Kézilabda minden mennyiségben – Hétvégi Összefoglaló

Kicsit félrevezető a cím, mert lesz azért kosárlabda és jégkorong is, de az igaz, hogy túlnyomórészt a kézilabda történéseiről fog szólni a Hétvégi Összefoglaló, hiszen a férfi Európa-bajnokságon ismét pályára lépett a magyar válogatott, a nőknél pedig a nemzetközi klubkupákban rendeztek újabb játéknapot. Tartsatok velünk!

Férfi kézilabda: Nagy győzelem a horvátok ellen

Csak a torna két legjobb csapata, Franciaország és Dánia szerzett az első négy mérkőzésen több gólt a férfi kézilabda Európa-bajnokságon, mint a magyar válogatott szombati ellenfele, Horvátország, amely ráadásul 72.6 százalékos pontossággal talált kapuba, ami az egyik legjobb mutató a mezőnyben. Kérdés volt azonban, a franciák ellen betegség miatt pihentetett Domagoj Duvnjak felépült-e már, de mivel már a bemelegítésnél sem jelent meg, erre gyorsan választ kaptunk.

Azonban nem csak a horvát oldalon volt beteg, a magyar csapatból a balátlövő Szita Zoltán lázasodott be és dőlt ágynak, így Chema Rodríguez szövetségi kapitány úgy döntött, helyére a balszélső Krakovszki Bencét jelöli, aki életében először léphetett volna pályára felnőttvilágversenyen, és először fordult elő most Németországban az is, hogy egy szélső posztra két játékosunk került be a keretbe (Bóka Bendegúzzal tudták tehermentesíteni egymást, ha úgy alakul).

Az önbizalmunk korán megjöhetett, mert az Eb-n először kezdő Bartucz László gyors egymásutánban kivédte Luka Klarica, majd Zvonimir Srna lövését is, Lékai Máté kétszer játszotta meg remekül házi gólkirályunkat, Bánhidi Bencét, jelenlegi első számú jobbátlövőnk, Ancsin Gábor keze kétszer is elsült. A labdáért vetődő és azt megszerző Bodó Richárd pedig elképesztő gólt szerzett a földön fekve, így az első tíz perc után 7:4-re vezettünk. Bartucz egyébként azt is kompenzálta, hogy támadásban majdnem három percig nem tudtunk gól szerezni, két óriási ziccert kifogott, ráadásul Marin Jelinic kétperces kiállítást kapott, mert olyan elszántan fogta szegedi csapattársát, Bánhidit, hogy kis híján leszedte róla a mezét.

A félidő második felében a hét hat elleni támadással és a kétirányítós játékkal is próbálkoztunk, utóbbi kifejezetten feküdt Fazekas Gergőnek. A Plock irányítója előbb olyan ütemtelenül egy-egyezett a védőjével, hogy az nem tudta követni, majd egy támadással később átlövésből szerzett óriási gólt. Bár nem játszottunk rosszul, a védekezésünk pedig kifejezetten jól működött, mégsem tudtunk elszakadni a horvátoktól, mert rengeteget hibáztunk elöl, és egyik labdát a másik után lőttük Matej Mandicba, így ahelyett, hogy nagyobb előnyt harcoltunk volna ki, magunkon tartottuk az ellenfelet.

Sőt, a szünetig kis híján egyenlítettek, az egyik oldalon Ancsin durrantott a kapu mellé, így a horvátoknak húsz másodpercük maradt egalizálni, de Bartucz vetődve hárította Srna kiszorított szögből leadott távoli lövését, ami egyébként a magyar kapus nyolcadik védése volt a félidőben, így főszerepet játszott abban, hogy a rengeteg hiba ellenére harminc perc után vezetéssel mehettek az öltözőbe a mieink (14:13). Az első félidőben kiderült, hogy a papíron erősebb ellenfél ellen a mérkőzés nyerhető, de az is biztos volt, hogy ennél sokkal jobban kell koncentrálni, és kihasználni a lehetőségeinket.

