Kézilabda, tenisz és vívás – Hétvégi Összefoglaló

Ismét egy igen eseménydús hétvégén vagyunk túl, amelynek során rengeteg magyar sportolónak lehetett szurkolni, s a sikerek most sem maradtak el. A Hétvégi Összefoglaló legújabb kiadásában elsősorban a címben említett sportágak lesznek terítéken, de lesz még némi jégkorong, kosárlabda és röplabda is. Tartsatok velünk!

Női kézilabda: A Loki kiesett, az FTC továbbjutott

Az elmúlt évek legfontosabb mérkőzése várt a Debrecen kézilabdázó lányaira szombaton délután, hiszen a tét a Bajnokok Ligája negyeddöntője volt a sorozat elmúlt három évének győztese, a norvég Vipers Kristiansand ellen. Az egy héttel korábbi első mérkőzésen tíz perccel a vége előtt négy góllal is vezetett a Loki, ám végül kettőgólos vereséget szenvedett, így ezt a hátrányt kellett valahogyan ledolgozni idegenben.

Támadásban – akárcsak az első mérkőzésen – ezúttal is Szabó Nina kezdte meg a gólgyártást, és már az első percben megduplázta a piros-fehérek előnyét. A párbajba természetesen a norvégok orosz világsztárja, Anna Vjahireva is beszállt, aki ezen a meccsen megszerezte századik találatát az elitsorozat aktuális kiírásában, de a Loki hatosfala rendkívüli határozottsággal állította meg a hazai támadókat. Bartulovic és Katrine Lunde is nagyszerűen avatkozott játékba, ezzel befagyasztva az eredményjelzőt, de a négyperces gólcsendet is a debreceniek törték meg. Az első meccset bokasérülés miatt kihagyó Vámos Petra jó cselezőkészségére nagy szükség volt, a debreceniek gyors középső hármasára ugyanis nehézkesen reagáltak a skandináv védők. Nem is bírta sokáig nézni csapata tehetetlenségét Hlavaty Tamás, aki már az első negyedórában kikérte idejét. Bár közelebb zárkóztak az északiak, Szabó Nina a legváratlanabb pillanatokban újabb briliáns megoldásokkal rukkolt ki, és a 20. percben már hatodszor talált be – tette mindezt hibátlan teljesítménnyel. Míg a házigazda a beálló megjátszásával erőlködött, a másik oldalon játszi könnyedséggel jöttek a gólok, így a félidő hajrájában már öt is volt közte.

Kérdés volt, hogy a szünet után tartani tudja-e gyors és pontos játékát a Loki, hiszen arra számítani lehetett, hogy Bartulovic 48 százalékos védési mutatója nem tartható hatvan percig. A válasz nem váratott sokat magára: rögtön a kezdés után kettős emberhátrányba került a Debrecen, de tartósan így sem tudott közelíteni a Vipers. Egy támadásnál Tamara Haggerty ijesztett rá a társakra – az ellenfél hatosán belül fogott talajt, és sírva kapott a térdéhez, de szerencsére később visszatért a pályára. Aztán felpörögtek az események: Bartulovic fogta meg Vjahireva hetesét, majd kétszer is labdát szerzett a DVSC, de a 21. magyar találat sokáig váratott magára. Negyedórával a vége előtt aztán ismét a szakadék szélére kerültek a cívisvárosiak – előbb két gólra jött vissza, majd egyenlített a címvédő, összesítésben ismét átvéve a vezetést. A hajrá igazi ki-ki csatát hozott, de a csereként beálló Catherine Gabriel fontos pillanatokban védett: előbb Jamina Roberts ziccerét, majd egy szélről érkező lövést fogott meg. Sajnos az utolsó szó így is a Vipersé lett, amelyet Lois Abbingh három másodperccel a vége előtt tovább lőtt a negyeddöntőbe, ahol a Győri ETO lesz az ellenfele.

A DVSC tehát a rájátszásban búcsúzott a Bajnokok Ligájától, de ahhoz viszonyítva, hogy nagy meglepetésre kapta meg a szabadkártyát és a legfőbb cél a csoportból való továbbjutás volt, nem sok hiányzott a Győr elleni negyeddöntőhöz. A piros-fehérek szerintem jövőre is kiérdemelnének egy helyet ebben a mezőnyben, de ehhez azért nem ártana a bajnokságban a dobogón végezni.

