Ahogy mindig, az idei labdarúgó-világbajnokság kapcsán is szót lehet ejteni olyan válogatottakról és játékosokról, akiknek lenne helyük a 32-es mezőnyben, de nem tudták kvalifikálni magukat. Ebben a cikkben ezeket az együtteseket és labdarúgókat szedem össze.
VÁLOGATOTTAK
Olaszország
A világbajnokság legnagyobb hiányzója csak úgy, mint négy éve, idén is az olasz válogatott. A mostani helyzet viszont jóval súlyosabb a 2018-asnál, hiszen amíg annak idején a spanyolok mögött lett második selejtezőcsoportjában a squadra azzurra, s a pótselejtezőben Svédország búcsúztatta, addig idén a Bulgária és Svájc elleni hazai döntetleneknek köszönhetően végzett a helvétek mögött a 2. pozícióban, a pótselejtezőben azonban Észak-Macedónia tudta kiejteni, ráadásul Palermóban egy kései góllal. Különösen égő a szituáció abból a szempontból, hogy Olaszország a regnáló Európa-bajnok. Nem kell sokat visszamennünk az időben, hogy olyan világbajnokságot találjunk, amelyet az aktuális Európa-bajnok nélkül rendeztek: 2006-ban a görögöknek nem sikerült kijutniuk. Ezen kívül még két alkalommal fordult elő, hogy az öreg kontinens papíron legjobbja nem jutott ki a vb-re: 1994-ben Dánia, 1978-ban Csehszlovákia maradt le a részvételről. Az olaszok kijutás esetén nem biztos, hogy a végső sikerre legnagyobb eséllyel pályázó válogatottak közé kerültek volna az esélylatolgatások során, de jó esélyük nyílhatott volna arra, hogy 2006 után először továbbjussanak a csoportkörből. Bizony, a taljánok utoljára 16 éve élték túl a vb-csoportkört, 2010-ben és 2014-ben is ideje korán elvéreztek, vagyis teljesítményük a 2006-os világbajnoki cím óta meredeken visszaesett. Ennek függvényében is nehéz hova tenni a 2020-as Eb-győzelmet.
Svédország
A skandinávok távolmaradása elsősorban azért komoly hiány, mert négy éve a negyeddöntőig jutottak, ráadásul a keretben főleg topligákban pallérozódó labdarúgók szerepelnek. A svédek számára is a pótselejtező jelentette a végállomást Lengyelországgal szemben. Szerintem a svédeknek az idei vb-n is lett volna esélyük továbbjutni a csoportból, mert általában ha kijutnak, akkor nem szoktak korán kiesni. Idén viszont legfeljebb a tévében nézhetik a svéd játékosok a világbajnokságot.
Kolumbia
Kolumbia esetében nagyjából ugyanazt írhatjuk le, mint Svédország kapcsán, annyi különbséggel, hogy amíg 2014-ben még a negyeddöntőig jutottak, addig 2018-ban a nyolcaddöntő jelentette számukra a végállomást, miután elég hisztérikusan viselkedtek a játékosok a pályán, akik már a legkisebb szabálytalanság kapcsán is letámadták a bírót. A kolumbiai csapatban is sok, Európa élcsapataiban focizó játékos található, azonban sokba került nekik az, hogy a selejtező során idegenben csupán Perut és Venezuelát tudták megverni, Ecuadorban viszont 6:1-re kikaptak, s olyan, nem túl acélos csapatokkal ikszeltek, mint Bolívia vagy Paraguay. Így az is kevés volt a kijutáshoz, hogy hazai pályán Brazíliától és Argentínától is pontot lopott az együttes.
Chile
Kolumbiánál is jobban leszerepelt Chile, amely az előző évtizedben egymás után kétszer is megnyerte a Copa Américát. A legnagyobb chilei játékosok többsége jelenleg is európai topbajnokságokban szerepel, de válogatott szinten nem igazán működtek a dolgok a selejtező során, ugyanis a 18 mérkőzésből csupán 5-öt tudott megnyerni, miközben 9 vereséget szenvedett el. Simán lemaradt a csapat nemhogy a pótselejtezőt érő 5. helyről, de a közvetlenül előtte záró Kolumbiáról is.
