Szegedi győzelem a kézilabdaderbin, soproni siker a női kosárlabdadöntőben és egy kis torna-Eb – Hétvégi Összefoglaló

Tavasz van, s ez nem csak abból derül ki, hogy zöldülnek a fák és nyílnak a virágok, hanem abból is, hogy egyre több csapatsportágban jön el a bajnoki döntő ideje. A férfi kézilabda-bajnokságban még nem ez a helyzet, de a finálé főpróbájának beillett a Szeged és a Veszprém összecsapása. A női kosarasoknál ellenben már a döntő első mérkőzésre került sor szombaton két megyei rivális részvételével. A férfi és a női röplabdázóknál eközben még az elődöntőknél tartottak. Nem csak itthon volt érdemes figyelni a magyar sportolókra, hiszen Törökországban a torna Európa-bajnokságon több kiváló magyar eredmény is született.

Férfi kézilabda: Visszavágott a Szeged a Veszprémnek

Eddig minden meccsét megnyerte az ősi rivális OTP Bank-Pick Szeged új otthonában, a Pick Arénában a Telekom Veszprém férfi kézilabdacsapata, ebben az idényben egyszer már játszottak a csarnokban, akkor az Építők tizenhárom góllal múlta felül a teljesen széteső bajnoki címvédő alakulatot a Bajnokok Ligájában. Sőt, a bakonyiak eddig a két csapat valamennyi összecsapását megnyerték az idényben, összesen négyszer jöttek le győztesen a pályáról.

A két csapat második bajnoki találkozója a Szegednek lehetett kicsit fontosabb, egyrészt azért, hogy a BL-zakó után bizonyítson a saját szurkolói előtt, másrészt egy győzelemmel a bajnoki alapszakaszt is megnyerhette. Ennek megfelelően a felek hatalmas elánnal kezdték a találkozót, az egyik oldalon Borut Mackovsek, a másikon Dragan Pesmalbek góljaival szorosan alakult az eleje, majd kis előnyt tudott kicsikarni a vendégcsapat, ami azonban rövid ideig tartott.

Jött ugyanis Mikler Roland, a szegediek magyar válogatott kapusa, aki öt elképesztő bravúrt mutatott be sorozatban, abból háromszor Andreas Nilsson tiszta ziccerét hárította, és a hazai együttes 5:0-s sorozatot produkált, a Veszprém pedig majdnem hét percig nem szerzett gólt. Az első félidő hajrájában a beállóposzton Bánhidi Bence hiányában újra brillírozó Rosta Miklós tarthatatlan volt, hatból hat gólt vágott be, a hazaiak pedig az első félidő hajrájában több mint hét percig tartották a háromgólos előnyüket. Az utolsó két és fél percben azonban csak a vendégek tudtak betalálni, így Pesmalbek és Ligetvári Patrik góljának köszönhetően csak egy góllal vezetett a Szeged a szünetben (18:17).

A második játékrész elején feljavult a vendégek beálló körüli védekezése, és a hazai csapat mintha meg is akadt volna, de Juan Carlos Pastor vezetőedző időkérése gyorsan visszarángatta, és visszavette a vezetést. Egyre feszültebb lett a meccs hangulata, először Vladimir Cupara és Mario Sostaric szólalkozott össze, majd Nedim Remili akadt ki teljesen jogosan, miután beszorult a Bodó Richárd, Borut Mackovsek és Matej Gaber alkotta darálóba, ami után a szlovén beállót piros lappal végleg kiszórták. A videózás ugyanis megmutatta, hogy állba verte francia ellenfelét, akinek még az orra vére is eleredt, és onnantól kezdve tamponnal az orrában játszott.