Minden bizonnyal sok ferencvárosi szurkolóban felrémlettek a 2023. május 7-i emlékek. Akkor a klub női kézilabdázói mára már epikussá nemesedett negyeddöntős mérkőzésen nyertek idegenben héttel a francia élcsapat Metz otthonában, ezzel ledolgozva az első, hazai találkozón összeszedett hatgólos hátrányukat, és először jutottak be a Bajnokok Ligája négyes döntőjébe.

Vasárnap este a másik francia gigász, a Brest csarnokában várt egy újabb fordítási feladat a legutóbb ezüstérmes FTC-re a nyolc közé jutásért, és bár most „csak” kettő gólt kellett ledolgoznia, a küldetés korántsem tűnt egyszerűnek, tekintve, hogy a házigazda tavaly október vége, azaz immár 22 mérkőzés óta nem talált legyőzőre minden sorozatot figyelembe véve – egészen mostanáig.

Úgy tűnt, a zöld-fehér kerettagok fejében is ott motoszkáltak a tavalyi, franciaországi emlékek. Valóban maradt tartalék a népligeti együttesben, amely támadásban és védekezésben is jobban teljesített, mint az érdi első csata során. Elöl sültek az átlövések, a szerb Andrea Lekics, a német Emily Bölk és Klujber Katrin is eredményes volt a távoli zónákból. Hátul a beálló Pauletta Foppát és az első meccsen parádézó orosz Valerija Maszlovát is jól fékezte meg a fal. Egy kapuscsere és egy időkérés átmenetileg segített a Bresten, fel tudott zárkózni, ám a hajrá újra a roppant felkészült és koncentrált FTC-é volt. Félidőben úgy vonulhattak pihenőre Lekicsék, hogy összesítésben már ők állnak jobban kettő góllal.

A magyar csapat az első harminc percben diktálni tudta az iramot, hatékonyan lassította a tempót, a második félidőt viszont sokkal gyorsabban kezdték a franciák és alig két perc alatt le is dolgoztak három találatot a hátrányukból. A Ferencváros azonban megőrizte a hidegvérét, türelmesen tette tovább a dolgát mindenki, Janurik Kinga is kezdte elkapni a fonalat a kapuban, így a 38. percben a holland jobbszélső, Angela Malestein sorozatban harmadik góljával visszaállt a szünetbeli differencia. Az elképesztő teljesítményt nyújtó Januriknak szinte nem lehetett gólt lőni és Malestein is egyre inkább belelendült, így a utolsó negyedórára 23:18-as ferencvárosi vezetéssel fordultak a felek. Nem engedte ki az irányítást a kezéből a zöld-fehér csapat, amely érett játékkal uralta a visszavágót – az 53. percben Malestein (ki más?) újabb pazar lövésével hat volt az előny.

Ez pedig kitartott a végéig, az öt hónapos bresti veretlenségnek véget vető FTC teljesen megérdemelten jutott tovább és csatlakozhat a Győrhöz a legjobb nyolc között, ahol a dán Esbjerg vár rá április végén és május elején. A végeredmény: 26:31.

Női kézilabda: Kiesett a Mosonmagyaróvár

Az első mérkőzést saját közönsége előtt 32:30-ra vesztette el a Mosonmagyaróvár együttese a női kézilabda Európa Liga negyeddöntőjében, így idegenben kellett volna megfordítania a párharcot a visszavágót húszmeccses veretlenségi sorozattal váró Beszterce ellen, ráadásul a hiányzó Albek Anna és Tóth Nikolett nélkül.

A Beszterce kezdte jobban a találkozót, tíz perc sem pörgött le, és három gólra el tudott távolodni (6:3). Negyed óra elteltével viszont már csak egy találat volt a különbség (9:8), a 25. percben pedig a vezetést is átvette a Mosonmagyaróvár (13:14). Pihenni döntetlennel vonulhattak a felek.

A második játékrész eleje ismét a hazaiaké volt, a félidő derekára azonban beérte elbizonytalanodni látszó vendéglátóját a mosonmagyaróvári alakulat, 11 perccel a dudaszó előtt pedig már továbbjutásra állt (21:24). Innen azonban a besztercei együttes egyenlített, a hajrára pedig a vendégek lettek némileg tanácstalanok, két támadásuk is lövés nélkül zárult a hajrához közelítve, a kulcsfontosságú helyzetekben elkövetett hibák pedig a továbbjutási esély elúszásához vezettek.