A horvátok csak azért nem egyenlítettek, mert Bartucz ott folytatta, ahol abbahagyta, az első lövést nemcsak kivédte, hanem meg is fogta, majd kritikus pillanatban elakadt benne két ziccer, de rosszul nyúlt egy csavart labdába, a kispadnál be kellett kötni a bal kézfejét. Ezúttal Klarica akarta idő előtt elkérni Bánhidi mezét, és próbálta meg a magyar beálló megkérdezése nélkül leszedni róla, a megítélt hetest pedig Lékai Máté értékesítette. Ennél viszont nagyobb baj volt, hogy nem kezdtünk kevesebb hibával, így továbbra is kérdés volt, képesek leszünk-e legalább kicsit megnyugtató előnyt kiharcolni a második félidőben.

A hibák pedig büntettek, több mint fél óra után a horvátok a második félidő kilencedik percében kiegyenlítettek, majd át is vették a vezetést, és máris a mieink kerültek lépéshátrányba. A helyzetek megvoltak, de ezúttal a szünetben beálló Dominik Kuzmanovicba püföltük a labdákat. A félidő felénél a játékvezetők videózás után leküldték két percre Sipos Adriánt, bár a videózás jól mutatta, hogy a betörő Tin Lucin fejelte le őt.

Az utolsó öt percben azonban Bóka Bendegúz góljával újra hozzánk került az előny, és nem is rontották el a fiúk a hajrát. Bár az egyik legjobb védőnket, Ligetvári Patrikot kiszórták az utolsó két percre, öt védővel is álltuk a sarat, Sipos Adrián egy indítás után gólt szerzet, Chema Rodríguez pedig egy perccel a vége előtt időt kért. A végén szerencsénk is volt, mert ezúttal a horvátok nem éltek a lehetőséggel, fél perccel a vége előtt a kiugró Lovro Mihic a jobb kapufa tövét találta telibe, a labda pedig visszapattant Bartucz kezébe.

Ezzel eldőlt a meccs, Bartucz, Bodó és Bánhidi mellett a hét lövésből hét gólt szerző Imre Bence is szenzációsan játszott, Fazekas pedig remekül mozgatta a csapatot, a 29:26-os győzelem teljesen megérdemelt. Ez azt jelenti, hogy világversenyen 26 év után verte meg a magyar válogatott a horvátokat, a két pont pedig azt, hogy továbbra is élnek a reményeink az Európa-bajnokságon. A magyar csapat kijavította az osztrákok elleni hibáját, és bizakodva várhatja a házigazda németek elleni, mai összecsapást.

A középdöntő 2. fordulójának eredményei:

Magyarország – Horvátország 29:26

Franciaország – Izland 39:32

Németország – Ausztria 22:22

A csoport állása (az első kettő jut az elődöntőbe, a harmadik helyezett pedig az 5. helyért játszhat):

1. Franciaország33106–94+12 6   
2. Magyarország32191–81+10 4   
3. Ausztria31280–79+1 4   
4. Németország311178–79–1 3   
5. Horvátország31286–91–5 1   
6. Izland3381–98–17 0   
Női kézilabda: Csoportelső a Győr, továbbjutott a Loki, bajban az FTC

A nagy múltú Buducsnoszt Podgorica sem tudta lefékezni a Győrt a női kézilabda Bajnokok Ligája A-csoportjában. A tizenegyedik mérkőzését is megnyerő ETO biztosan érvényesítette a papírformát az újabb találkozóján is, és három fordulóval a vége előtt biztos, hogy az első helyen végez a nyolcasában.

A magyar bajnoknál az is bőven belefért, hogy a világklasszis norvég irányító, Stine Oftedal pihenőt kapott. Az viszont aggodalomra adhat okot, hogy a szlovén jobbátlövő, Ana Gros három perccel a vége előtt védekezés közben „belenézett” a francia Kalidiatou Niakaté könyökébe, és le kellett támogatni a pályáról.

