46 éves a tizenegyes, amely megváltoztatta a focit

Napra pontosan 46 évvel ezelőtt, 1976. június 20-án játszották a labdarúgó Európa-bajnokság döntőjét Belgrádban. A fináléban Csehország és az NSZK feszült egymásnak. A 120 perc nem hozott döntést a felek között, így a 11-esekre maradt annak eldöntése, ki a kontinens legjobbja abban az évben. A büntetőpárbajt Antonín Panenka, a csehek kapusa zárta le, de nem egy védéssel, hanem egy egészen pimasz, manapság azonban már legendássá vált technikával végrehajtott 11-essel. Legyünk őszinték, nem minden labdarúgónak, sok esetben még a legnagyobb sztároknak sem adatik meg pályafutásuk során, hogy egy sorsdöntő pillanatban kerüljenek a rivaldafénybe. 46 esztendővel ezelőtt, 1976. június 20-án Antonín Panenkával, a cseh válogatott kapusával pontosan ez történt. A portás ugyanis magára vállalta egy 11-es elvégzését az NSZK elleni Eb-döntő büntetőpárbajában. Tényleg sorsdöntő volt a pillanat, hiszen amennyiben értékesíti a tizenegyest, akkor hazája megnyeri az Európa-bajnokságot. A 2:2-es eredményt hozó rendes játékidő és 2×15 perces hosszabbítás után a 11-esek során az első három párból senki sem hibázott. A negyedik cseh lövő is értékesítette a maga tizijét, Uli Hoeness viszont hibázott. Így jutottunk el Panenkához, aki nem rontott, viszont 11-esének kivitelezésével mindenkit megdöbbentett: 😎 Antonín Panenka did this on this day at EURO 1976 🤩#OTD pic.twitter.com/xPH0oXnc8R— UEFA EURO 2024 (@EURO2024) June 20,…

A tartalom megtekintéséhez kérünk jelentkezz be vagy regisztrálj a Sportudvar Prémiumra vagy a Sportújságíró Műhelybe!