A találkozó legeredményesebbjeként Cristina Laslo kilenc találattal vette ki a részét az erdélyiek sikeréből, a Mosonmagyaróvárt erősítő, szlovák válogatott Lancz Barbora hat gólt szerzett. A hazai kapuban Renata de Arruda 16, a magyar válogatott Szemerey Zsófi a vendég gólvonalon 17 lövést hárított. A végeredmény: 27:25.

Férfi kézilabda: Győzelemmel kezdte párharcát a Ferencváros

Először kezdett otthon egy párharcot az Európa-kupa mostani évadában a Ferencváros, ami új kihívást jelentett a zöld-fehéreknek. Az Elek Gyula Arénában az FTC-tábor mellett az eperjesi fanatikusok is tiszteletüket tették, teljesen megtöltötték a vendégszektort. A hangosabbak mégis a hazai szurkolók voltak, akik az eredménytől függetlenül végig buzdították kedvenceiket.

Prainer Viktor, Kovacsics Péter és Ónodi-Jánoskúti Máté személyében három játékos hiányzott az FTC-ből, de ez a szombati feladat nélkülük is megoldhatónak tűnt. A tüzes légkörben Pavol Jano, a felvidékiek vezetőedzője már az első percekben megkapta a sárga lapját. A Ferencváros először 3:2-nél állt jobban ellenfelénél, Bognár Alex mindenhol ott volt: hátul hármas védőben, elől jobbkezes jobbátlövőként kezdett. Ha kellett, összeszedte a kipattanót, ha kellett, gólokat tett a közösbe. Közben Borbély Ádám is védett néhányat, így a fővárosiak tíz percet követően 6:3-ra elhúztak.

Bognár a 15. percben kapott először pihenőt, a helyére beszálló Balogh Zsolt rögtön gólt szerzett. A csapat másik rutinos klasszisa, Lékai Máté talpról lőtt szép gólt. A keretek mélysége közötti különbség már a találkozó ezen szakaszában megmutatkozhatott volna, ha a Ferencváros kiegyensúlyozottabban játszik.

Így viszont a szünetbeli 17:15 után maradt izgulnivaló a második félidőre is, amit Füzi Dániel piros lapot érő szabálytalansága nyitott. Imre Bence ismét elképesztő volt, a 18 éves Pető Ábel is betalált, az FTC pedig három góllal, 32:29-re megnyerte a meccset. A párharc visszavágója szombaton 18 órakor kezdődik Eperjesen.

Tenisz: Marozsán Fábián simán verte a világranglista 7. helyezettjét

Káprázatos játékkal került a legjobb 32 közé a Miamiban zajló 1000-es tenisz mesterversenyen a világranglistán 57. helyen álló Marozsán Fábián, miután két, egyaránt 6:1-re megnyert játszmában 59 perc alatt felülmúlta a rangsorban 7. helyen álló dán Holger Runét.

Marozsán Fábián kezdte az adogatást, és alaposan megdolgozott érte, hogy hozza az első játékot – egyben azt is bizonyította a több látványos labdamenettel, hogy nem véletlenül választották a dán ifjú és a magyar éljátékos összecsapását a nap második mérkőzésének a miami Hard Rock Stadion centerpályájára.

Fábián fogadóként tovább nyomatékosította, hogy helye van a 14 000 néző befogadására is alkalmas aréna fő pályáján, hiszen elvette a dán adogatását, majd adogatóként 0:30-ról villámgyorsan felállva – ismét remek pontokkal – már 3:0-ra vezetett, s a meccsből még csak tíz perc telt el. A negyedik játékban aztán Rune iratkozott az eredményjelzőre, ám egyről már nem jutott a kettőre, mert Marozsán Fábián nagyon érett tenisszel, jól variált ütésekkel ellenőrzése alatt tartotta az eseményeket: ha kellett, pontos egyenessel, ha kellett, precíz tenyeressel szerzett pontot, ha meg végképp össze kellett zavarni ellenfelét, akkor egy-egy precíz ejtéssel rukkolt ki. Az első szettben kétszer annyit hibázó Rune nem is találta a magyar éljátékos játékának ellenszerét és 4:1 után másodszor is elvesztette az adogatójátékát – így Marozsán Fábián egy fantasztikus labdamenet végén, alig 25 perc játék után 6:1-re megnyerte az első felvonást.

