A hátunk mögött hagytunk egy újabb hétvégét, amely sok sporteseményt tartogatott. Volt hová figyelni, így ha esetleg nem tudtad követni a történéseket vagy elvesztetted a fonalat, akkor a Sportudvar hétvégi eseményekről szóló összefoglalója neked szól!
Most ingyen regisztrálhatsz a Sportudvar Prémiumra – élj a lehetőséggel!
Öt karika – 53 olimpia története: Az első kötet már kapható a Google Play Könyvek felületén!
Női kézilabda: Ikszelt a Győr Brestben
A kisebb operáción áteső Silje Solberg és a gyermeket váró Kari Brattset nélkül lépett pályára a Győr a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében Franciaországban. A Brest Bretagne legutóbb alaposan borsot tört az ETO orra alá, amikor az elődöntőben kiverte a magyar csapatot.
Az első félidő magyar szempontból inkább rémálommal ért fel. A Győr egyszerűen nem találta a rést a hazaiak védőfalán, szokatlanul ritkán találtak be a zöld-fehérek, kidolgozott helyzetből alig-alig láttunk valamit. Bezzeg a franciák jól koncentráltak, és a 19. percben már 10:5-re vezettek.
Gyengén játszott az ETO, és majdnem tízperces gólcsend után sikerült egy góllal közelebb jönni Kristiansen révén. Az volt a szerencséje a Győrnek, hogy a Brest is alaposan visszaesett támadásban, ráadásul Laura Glauser szenzációsan védett, így tartotta meccsben a magyar együttest.
A félidő végére valamelyest közelebb jött a Brestre az ETO, és örülhetett, hogy a franciák az első félidő utolsó 10 percében csak két gólt szereztek, de a hazaiak így is háromgólos előnnyel vonulhattak az öltözőbe. 11–8
A második félidőben folytatódott a hibaparádé. Szerencsére ebben elsősorban a franciák „jeleskedtek”, ráadásul a győriek átálltak egy öt-egyes formációra, így több labdát lehetett elhalászni. Az ETO fokozatosan visszakapaszkodott a meccsbe, és Amandine Leynaud kiváló védései remek hátteret adtak a csapatnak.
A szívós munka meghozta az eredményét, mert az 50. percben összejött az egyenlítés (18–18). Felcsillant az esély a győzelem megszerzésére is, hiszen az 53. percben megszületett a győri vezetés Hansen révén.
A hazaiak még egyszer nekidurálták magukat, fordítottak, és az utolsó perc izgalmai után alakult ki a végeredmény, vagyis a döntetlen. Igazából ezen kevesen lepődtek meg, hiszen a legutóbbi egymás elleni hat meccsből öt döntetlen és egy győri győzelem született. Ebből a szempontból nem vár könnyű találkozó Győrben sem a magyar csapatra, de jó esélye van arra, hogy kiharcolja a budapesti négyes döntőbe jutást. 21–21
Férfi kézilabda: A Veszprém bevette a Pick Arénát
Szokatlan módon egy héten belül másodszor csapott össze egymással a két Bajnokok Ligája-együttesünk, ráadásul ezúttal a bajnokság alapszakaszában, és maguk a főszereplők sem titkolták, ez a rangadó nem a tétről, hanem sokkal inkább a presztízsről szólt.
Túlzás lenne azt állítani, hogy egymásnak estek volna a felek, noha az első tíz percben 11 gól esett, a védekezés hatékonyságáról azonban mindent elmond, hogy a hazaiaknál Mirko Alilovic, míg a vendégeknél Rodrigo Corrales is csak akkor találkozott a labdával, amikor a hálóból kivette.
Ez egyben azt is jelentette, hogy jól céloztak a támadók, különösen a távoli zónákból, az exveszprémi Kent Robin Tönnesen például hamar belőtte magát, és az egyiptomi Jahja Omar vállalkozókedvével sem volt gond a túloldalon.