A csoport másik magyar érdekeltségű mérkőzésén a DVSC a dán Odensét fogadta.

Bár a régi bölcsesség szerint nem lehet kétszer ugyanabba a folyóba lépni, a Loki csapatának sikerült. Szeptember végén a BL 4. fordulójában a debreceniek 0:6-tal kezdtek az Odense otthonában, innen jöttek vissza a meccsbe, s lett a vége 33:30 a dán sztárcsapat javára. A debreceni meccsen nagyjából hasonló volt a forgatókönyv, bár a Hódosban már a negyedik dán gól után betalált a Loki, ezúttal kilenc góllal engedte el az északiakat. Amikor a 18. perben, 3:12 állt az eredményjelzőn, nehéz volt elképzelni, hogy ez a csapat nem egészen 72 órával korábban, a mérkőzés hajrájában vezetett a Győr ellen az Audi Arénában.

Valószínűleg a válasz is ott van a fenti mondatban, hiszen a debreceniek hat nap alatt a harmadik meccsüket játszották, s bizony látszott a fáradtság a játékosokon. Aztán jött egy olyan tíz perc, amely megmutatta, miért is áll továbbjutást érő helyen a DVSC a BL A-csoportjában. Az eksztázisban játszó Kácsor Gréta vezérletével 9:2-es rohanást produkált a Loki, újra éles lett a meccs. A második félidő elején aztán hamar eldőlt a mérkőzés, a fáradó DVSC-t felőrölte az Odense, s könnyedén szerezte meg a két pontot. A végeredmény: 22:35.

Mivel a Győri Audi ETO a papírformának megfelelően könnyed, 29:21-es sikerrel őrizte meg hibátlan csoportkörbeli mérlegét szombaton a Buducnoszt Podgorica otthonában, ez egyben azt is jelenti, hogy a Debrecen továbbjutott a csoportból, és játszhat a legjobb nyolcba jutásért.

Már a kapunyitásra megtelt az Érd Aréna parkolója, többen várakoztak a pénztárnál, hogy bejussanak a csarnokba, és egész sokan gyűltek össze a lelátón is, mire a hazai csapat, a Ferencváros játékosai kifutottak melegíteni a pályára. Érezték a szurkolók is, hogy sorsdöntő csata vár kedvenceikre a Bajnokok Ligájában, hiszen a Krim Ljubljana legyőzésével megelőzhetik közvetlen riválisukat, és hatalmas lépést tehetnek a továbbjutás felé. Persze kifejezetten nehéz feladatnak tűnt a következő idényben már a magyar együttesben játszó Darja Dmitrijevával felálló szlovén kirakatcsapat ellen. Főleg, hogy az FTC hét közben bizonytalan időre elvesztette a legjobb formát mutató légiósát, Andrea Lekicset, akinek a Vasas ellen eltört egy csont a kezében.

Ennek ellenére a zöld-fehérek óriási elánnal vetették bele magukat a küzdelembe. Janurik Kinga azonnal védéssel kezdett, támadásban viszont hiába próbáltak magas sebességen játszani a hazaiak, nagyon meg kellett szenvedniük minden találatért. A lendületesebb szlovének már az első tíz percben hárommal vezettek, de amikor a budapestiek összerántották a védelmüket, a szélsőkkel nem tudtak mit kezdeni. Kellett hozzá jó negyedóra, hogy a magyar csapat rendezze sorait, ezt követően viszont játékosai egyre többször verték meg egy az egyben a Krim védőit, Janurik pedig klasszisra valló megmozdulásokkal jelentkezett – a gátat azonban az egyenlítés sem szakította át. Hamar visszaállt a különbség, amiben hatalmas szerepet vállalt Dmitrijeva, aki már a 22. percben hét (!) gólnál járt – csak viszonyításképp, az első összecsapáson összesen nyolcat szerzett. Bár a szünet előtt rövid ideig úgy tűnt, a vendégek gyengébb periódusát kihasználva talán szorosabb lehet az eredmény, a védelem továbbra sem volt kellően határozott (14:17).