A másodikra sem sokat változott a játék képe, Marozsán Fábián azonnal brékelte Runét, aki ekkor már kezdte a fejét is elveszteni a magyar versenyző káprázatos – és valljuk be, néha szerencsés – pontjai után. A közönség egyre jobban élvezte a Fábián által mutatott teniszt, szinte minden pontját hangos ovációval ünnepelte. A második szett negyedik játékában aztán a világranglistán még 50-en kívül álló magyar némileg megingott, amikor 40:0-re vezetett, ám Rune fogadóként három egymást követő ponttal visszajött a játékba, majd bréklabdához is jutott, ám végül ezt hárítva, a negyedik egyenlő után Marozsán Fábián nyerte az adogatását – egy ásszal. 

„Innentől kezdve egy birkózás lesz az egész, kemény lesz, harc lesz. Ő megpróbál majd lassítani, kezd magára találni, de te ne törődj vele. Megvan a brékelőny, ez a lényeg” – hangzott a tanács Balázs Györgytől, Marozsán edzőjétől a nehezen megnyert játék után. 

És milyen jól tette, hogy megfogadta edzője intelmét a 24 éves magyar, mert fogadóként is a saját játékára koncentrálva ismét bréklabdához jutott, és egy kiváló átemeléssel a játszmában másodszor is elvette a dán adogatójátékát – ez volt a negyedik fogadóelőnye és a negyedik, amit ki is használt a mérkőzésen. A dupla brékelőnyből pedig már nem sok erőfeszítésre volt szüksége az ellenfelénél ma a játék minden elemében jobban teljesítő Marozsán Fábiánnak a mérkőzés lezárásához, azért még egy bréklabdát hárított 4:1-es előnyénél. Végül fogadóként egy parádés ritörn után meccslabdához jutott és egy újabb kiváló egyenes után mehetett is ünnepelni.

„Örülök, hogy ismét egy top 10-es játékos ellen játszhattam és hogy ilyen jó napot fogtam ki. Jól ment a játék, igyekeztem kiélvezni a pillanatokat, nagyon örülök, hogy sikerült magamból a legtöbbet kihozni és boldog vagyok, hogy egy újabb nagy skalpot gyűjtöttem be. Nagyszerű érzés, hogy itt lehetettem a stadionban és ilyen remek közönség előtt játszhattam” – fogalmazott Marozsán a megnyert mérkőzés után még a pálya szélén állva. Gyorsan megkapta a kérdést, hogy mennyi plusz energiát jelent számára, hogy a labdamenetek között szinte minimális érzelmeket mutat ki. „Igazság szerint még Roger Federertől láttam, tanultam, hogy nagyon nyugodtan játszik, gyakorlatilag pókerarccal teniszezik, és nekem is sikerül néha. Hogy aztán ezzel mennyi energiát spórolok, azt nem tudom pontosan, de valamennyit biztosan”.  

Ezzel Marozsán Fábián számára folytatódik tehát a torna Miamiban, a 3. fordulóban a világranglistán 45. helyen álló ausztrál Alexei Popyrin ellen lép pályára, a tét a legjobb 16 közötti szereplés kiharcolása lesz.

Fábián egyébként pályafutása során harmadszor győzött aktuálisan top 10-es ellenfél ellen: előbb tavaly májusban a világranglistán még éppen második Carlos Alcaraz, majd októberben az akkor 9. helyen álló norvég Casper Ruud ellen győzött, ám kétségtelen, hogy ez volt a legsimább sikere a három közül.

Tenisz: Fucsovics Márton esélytelen volt Medvegyev ellen

A Miamiban zajló kemény pályás tenisztorna férfi versenyében a legjobb 32 közé jutásért vívott találkozón Fucsovics Márton két szettben kikapott az orosz Danyiil Medvegyevtől.

Az első szettben a magyar játékos csak egyszer nem tudta hozni az adogatását, de ez éppen elég volt az orosznak, hogy megnyerje a szettet kereken 40 perc alatt.

A második játszma is Medvegyev brékjével indult, majd pillanatokon belül 3:0 volt a javára. Fucsovics második szervái nagyon nem ültek, mindössze a 25 százalékát hozta. Teniszezőnk 4:0 után nyerte meg az első játékát adogatása megtartásával. Sajnos az orosz semmi esélyt sem adott a felzárkózásra: sima 6:2-vel – 39 perc alatt – lezárta a meccset.