A szegediek két-három gólos előnyt építettek ki, de leszakítani nem tudták ellenfelüket, akiknek a támadójátéka Andreas Nilsson beállásával sokkal veszélyesebbé vált. Még negyedóra sem telt el, máris váltott a kapuban az Építők, Vladimir Cupara pályára küldése pedig a mérkőzés fordulópontja lett. A szerb ugyan eleinte Corraleshez hasonlóan csak nyomozta a labdát, de onnantól, hogy a 20. percben megfogta az egyébként jól beszálló Bodó Richárd lövését, euforikus állapotban került. Közben az Alilovicot váltó Mikler Roland sem tétlenkedett, ám a bravúrjai után hiába kerültek többször ordító helyzetbe a hazaiak, Cupara eszén nem tudtak túljárni.
A félidő hajrájában már három góllal is ment a Tisza-parti alakulat, mégis döntetlennel vonultak pihenőre a felek, miután Nilsson és Jahja találata után 29:29-nél Gasper Marguc a jobb felsőbe bombázott (16:16).
A második játékrészt Jahja gólja nyitotta, és a 32. percben nemcsak a vezetést, de az irányítást is átvette a Telekom Veszprém. Onnantól a csongrádiaknak kellett szaladniuk az eredmény után, a rohanás viszont túl sok hibát eredményezett – mindkét oldalon. Egymást követték a technikai hibák, a rossz megoldások, az eladott labdák, a színvonal ebben a periódusban nem verdeste az eget. A szegedi szélsők Sebastian Frimmel kivételével látványos összeomláson mentek keresztül, Bogdan Radivojevics után Sostaric is tanácstalanná vált Cuparával szemben, akit folyamatosan éltetett a veszprémi tábor – nem érdemtelenül.
A bakonyiaknak – akik Petar Nenadics és Rasmus Lauge vezetésével türelmesen szövögették akcióikat – nem volt okuk az idegeskedésre, a 15 védésig jutó Cuparától pedig olyan támogatást kaptak a kapuból, amivel élni tudtak.
Mégis Frimmel mehetett volna mennybe, miután sokadik pattintott hetesével 56:23-nál egyenlített (27:27), ám két perccel később, mínusz egynél éppen ő volt az, aki kihagyta csapata negyedik hétméteresét, ami sorsdöntőnek bizonyult.
Lauge látványos kínaiból bevitte a kegyelemdöfést, Cupara pedig feltette a koronát a teljesítményére azzal, hogy Alexander Blonz büntetőjét is fölé tolta.
A Magyar Kupa győri elődöntője után a Telekom Veszprém tehát hét napon belül másodszor is legyőzte a címvédő Pick Szegedet, és ezzel gyakorlatilag megnyerte az alapszakaszt – azaz a bajnoki finálé első felvonását minden valószínűséggel a Pick Arénában rendezik majd.
Férfi vízilabda: 5. lett a magyar válogatott a Világliga európai nyolcas döntőjében
A magyar férfi vízilabda-válogatott 14:9-re legyőzte Horvátországot a szombati helyosztón, így az 5. helyen végzett a világliga kontinentális nyolcas döntőjében.
A magyar válogatott a torna csütörtöki nyitónapján a spanyoloktól szenvedett 10:9-es vereséget, az 5-8. helyért zajló helyosztók pénteki első körében viszont 14:13-ra legyőzte az olimpiai ezüstérmes görögöket.
A horvátok elleni összecsapáson – amelyre ezúttal Erdélyi Balázst, illetve a két csapat egymás elleni olimpiai negyeddöntőjében hét gólt szerző Manhercz Krisztiánt nem nevezte a szakvezetés – a nagyszünetig fej fej mellett haladtak az együttesek, utána viszont a négygólos Vámos Márton vezette magyar válogatott ellépett riválisától és magabiztos győzelmet aratott.
Märcz Tamás szövetségi kapitány megbetegedése miatt nem lehetett ott a csapattal, de mint azt a szövetség honlapjának elmondta, együttese ezen a mérkőzésen játszott a legjobban a tornán.