Ha valakinek illúziói lettek volna, hogy a második félidőben valami változik, gyorsan kijózanító pofont kapott, rögtön jött a hideg zuhany. A játék képe nem változott, hacsak nem annyiban, hogy a Ferencváros sorra kapta a gólokat. A válasz vezér hiányában rendre elmaradt a zöld-fehérektől, így a Krim hamar megduplázta előnyét. Negyedórával a vége előtt Klujber Katrin üres kapus góljánál aztán talpra pattant az egész aréna, teli torokból zúgott a „Mindent bele!”. A hajrára fordulva aztán már az elégedetlenkedéstől lett hangos a lelátó, miután több látványos játékvezetői hiba borzolta a kedélyeket. Több mint húsz perc telt el, mire ismét háromra, majd kettő gólra zárkózott fel az FTC. És még nem volt vége, sőt! A másik oldalon Böde-Bíró Blanka bravúros mozdulattal kirúgta Jovanka Radicsevics büntetőjét, egy támadással később pedig Janurik védett. Egy perc volt vissza, amikor a Ferencváros az egyenlítésért támadhatott, de Klujber fejbe lőtte a kapust, amiért kiállították, mi több, nyolc másodperccel a vége előtt egy már megszerzett labdát adott el Simon Petra, amivel a Ljubljana lezárta a találkozót.

Újabb vereségével nehéz helyzetbe került a Ferencváros, ugyanis a következő körben kötelező nyernie Bukarestben a Rapid vendégeként, és ezenkívül is legalább egy pontra szüksége lesz a biztos továbbjutáshoz. A végeredmény: 26:28.

Női kézilabda: Győzött a Vác, kikapott a Mosonmagyaróvár

A kisebb meglepetésre két meccs után pont nélkül álló dán Nyköbing Falstert az Európa Liga A-csoportjának harmadik körében az egy-egy döntetlennel és vereséggel álló Praktiker-Vác fogadta, amely abban a reményben lépett pályára, hogy győzelem esetén loholhat a csoport második helyén álló Storhamar után.

A magyar csapat ragyogóan kezdett, s a gyorsan négy gólt szerző Kuczora Csenge vezérletével 6:1-gyel nyitott, de a dánok szépen lassan felzárkóztak, és a második félidő elején Caroline Jakobsen és Alberte Madsen góljaival egyenlítettek is (13:13).

Innentől kezdve ádáz csatát vívtak a felek, végig fej fej mellett haladtak, jobbára magyar vezetéssel. Az utolsó tíz perc elején a Vác többször el tudott lépni kettő góllal, ez pedig döntőnek bizonyult, a dánok ugyanis innen már nem tudtak egyenlíteni, a Vác így megszerezte első győzelmét az EL csoportkörében.

Az első két körben az erdélyi Zsilvásárhelyet hazai pályán, a norvég Solát pedig idegenben legyőző Mosonmagyaróvárt óriási csatára késztette vendéglátója, a spanyol Costa del Sol Málaga.

Az első percekben még a hazaiak irányítottak, azonban Gyurka Jánosék a 6:5-ös hátrányra egy 3:0-s sorozattal válaszoltak. Hiába vezettek viszont az első félidő közepén Tóth Eszterék, a szünet előtti perceket alaposan megnyomta a Málaga, s 16:12-vel fordulhatott.

A második félidőben nagy energiákat mozgósított az MKC, de így is csak két gólra tudta megközelíteni ellenfelét, amely egy újabb jó periódussal már a hajrá előtt eldöntötte a lényegi kérdéseket, amikor többször vezetett öt góllal. A Lajta-partiak a hajrát is alaposan megnyomták, megint visszajöttek két gólra, de pontot már nem tudtak szerezni és elszenvedték első vereségüket az EL-csoportkörben.