Vívás: Szatmári András győzött, Szilágyi Áron megsérült a budapesti világkupán

Nyolc magyar lépett pástra a férfi kardozók budapesti világkupa-viadalának főtábláján, ám azt már a kezdés előtt tudtuk, hogy kettőtől biztosan elbúcsúzunk az első kör után, hiszen Szilágyi Áron és Péch Miklós, valamint Szatmári András és Dallos Benedek egymás ellen kötött be. 

A két asszó nem hozott meglepetést, világbajnokaink gond nélkül továbbjutottak – ahogy győzött az első kanyarban Gémesi Csanád, Rabb Krisztián és a juniorkorú Tóth Bertalan is. 

A kisebbfajta sokk ezt követően jött, merthogy Szilágyi Áron a 32 között búcsúzott: olimpiai bajnokunk kézben tartotta az asszót, legalábbis úgy tűnt, ám Giovanni Repetti a végén jobban koncentrált vagy azt is mondhatjuk, hogy mellé pártolt a szerencse. 

„Úgy éreztem, jó formában vagyok, jól is ment a vívás, és ezt az első asszóm is mutatta. Repetti ellen sem éreztem, hogy gond lenne, de az olasz srác ellen csak rohantam, minél hamarabb be akartam fejezni a támadásaimat. Csalódott vagyok, főleg, hogy hazai pályán búcsúztam ilyen korán, s főleg azok után, hogy tavaly és tavalyelőtt is nyertem a BOK-csarnokban” – nyilatkozta Szilágyi Áron. 

A verseny ezen szakaszában aztán elköszönt Rabb és Tóth is, viszont Szatmári és Gémesi tovább menetelt – egyiküknek sem volt könnyű dolga, de megoldották. 

És aztán Szatmári András a nyolcaddöntőben is győzni tudott, míg az egész nap eksztázisban vívó Gémesi végig tartotta a lépést a dél-koreaiak világbajnokával, O Szang Ukkal, csak a legvégén csúszott hiba az asszójába… 

„A dél-koreai azért nyert, mert képes volt a legvégén váltani, és olyat húzott elő a zsákból, amire én már nem tudtam válaszolni – mondta Gémesi Csanád. – Nagyon szeretek hazai pályán vívni, azt sem bánnám, ha minden versenyt itt rendeznének. Úgy vágtam neki a napnak, hogy én a nyolc közé akarok jutni. Közel voltam hozzá, O Szang Uk világklasszis, így nem rossz ez az eredmény, de közel álltam ahhoz, hogy elérjem a célomat, ezért fáj egy kicsit a vereség.”

Egyedül maradt tehát Szatmári András a mieink között, és majdnem elköszönt ő is a nyolc között, hiszen a francia Sébastien Patrice már 14:12-re is vezetett, ám Gárdos Gábor tanítványa három olyan gyönyörű tust adott, hogy a legvégén nem véletlenül szakadt ki belőle – hangos ordítozások közepette – a feszültség. 

„Nem vívtam túl jól, de megvan az érem” – összegzett mosolyogva Szatmári András, majd elvonult az ilyenkor szokásos pihenőre.

Következett az elődöntőben a remek napot kifogó török Enver Yildirim, aki többek között a Szilágyi Áront búcsúztató Repettit, majd a tokiói ezüstérmes Luigi Samelét is legyőzve jutott a négy közé. 

Na, de Szatmári András ellen nem volt orvossága: 2017 egyéni világbajnoka „lemosta” a pástról a törököt. Már csak azért is, hogy döntőt vívhasson a BOK-csarnok szép számú közönsége előtt. 

A finálé előtt nagyjából három másodperccel foglalta el helyét Gárdos Gábor edző, addig inkább fel-alá járkált. Aztán a döntő alatt néhányszor fel-felpattant a székből, mindazonáltal inkább tűnt nyugodtnak, mint idegesnek.

„Nyugodtnak látszódtam?”  – viccelődött néhány perccel később a mester. 

Megtehette, és azt is, hogy mosolyogva fogadja a gratulációkat, merthogy tanítványa, Szatmári András 2017 után ismét világkupaversenyt nyert. 

Ráadásul hazai pályán – néhány hónappal az olimpia előtt. 

„Az az igazság, hogy van valami, amire Andrissal jó ideje figyelünk, s azt is tudjuk, ha azt betartja, akkor jól vív és sikeres. És ezen a versenyen jól vívott” – mondta a mester.