Nigéria
Szintén a vb nagy hiányzói között kell említeni Nigériát. Az afrikai együttes játékosállományát tekintve simán elférne a katari mezőnyben, csakhogy elszúrta a pótselejtezőt Ghánával szemben, ugyanis oda-vissza döntetlen lett az eredmény, ám odahaza 1:1 lett a vége, s a ghánaiak idegenben lőtt góllal búcsúztatták a szupersasokat, akik 2006 után maradtak le ismét világbajnokságról.
Egyiptom
Egyiptom Afrika legeredményesebb válogatottja a kontinensbajnoki címek számát tekintve és az ország klublabdarúgása is a legjobbak között van a fekete földrészen, azonban Nigériához hasonlóan Mohamed Szalahék is kiestek a pótselejtezőben. Az első mérkőzésen 1:0-ra legyőzték Szenegált, idegenben azonban ugyanilyen arányban kikaptak, s a 11-eseket Sadio Manéék rúgták jobban, így a fáraók szintén csak nézői lehetnek a világbajnokságnak azután, hogy 2018-ban 28 év szünet után jutottak ki ismét a sportág csúcseseményére.
JÁTÉKOSOK
Erling Haaland
A labdarúgók között is többen akadnak, akik teljesítményük alapján megérdemelnék a vb-szereplést, ám válogatottjuk a selejtezők során nem bizonyult kellően erősnek a részvétel kivívásához. Közülük első helyen kell említeni Erling Haalandot. A Manchester City norvég gólzsákja ipari mennyiségben termelte a gólokat az ősszel az angol bajnokságban és a Bajnokok Ligájában is. Hazájában sokan kritizálták válogatottbeli teljesítménye miatt, ám ott is igyekezett segíteni, azonban a csapat nagy része nem képvisel akkora minőséget, ami miatt Norvégiának helye lenne a vb-mezőnyben. Talán majd négy év múlva sikerül…
Gianluigi Donnarumma
A legutóbbi Európa-bajnokság legjobb játékosa sem lesz ott a soron következő világbajnokságon. Önmagában az is sokkoló, hogy az Eb-címvédő olasz válogatott egymás után másodszor marad le a vb-szereplésről, hát még ha megnézzük, milyen sztárok alkotják a keretét. Donnarumma első nagy tornáját rögtön aranyéremmel zárta 2020 nyarán, klubszinten pedig a Paris Saint-Germainhez szerződött, amelynél több fronton is bizonyította klasszisát. Legfeljebb az vigasztalhatja, hogy csak 23 éves, s vélhetően lesz még lehetősége a vb-szereplésre, pláne, ha végül tényleg 48 csapatossá válna a vb (aminek én nem örülnék).
Vladimir Coufal
A XX. század második felével ellentétben a csehek manapság korántsem rendszeres résztvevői a vébéknek: utoljára a 2006-os tornára sikerült kijutniuk, így önmagában az nem meglepő, hogy nem lesznek ott Katarban, a 2020-as Eb-szereplésük alapján viszont lehet hiányérzetük. Olyan szintén kiváló focisták, mint Schick és Soucek mellett főleg a West Ham 29 éves védője, Coufal miatt, aki 2020-ban érkezett meg Angliába, azóta oszlopos tagja az egyre nemesebb célokért küzdő londoniaknak, a 2020-as kontinenstornán pedig posztja egyik legjobbja volt.
Leonardo Bonucci
A Juventus 34 esztendős, kilencszeres olasz bajnok belső védője a 2006-os vb-győzelemből még nem vehette ki a részét, de 2012-ben Európa-bajnoki ezüstérmet, 2020-ban pedig Eb-aranyérmet szerzett hazájával – sőt, az Eb-döntőben betalált az angolok ellen. A katari távollét azért is lehet különösen fájó neki, mert a kora miatt jó eséllyel már nem lesz lehetősége újabb világbajnoki szereplésre.
Giorgio Chiellini
Hasonló helyzetben van, mint Bonucci, aki amellett, hogy jó barátja, a válogatottban és klubjában is társa. Chiellini sem volt még ott a 2006-os vb-n, majd két sikertelen tornát követően kétszer a kijutást sem érte el az olaszokkal. A Juventus klasszisa már 37 éves, így az ő esetében szinte kizárható, hogy látjuk még valaha vébén.