„Fontos, hogy napról napra látszott a fejlődés. Sokat beszéltünk az elmúlt napokban Németh Zsolttal és Mátéfalvy Csabával arról, hogy mit szeretnék látni, igyekeztem alájuk dolgozni, felvázoltam a taktikát, amelyet túlnyomó részben sikerült jól megoldania a csapatnak. Egyedül a második negyed volt kaotikus, ezt leszámítva az történt a medencében, amit mi szerettünk volna. Lendületes és gyors támadásvezetés, bátor vállalások, remek kapusteljesítmény Vogel Somától, akit a védekezés is jól segített” – nyilatkozta a szakember, aki szerint jól szolgálta a felkészülést az elmúlt három nap.
Hozzátette, a hazai világbajnokságra május 25-én kezdi a felkészülést az Európa-bajnoki címvédő gárda.
Az már eldőlt, hogy a magyar együttes nem juthat be a sorozat júliusi, strasbourgi szuperdöntőjébe.
Cselgáncs: Megvan a 100. magyar érem
A hétvégén Szófiában került sor a cselgáncsozók idei Európa-bajnokságára. A magyar csapat 11 versenyzőből állt. A legnagyobb kérdés az volt, hogy megszületik-e hazánk történetének 100. Eb-érme. A torna előtt 98-nál tartottunk.
Szombaton a nők 63 kg-os súlycsoportjában lépett tatamira Özbas Szofi.
A 20 éves lány – aki korábban három korosztályban is Eb-aranyérmes lett – első felnőtt Eb-éremmeccsén a cseh Renata Zachovával csapott össze, pályafutása során már ötödször. Az eddigi négy csatából a 21 esztendős ellenfél csak az elsőt tudta megnyerni még a 2016-os ifi kontinenstornán, azóta viszont rendre az ifjúsági olimpiai bajnok Özbas Szofi (a kiemelt képen) bizonyult jobbnak, s legutóbb a 2020-as budapesti Grand Slamen verte meg Zachovát.
A hatodik összecsapást kezdettől fogva kézben tartotta a magyar dzsúdós, ellenfele nem tudott mit kezdeni a fogásával, majd a meccs derekán a BHSE olimpikonja egy belső horogdobásra vazaarit kapott. Mivel Zachova a hátralévő időben is teljesen veszélytelen volt, végül Özbas Szofi ünnepelhetett, aki a magyar dzsúdósport 52. Eb-bronzérmét és 99. Eb-érmét gyűjtötte be.
Szintén szombaton zajlottak a férfi 81 kg-osok küzdelmei, ahol Ungvári Attila volt érdekelt.
A ceglédiek büszkesége pályafutása harmadik Eb-bronzérméért az ukrán Hievorh Manukjannal akaszkodott össze, akinek az eredménylistáján még csak egy világkupán szerzett harmadik hely szerepelt.
Első találkozójukon a 33 éves „Karvaly” sokat kezdeményezett, riválisa két intést kapott a rendes mérkőzésidőben, de mivel értékelhető akció nem történt, jöhetett az aranypontig tartó hosszabbítás. Ebből 1 perc 23 másodperc pergett le, amikor a magyar dzsúdós egy indítást megkontrázva földre vitte tíz esztendővel fiatalabb ellenfelét, és vazaarival nyert.
Ungvári Attila – akinek tavaly visszavonult bátyja, Miklós már férfi kapitányként ült a szőnyeg mellett – a 2010-es bécsi és a 2019-es minszki kontinenstorna után harmadszor állhatott fel az Eb-dobogó harmadik fokára, és egyben a magyar dzsúdósport 51. Eb-bronzérmét, de ami ennél is fontosabb, 100. Eb-érmét gyűjtötte be.
Most ingyen regisztrálhatsz a Sportudvar Prémiumra – élj a lehetőséggel!
Öt karika – 53 olimpia története: Az első kötet már kapható a Google Play Könyvek felületén!
A kiemelt kép forrása: AFP