
Komoly kilomĂ©terkĹ‘höz Ă©rkezik a hĂ©tvĂ©gĂ©n a Forma-1-es világbajnokság, hiszen a KĂnai NagydĂj lesz hivatalosan az autĂłsport elitkategĂłriájának ezredik versenye. Persze ahogy az lenni szokott az ilyen nagy kerek számok esetĂ©n, most is fölmerĂĽltek a hivatalostĂłl eltĂ©rĹ‘ számĂtások, amelyek alapján mĂ©g nem Ă©rtĂĽk el az ezer futamot, de inkább maradjunk a száguldĂł cirkusz számtanánál. Az eddigi 999 verseny rengeteg Ă©rdekes adatot produkált Ă©s bĹ‘ven szolgáltatott “fogyasztani valĂł” dolgokat a statisztikák szerelmesei számára. Most ezekbĹ‘l a számokbĂłl válogattam ki nĂ©hányat.
HIRDETÉS

322
Rubens Barrichello ennyi futamon állt rajthoz 1993 és 2011 között. Ezt a számot eddig még senki sem tudta túlszárnyalni.
294
Kimi Räikkönen, amennyiben mĂ©g teljesĂt a mostanin felĂĽl legalább mĂ©g egy Ă©vet, akkor jövĹ‘re átadhatja Barrichello rekordját a mĂşltnak, hiszen mostanáig ennyi versenyen állt föl a rajtrácsra. A jelenlegi mezĹ‘nybĹ‘l neki van a legtöbb futama.
6375
Max Verstappen ennyi naposan (17 Ă©vesen Ă©s 166 naposan) állt rajthoz a 2015-ös Ausztrál NagydĂjon. Ezzel Ĺ‘ számĂt a legfiatalabb indulĂłnak az F1 törtĂ©netĂ©ben.
10161
A monacói Louis Chiron ennyi naposan (55 évesen és 292 naposan) állt rajthoz az 1955-ös Monte-Carló-i futamon. Ezzel ő mindmáig a legidősebb induló.
7
Nem nehĂ©z kitalálni, hogy ez a szám Michael Schumacher világbajnoki cĂmeit jelöli. EnnĂ©l többet eddig mĂ©g senki sem szerzett, de Lewis Hamiltonnak már csak kettĹ‘ cĂm hiányzik a rekordbeállĂtáshoz.
5
Michael Schumacher 2000 és 2004 között zsinórban ötször nyerte meg a száguldó cirkuszt. Ennél nagyobb sorozatra még senki sem volt képes.
8168
Sebastian Vettel 2010-ben ennyi naposan (23 Ă©vesen Ă©s 132 naposan) szerezte meg Ă©lete elsĹ‘ világbajnoki cĂmĂ©t Abu-Dhabiban. Mindmáig Ĺ‘ számĂt a legfiatalabb világbajnoknak. További Ă©rdekessĂ©g, hogy ebben az összevetĂ©sben mögötte nagy riválisa, Lewis Hamilton áll, aki 168 nappal volt idĹ‘sebb, amikor 2008-ban elĹ‘ször lett vb-gyĹ‘ztes.
2
A mostani mezĹ‘nybĹ‘l Lewis Hamilton lett a leghamarabb, már a második szezonjában világbajnok. Közel állt ahhoz, hogy a legelsĹ‘, 1950-es Ă©vadot megnyerĹ‘ Nino Farina után közel hatvan Ă©vvel Ĺ‘ legyen a második, aki egybĹ‘l a debĂĽtálĂł Ă©vĂ©ben a csĂşcsra Ă©r, de a 2007-es Brazil NagydĂjon váltĂłhiba miatt kiszállni kĂ©nyszerĂĽlt a vb-cĂmĂ©rt folyĂł hármas versengĂ©sbĹ‘l, amelyet vĂ©gĂĽl Ĺ‘t Ă©s Fernando AlonsĂłt megelĹ‘zve Kimi Räikkönen nyert meg.
