tett azért, hogy a lányokhoz hasonlóan a helyzetkihasználással hadilábon álló fiúk szoros meccset vívhattak. Az első tíz percben még ment a szekér, Ancsin Gábor és Bánhidi Bence is hatékonyan tüzelt, aztán a kiállítások megtörték a lendületet, a vendégek meg elkapták a fonalat, végül kétgólos hátrányban fordultunk.
A szlovénok nagy bánatára a második félidőben jöttek a Bencék nálunk, a fiatal Imre három, a rutinos óriás, Bánhidi két gólt szerzett tizenegy perc alatt és egyenlő állásról folytathatták a csapatok, sőt, a sormintát egy Zoltánnak, konkrétan Szitának sikerült megtörnie és visszavettük a vezetést is. Ekkor Bartucz László is elkezdett parádézni, ezzel együtt a közönség is hangosabb lett. Az utolsó tíz percnek pedig már négygólos fórral mentünk neki, köszönhetően a gyors támadásoknak, pontos lövéseknek. Bartucz zseniális volt, Fazekas Gergő meg kiválóan irányított, állva hagytuk a szlovénokat. A hajrában egymásnak ugrott a két csapat, nehezen csillapodtak az indulatok, repkedtek a kiállítások, végül sikerült nyerni a paprikássá váló összecsapáson.
A magyar válogatott végül 29:25-re győzött, vagyis sikerrel abszolválta az olimpiai felkészülési szempontjából kulcsfontosságú mérkőzést.
Női kézilabda: Itt sem volt könnyebb legyőzni a szlovénokat
Páros mérkőzésen fogadta Magyarország Szlovéniát Győrben: először női válogatottunk csapott össze délnyugati szomszédunkkal, ezt követte a férfiak föntebb taglalt találkozója.
A magyar együttes kedden már megmérkőzött a szlovénokkal: az olimpiai meccsritmusra való felkészülés céljából reggel 9-kor kezdődött, nem hivatalos meccsen a mieink nyertek tíz találattal.
Szombaton eljött az idő, hogy élesben is bizonyítson a magyar női csapat, amely jól kezdett, hamar három gólos előnybe került, majd 7:4 után kiváló játékkal 13:4-re elhúzott – a szlovénok ekkor több mint hét percig nem vették be a mieink kapuját. A játékrész második felében elkezdtek zárkózni a vendégek, de így is magabiztos, 17:11-es magyar előnnyel zárult az első félidő.
A szünet után remekül kezdett Szlovénia, a Győri Audi ETO-tól idén nyáron a Krim Ljubljanához visszatérő Ana Gros duplázott, majd a volt siófoki Tamara Mavsar is betalált. Érződött a zavarodottság a mieinken, Golovin Vlagyimir erre válaszul időt kért. A gyors megbeszélést előbb kettő és fél perc gólcsend, majd két Győri-Lukács Viktória-gól követte.
A félidő nagy része állandó magyar előny mellett is igen szorosan alakult. Mindkét csapat játékát tarkították technikai hibák és a kapufák magas száma is szembetűnő volt.
A meccset végül egy góllal, 28:27-re nyerték a mieink, az utolsó felkészülési mérkőzésünk Németország ellen következik, július 19-én, vagyis most pénteken.
Öttusa: A mixváltó győzött, a magyar csapatok bronzérmesek lettek a budapesti Eb-n
A múlt héten Budapestre figyelt az európai öttusázás világa, hiszen itt került sor a 2024-es kontinensbajnokságra.
Három magyar is szerepelhetett a döntőben a férfiaknál – a junior országos bajnok Tamás Józsefnek ráadásul először jött ez össze felnőtt A-kategóriás viadalon. Mellette Bereczki Richárdnak és Koleszár Mihálynak drukkolhattunk. Miközben délelőtt a nőknél nyolc hibátlan lovaglás is összejött – köztük Erdős Ritának és Simon Saroltának –, délutánra talán fáradtabbak lettek a négylábúak, mert csak három maximum pontszámos menetet láthattunk. Bereczki egy, Koleszár két verőhibával teljesítette a pályát – Tamás is csak egy akadályt vert le lovával, melyért hét pont levonás jár, ám ő további tíz pont büntetésben részesült egy banálisnak tűnő tévedés miatt: szabálytalan volt az öltözete, nem a lovas zakójának jobb, hanem a bal ujján viselte a nemzetközi szövetség címerét. Hasonlóan tíz pont retorzió jár például azért, ha a versenyző nem simogatja, paskolja meg a lovat a futamot követően, mintegy megköszönve az állatnak a teljesítményét.
