Nagy feltűnést keltett vasárnap az a hír, miszerint Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke videóhívás keretében beszélt Peng Suajjal, azzal a kínai teniszezőnővel, aki azután, hogy november 2-án azzal vádolt meg egy korábbi miniszterelnök-helyettest, hogy szexre kényszerítette, hetekre eltűnt, majd a múlt héten állítólag küldött egy e-mailt a női teniszszövetségnek, amelyben visszavonta állításait, utána pedig megjelent egy pekingi tenisztornán. Bach meggyőződött arról, hogy Peng Suaj ép és egészséges, ám továbbra sem szűnt meg az aggodalom, hogy a játékost irányítja, s kényszeríti a kínai rezsim mostanában tanúsított viselkedésére. Többen kritizálják a NOB-ot, amiért próbál egyensúlyozni Peng és Kína között, amely csaknem három hónap múlva téli olimpiát rendez.
Diszkrét diplomácia vagy részrehajlás? Ez a kérdés foglalkoztat sokakat vasárnap óta, amikor kiderült, hogy Thomas Bach NOB-elnök fél órát beszélt Peng Suaj kínai teniszezőnővel, s az ötkarikás szervezet az első, amely „megbizonyosodott afelől, hogy a játékos épen és egészségesen él pekingi otthonában”. Carole Gomez, a párizsi székhelyű Nemzetközi Kapcsolatok és Stratégiák Intézetének kutatási igazgatója szerint a NOB ezzel részben el akarta oszlatni azokat az aggodalmakat, amelyek már az ENSZ és több nyugati kormány szintjén is megmutatkoztak, azonban ettől a probléma nem oldódott meg.
„A NOB kommunikációjának üressége problémát jelent. Azzal, hogy semmilyen bizonyítékot nem ad az ügy elsimítására vonatkozóan, Peking játékát játssza és robbanásveszélyes helyzetbe keveri magát. Így teljesen biztossá vált, hogy a pekingi téli játékok megítélése teljesen átpolitizált lesz” – figyelmeztetett a kutató. A nyugati jogvédő szervezetek és médiumok sem késlekedtek kritizálni a NOB-ot, amelyet a kínai hatóságok felé megnyilvánuló részrehajlással vádoltak meg, márpedig teljesen egyértelmű, hogy a kínaiak el akarják tussolni Peng Suaj ügyét, s a felelőst, felelősöket nem büntetik meg.
A NOB jót akar, de falakba ütközik
„A NOB mostantól kezdve aktív szerepet játszik a kínai kormány eltüntetési, kényszerítési és propagandagépezetében” – sajnálkozott Jacsiu Wang, a Human Rights Watch jogvédő szervezet Kína-szakértője a Twitteren. Alkan Akad, egy másik, magát jogvédőnek nevező szervezet, az Amnesty International munkatársa pedig úgy fogalmazott, hogy a NOB veszélyes vizekre evezett és rendkívül óvatosnak kell lennie, ha nem akar részesévé válni az emberi jogok lehetséges megsértése kapcsán zajló mosdatásnak. A NOB múlt csütörtök óta amolyan diszkrét diplomáciát folytat a Peng-ügyben, amelynek lényege, hogy nyíltan nem szólítja fel a kínai kormányt az ügy kivizsgálására, de a háttérben ugyanúgy lép föl, ahogy a fenyegetett afgán vagy fehérorosz sportolókkal kapcsolatban.
A NOB tavaly ősszel többször is egyeztetett a Fehérorosz Olimpiai Bizottsággal a Lukasenka elnök ellentmondásos újraválasztását követően kitört és gyakorlatilag mind a mai napig tartó tiltakozások során őrizetbe vett vagy az országból kiűzött sportolók ügyében, ám miután a bizottság élén Lukasenkát fia váltotta, vagyis maradt a politikai befolyásolás, a NOB szankciókat hozott a fehéroroszok ellen. A NOB Afganisztánban is aktív, ahonnan a tálibok augusztusi visszatérése óta 300, az „olimpiai közösséghez” tartozó személyt menekített ki, s a múlt héten további 700 fő, elsősorban veszélyben lévő sportolónők és sportolólányok elszállításáról kezdett tárgyalásokat Katarban.