Férfi kosárlabda: Nem történt nagyobb meglepetés a bajnoki fordulóban

A sereghajtók csatáját 80:70-re a házigazdaHonvéd nyerte meg az Oroszlány ellen a férfi kosárlabda NB I szombati játéknapján.

Honvéd, egyben a mérkőzés legeredményesebbje a fővárosiak amerikai légiósa, Isiah Brown volt, aki 24 pontig jutott. Győzelme nyomán a BHSE elkerült az utolsó, 14. helyről, amelyet most az OSE foglal el.

A tavaly döntős Fehérvár három negyed után csak öt ponttal vezetett, hatékony hajrájának köszönhetően azonban végül biztosan nyert a Kecskemét ellen. A vendéglátók legjobbjaként az amerikai Jordan Barnett 26 pontot szerzett.

A bajnoki címet védő és az új idényben is éllovas szombathelyi Falco hazai pályán harminc ponttal verte a Szegedet. A vendéglátók 110 pontjából Benke Szilárd 19-et, Perl Zoltán pedig 17-et vállalt.

Debreceni EAC kisebb meglepetésre 11 ponttal nyert a Körmend otthonában. Az alsóházi Pécs meglepetésre legyőzte hat ponttal a hozzá a tabella negyedik helyezettjeként érkező Sopront. A mérkőzés legeredményesebbjének a 24 pontot szerző soproni légiós, az amerikai David Nichols bizonyult.

A Kaposvár simán verte a Paks csapatát.

A 17. forduló eredményei:

Honvéd – Oroszlány 80:70

Alba Fehérvár – Kecskemét 84:70

Falco – Szedeák 110:80

Körmend – DEAC 70:81

Pécs – Sopron 89:83

Kaposvár – Atomerőmű 83:68

Korábban játszották: Szolnok – Zalaegerszeg 90:83

A bajnokság állása:

1. Falco171611615–12800.971 33 
2. Alba Fehérvár171521576–14050.941 32 
3. Szolnok171071390–13890.794 27 
4. DEAC17981275–12960.765 26 
5. Sopron17981359–13790.765 26 
6. Szedeák17891495–15200.735 25 
7. Zalaegerszeg17891430–14870.735 25 
8. Kaposvár177101372–14430.706 24 
9. Körmend177101378–13900.706 24 
10. Atomerőmű177101344–14000.706 24 
11. Pécs177101378–14200.706 24 
12. Kecskemét176111381–14400.676 23 
13. Honvéd175121325–14060.647 22 
14. Oroszlány175121368–14310.647 22 
Női kosárlabda: Még mindig veretlen a Diósgyőr

A DVTK a 12. mérkőzését is megnyerte, a Szigetszentmiklóson magabiztosan, 85:48-ra nyerő miskolciak továbbra is hibátlan mérleggel vezetik a női kosárlabda NB I tabelláját. Folytatta jó sorozatát a Pécs is, a TFSE-MTK ellen nagy csatában, idegenben kiharcolt győzelme (64:62) egymás után a hatodik volt a bajnokságban.

A 12. forduló eredményei:

Szigetszentmiklós – Diósgyőr 48:85

TFSE-MTK – Pécs 62:64

Sopron – Vasas 95:35

BEAC – Győr 54:87

Cegléd – Szekszárd 60:86

A bajnokság állása:

1. Diósgyőr1212921–66924 1.000 
2. Győr121021016–82322 0.917 
3. Pécs1293942–76921 0.875 
4. TFSE-MTK1275904–83619 0.792 
5. Szekszárd1275924–78819 0.792 
6. Sopron1275950–77119 0.792 
7. Vasas1248690–88716 0.667 
8. BEAC1239817–99415 0.625 
9. Szigetszentmiklós12111718–96613 0.542 
10. Cegléd1212604–98312 0.500 
Jégkorong: Hosszabbításban dőlt el a nagy rangadó

