Foci VB 1994: Negyven év után ismét volt magyar a döntőben

VIDEÓKKAL – Már csak hat nap van hátra az esztendő legjobban várt sporteseményéig, midőn útjára indul a labda az oroszországi labdarúgó-vb-n. A Visszapillantó rovat az olvasók elé tárja az eddigi húsz világbajnokság eseményeit és eredményeit. A sorozat tizedik részében az 1994-es egyesült államokbeli torna történéseit elevenítem föl röviden.

A részleteket lásd ide kattintva!

Diego Maradona jött, látott – és megbukott. No, nem a pályán, a doppingvizsgálaton.

Minden idők egyik legnagyszerűbb labdarúgójának szervezetében olyan szerek nyomaira bukkantak, amelyek rajta vannak a doppinglistán. A már veteránkorban lévő tízes mindössze két mérkőzésen szerepelt Amerikában: a Görögország elleni 4–0-s diadalból góllal, a Nigéria elleni 2–1-es sikerből gólpasszal vette ki a részét.

TUDTAD-E, HOGY…
 …Brazília és Svédország hetedszer csapott össze egymással a tornán, és ezzel övék a vb-k históriájának leggyakoribb párharca?…senki sem vezetett annyi mérkőzést (8) a vb-ken, mint az Amerikában már a harmadik világbajnokságán bíráskodó francia Joël Quiniou?

…a Pontiac Silverdome-ban rendezett USA–Svájc találkozó a sportág első fedett pályás vb-meccseként vonult be a történelembe?

…mind a csaknem 3.6 milliós össznézőszám, mind pedig a 68 991-es átlagnézőszám bődületes tornacsúcs?

…a világbajnokságok történetében 1994-ben járt először 3 pont a győzelemért?

Az argentin együttes nem tudta elviselni vezére elvesztését, s a nyolcaddöntőben búcsút is intett a tornának. A csapatkapitányi karszalagot a vb-ken 16-szor (tornacsúcs) viselő Maradonát utóbb 15 hónapos eltiltással sújtották.

Amíg az isteni Diegót  utoljára figyelhettük a nagy seregszemlén, addig a selejtező utolsó körében aratott, a franciák lemaradását eredményező drámai párizsi győzelmével kijutott Bulgária válogatottját először láthattuk ott – győzni. Az 1962 óta zsinórban 17 vb-meccsen nyeretlen bolgárok első sikere (4–0 Görögország ellen) akkora lökést adott nekik, hogy meg sem álltak az elődöntőig! Bár a négy között mindkét mérkőzésüket elveszítették, a rossz végjáték nem tette keserűvé szájuk ízét.

Csakúgy, mint Hriszto Sztoicskovék, a bronzérmes svédek is hősként térhettek haza a tengerentúlról. A Kennet Andersson (5 gól a tornán), Martin Dahlin (4), Tomas Brolin (3) nevével fémjelzett gárda a kisdöntőben nyújtotta a legjobb teljesítményt, midőn egy félidő alatt négy gólt hintett az imént említett bolgároknak (4–0).

Oleg Szalenko a svédeken is túltett a tekintetben, hogy – vb-rekordnak számító – öt góllal terhelte meg az 1990-es Mondiale első számú meglepetéscsapata, Kamerun hálóját. Nem ez volt azonban az egyetlen csúcs a 6–1-es eredménnyel végződő orosz–kameruni csoportmeccsen.

A szépítő találatot jegyző afrikai ikon, Roger Milla két korrekordot is felállított e 90 perc során: 42 évesen és 39 naposan ő lett minden idők legéltesebb vb-szereplője és vb-gólszerzője is. Három esztendővel (volt) idősebb a döntőt dirigáló Puhl Sándornál…

No, igen, Puhl! Korának legprímább játékvezetőjeként négyszer bíráskodhatott a világbajnokságon, többek között a pasadenai brazil–olasz finálén is. Nyugodtan ideírhatjuk: a döntő mezőnyének legjobbja az egri Domus-igazgató volt.

Puhl Sándor nyailatkozata arról, hogyan kapta meg az 1994-es vb-döntőt (18:51-től):

Merthogy az a kilencven, sőt százhuszonvalahány perc nem az eget verő színvonaláról maradt örökké emlékezetes.

Sokkal inkább arról a drámáról, amely a 120 perces gól nélküli csata lefújása után következett: a tizenegyesrúgásokról. A finálék történetének első szétlövéspárbajáról.

Az első párban Franco Baresi és Márcio Santos is „tököt lőtt”, utána azonban már csak az itáliaiak ügyetlenkedtek. Előbb Daniele Massaro (akit fél év múlva hírbe hoztak a Péccsel…), majd az egész vb-n káprázatosan játszó Roberto Baggio tévesztett célt – Copfocska mellé-fölé durrantása zárta le a csatát.

Brazília pedig negyedszer is belefoghatott jól ismert világbajnoki táncába.

G: Sztoicskov, Lecskov, ill. Matthäus
Svédország–Románia 2–2 (tizenegyesekkel)
G: Brolin, K. Andersson, ill. Raducioiu (2)
DÖNTŐ
Brazília–Olaszország 0–0 (tizenegyesekkel: 3-2)
Brazília: Taffarel – Aldair, Márcio Santos, Branco, Jorginho (Cafú), Mazinho, Mauro Silva, Dunga, Zinho (Viola), Romário, Bebeto
Olaszország: Pagliuca – Mussi (Apolloni), Baresi, Benarrivo, Maldini, Albertini, Donadoni, D. Baggio (Evani), Berti, R. Baggio, Massaro

Gólkirály: Oleg Szalenko (orosz) és Hriszto Sztoicskov (bolgár) 6 góllal
A világbajnok brazil csapat tagjai: Aldair, Bebeto, Branco, Cafú, Dunga, Gilmar, Ricardo Gomes, Jorginho, Leonardo, Mazinho, Müller, Rai, Ricardo Rocha, Romário, Ronaldo, Márcio Santos, Paulo Sergio, Mauro Silva, Taffarel, Viola, Zetti, Zinho. Szövetségi kapitány: Carlos Alberto Parreira

A Visszapillantó korábbi vb-cikkei:

Szövetségi kapitányok partjelző szerepben, tizenöt napos hajóút és a hazai siker; az első focivébé története

A kiemelt kép forrása: Action Images – archív

A kiemelt képen Roberto Donadoni (kék mezben) és Dunga láthatóak az 1994-es világbajnoki döntőben.