Peng Suaj ügye azonban eltér ezektől, aminek egyik prózai oka a 2022. február 4-én, tehát kevesebb, mint három hónap múlva kezdődő pekingi téli olimpia, de nem az egyetlen. Jean-Loup Chappelet, a Lausanne-i Egyetem olimpizmus-szakértője szerint amiatt is más ez az ügy, mert a NOB nem tud semmilyen befolyást gyakorolni a Kínában rendőri szinten történő eseményekre és arra sincs eszköze, hogy erőteljesen lépjen fel a kínai kommunista rezsimmel szemben, ami akkor is igaz volna, ha nem lenne az ázsiai országban negyedéven belül olimpia.
A vasárnapi beavatkozás okozta nyugtalanság tehát kevésbé az elért eredménynek köszönhető – senki sem járt jobban -, mint inkább annak, hogy a NOB nem fogalmazott meg egyértelmű álláspontot Peng Suaj vádjával összefüggésben ennyire röviddel a pekingi téli olimpia előtt, miközben az Egyesült Államok már komolyan fontolgatja a játékok diplomáciai bojkottját, igaz, elsősorban az ujgur kisebbség elleni erőszakos fellépés miatt, de nyilván a Peng-ügy csak rásegíthet erre a folyamatra.
„A kínai hatóságok felelősek azért, hogy garantálják az átlátható nyomozás feltételeit a Peng Suaj által felhozott súlyos, nemi erőszakra utaló váddal kapcsolatban” – jelentette ki az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának szóvivője a testület genfi székhelyén kedden. A jogvédők gyakorlatilag eme mondat elhangzását várták volna el a NOB-tól is annak vasárnapi közleményében.
Simon Chadwick, a Lyonban működő Eurázsiai Sportközpont igazgatója szerint a NOB nem engedheti meg magának, hogy támadja a kínaiakat, mert ebben az esetben Peking akár azt is kimondhatja, hogy eláll az olimpia megrendezésétől, ami sportszakmailag és anyagilag is óriási károkat okozna rengeteg szereplő számára. A NOB-nak emellett arra is figyelnie kell, hogy az olimpiára utazó sportolók és újságírók minél szabadabban tölthessék idejüket Kínában, hiszen a 2008-as pekingi nyári játékok idején – minden korábbi ígéret ellenére – korlátozták az újságírók munkáját, egyeseket be sem engedtek Kínába, a sportolókat azonban nem érte retorzió.
A NOB-ot hónapok óta érik kritikák etikai elkötelezettségének szintje miatt, s talán ebből fakadólag igyekszik távoltartani magától azt az állítást, miszerint amolyan „világkormányként” akar funkcionálni bizonyos kérdésekben, amely fogékony olyan problémák megoldására, amelyekre sem az ENSZ Biztonsági Tanácsa, sem pedig a G7-ek vagy a G20-ak nem tudnak választ találni. Simon Chadwick hozzátette, hogy az ideológiai polarizáció korszakában, amikor az emberi jogokat érintő nyugati támadások, felháborodások egyre nagyobb teherként nehezednek Kínára és szövetségeseire, a NOB mostani cselekedeteit ezekkel a támadásokkal összeegyeztethetetlennek találhatják, márpedig az olimpiai testület kis túlzással semleges hozzáállása tarthatatlanná válhat. A szakértő ugyanakkor azt is leszögezte, hogy egyetlen szervezet sem elég robusztus ahhoz, hogy eligazodjon ezen ellentétes pólusok között.
Peng Suaj ügye tehát továbbra sem tisztázódott, hiába mutatkozott többször is a nyilvánosság előtt. Amennyiben az olimpiáig nem oldódik meg ez az ügy, akkor az bizony rá fogja nyomni bélyegét a pekingi játékokra.
Nem akarsz lemaradni a hasonló cikkekről? Iratkozz föl a Sportudvar Hírlevélre!
Szeretnéd, hogy teret nyerjen a bulvármentes sportújságírás? Támogasd a Sportudvart!
A kiemelt kép forrása: hirstart.hu