4
Az idei mezĹ‘nyben kĂ©t olyan pilĂłta is van, aki nĂ©gy világbajnokságot ugyanazzal az autĂłval nyert meg. TermĂ©szetesen Lewis HamiltonrĂłl Ă©s Sebastian VettelrĹ‘l van szĂł, hiszen elĹ‘bbi a Mercedessel, utĂłbbi pedig a Red Bull-lal nyert nĂ©gy vb-cĂmet. Ebben a mutatĂłban a rekordot Schumacher tartja a föntebb emlĂtett, zsinĂłrban megszerzett öt cĂmmel, hiszen mindegyiket a Ferrari pilĂłtájakĂ©nt nyerte el.
Az ötszörös világbajnok Juan Manuel Fangio tartja a kĂĽlönbözĹ‘ autĂłkkal szerzett világbajnoki cĂmek rekordját, hiszen nĂ©gy kĂĽlönbözĹ‘ járgányt vezetve is a legjobbnak bizonyult: az Alfa Romeo, a Mercedes, a Ferrari Ă©s a Maserati volánja mögött ĂĽlve sem talált legyĹ‘zĹ‘re.
91
Michael Schumacher ennyi sikerrel tartja a legtöbb futamgyĹ‘zelem rekordját. ÉrdekessĂ©g, hogy Schumi csupán versenyeinek 29%-át nyerte meg, Ăgy is hosszĂş Ă©vek Ăłta vezeti ezt az összesĂtĂ©st…
75
…de lehet, hogy már nem sokáig! A mostani mezĹ‘nybĹ‘l toronymagasan Lewis Hamiltonnak van a legtöbb gyĹ‘zelme, aki egy-kĂ©t Ă©ven belĂĽl megelĹ‘zheti Schumachert ebben a statisztikában (is).
46,15
Juan Manuel Fangio futamait ekkora százalĂ©karányban nyerte meg, ami a legjobbnak számĂt mindmáig. Persze árnyalja a kĂ©pet, hogy az ötvenes Ă©vekben, amikor az argentin pilĂłta a fĂ©nykorát Ă©lte, mĂ©g csak Ă©vi 5-6 versenyt rendeztek, szemben a mai 21-gyel… Ez a 46% egyĂ©bkĂ©nt 52/24-es rajt/gyĹ‘zelem-mutatĂłt takar.
32,03
A 2019-es mezőnyből Lewis Hamilton rendelkezik a legjobb győzelmi aránnyal, hiszen 232 futamából nyert meg 75-öt, ami 32,03%-nak felel meg.
13
A 2004-es idényben 18 futamot rendeztek. Ezekből Michael Schumacher 13-at megnyert, ezzel tartja az egy szezonon belüli legtöbb győzelem rekordját. A német legenda az arányokat tekintve a második legjobb, hiszen ez a 18/13-as mutató 72,22%-nak felel meg, tehát majdnem a futamok háromnegyedén nem talált legyőzőre.
A mostani mezĹ‘nybĹ‘l Sebastian Vettelnek is van egy Ă©vbĹ‘l 13 futamgyĹ‘zelme, azonban 2013-ban 19 versenyt rendeztek, Ăgy az Ĺ‘ esetĂ©ben “csupán” 68,42%-os arányrĂłl beszĂ©lhetĂĽnk.
75%
Alberto Ascari 1952-ben a nyolc versenyből hatot behúzott, vagyis a futamok háromnegyedén diadalmaskodott. Ezzel napjainkig övé a legjobb szezonon belüli győzelmi arány.
9
Sebastian Vettel a 2013-as idĂ©nyben egymás után megnyerte a Belga, az Olasz, a SzingapĂşri, a Koreai, a Japán, az Indiai, az Abu-Dhabi, az Amerikai Ă©s a Brazil NagydĂjat, azaz zsinĂłrban kilencszer állhatott föl a dobogĂł tetejĂ©re. Ezzel Ĺ‘ tartja a zsinĂłrban megnyert legtöbb verseny rekordját. AprĂł Ă©rdekessĂ©g, hogy a nagy rivális Lewis Hamilton ebben az összevetĂ©sben jĂłcskán el van maradva VetteltĹ‘l, mivel neki zsinĂłrban öt gyĹ‘zelme van 2014-bĹ‘l.