Tamás József kifejezetten jó, 23–12-es mérleggel fejezte be a csütörtöki elődöntős körvívást, ehhez tett hozzá két pluszpontot egy nyertes bónusz asszóval – ezt éppen Koleszár Mihálynak adta, aki 21–14-gyel érkezett a döntőbe, és előtte szúrt kettőt négy pluszpontért, mielőtt kikapott Tamástól. Bereczki Richárd 17–18-as arányt tudhatott magáénak, ő szintén négy további egységet gyűjtött be két győztes asszó után. Úszásban Tamás szokásosan erős időt úszott, 2 perc alatt, 1:59.86 perces idővel teljesítette, Bereczki két és fél, Koleszár három és fél másodperccel tempózott nála lassabb időt.
A kombinált számra az ukrán Olekszandr Tovkaj igen méretes, 19 másodperces előnyt alakított ki a második Tamás József előtt – Koleszár 32 másodpercre volt az első helytől, ám csak 13-ra a dobogótól, Bereczki 23 másodperc hátrányban indult a harmadikhoz képest. A férfidöntő a győztes szempontjából hasonlóan alakult, mint a nőknél, mely fináléban a brit Kerenza Brysonra nem volt veszélyes senki, úgy a férfiaknál Tovkaj sikeréhez nem fért kétség. A párizsi olimpikon, hétfőn váltóban bronzérmet nyerő ukrán öttusázó első egyéni Eb-címét ünnepelhette. Koleszár Mihály a kilencedik helyről hamar feljebb lépett, a verseny hajrájában esélye volt a dobogóra, ám kicsivel elmaradt elődöntős lövészetétől – melyben csak ötöt hibázott, így magasra tette a lécet. Ezúttal is csak hétszer vétett, ám ez pont elég volt ahhoz, hogy a még nála is gyorsabban futó, tavalyi Európa-bajnok olasz Giorgio Malan és a német Marvin Dogue végül előtte érjen be. Bereczki Richárd a 12.-ről a kilencedik helyre jött előre, míg Tamás József többször is beragadt a lőállásban, leginkább a negyedikben, és 16.-ként ért célba.
A mieink így bronzérmet szereztek a csapatversenyben – az már a döntő előtt biztossá vált, hogy az olaszok és az ukránok mellett a magyarok lesznek dobogósok, hiszen ezek a nemzetek képviselték magukat három-három versenyzővel a fináléban, csak a sorrend volt kérdés.
Nagyszerűen indult a szombati nap magyar szempontból, mindkét női döntősünk, Erdős Rita és Simon Sarolta is hibátlanul, verőhiba nélkül és a megadott időkorláton (69 másodperc) belül lovagoltak, megkapva a maximális 300 pontot a tusában. Erdős 19–19-es mérleget hozott magával még a keddi elődöntős rangsoroló vívásról, a bónusz vívásban pont nélkül maradt, míg Simon 26–12-es aránnyal érkezett, és egy párharcot megnyerve két pluszponttal gazdagodott. A 200 méteres úszást Erdős 2:17.94 perc alatt, Simon 2:25.17 perc alatt teljesítette, így előbbi a kilencedik helyről, 45 másodperces hátrányban indulhatott Kerenza Brysontól, míg utóbbi a negyedik helyről rajtolhatott, 23 másodperccel az éllovas brit mögött a kombinált számban.
A záró tusa bizonyos értelemben ellentétesen alakult honfitársainknak – míg Simon kevés hibával tudta le lövősorozatait, futásban némileg lassabb volt a körülötte lévőknél, ezzel szemben Erdős összességében gyorsabban futott versenytársainál, ám lövészeteibe csúsztak hibák, így nem tudott kellőképpen kompenzálni. Az aranyéremért nem folyt csata, az olimpikon, világbajnoki bronzérmes Kerenza Brysont nem lehetett megfogni, végig magabiztosan futott az élen, és tizennyolc másodperces előnnyel megszerezte első felnőtt Európa-bajnoki címét. A kombinált szám második felénél az ötödik helyről fellépő, szintén olimpiai induló svájci Anna Jurt haladt az ezüstérmes pozícióban jelentős előnyben, így a hajrára a bronzérmes kiléte volt kérdés, melyért egy kisebb boly harcolt, köztük Erdős Rita is, a Trion SC versenyzőjének azonban az utolsó sorozata nem alakult jól. A dobogó alsó fokára a brit Emma Whitaker állhatott fel, miután óriási sprinttel lehajrázta a fehérorosz, budapesti vk-győztes Marija Gnedcsiket – az eredményjelző rövid ideig utóbbit tüntette fel bronzérmesnek, mivel azon a lábán volt a csip, amely hamarabb átszelte a célvonalnál az érzékelőt, míg Whitakernek éppen fordítva, de valójában a brit ért be ténylegesen a harmadik helyen, és ennek szellemében is rangsoroltak. A vb-bronzérmes Erdős Rita a hatodik, a három éve Eb-3. Simon Sarolta a kilencedik pozícióban végzett.