Ami más volt, mint a két csapat eddigi találkozóin a idényben, hogy a Szeged nem eresztett le a negyvenedik és az ötvenedik perc között, megőrizte a lendületét, és nem hagyta a Veszprémet lépéselőnyhöz jutni. Az utolsó percekben a szegediek kerültek előnybe, Dean Bombac góljával kettővel vezettek, és bár Remili gyorsan szépített, a Szeged szépségdíjas kínai figurával eldöntötte a meccset (Alexander Blonz adta fel a labdát a szélről a jó ütemben középen berepülő Imanol Garciandíának). A Tisza-parti alakulat 30:28-ra nyert, ezzel a tabella élén maradt, a nagy riválisa előtt, és ha a hátralévő négy fordulóban nem veszít pontot, akkor biztosan megnyeri a bajnoki alapszakaszt, amivel kiharcolja a pályaelőnyt a júniusi bajnoki döntőre.

14. Budai Farkasok22121622–755–133 2
Női kézilabda: Simán nyert a Ferencváros, az MTK…

Az FTC a papírformának megfelelően könnyedén nyert a Békéscsaba ellen idegenben is a női kézilabda-bajnokság alapszakaszának 21. fordulójában. Janurik Kinga kiemelkedően, 59 százalékos hatékonysággal védett a vendégek kapujában. A zöld-fehéreknél elöl Papp Dorka és Angela Malestein volt a legjobb öt-öt góllal.

A DVSC-ben Vámos Míra, Vámos Petra és Kácsor Gréta is öt gólt szerzett, a túloldalon a meccs legeredményesebbjeként a mindössze 18 esztendős Csíkos Luca kilencszer talált be. Így is a Loki nyert 29:25-re a sereghajtó NEKA ellen.

A szintén a 3. helyért küzdő Mosonmagyaróvár könnyedén verte a Budaörs együttesét.

A jóval esélytelenebb Érd egy félidőig kiváló teljesítménnyel tartotta az MTK-t, de a második 30 perc során a fővárosiak a tíz gólig jutó Pál Tamara vezérletével elhúztak, és magbiztos győzelmet arattak.

A Dunaújvárosi Kohász értékes pontokat szerzett a Vác legyőzésével – Poczetnyik Luca Laura is tíz találatot ért el –, és egy pontra felzárkózott hozzá.

Női kosárlabda: Soproni győzelemmel kezdődött a bajnoki döntő

Szívesebben lett volna Prágában a női élvonalbeli döntő első mérkőzésének idején a Sopron csapata, azonban a zöld-sárgáknak címvédőként nem sikerült kiharcolniuk az Euroliga négyes döntőjébe jutást. A klub így idejekorán harcba szállhatott 16. bajnoki címéért – most próbálkozhat 23. alkalommal. A rivális Győr váratlan vereségek nélkül, nagyon kiegyensúlyozott teljesítménnyel és néhány bravúrral jutott a fináléba, amelyet nem kezdhetett más céllal, minthogy megnehezítse egyértelmű favorit ellenfele dolgát.

Az első kosárra jó másfél percet kellett várni a Novomatic Arénában, Ezi Magbegor találatára viszont rögtön válaszolt Aaryn Ellenberg, majd újra Magbegor következett, mindjárt kétszer. Ezekben a pillanatokban a házigazda jól használta ki, hogy a Győr Beatrice Mompremier hiányában klasszikus center nélkül kénytelen játszani a Magyar Kupa négyes döntője óta. A megyei rangadón remek hangulat uralkodott, a Rába-parti szurkolók is kitettek magukért, átérezték a találkozó rendkívüli fontosságát. Az első triplát a soproniak ausztrál bedobója, Alice Kunek jegyezte, a győriek hat perc alatt 11 büntetőt dobhattak, és egyet sem hibáztak el! Weninger Virág viszont előbb átdobta a gyűrűt, majd visszaszerezte a labdát, csakhogy kihagyta az üres ziccert is – Cziczás László és Földi Attila, vagyis a vendégek stábjának tagjai gyorsan megvigasztalták és a bizalmukról biztosították a 25 éves hátvédet. Török Ágnes alig tíz perc alatt négy faultot gyűjtött, emellett amiatt is aggódhattak a látogatók, hogy 24:15-ös hátrányba kerültek.