MegjegyzĂ©s: Egyes források Alberto Ascarit is rekordernek tekintik 9 gyĹ‘zelemmel; az 1953-as Argentin NagydĂjat ugyanis az Indianapolis 500 követte, amely beleszámĂtott ugyan a világbajnokság Ă©rtĂ©kelĂ©sĂ©be, de jelentĹ‘sen eltĂ©rĹ‘ mezĹ‘ny vett rĂ©szt, Ăgy Ascari sem indult, az azt követĹ‘ kĂ©t futamot (Holland Ă©s Belga NagydĂj) viszont megnyerte.
6436
Max Verstappen ennyi naposan (18 Ă©vesen Ă©s 227 naposan) nyerte meg 2016-ban a Spanyol NagydĂjat. A holland ennek köszönhetĹ‘en a legfiatalabb futamgyĹ‘ztesnek számĂt.
19015
Luigi Fagioli ennyi napos (53 Ă©v, 22 nap) volt, amikor 1951-ben megnyerte a Francia NagydĂjat. Ezzel toronymagasan Ĺ‘ számĂt a legidĹ‘sebb futamgyĹ‘ztesnek, hiszen ebben az összevetĂ©sben a kĂ©pzeletbeli dobogĂł alsĂłbb fokain kĂ©t, egyaránt 46 Ă©ves pilĂłta követi.
3
Három versenyzĹ‘ is van a Forma-1 mĂşltjában, aki egybĹ‘l a debĂĽtálĂł futamán gyĹ‘zni tudott. Nino Farina nyerte a legelsĹ‘ viadalt, az 1950-es Brit NagydĂjat. Johnnie Parsons ugyanabban az esztendĹ‘ben az Indy 500-at hĂłdĂtotta el, mĂg Giancarlo Baghetti az 1961-es Francia NagydĂjon tudott debĂĽtánskĂ©nt futamot nyerni.
130
Mark Webber 2009-ben a NĂ©met NagydĂjon aratta Ă©lete elsĹ‘ F1-es futamgyĹ‘zelmĂ©t. Ez az ausztrál 130. versenye volt, Ăgy Ĺ‘ nyerte meg a legkĂ©sĹ‘bb elsĹ‘ viadalát.
82
A jelenlegi mezĹ‘nybĹ‘l Valtteri Bottasnak kellett a legtöbb futamot várnia elsĹ‘ F1-es sikerĂ©re. A 2017-es Orosz NagydĂj ugyanis a finn 82. viadala volt a száguldĂł cirkuszban, s ott állhatott elĹ‘ször a dobogĂł legmagasabb fokára.
291
Kimi Räikkönen ezidáig – de lehet, hogy egĂ©sz pályafutását tekintve – utolsĂł futamgyĹ‘zelmĂ©t a tavalyi Amerikai NagydĂjon aratta, ami 291. versenye volt. EnnĂ©l több versennyel a háta mögött mĂ©g senki sem tudott gyĹ‘zni.
16
Ă–nmagában 16 futamgyĹ‘zelem a Forma-1-ben nagy szĂł, fĹ‘leg az Ĺ‘skort tekintve. Stirling Moss ugyanis 1951 Ă©s 1961 között volt a száguldĂł cirkusz tagja, s ez idĹ‘ alatt 16-szor gyĹ‘zött. Ehhez a 16 sikerhez azonban egyetlen világbajnoki cĂm sem dukált, Ăgy a brit tartja a legtöbb, vb-cĂm nĂ©lkĂĽl megnyert futam rekordját.
208
Andrea de Cesaris 214 versenyhĂ©tvĂ©gĂ©n vett rĂ©szt, ebbĹ‘l 208-on állhatott rajthoz. MindenkĂ©ppen bĂĽszke lehet az ember arra, ha ennyi futamot teljesĂthet az autĂłsport elitkategĂłriájában. Ez az állĂtás mĂ©g akkor is igaz, hogyha a 208 viadalbĂłl egyetlen egyet sem sikerĂĽl megnyerni. De Cesaris ugyanis Ăgy járt, ezzel Ĺ‘ tartja a legtöbb gyĹ‘zelem nĂ©lkĂĽl teljesĂtett futam rekordját.
158
A mostani pilĂłták közĂĽl Nico HĂĽlkenberg a legrutinosabb, ám mĂ©g nyeretlen versenyzĹ‘. A Renault nĂ©metje eddig 158 futamon állt rajthoz, de egyiken sem gyĹ‘zött. Ebben az összevetĂ©sben Sergio PĂ©rez szorosan ott lohol a nyomában, mivel 157 versenyt teljesĂtett eddig nyeretlenĂĽl, mĂg Romain Grosjean 145 futambĂłl nem tudott egyet sem behĂşzni.