A csapatversenyben már a döntő előtt biztos volt az olaszok győzelme, hiszen csak ők jutottak be három öttusázóval a fináléba, míg a dobogós helyekért a fehéroroszok, a britek, a litvánok és a törökök küzdöttek két-két versenyzővel – másodikak lettek az egyéniben két dobogóst is ünneplő britek, míg a mieink a harmadikak.
Az élet a legnagyobb rendező. Ezúttal pedig úgy rendezte, hogy a hazai Európa-bajnokság végére hagyta az extrát, a „nagy durranást”. A történtek viszont nem csak úgy lettek – ehhez két kiváló magyar öttusázó teljesítménye is kellett.
Kilenc vegyes váltó kezdte meg a zárónapi küzdelmeket vasárnap délelőtt, ám a rangsoroló vívásban összesítésben 9 győzelemmel és 23 vereséggel utolsó helyen végző lengyel duó, Kamil Kasperczak és Natalia Dominiak visszalépett a további küzdelmektől. Erdős Rita és Koleszár Mihály őket előzte meg 14–18-as mérleggel.
Mint azt később Koleszár Mihály a Nemzeti Sportnak elmondta, Erdős Rita a bemelegítésnél leesett a lóról, és megütötte magát, így nem a legideálisabb helyzetben kezdte meg a pályát – lova egyszer ellenszegült, Koleszáré egy akadályt levert, így tizenhét pont büntetést kaptunk. A körvívásban harminc ponttal kevesebbet szerzett a magyar váltó az egyaránt 19–13-as mérleget összeszedő ukránoknál és cseheknél, utóbbiak héttel többet gyűjtöttek lovaglásban, előbbiek viszont kilenccel kevesebbet, így részben mérséklődött a hátrány hozzájuk képest. Ám közben előretörtek az olaszok, 17–15-ös mérlegük után az egyetlen 300 pontos lovaglást mutatták be. Bónusz vívásban a mieink voltak a legjobbak a csehekkel, két nyertes párharccal, négy pluszponttal. A 2×100 méteres úszásban szintén a hazaiak végeztek az élen, egyedüliként 2 perc alatti idővel, mögöttük a csehek és az ukránok. Utóbbi eredményekkel sem mozdultak el az utolsó helyről, de elérhető közelségbe került a pódium – 36 másodperccel később rajtolhattunk, mint az éllovas olaszok, és 33-mal később, mint a még dobogós csehek.
Utólag elmondható, ez a „feltételezés” még csak meg sem közelítette a történteket, és az elért eredményt – a vívás és a lovaglás után gyakorlatilag a feje tetejére állt minden, ezekben a számokban gyengék voltunk, a bónusz vívásban és az úszásban viszont a maximumot nyújtottuk, a kombinált számban pedig annál is sokkal többet. Erdős Rita nem tartalékolt, amennyit lehetett beleadott a futásába, és előhúzta legjobb lövőteljesítményei egyikét – egyetlen hibával teljesítette a két sorozatot. A nőknél az olasz Francesca Tognetti és a svájci Anna Jurt magabiztosnak tűnő előnnyel futott az első és második helyen, Erdős viszont a többieket lefutotta, és a harmadik helyen adta át Koleszárnak a munka többi részét. A férfiaknál az élmezőny hármasa nem lőtt hibátlanul, ám az olasz Daniele Colasanti sokat, a svájci Alexandre Dallenbach még sokkal többet rontott – Koleszárnak az első sorozatába csúsztak hibák, viszont a másodikban kiválóan lőtt, és bődületes előnnyel futhatott ki az utolsó körére. Még arra is maradt lehetősége, hogy kiélvezze a közönség szeretetét – a kezeit a magasba lengette a kör felénél, mely a pálya kialakítása miatt még azelőtt elvezetett a mobillelátó előtt, hogy célba ért volna. Colasanti hatalmas sprintet vágott ki, de nem volt az a tempó, amivel meg lehetett fogni Koleszár Mihályt. A KSI sportolója ezzel minden színű éremből vihetett haza, a kettős pedig első felnőtt Eb-aranyát szerezte.