Rengeteg szabálytalanság tarkította az összecsapást, a második negyedben a Sopron sikerrel verte vissza a Győr felzárkózási kísérletét. Jelena Brooks, aki egyértelműen a legjobb játékos ebben az évadban, ezúttal is vezérszerepben tündökölt, ahogyan a túloldalon Ellenberg is. A félidei 42:33-as hazai előny megnyugtatónak tűnt soproni szempontból, az meg pláne, hogy a harmadik periódus elején sikerült rápakolni a különbségre.

Nem adta magát könnyen a Győr, feljött hét pontra, ekkor Gáspár Dávid, a soproniak vezetőedzője időt kért, majd hamarosan Cziczás mester bosszankodhatott egy fault miatt, ám utána elfogadta az ítéletet – ekkor egyébként már hárman rendelkeztek négy hibával a trónkövetelőnél.

57:46-ról indult a záró tízperc, továbbá szép Dubei Debóra-kosárral és Peyton Williams kipontozódásával, ami magas poszton gyakorlatilag megpecsételte a Győr sorsát. Brooks tetszés szerint gyűjtögette a kosarait, Török Ágnes is kiszállt a mérkőzésből, a Sopron 16 ponttal állt jobban, így levonhattuk a következtetést – a finálé első felvonásán nem borult a papírforma, 80:68-ra győzött a Sopron. Kedden a győri Egyetemi csarnokban folytatódik a párharc.

A fináléval párhuzamosan a bronzmérkőzés is kezdetét vette szombaton, melynek 1. felvonásán a gyengén kezdő Diósgyőr végül 64:60-ra győzött a Szekszárd ellen.

Férfi kosárlabda: Egy meccsre van a legjobb négytől a Falco, a Fehérvár és a Zalaegerszeg

A férfi kosárlabda NB I rájátszásának második körében a Szombathely a DEAC otthonában, míg a Fehérvár Kecskeméten nyert, így mindkét csapat 2:0-ra vezeti az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharcát. Nagy hajrával, az utolsó negyedet hét ponttal megnyerve győzött a ZTE a Sopron vendégeként, így a Zalaegerszeg is növelte előnyét. A Körmend azonban hazai pályán 91:71-re nyert a Szolnoki Olajbányász ellen és kiegyenlítette a párharcot. A bennmaradásért zajló alsóházban az Oroszlány megverte és pontszámban beérte a Kaposvárt.

Férfi röplabda: A Kaposvár és a MÁV Előre jutott be a bajnoki döntőbe

Az előző két bajnoki fináléban alulmaradt kaposváriak véget vetettek a Pénzügyőr 2020-ban kezdődött egyeduralmának: a fővárosiak azóta minden hazai trófeát elhódítottak, négy Magyar Kupát és három bajnoki címet nyertek.

Az MK-döntőben vesztes Kaposvár az első két meccsen remek játékkal előbb elvette a kupagyőztes Pénzügyőr pályaelőnyét, majd hazai környezetben is győzött. A keddi harmadik összecsapáson aztán a címvédő PSE akarata érvényesült, de a somogyiak ezúttal saját közönségük előtt léphettek pályára a fináléért.

Az első szettet a fővárosiak kezdték jobban, de 11-9-nél már a vendégeket edző Jókay Zoltánnak kellett időt kérnie. A hazaiak szezon közben szerződtetett, korábbi magyar válogatott feladóátlója, Baróti Árpád sorra szerezte a pontokat, és gyakorlatilag végig a Fino irányított: a labdamenetek nagy része az ő pontszerzésükkel vagy hibájukkal ért véget. Mivel előbbiből volt több, kaposvári sikerrel zárult a játszma.

A második felvonás első harmadában blokkjaival több extra pontot is szerzett a somogyi együttes, amely ráadásul szerváival is egyre gyakrabban zavarba hozta a Pénzügyőrt. A hazaiak magabiztosnak tűnő, hatpontos előnye a hajrához érve a figyelmetlenségeik és a hibáik miatt egyre olvadt, de még időben tudtak újítani, így egy szettre kerültek a finálétól.