Nem maradt drámától mentes az FTC-Telekom és az UTE csörtéje az Erste Ligában. Az ősi riválisok a végletekig kiélezett találkozón a rendes játékidőben nem bírtak egymással, a ráadásban Kulmala Rasmus találata döntött. Csak hogy a lila-fehérek trénere, Markus Juurikkala, és az összes szurkolójuk szerint megkérdőjelezhető körülmények közepette esett. Juurikkala sejtelmesen fogalmazott, de alighanem Josef Hrabal korongszerzésére utalt, amely harcias volt – talán túlságosan is… Mindenesetre a kapura lövések számára tekintve (62:31) nehéz lenne azt állítani, hogy a Ferencváros érdemtelenül győzött.

A nap második meccsén a brassói Corona 6:4-re megverte a vendég DVTK Jegesmedvéket, ezzel továbbra is őrzi harmadik helyét a tabellán. A hazaiaktól Chase William Schaber négy ponttal (két gól, két gólpassz), míg Radim Valchar és Philippe Cornet egy góllal és két gólpasszal zárt.

Csíkszeredában az első két harmadban a helyi Sportklub, valamint a Budapest JAHC négyszer is gyorsan gólt váltott, majd a záró felvonásban is volt egy hasonló szakasz, ám a 49. percben esett Jevgenyij Szkacskov-találatra nem volt válaszuk a vendégeknek, így elszalasztották a lehetőségét, hogy a tabella élére ugorjanak. David Levin, Sofron István és Becze Tihamér egyformán három ponttal (egy gól, két gólpassz) vette ki részét a sikerből.

Gyergyóban a címvédő GYHK nehezen bírt a sereghajtó FEHA19-cel, a 41. percben esett egyetlen találatot Sándor-Székely Ottó ütötte.

A Magyar Kupa négyes döntőjében is érdekelt Dunaújváros Somogyi Balázs emberelőnyös góljával szerzett vezetést a nyitó harmad derekán, a hazaiak azonban már ekkor mezőnyfölényben voltak. Aztán a második játékrészben öt és fél perc alatt duplázott a DEAC, de Nemes Benjamin gyorsan egyenlíteni tudott.

Az utolsó felvonásban és a hosszabbításban a két kapus, Hetényi Zoltán és Tóth Balázs remekelt, így jöhetett a szétlövés, ebben a Debrecen volt sokkal a jobb: a hazaiak háromból három rávezetést értékesítettek, a vendégek háromból egyet sem, így az utolsó két körre már nem is volt szükség.

A vasárnapi eredmények:

Ferencváros – Újpest 4:3 – hosszabbításban

Corona Brassó – Diósgyőr 6:4

Csíkszereda – Budapest 6:5 – hosszabbításban

Gyergyó – FEHA19 1:0

DEAC – Dunaújváros 3:2 – szétlövéssel

Az alapszakasz állása:

  1. Ferencváros 32 17 5 2 8 126–87 +39 63
  2. Budapest Jégkorong Akadémia 32 17 3 4 8 123–96 +27 61
  3. Corona Brassó 33 18 3 1 11 115–94 +21 61
  4. Csíkszereda 33 17 1 5 10 126–110 +16 58
  5. Újpest 32 15 3 2 12 95–91 +4 53
  6. Gyergyói Hoki Klub 33 14 3 4 12 112–111 +1 52
  7. DVTK Jegesmedvék 33 10 6 3 14 96–114 –18 45
  8. DEAC 32 10 4 2 16 96–111 –15 40
  9. Dunaújváros 34 8 – 6 20 85–115 –30 30
  10. FEHA19 32 4 5 4 19 58–103 –45 26

A kiemelt kép forrása: 444.hu

Leave a Reply