S mintha csak összebeszéltek volna, „pepitában” meghallgathattuk mindezt a vk-győztes Szatmári Andrástól is: 

„Megbeszéltem mesteremmel, Gárdos Gáborral valamit, és bár van, hogy eltérek az edzői utasítástól, ezúttal betartottam minden kérését. Magamnak mondok ellent, mert ugye miért nem teszem ezt máskor is, de tudom, ha ezt csinálom, jól vívok, s ha jól vívok, képes vagyok akár versenyt is nyerni. Hazai pályán különösen jó győzni, és szerintem a lehető legjobb időben nyertem – nyáron olimpiát rendeznek.”

Nem vívott igazán jól vasárnap a BOK-csarnokban világbajnok férfi kardcsapatunk, a két győzelem és a két vereség ezúttal a negyedik helyet jelentette.

Megállt bennünk az ütő is nem sokkal dél után, merthogy a nyolcaddöntőben ugyancsak akadozott a mieink vívása: a megszokott felállásban harcba induló magyar kvartett (ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Szilágyi Áron, Szatmári András és Gémesi Csanád a páston, míg Decsi Tamás a padon „küzd”) nehezen gyűrte le a kazahokat. 

Aztán a negyeddöntőben Irán nem okozott gondot, az elődöntőben az amerikaiak viszont annál inkább – és újfent. Legutóbb, Padovában is a tengerentúliak nyertek a magyarok ellen, s erre már csak azért is jó lesz figyelni, mert jó eséllyel az olimpián is ellenük vívják Szilágyiék az elődöntőt. 

Persze, nem a BOK-csarnokban kell(ett) a jó forma, így sokan csak legyintettek: „Nem jelent ez a vereség semmit, már zsebben a kvóta!”

Ez valóban nagy igazság, így a magyar vereség nem is hozott hatalmas letargiát, annál nagyobb izgalom és feszültség volt a szomszédos pást környékén, ahol a németek a dél-koreaiak ellen vívtak – előtte Németország megverte a franciákat, s mivel az amerikaiak Olaszország legyőzésével jutottak a négy közé, az a helyzet állt elő, hogy a németek még felférhetnek a párizsi vonatra, ha győznek az elődöntőben. 

Az erdélyi Szabó Mátyás vezette németek (akiknek a kispadján édesapja, a korábbi klasszis kardozó, Szabó Vilmos vezényel) többször vezettek a meccsen, amelynek azonban a végét a dél-koreaiak bírták jobban, így ők jutottak be a budapesti vk-döntőbe – az olaszok meg az olimpiára jutottak ki a német vereséggel.

Aztán a megszokottból hirtelenjében szokatlan lett a felállás a németek elleni bronzmeccs legelején: Szilágyi Áron 3:1-re vezetett, amikor megsérült, ápolás után pedig kiderült, nem folytatja, így Decsi Tamás szállt be – egyébként igazán remekül. 

A vége sajnos vereség lett, így negyedik hely, ám az mindenképpen örömteli, hogy Szilágyi Áron sérülése nem komoly. 

Meghúzódtam egy mozdulatnál, így megbeszéltük, hogy nem kockáztatunk, remélem, egy hét múlva már ismét teljes értékű munkát végezhetek” – mondta el Szilágyi Áron. 

Decsi Tamás sajnálta, hogy nem sikerült győztesként befejeznie az asszót, míg Gémesi Csanád a közönségnek köszönte meg a szurkolást. 

Az egyéni viadal győztese, Szatmári András érthetően nem volt olyan boldog, mint szombaton: „A szombati vívásomat nem sikerült átmenteni a csapatversenyre, emiatt is csalódott vagyok, meg persze amiatt is, hogy ezúttal lemaradtunk a dobogóról.” 

Vívás: Nagy Dávid és a női párbajtőr-csapat is bronzérmet szerzett

Újabb érem férfi párbajtőrben: a budapesti Grand Prix-viadal ezüstje és bronza után Nagy Dávid remekelt – a tbiliszi világkupaversenyen harmadik lett.

Kisebb sokkal indult a szombaton a férfi párbajtőrözők világkupa-viadala Tbilisziben, mármint magyar szempontból, hiszen Koch Máté rögtön a 64 között búcsúzott.

Aztán egy körrel később Siklósi Gergely is kikapott, Nagy Dávid szerencsére stabilan állt a lábán, és szépen menetelt előre.

Már a nyolc közé jutásért jár az elismerés a Vasas SC vívójának, ám aztán a négyért a francia klasszist, a budapesti GP-viadalt egyébként megnyerő Yannick Borelt is „leigázta”.