A harmadik etapban villámrajtot vett a szerb Slobodan Prakljacic edzette csapat, melynek magyar magja, Baróti, Bögöly Gábor és Iván Bence is remekelt. A különbség hamarosan tetemesre nőtt a felek között, és egy idő után már csak az volt a kérdés, mikor ér véget az egyoldalúvá váló összecsapás. Ez végül 80 perc után jött el, a kaposváriak pedig hatalmas ünneplésbe kezdtek szép számban összegyűlt szurkolóikkal.

A találkozó legeredményesebb játékosa a 15 pontos Baróti volt.

A Kaposvár az újonc MÁV Előrével találkozik a jövő vasárnap rajtoló döntőben, míg a Pénzügyőr a Kazincbarcikával csatázhat a bronzéremért.

Női röplabda: A Békéscsaba és a Vasas jutott a bajnoki döntőbe

A női röplabda Extraliga elődöntőjében a Vasas Óbuda a Nyíregyháza elleni párharc első mérkőzését 3:0-ra, a másodikat idegenben 3:1-re nyerte meg, így a harmadik, számára hazai összecsapáson is esélyesnek számított.

Az első szett ennek megfelelően alakult: a Vasas az első labdamenettől kezdve uralta a felvonást, játékosai szinte hiba nélkül röplabdáztak, a játék minden elemében messze felülmúlták riválisukat, és a lelátóról érkező „játszik a Vasas” buzdítás közepette simán szerezték meg a vezetést.

A második játszma első periódusa még szorosan alakult, de a Vasas ezt követően újra ritmust váltott, remek védekezésével és blokkteljesítményével hibákba hajszolta riválisát, és miután támadásban továbbra is jó teljesítményt nyújtott, simán duplázta meg előnyét.

A harmadik felvonásban is hamar négypontos előnyt alakított ki a házigazda, de ezt követően egyrészt a nyírségiek játéka pontosabbá vált, másrészt hazai oldalon is több volt a hiba, így a különbség nem nőtt tovább. A címvédő támadásban továbbra is szinte kifogástalanul játszott, ez pedig bőven elég volt ahhoz, hogy simán kivívja az újabb döntős szereplést.

A mindössze 65 perces mérkőzés legponterősebb játékosa a hazaiak amerikai légiósa, Taylor Bannister volt 19 ponttal.

A másik ágon a Békéscsaba szintén könnyedén, 3:0-val hozta az elődöntő 3. mérkőzését a Szent Benedek Röplabda Akadémia csapata ellen, így 3-0-ás összesítéssel ugyancsak bejutott a döntőbe, vagyis megismétlődik a tavalyi finálé.

Férfi vízilabda: Döntetlenről várja a Vasas az Eurokupa-döntő visszavágóját

A férfi vízilabda Eurokupa fináléjának első mérkőzésén a Vasas 8:8-as döntetlent játszott az olasz Savona vendégeként. Az olaszok többször is kétgólos előnybe kerültek, azonban a Vasas nem engedte elszakadni a Savonát és sikerült egyenlítenie 3:3-ra, 5:5-re és a végén 8:8-ra is. Visszavágó április 29-én a Komjádi Uszodában.

Férfi vízilabda: Nem történt meglepetés a bajnokságban

Bravúrra készült a Szolnok, de hamar nagy hátrányba került az OSC otthonában a férfi vízilabda ob I szombati rangadóján. Az újbudaiak elejét vették a kétcenteres játéknak, jól fogták a szorost is, és támadásban sok mozgással olykor váratlan megoldásokat választottak. Manhercz Krisztián ütemtelen átlövésével már 6:1-re vezetett az OSC, s mivel a vendégek sorra hagyták ki a fórokat, nem tudtak közelebb zárkózni.

Kapust cserélt a Szolnok, Józsa Ottó érkezett Bányai Márk helyére, aki bemutatott néhány bravúrt, ám hitehagyottan játszó csapatán ő sem tudott segíteni. A nagyszünet után is rengeteg kiállítást fújtak a játékvezetők, az előny-hátrány játékban pedig sokkal jobb volt az OSC, amely a végére elérte a két számjegyű különbséget, 18:8-ra legyőzte az elődöntőbe vágyó Szolnokot.