David Alaba
A Bayern München játékosaként sztárrá váló Alaba a Real Madridban is hétről hétre bizonyítja, miért tartják számon a világ legjobb védői között. Klubszinten balhátvédként és belső védőként is klasszis teljesítményre képes, az osztrák válogatottban pedig a csapat vezéreként ennél is többet kell mutatnia: olykor középpályásként és szélsőként is számítanak rá. Válogatottja lemaradása nem meglepő, hiszen Ausztria legutóbb 1998-ban volt vb-résztvevő, Alaba klasszisa viszont sokaknak hiányozhat.
Jorginho
Amellett, hogy ő is kulcsembere volt a 2020-ban Eb-győztes olasz válogatottnak, a 2020-21-es idény végén BL-t nyert a Chelsea-vel, s folyamatosan jó teljesítményt nyújtott. Ennek eredményeként harmadik helyen végzett a tavalyi Aranylabda-szavazáson, az UEFA pedig őt választotta az év játékosának. Ilyen pedigrével nem sokszor fordul elő, hogy valaki lemarad az aktuális vb-ről, de ha belövi a 11-est a Svájc elleni vb-selejtező legvégén…
Marco Verratti
Már az ötödik friss Eb-győztes olasz játékos a világbajnokságról lemaradó sztárok névsorában, klasszisa miatt azonban lehetetlen kihagyni egy ilyen összeállításból. A PSG virtuóz belső középpályása már 29 esztendős, de eddig csak két vb-meccs van a lábában – még 2014-ből –, s ha a 2026-os tornára kvalifikálja is magát Itáliával, már túl lesz pályafutása csúcsán.
Martin Ödegaard
Csodakölyöknek, a norvég labdarúgás messiásának tartották, de a Real Madrid kezdőcsapatába nem tudott bekerülni, így kölcsönszerződésekkel kellett újra felépítenie magát. Mára a Premier League-ben remeklő Arsenal egyik legfontosabb játékosa, s a norvég válogatottal is bőszen lépdel előre, de az első vb-szereplésére még legalább 2026-ig várnia kell.
Mohamed Szalah
Ő a legnagyobb hiányzó? Szalah az elmúlt években a világ egyik, ha nem a legjobb játékosává nőtte ki magát Liverpoolban, a Premier League megnyerése mellett elhódította csapatával a BL-trófeát is, s megállíthatatlanul termeli a gólokat. Egyiptommal 2018-ban a vb-szereplés is összejött neki, ezúttal azonban az utolsó, mindent eldöntő meccsen bukta el a lehetőséget – klubtársa, Sadio Mané Szenegáljával szemben, olyan tizenegyespárbaj során, amelyben több csapattársa mellett ő is hibázott.
Luis Díaz
Portói teljesítménye láttán egyre több topklub figyelt fel rá az elmúlt években, végül tavaly télen a világ egyik legjobb csapata, a Liverpool szerződtette, amelyben rögtön megtalálta a közös hangot a többiekkel, s egy csapásra csapata egyik legveszélyesebb támadójává vált. A kolumbiai válogatottban 35 alkalommal lépett pályára, de a 2018-as vb-n még nem volt a keretben, a mostani selejtezős kudarc után pedig biztossá vált, hogy legkorábban 29 évesen vehet majd részt világbajnokságon.
Victor Osimhen
A Napoli nigériai csatárának nagy, ha nem a legnagyobb szerepe van abban, hogy a déli együttes veretlenül telelhet az olasz bajnokság élén és a Bajnokok Ligájában is csoportgyőztesként fejezte be az őszt. Osimhen a bajnokság 11 mérkőzésen 9 gólt, a BL-ben 3 találkozón 1 gólt szerzett, azaz amennyiben Nigéria kijutott volna Katarba, akkor a szupersasok rájuk építhették volna csapatukat és taktikájukat. Osimhen 23 éves, azaz simán szerepelhet még vébén.
Nagyon sok további játékost lehetne föltüntetni ebben a fölsorolásban, de a teljesség igénye nélkül most csak azokat emeltem ki, akik jelenlegi formájuk alapján nagy segítségére lehetnének válogatottjuknak Katarban.
A kiemelt kép forrása: sportfogadas.net