Az érem így biztossá vált, nem sokkal később kiderült, bronzzal utazhat haza Nagy Dávid, hiszen az elődöntőben kikapott az ugyancsak francia Cannone-tól.

Nem ez volt az egyetlen magyar vívósiker a hétvégén Ázsiában: a Dékány Kinga, Gnám Tamara, Muhari Eszter, Nagy Blanka összetételű női párbajtőrcsapat bronzérmet szerzett a nankingi világkupaversenyen.

Két állítás szokott elhangozni mostanság a magyar női párbajtőrcsapat kapcsán: az egyik az, hogy épül a jövő válogatottja, a másik az, hogy sajnos csapatban nem szerzett kvótát a szakág.

Utóbbi természetesen fájó megállapítás, ám előbbit erősítendő, annál örömtelibb a vasárnapi történet: a kvartett a harmadik helyen végzett Nankingban.

A csapat már a nyolcaddöntőben nagyot ment, hiszen legyőzte a nála esélyesebbnek tartott észteket (akik amúgy nyertek a tokiói olimpián, s akik egyébként ezzel a vereséggel maradnak le az idei játékokról), majd a negyeddöntőben aztán tényleg elkápráztatott mindenkit, merthogy ott meg a franciákat „igázta le” – utóbbiakról csak annyit, hogy a tavalyi világbajnokságon ezüstérmet szereztek. 

Kínában a mieink megfosztották őket az éremszerzéstől. S bár a világbajnok és világranglista egyes olaszoktól kikaptak az elődöntőben, a bronzmeccsen nyerni tudtak Ukrajna ellen, elsősorban Muhari Eszter remek vívásának köszönhetően.

Jégkorong: Egyenlített a Ferencváros a bajnoki elődöntőben

Bosszút állt a pénteki vereségéért az FTC-Telekom az SC Csíkszeredán az Erste Liga elődöntőjében. A 6:1-re nyerő hazai zöld-fehérek speciális egységei fenomenálisan működtek, egy fórgólt ütöttek, míg hat emberhátrányból egyetlen gólt sem kaptak – sőt! Kettős emberhátrányban is betaláltak!

Persze, a nagy különbségű sikert a sűrű menetrend miatt egyrészt sokáig nem ünnepelhetik, másrészt Székelyföldön is nyerniük kell, hogy visszaszerezzék a pénteken elveszített pályaelőnyt.

A másik elődöntőben a Gyergyói HK 2:1-re nyert Brassóban, így szintén egyenlített a párharcban.

Kosárlabda: Kiütés a vasi rangadón

A férfi kosárlabda NB I 25. fordulójában a Zalakerámia ZTE hazai pályán legyőzte a Fehérvárt, míg a Kecskemét száz pont fölé jutott a Kaposvár ellen. Az Oroszlány az Atomerőmű ellen, a Szolnok pedig a Pécs ellen aratott győzelmet hazai pályán.

A Zalakerámia az előző fordulóban a bajnoki éllovas Szombathely ellen nyert, ezúttal a második helyen álló Fehérvárt múlta felül. A végig kiélezett mérkőzés utolsó negyedében még a vendégek voltak előnyben, de a Zalakerámia egy 7:0-s rohanásnak köszönhetően átvette a vezetést és már nem is engedte ki a kezei közül. A hazaiaknál Jeremiah Paige, míg a Fehérvárnál Anthony Roberts volt a legjobb dobó 21 ponttal.

Többek között Tahj Eaddy 30 pontos mérkőzésének köszönhetően a Kecskemét 104 pontig jutott a Kaposvár ellen, így mindkét csapatnak 34 pontja van akárcsak az Oroszlány otthonában kikapó Atomerőműnek. 

Simon Kristóf utolsó másodperces kosarával a Honvéd 75:73-ra nyert a DEAC vendégeként, így az alapszakasz utolsó fordulója előtt négy csapat is 36 ponttal áll.

Az éllovas és címvédő Falco fölényesen, 45 ponttal győzött otthon vasi riválisa, a Körmend ellen. A házigazda egy pont híján kétszer annyit dobott, mint riválisa. Perl Zoltán 21 pontot vállalt a szombathelyi sikerből.