Az egriek fokozatosan növelték az előnyüket, s az egyaránt négy gólig jutó Nikola Murisics és Dimitrije Krijestorac vezérletével minden negyedet egy találattal nyerve győztek végül 16:12-re az UVSE ellen.

Honvéd viszont nem kezdte jól a KSI elleni vendégjátékát a Komjádi uszodában, a vendéglátó ugyanis 4:1-re is elhúzott. Szívós Márton csapata ezután viszont a második játékrészt három góllal megnyerve egyenlített, majd a folytatásban növelte előnyét és végül simán diadalmaskodott 16:9-re. A hazaiaktól Nagy Ákos öt, a vendégektől Ekler Zsombor négy góllal zárt.

A listavezető Ferencváros még csütörtökön simán verte a Pécset, a szombaton Eurokupa-döntőt játszott Vasas pedig a Kaposvárt.

Torna: Kovács Zsófia még egy érmet szerzett az Európa-bajnokságon

Kovács Zsófia (a kiemelt képen) bronzérmet nyert gerendán vasárnap az antalyai torna Európa-bajnokságon.

A háromszoros Eb-győztes magyar tornász a második legjobb eredménnyel jutott be a nyolcas döntőbe, így éremre esélyesként mutathatta be gyakorlatát. Stabilan és szépen tornázott, minimális megingásai voltak csupán, a végén pedig a dupla szaltós leugrást is szépen hajtotta végre, a leérkezésnél kicsit ellépett.

Bemutatójára 13.500 pontot kapott, ezzel úgy tűnt, 33 ezreddel lemarad a dobogóról. A magyar csapat azonban óvást nyújtott be az egyik elem megítélését vitatva, ennek helyt adtak, így Kovács Zsófia 13.700 ponttal egy pozíciót előrelépett. Úgy lett harmadik, hogy azonos ponttal zárt a második Manila Espositóval, de az olasz a kivitelezésben jobb volt.

Gerendán ez a magyar torna első Eb-érme. Kovács Zsófia pénteken második volt egyéni összetettben, szombaton pedig ötödik lett felemás korláton.

Később talajon nyolcadik lett a dunaújvárosi tornász. Ezen a szeren a hatodik eredménnyel jutott a fináléba, melyben negyedikként mutatta be gyakorlatát. Az eleje jól ment neki, az utolsó két ugrássoránál viszont hibázott. Az elsőnél a végén az ideálisnál kicsit alacsonyabb szögben vonalon kívül érkezett a talajra, az utolsónál pedig a hátra dupla szaltónál hátrafelé ellépett. Bemutatójára 12.733 pontot kapott.

Gratulálunk Kovács Zsófiának mostani teljesítményéhez, ami, bár még messze van, de akár a jövő nyári olimpia szempontjából is bíztató lehet. Gratulálunk persze a többi magyarnak is, hiszen több top tízes eredményt is sikerült elérni az elmúlt napokban.

Ritmikus gimnasztika: Pigniczki Fanni bronzérmes lett a világkupában

Az olimpikon Pigniczki Fanni vasárnap harmadik lett buzogánnyal a ritmikus gimnasztikázók taskenti világkupaversenyén.

A magyar szövetség híradása szerint az MTK sportolója, Pigniczki Fanni 31 pontot kapott buzogánnyal bemutatott gyakorlatára az üzbég fővárosban rendezett világkupán – ezzel érdemelte ki a bronzérmet. Pigniczki Fanni, aki szombaton hetedik lett egyéni összetettben, a karika fináléjában nyolcadikként zárt.

Idén tavasszal ez már a hatodik dobogós helyezése, ugyanis márciusban Athénban karikával ezüstérmet, múlt vasárnap a franciaországi Thiais-ban egyéni összetettben bronzérmet, karikával aranyat, szalaggal és buzogánnyal pedig ezüstérmet nyert a vk-sorozatban.

Pigniczki Fanni és Wiesner Hanna a most következő hétvégén Bakuban versenyez majd.