530
Sergio PĂ©rez a 157, gyĹ‘zelmet nem hozĂł Forma-1-es futamán összesen ennyi pontot gyűjtött, ami a legtöbbnek számĂt. HĂĽlkenberg 480, Grosjean pedig 381 egysĂ©ggel áll. Ezzel Ĺ‘k hárman vannak ebben a statisztikai mutatĂłban a dobogĂłn, ami elsĹ‘sorban annak köszönhetĹ‘, hogy 2010 Ăłta 25 pontot osztanak ki a gyĹ‘ztesnek, s az elsĹ‘ tĂz kap pontokat.
259
A már visszavonult vagy más sorozatba távozott pilóták közül Nick Heidfeld szerezte a legtöbb pontot úgy, hogy versenyt nem tudott nyerni. 183 rajtja alkalmával 259 pontot szedett össze.
22
John Watson az 1983-as Nyugat-Amerikai NagydĂjat a 22. helyrĹ‘l rajtolva nyerte meg. EnnĂ©l hátrĂ©bbrĂłl indulva mĂ©g senki sem tudott diadalmaskodni.
17
Az aktĂv pilĂłták közĂĽl Kimi Räikkönen tudott a leghátrĂ©bbrĂłl indulva futamot nyerni. A JĂ©gember a 2005-ös Japán NagydĂjat a 17. helyrĹ‘l kezdte, vĂ©gĂĽl azonban az Ĺ‘ McLarenjĂ©t intette le elsĹ‘kĂ©nt a kockás zászlĂł.
8
Michael Schumachernek sok kedvenc pályája van. MindenkĂ©ppen közĂ©jĂĽk tartozik Magny-Cours is, hiszen nyolcszor nyerte meg a Francia NagydĂjat ezen a pályán. Nála többször mĂ©g senki sem nyerte meg ugyanazt a nagydĂjat.
6
Alain Prost ennyiszer nyerte meg hazai versenyĂ©t, a Francia NagydĂjat. EnnĂ©l több hazai sikerrel senki sem bĂĽszkĂ©lkedhet.
72
Michael Schumacher ennyi futamot nyert meg a Ferrarival, ezzel ő tartja az ugyanazon autóval aratott legtöbb győzelem rekordját.
5325
Ennyi nap, vagyis 15 Ă©v, 6 hĂłnap Ă©s 28 nap telt el Kimi Räikkönen elsĹ‘ Ă©s utolsĂł futamgyĹ‘zelme között. A finn elĹ‘ször a 2003-as Maláj NagydĂjon gyĹ‘zedelmeskedett, utoljára pedig a már emlĂtett 2018-as Amerikai GP-n.
155
Michael Schumacher rendelkezik a legtöbb dobogós helyezéssel.
135
A jelenlegi mezőnyből Lewis Hamilton rendelkezik a legtöbb dobogós helyezéssel.
100%
Dorino Serafini a Forma-1 69 évre visszanyúló történetének egyetlen versenyzője, aki valamennyi futamán dobogóra állhatott. Ez egész pontosan egy versenyt jelentett 1950-ben.
17
Michael Schumacher az egyetlen pilĂłta, aki egy szezonon belĂĽl valamennyi helyszĂnen dobogĂłs helyezĂ©st Ă©rt el. 2002-ben 17 versenyt rendeztek, s mindegyiken az elsĹ‘ háromban vĂ©gzett.
19
Michael Schumacher a 2001-es Amerikai Ă©s a 2002-es Japán NagydĂj között zsinĂłrban ennyi versenyen állhatott dobogĂłra, ami termĂ©szetesen szintĂ©n rekord.
84
Lewis Hamilton összesen ennyi pole pozĂciĂłt szerzett mostanáig.
15
Senki sem ért még el egy szezonon belül annyi rajtelsőséget, mint Sebastian Vettel 2011-ben.