A 25. forduló eredményei:

Falco – Körmend 91:46

Zalaegerszeg – Alba Fehérvár 89:83

Szolnok – Pécs 68:64

DEAC – Honvéd 73:75

Oroszlány – Atomerőmű 84:73

Kecskemét – Kaposvár 104:89

Sopron – Szedeák 96:102

A bajnokság állása:

  1. Falco252232363–18760.94047
  2. Alba Fehérvár252052351–21120.90045
  3. Szolnok2514112026–20620.78039
  4. Zalaegerszeg2513122136–21480.76038
  5. DEAC2512131886–19430.74037
  6. Sopron2512131983–20650.74037
  7. Körmend2511142065–21390.72036
  8. Pécs2511142061–20900.72036
  9. Oroszlány2511142104–21050.72036
10. Honvéd2511141982–19950.72036
11. Szedeák2511142195–22620.72036
12. Kecskemét259162006–20890.68034
13. Kaposvár259162053–21830.68034
14. Atomerőmű259161986–21280.68034
Röplabda: Nem várt csapat jutott a női bajnoki döntőbe

A Kaposvár 3:0-ra nyert a Békéscsaba ellen a női röplabda Extraliga elődöntőjének vasárnapi, harmadik mérkőzésén, ezzel története során először bejutott a fináléba. A címvédő Vasas lesz a somogyiak ellenfele a döntőben, miután az elődöntő harmadik meccsén harmadszor is legyőzte a MÁV Előrét.

A kaposváriak az első két meccset magabiztos teljesítménnyel nyerték meg a Békéscsaba ellen, és vasárnap hazai pályán arra készültek, hogy történetük legnagyobb sikerét aratva döntőbe jutnak. Az első játszmában ennek megfelelően hatalmas elánnal, rendkívül precízen röplabdáztak, szinte hiba nélkül játszottak, és a brazil Adriani Vilvert, valamint a magyar válogatott Szedmák Réka vezérletével simán kerültek előnybe.
    
A második felvonásban sokkal nagyobb ellenállásba ütköztek a somogyiak, akik azonban a szintén brazil Sara Dias ponterős játékával kialakított három-négy pontos előnyüket magabiztosan őrizték, így kevesebb mint egy órányi játék után egy szettre kerültek a döntőtől.
    
A harmadik játszmára változtatott csapatán a vendégeket edző Tóth Gábor, az utolsó szalmaszálba kapaszkodó együttese pedig a csereként beszállt belga Dominika Strumilo jó teljesítményének is köszönhetően 6:9 után sorozatban hét pontot szerezve fordított, és néggyel is vezetett. Szedmák és a portugál Marta Hurst támadásaival a hajrá előtt utolérte ellenfelét a házigazda, amely a szoros végjátékot megnyerve 78 perc után ünnepelhette a fináléba kerülést. A mérkőzés legjobbja a 21 pontos Szedmák volt.
    
A magyar női élvonalban 2019 óta először rendeznek döntőt a Békéscsaba nélkül. 

A másik ágról a Vasas jutott tovább a MÁV Előre legyőzésével. Az első szettben a székesfehérvári együttes sokáig jól tartotta a lépést a megszokottnál többet rontó házigazdával, de a Vasas a hajrában idegenlégiósai vezérletével fordított és előnybe került.

A második felvonásban 11:11-ig tapadt riválisára a többször vezető fehérvári együttes, a címvédő azonban ezt követően emelt játéka színvonalán, amivel a vendégek nem tudtak mit kezdeni.

A harmadik játszmára a MÁV Előre nyitásai sokkal agresszívebbek lettek, és mivel a mezőnyvédekezése is sokat javult, szinte végig vezetett. A hazaiakat edző görög Jannisz Athanaszopulosz a játékrész derekán hármat cserélt, az újonnan beállók új lendületet adtak csapatának, amely ötpontos hátrányról megfordította a szettet és megnyerte a 86 perces mérkőzést. A meccs legeredményesebbje a 15 pontos Maia Dvoracek, a vendégek amerikai légiósa volt. 

A Vasas sorozatban harmadszor jutott döntőbe, míg a másik ágról a története során először finalista Kaposvár küzdhet az aranyéremért. A döntő várhatóan április 9-én kezdődik.

Az alsóházban a Nyíregyháza harmadszor is legyőzte a szezonban továbbra is nyeretlen DVTK-t, így előbbi az UTE ellen a nemzetközi kupaindulást jelentő ötödik, utóbbi a Szent Benedek RA-val szemben a hetedik helyért és a kiesés elkerüléséért folytatja.

A kiemelt kép forrása: index.hu

Leave a Reply