A magyar csapat egy arany- (vegyes váltó), egy ezüst- (férfiváltó) és két bronzéremmel végzett a budapesti Európa-bajnokságon. Gratulálunk minden éremszerzőnek!
Triatlon: 8. lett a magyar vegyesváltó
A 19. helyen célba érő Faldum Gáboré volt a legjobb magyar eredmény a triatlonosok világbajnoki sorozatának Hamburgban rendezett szombati futamán. Dévay Márk 22., Dévay Zsombor pedig 40. lett az 57 fős mezőnyben.
A viadal eredményközlő oldala szerint Faldum 51:08 perc alatt teljesítette a 750 méter úszásból, 20 kilométer kerékpározásból és 5 kilométer futásból álló távot, melyen az ausztrál Matthew Hauser győzött nagy hajrában. A második és a harmadik helyezés között egy másodperc döntött a portugál Vasco Vilaca javára a francia Pierre Le Corre-ral szemben.
Dévay Márk 51:19, Dévay Zsombor 52:29 perc alatt ért célba.
A nőknél Horváth Karolina Helga képviselte a magyar színeket, ő 32. lett az 55 fős mezőnyben. Győzött a francia Cassandre Beaugrand, míg a második Lisa Tertsch és a harmadik Beth Potter között szintén egy másodperc volt a különbség.
Nyolcadikként ért célba a magyar váltó a triatlonosok világbajnoki sorozatának Hamburgban rendezett vasárnapi versenyén.
A viadal eredményközlő oldala szerint a Faldum Gábor, Kuttor-Bragmayer Zsanett, Dévay Márk, Horváth Karolina Helga összeállítású csapat 1:22:42 óra alatt teljesítette a fejenként 300 méter úszásból, 7 kilométer kerékpározásból, valamint 1.75 kilométer futásból álló távot.
A versenyt a németek – Henry Graf, Lisa Tertsch, Lasse Lührs, Annika Koch – nyerték meg 1:19:53 óra alatt, és a 20 egységet felvonultató mezőnyben csak ők tudtak 1 óra 20 perc alatti idővel célba érni. Második lett a svájci, harmadik az új-zélandi váltó.
Autósport: Kiss Norbi eddigi leggyengébb hétvégéjén van túl
Szombaton a Zöld Pokolban is megállíthatatlan volt az ötszörös Európa-bajnok Kiss Norbert – a Révész-csapat pilótája előbb megnyerte az időmérő edzést, majd pedig az első versenyt is a folyamatosan változó időjárási körülmények között.
„Jól sikerült a rajtom, tudtam egy kis előnyt szerezni, míg Jochen (Hahn) és Sascha (Lenz) egymással küzdött, utána pedig már csak annyi volt a dolgom, hogy ne hibázzak, és megnyugtató előnyt építsek fel – nyilatkozta Kiss a verseny végén. – Minden tökéletesen alakult, köszönhetően annak, hogy a csapat remek autót adott alám.”
A fordított rajtrácsos viadalon elképesztő előzéseket mutatott be a magyar versenyző, az utolsó kanyarokban is támadta Jochen Hahnt a második helyért, végül azonban a dobogó harmadik fokán ünnepelhetett. A győzelmet a mezőny vagány hölgyversenyzője Stephanie Halm szerezte meg. Kiss statisztikájához tartozik, hogy az idei 16 futam közül mindegyiken dobogóra állhatott.
Az utolsó előtti pillanatig várt Kiss Norbert a lehetőségre, ám amikor eljött, megragadta, ami azt eredményezte, hogy szombat után vasárnap is a dobogó legfelső fokán ünnepelhetett a Nürburgringen.
„A rajt pillanatában úgy tűnt, minden rendben van, de azután a váltó furcsa hangot adott, mintha nem lenne sebességben, megnyomtam a kuplungot, megint próbáltam elindulni, de közben előnyhöz jutottak a többiek – mondta Kiss, akinek a negyedik helyről kellett előre küzdenie magát a zöld pokolban. – Nem volt könnyű dolgom, mert Jochen (Hahn) nagyon jó tempót diktált, de folyamatosan figyeltem a féktávjait, és vártam a megfelelő pillanatra. A hajrában azután el is jött: elkövetett egy kisebb hibát, én pedig megragadtam az alkalmat, és az élre álltam.”
A fordított rajtrácsos futam után a Révész-csapat magyar pilótája az idén először nem állhatott dobogóra, ám negyedik helye is értékes pontokat hozott, és fölényesen vezet a pontversenyben.
A kiemelt kép forrása: eurosport.hu