88
Nigel Mansell az 1992-es idĂ©nyben a 16 futambĂłl 14-en rajtolhatott az Ă©lrĹ‘l, vagyis a hĂ©tvĂ©gĂ©k 88%-án Ĺ‘ nyerte az idĹ‘mĂ©rĹ‘ edzĂ©st, ami mindmáig a legjobb arány. Sebastian Vettel imĂ©nt emlĂtett 2011-es 19/15-ös mutatĂłja 79%-nak felel meg.
7377
Sebastian Vettel ennyi naposan (21 Ă©vesen Ă©s 72 naposan) szerezte meg Ă©lete elsĹ‘ pole pozĂciĂłját a 2008-as Olasz NagydĂjon. ÉrdekessĂ©g, hogy mostani ferraris csapattársa, Charles Leclerc a legutĂłbbi Bahreini NagydĂjon szerzett rajtelsĹ‘sĂ©gĂ©vel csupán 87 nappal maradt el tĹ‘le a legfiatalabb pole pozĂciĂłsok versenyĂ©ben.
16881
Nino Farina ennyi naposan (47 Ă©vesen Ă©s 79 naposan) szerezte meg az elsĹ‘ rajtkockát az 1954-es Argentin NagydĂjon, ezzel napjainkig Ĺ‘ az F1 valaha volt legidĹ‘sebb idĹ‘mĂ©rĹ‘s gyĹ‘ztese.
134
Lewis Hamilton ennyi elsĹ‘ soros rajtpozĂciĂłt Ă©rt el mostanáig.
6519
Lance Stroll ennyi naposan (18 Ă©vesen Ă©s 309 naposan) szerezte meg a 2. rajtkockát a 2017-es Olasz NagydĂjon, ezzel Ĺ‘ minden idĹ‘k legfiatalabb elsĹ‘ rajtsoros pilĂłtája.
77
Michael Schumacher ennyi futamon futotta meg a leggyorsabb kört. Ez versenyeinek a negyedĂ©t jelenti. Ezen rekordja mĂ©g nĂ©hány Ă©vig biztosan nem lesz veszĂ©lyben, hiszen a második helyen állĂł Kimi Räikkönen 46-szor teljesĂtett a leggyorsabban egy kört egy versenyen. Lewis Hamiltonnak 41, Sebastian Vettelnek 36 leggyorsabb köre van.
10
Michael Schumacher 2004-ben, mĂg Kimi Räikkönen 2005-ben Ă©s 2008-ban egyaránt 10-10 versenyen futotta meg a leggyorsabb kört, Ăgy ebben a mutatĂłban holtversenyben állnak az Ă©len.
6618
Max Verstappen ennyi naposan, vagyis 19 Ă©vesen Ă©s 44 naposan Ă©rte el a leggyorsabb kört a 2016-os Brazil NagydĂjon. Ebben az összevetĂ©sben több mint egy Ă©vvel vezet Nico Rosberg elĹ‘tt.
47
Lewis Hamilton szerezte a legtöbb rajt-cél győzelmet.
8499
Sebastian Vettel minden idĹ‘k legfiatalabb kĂ©tszeres világbajnoka. Második cĂmĂ©t a 2011-es Japán NagydĂjon 24 Ă©vesen Ă©s 98 naposan, tehát összessĂ©gĂ©ben egy nap hĂján 8500 naposan szerezte meg.
8582
Max Verstappen a 2015-ös Maláj NagydĂjon 17 Ă©vesen, 5 hĂłnaposan Ă©s 29 naposan vált a Forma-1 legfiatalabb pontszerzĹ‘jĂ©vĂ©.
99,17
A McLaren-Mercedes 2013-ban az Ă©ves versenytáv ekkora százalĂ©kát teljesĂtette mindkĂ©t autĂłjával. A 11584 km-bĹ‘l 11488-at ment a kĂ©t járgány. Ez a valaha volt legjobb mutatĂł.
431
A rekordok mellĂ© vĂ©gĂĽl jöjjön egy kis Ă©rdekessĂ©g: az elsĹ‘, 1986-os Magyar NagydĂj a Forma-1 törtĂ©netĂ©nek 431. versenye volt.
HIRDETÉS

A kiemelt kép forrása: racedepartment.com
A kiemelt kĂ©pen Romain Grosjeannak a hĂ©tvĂ©gi KĂnai NagydĂjra, a Forma-1 1000. versenyĂ©re kĂ©szĂtett sisakja láthatĂł.
You must log in to post a comment.